Autor Zpráva
panterek
Profil
http://operacni-systemy.eu/index.php

Zajímal by mě hlavně názor co se přínosu pro ZAČÁTEČNÍKY týká..vzhled atd, budiž, nejsem profík :) Požádal bych Vás hlavně o hlasování.

Jakékoliv připomínky, které by napomohly k upřesnění informací můžete psát i do diskuze...

děkuji
mckay
Profil
panterek:
První věc na kterou tě musím upozornit je absence MacOs, je to můj oblíbenec a nenašel jsem tam ani čárku o něm. Klidně bych ho na tvém místě přidal i do ankety. ;)

Vůbec ti nefunguje vyhledávání. Kdyby fungovalo, bylo by nepohodlné, když by se ti po vyhledání v jedné kategorii vrátila zpátky ta stará.
Chamurappi
Profil
Reaguji na panterka:
Moc dlouhé řádky, moc dlouhé odstavce, moc náročné čtení v moc unaveném pondělí…

vzhled atd, budiž, nejsem profík :)
Nezmenšuj obrázky na straně prohlížeče.

Požádal bych Vás hlavně o hlasování.
Právě používaný systém můžeš spolehlivěji vyčmuchat z hlavičky User-Agent.
panterek
Profil
Chamurappi:
Ono spousta lidí hlasuje třeba z práce, kde má jiný OS, než který používá.
Ty odstavce, no, tak tos měl vidět, jak to vypadalo původně :)) Upozornil mě na to bratr, tak jsem na tom trochu zapracoval, ale říkáš, že i tak je to dlouhé...? Zkusíme pozměnit..

To zmenšování obrázků v prohlížeči má jaký negativní vliv?

mckay:
zjistil jsem, že mi to vyhazuje dva stejné předměty z jednoho vlákna...tam bude chybka buď v DISTINCT nebo GROUP BY... ale vyhledávání jako takové vyhledává...nebo, co konkrétně jsi měl na mysli?

Jinak MAC OS, o tom jsem hodně uvažoval, ale vzhledem k nedostatku informací (já ho nemám) jsem nemohl tento OS zařadit..pravda, že do ankety jsem ho dat mohl..:)

EDIT:
s tím vyhledáváním dle kategorie jsem to už pochopil...když vyhledávám v jedné kategorii, aby tam po odeslání požadavku zůstala prostě ta samá, že? No, to jsou takové nedodělky, co je potřeba vyladit až používáním :) díky
kazlik
Profil
Kurzíva v menu mě bije do očí :(
panterek
Profil
kazlik:
hmm, asi je to opravdu lepší normální..
Sirius
Profil
Proč je na stránce tolik různejch fontů? Kombinace ostrech a oblejch rohů? Každá čára jiná? Co to takhle trochu sladit?

Když zmenšíš obrázek v prohlížeči, tak se stejně stahuje plnej objem dat (dost lidí používá internet v mobilu a ten mnohdy není tak rychlej) a obrázek je navíc zubatej.

Ty ikonky u textovýho pole v diskusi jsou dost hrozný kvality.

Jsem odjakživa Windowsák, ale poslední dobou uvažuju aspoň o vyzkoušení Linuxu (nebo čehokoliv jiného :) ). I když sedmičky jsou super a nedám na ně dopustit. :) Ale třeba server pod Windowsem není moc prima... Proč o tom mluvím? Chtěl jsem se dočíst něco víc. Až při odchodu jsem si všiml odkazů na články v hlavičce... Co takhle je dát do vertikálního menu k ostatním? Nepřijde mi, že by tahle stránka potřebovala dvě menu, aspoň ne zatím a už vůbec ne použité tímhle způsobem.

No nic, jdu si číst. :)

Edit: Zapomněl jsem, favicon chybí.
panterek
Profil
No, je vidět, že opravdu v té úpravě nemám cit..všimnu si toho ale až jak mě na to někdo upozorní..nevím, proč tam je tolik fontů, asi jsem nechtěl, aby to bylo pořád stejné a čím víc jsem kombinoval, tím to mělo horší efekt...to samé s těma čarama. Jsem si říkal kombinace oblých a rovných čar se mi líbí, mohlo by to vypadat lépe (ty oblé čáry podporuje ale jen firefox)...zkusím to zjednodušit, sjednotit fonty a popřemýšlím i nad tím menu...

U toho menu jsem to ale právě chtěl rozdělit. Nahoře jsou veškeré informace o obou systémech, aby se o nich čtenář dozvěděl. Vpravo pak jsou věci konkrétní ke konkrétním systémům..tohle rozdělení se mi líbí, jsou odlišené řeči o systému a konkrétní návody pro konkrétní systém...jen možná nějak přeladit, zatím mě ale nic moc nenapadá
Chamurappi
Profil
Reaguji na panterka:
říkáš, že i tak je to dlouhé...?
Tobě se to čte příjemně? Zkus zvětšit line-height alespoň na 1.4.
Jinak mě do očí praštilo vertikálně nenavazující pozadí a slovo „principiélně“.

zmenšování obrázků v prohlížeči má jaký negativní vliv?
Přenášíš zbytečně víc dat a v některých prohlížečích jsou ty obrázky děsně kostrbaté.


Reaguji na Siria:
server pod Windowsem není moc prima
Máš s ním zkušenost, nebo to říkáš jen proto, že se to říká?
Sirius
Profil
panterek:
Tak to aspoň nějak označit, zvýraznit, něco na ten způsob. Nebo co takhle udělat druhý menu vpravo, zase modrej blok, oddělenej od toho co je tam teď?

Jinak tady v diskusi odkazuješ na index.php, odkaz v hlavičce taky. Ale ostatní odkazy jsou psaný ve tvaru ?promenna=hodnota a ne index.php?promenna=hodnota. Na funkčnost to nemá vliv, ale když někdo odkáže na http://operacni-systemy.eu/, bez indexu, tak i odkazy jsou ve tvaru bez indexu, tudíž jiné. Snad je to k pochopení. :) Nemám s tím, žádnou zkušenost, ale tak mě napadá - nemohou s tím potíže vyhledávače? Duplicitní data?

Chamurappi:
Čtrnáct dní v kuse pořád dokola nějaké problémy. Asi to vše nebylo kvůli Windows, ale nikdy předtím jsem nemusel nic takového řešit. Od doby co jsem zpátky na Linuxech už je klid.
panterek
Profil
Chamurappi:
Tobě se to čte příjemně? Zkus zvětšit line-height alespoň na 1.4.

Tak to bude nejspíš ten problém...mně se to právě příjemně čte. Mám monitor 22 s Full HD rozlišením a ta stránka je rozprostřena pěkně po celé ploše s dostatečně nebo až moc velkou velikostí.. Když to čtu v práci na tom 15ti palcovém prckovi, tak to je taky pěkně čitelné...nebo možná nevím, co přesně máš na mysli

„zmenšování obrázků v prohlížeči má jaký negativní vliv?“
Přenášíš zbytečně víc dat a v některých prohlížečích jsou ty obrázky děsně kostrbaté.

Na tu kostrbatost si stěžovalo více lidí, s tím musím něco udělat..a zmenšování fotek teda udělám u sebe a na web hodím již předělanou podobu.

Slovo "principiélně", na to, že mi čeština musím říct celkem jde (snad), tak u tohoto slova jsem se ani nepozastavil :-) Mně zas přijde "principiálně" divné, nevím proč...asi proto, že to snad nikdo nikdy v mém okolí neřekl :-) Ale články by měly být spisovné

A co se toho serveru týká, já Windows server neměl, tak ho hodnotit nemůžu, ale jsem si jistý, že lepší než linux bude horko těžko...neexistuje lepší způsob administrace než přes příkazovou řádku a pokud ji Windows Server má, což mám dojem, že má, pak je nejspíš jasné, odkud ji vzal :-) A troufám si říct, že Windows Unixové systémy v příkazové řádce neporazí nikdy. Ale opravdu jsem Win server nezkoušel, třeba překvapí...
panterek
Profil
Sirius:
S těmi odkazy, to je zajímavé..toho jsem si ani nevšimnul....A co je tedy správně? Mám odkazovat na index nebo bez indexu?
panterek
Profil
Sirius:
S těmi odkazy, to je zajímavé..toho jsem si ani nevšimnul....A co je tedy správně? Mám odkazovat na index nebo bez indexu?

Nebo možná lepší otázka, jak to udělat, aby http://operacni-sytemy.eu, tedy bez indexu se všechno odkazovalo na index.php? Přes .htaccess?

EDIT: tak už vím...
Sirius
Profil
panterek:
Řekl bych, že je to úplně jedno. Osobně mam raději variantu bez indexu. Ten index tam nemá naprosto žádnou informační hodnotu a jenom prodlužuje url.

A v článku Jaký operační systém vybrat? mystifikujete. :) Teď píšu ze starýho notebooku s Win7 co má 512 MB RAM a běží to plynule (sice bez Area, ale co, viděl jsem i nový notebooky co ho nezvládli), přinejmenším stejně plynule jako s XP. Visty bych tu nerozdejchal ani omylem... Kupodivu to utáhne i nějaký ne zrovna nový hry, např. HL2.

A taky ve Srovnání operačních systémů. Minimálně Windows 7 má Antivir. Musí se stahovat dodatečně, ale je k dispozici. Něco podobnýho se teď ale děje i okolo IE, nemýlim-li se a taky existuje nějakej balíček LIVE nebo nějak tak. Firewall v XP by si asi zasloužil mínus. Správa sítě v sedmičkách, no nevím, někam se dostat je dost náročný, ale pro BFU je to asi dostačující. Ostatně u všeho co systém obsahuje, neobsahuje, je to celkem matoucí. Většina věcí se dá doinstalovat během pár minut. Asi by se hodilo udělat nějakou ikonku, že systém to v základu nemá, ale služba je (bezplatně) k dispozici k doinstalování. A sladit ty ikonky, tohle ne-e. Když ne vlastní, tak aspoň všechny z jedný sady. Sám jsem to tu řešil, je tam dost odkazů na pěkný galerie ikon.

Edit: K editování je tlačítko Změnit. Ale po nějaký době mizí, myslím...
Miloš
Profil
Sirius:
Od doby co jsem zpátky na Linuxech už je klid.
A na kolika Linuxech jsi? :-D
panterek
Profil
Sirius:

No, nevím, jestli jsi pročítal vše..co se týká paměti a Windows 7. Ani jsem nepomýšlel nad tím, že by si někdo instaloval tento systém na starší PC, což také vysvětluje, že na takových PC nebude nejspíš 3D akcelerace a pokud ano, není 512MB zrovna hodně, proto prostě 1GB. Tím se nic nepokazí a uživatel pak nebude pyskovat, že systém postrádá dynamiku ;-) Nehledě teda na to, že 1GB je udáváno přímo podporou Microsoft ;-)

Co se týká srovnání OS (ikonky určitě pohledám), tak tam si stojím za svým. Nad tím jsem poměrně dlouho špekuloval, co který systém má. Windows 7 rozhodně antivir nemá, stejně jako žádný ze systémů v základu. Pokud se bavíme o SYSTÉMU, tak ho prostě nemá. Že se dá doinstalovat je věc druhá. Doinstalovat se dá všechno, to by musel mít u softwaru každý systém "plus" :-) ale jak dovybavit systém, píšu v sekci "Začínáme s Windows" úplně dole. Srovnávám systémy jako takové, ihned po prvotní instalaci, to je to, co začínajícího uživatele zajímá..on neví, že se má něco doinstalovávat, on neví, že když si nainstaluje win 7, že je v podstatě nezabezpečený...proto do srovnání nemůžu dát "plusko" u softwaru, který prostě neobsahuje

Správa sítě je naprosto tabu. V XP nejjednodušší, Vista a 7, tam to totálně zesložitili, stejně jako u x dalších věcí. Jenom změnit blbý rok v kalendáři od XP tak zkomplikovali, až jsem se tomu smál a nastavit blbou IP to samé..stejně jako téměř všechno ostatní. Vypadá to jak omalovánky a je to samý klik,klik,klik,klik,klik,klik,klik.....moc složité. Pro klasického BFU je to asi ideální, proto jsem Win 7 i doporučil.

Co do zabezpečení a Firewallu, no, pravda, že v XP je firewall horší než v ostatních novějších Win, ale jsou to naprosto stejné šmejdy. Já šel na net bez externího zabezpečení a do půl hodiny jsem tam měl vir, interní zabezpečení prostě stále nestačí

K té editaci, to myslíš v Poradně? Tam je odkaz "upravit", ale nějak se mi nedaří přinutit, aby zmizelo..kdy se ti to přihodilo?
Bubák
Profil
panterek:
ty oblé čáry podporuje ale jen firefox
Pak ještě WebKit (Safari, Chrome...) a chystaná Opera 10.5, obdobně jako Gecko s patřičným vendor prefixem.
Chamurappi
Profil
Reaguji na panterka:
Mám monitor 22 s Full HD rozlišením a ta stránka je rozprostřena pěkně po celé ploše
Já mám také 1920×1200 a zejména při něm je stránka naprosto nepoužitelná, pokud si okno nezmenším, protože má moc dlouhé řádky a při dočtení jednoho řádku musím složitě přemýšlet, kde začíná další. Jestli chceš takto rozprostírat, zvětšuj písmo podle rozlišení.

pokud ji Windows Server má, což mám dojem, že má, pak je nejspíš jasné, odkud ji vzal :-)
Na funkčnost nemá absolutně žádný vliv, odkud ji vzal. Administrace mě jako zákazníka hostingu stejně nezajímá.
panterek
Profil
Chamurappi:

Já mám také 1920×1200 a zejména při něm je stránka naprosto nepoužitelná, pokud si okno nezmenším, protože má moc dlouhé řádky a při dočtení jednoho řádku musím složitě přemýšlet, kde začíná další. Jestli chceš takto rozprostírat, zvětšuj písmo podle rozlišení.

jj, pravda, že nevím, co je uživateli nejbližší...co vyhovuje mně neznamená, že vyhovuje ostatním..zkusím na to mrknout

„pokud ji Windows Server má, což mám dojem, že má, pak je nejspíš jasné, odkud ji vzal :-)“
Na funkčnost nemá absolutně žádný vliv, odkud ji vzal. Administrace mě jako zákazníka hostingu stejně nezajímá.

Na funkčnost serveru příkazový řádek vliv nemá, na ovládání serveru již ano a dost zásadní - to jsem měl na mysli. Což každého správce serveru zajímat musí..Pokud jsi jako zákazník hostingu, tak samozřejmě ne...serverový systém ale musí být jednoduchý na administraci a monitorování sítě - Linux je v tomhle prostě lepší, to nelze popřít

Moderátor Chamurappi: Nepoužívej [pre] na citace. Vpravo nahoře máš odkaz „Citovat“.
Sirius
Profil
Miloš:
A no jo furt :D

panterek:
Viděl jsem i sedmičky na 256 MB RAM a to už je co říct. (Nevím jestli to pustí instalaci, v tý době tam bylo 512MB.) Tam už se to ale kousalo. :) Ohledně správy sítě a podobnejch věcí souhlasím. Jinak já jedu na integrovanym firewallu od dob XP a nikdy jsem problém neměl (čímž neříkám, že to v těch XP šmejd nebyl). Bordel do počítače se mi dostal snad jenom jednou, nejsem si jistej, ale řekl bych, že to bylo ještě na Win98.

Ohledně tý doinstalace programů. Do sedmiček je třeba doinstalovat i poštovního klienta a ten tam je v tabulce jako že je tam předinstalovanej. Pokud si teda dobře pamatuju, nemůžu se na ty stránky dostat i když ping vrací odpověď bez problémů v době 24ms. FF vrací timeout. Rozepsal bych se, ale nemám podklady.

Tu editaci jsem myslel tady na diskusi, máš za sebou dva stejně začínající příspěvky, v tom novějším je přípsáno edit, tak jsem poukazoval na funkci editace.
panterek
Profil
Sirius:
Taková základní informace, jak mi mohla uniknout kruci :) Ani jsem se nezabýval tím, jestli ve Win7 poštovní klient je, bral jsem to jako samozřejmost....velmi dobrá připomínka, opraveno...

Dřív než půjdu na diskuzi Microsoftu by bylo třeba tyto mouchy doladit :-)

jinak na stránky mi připojit jde, to netuším, kde může být problém...

S tím užitím Win XP bez externího zabezpečení jsem slyšel ještě od jednoho, že mu taky šlape...přece jen ale v drtivé většině převažuje to, že bez antiviru a FW je počítač hned zasekaný..vyjímky jsou vždy a všude :)
panterek
Profil
Tak pár věcí opraveno:

1, sladěnější ikony díky odkazu od uživatele Sirius, je to přece jen o cosi hezčí :-) Ta licence splněna, pod mým podpisem..
2, urovnání a sladění fontů, kurzíva změněna také na normal
3, úprava obrázků na straně prohlížeče zrušena, velikosti jsou reálné přímo ze serveru - načítání se samozřejmě zrychlilo, objevil jsem ameriku :-)

Ještě s tím čtením textu říkal Chamurappi, že je problém a pozadí, které na sebe při delším textu nenavazuje..zkusím najít něco lepčejšího

díky za připomínky a pomoc..
imploder
Profil
panterek:
Srovnávám systémy jako takové, ihned po prvotní instalaci, to je to, co začínajícího uživatele zajímá..on neví, že se má něco doinstalovávat, on neví, že když si nainstaluje win 7, že je v podstatě nezabezpečený...
O tom by ses mohl víc rozepsat. Spočívá to "nezabezpečení" v tom, že je po instalaci aktivovaný administrátorský účet?
Doporučení vytvořit si běžný neadminský účet a ten používat je dobré, ale ve starších Windowsech je to dost velký problém - znamená to se u některých věcí kvůli administrátorskému zásahu přehlašovat, některé programy po instalaci si vytvoří systémové proměnné, zástupce v nabídce a záznamy v registru jen pro uživatele, pod kterým se instalují, něco možná nepůjde zprovoznit vůbec (mně např. nešlo ve Windows XP zprovoznit MySQL v EasyPHP, musí se to prostě pouštět jako administrátor. Ve Windows 7 už je používání neprovilegovaného uživatelského účtu mnohem menší otrava, ale některé problémy (např. systémové proměnné) se pořád ještě vyskytují. Prostě kdo chce Windows tímto způsobem spravovat a používat, potřebuje víc informací, jinak si asi řekne že ten systém je fakt na houby a vykašle se na to.

http://operacni-systemy.eu/index.php?content=hodnoceni
Co na tom, že Windows Vista a 7 se vás před vykonáním operace zeptá, jestli chcete zasáhnout do systému s oprávněním správce nebo ne? Pokud něco udělat chci, samozřejmě kliknu na "Ano". Správný bezpečný systém by se vás ptat vůbec neměl. Buď to vykonáte tuto operaci přímo jako superuživatel s dostatečným oprávněním, kde je třeba trochu víc, než jen otázka "pokračovat?" nebo by vás vůbec neměl pustit.
To není pravda. Když má ve Windows administrátorský účet heslo, systém se na něj před provedením zásahu samozřejmě zeptá. Nepřipadá mi, že by se v tomhle Windows od Linuxu nějak zásadně lišil, liší se jen ve výchozím nastavení a v tom, jak jsou aplikace připravené na fungování v prostředí bez adminských práv (v linuxu se s tím počítá, ve Windowsu někdy ne, protože to není výchozí nastavení systému, a pak je problém).

Mimochodem: napadlo tě, co by se mohlo stát, kdyby se nějaký schopný virus spustil ne pod administrátorem (rootem), ale pod tvojím běžným uživatelským účtem? Xorg běží jako root a ovládá všechny aplikace na obrazovce. Virus by mohl klikat na tlačítka (včetně těch jako root běžícího Synapticu, který sis právě spustil) nebo do terminálu, pro který si systém ještě pamatuje oprávnění roota (po použití sudo) napsat "sudo nakaž systém" a bylo by vymalováno. Virus běžící pod tvojím uživatelem by taky měl přístup k veškerým tvým datům v /home a mohl by nakazit skripty a binárky v něm umístěné, mazat ti věci, komunikovat přes internet. Samozřejmě je bezpečnější používat účet s omezeným oprávněním, ale jako ochrana před malwarem to rozhodně dokonalé není a ani to k tomu původně nebylo určeno. Tím nekritizuju tu stránku, prostě jen upozorňuju na možná nebezpečí (uživatelé Linuxu si můžou myslet, že jim nebezpečí nehrozí, dokud je někdo nevyvede z omylu).

V jednoduchosti ovládání a možnostech pokud jde o nastavení sítě IMHO je NetworkManager (standardně v GNOME) nejlepší. Windows včetně 7 to má podstatně složitější a dost nepřehledné.
panterek
Profil
Co se týká pokročilého nastavení Windows, to teprve sepíšu, takže nutnost neběžících některých aplikací pod běžným účtem (ne adminem) bych zařadil až tam..začátečník nepředpokládám, že bude instalovat WAMP :-) Takové uživatele mám za lidi, co chtějí spouštět videa, hudbu, chodit na net, icq, poštovní klient...to vše pod uživ. účtem lze a je to přece jen bezpečnější než být jako root..

To není pravda. Když má ve Windows administrátorský účet heslo, systém se na něj před provedením zásahu samozřejmě zeptá.

Opět vycházím z myšlení běžného uživatele...co jsem instaloval windows, snad nikdo si nepřál mít heslo a v drtivé většině to takhle nejspíš bude řešit spousta lidí, co si jej zakoupí. Pokud heslo zadají, tak při operacích, co si žádají oprávnění jej zadají. Ale pořád to dá uživateli na výběr, jinými slovy: "chceš zabezepečit" nebo "nechceš"?. Linux se Vás na tohle neptá, on to prostě vyžaduje, což v tomhle případě je pro dobro věci. každopádně pro vysvětlení bych to mohl upravit..Dotaz na heslo je ale tím nejmenším, to nezabrání mazání aplikací v kořenovém adresáři - ne všech, ale externích (kromě přímo systémových jako třeba tuším antivir).

Vir v domovském adresáři, o tom jsem se zmiňoval..ve výchozím nastavení napadnutelný je, dokud si jej uživatel nezabezpečí sám.Ale jak už jsem psal, i po smazání celého home se nic moc neděje...nastavení budiž, velká ztráta, ale systém se tím nezhroutí..u windows přijdu o nastavení každým vydáním nového Windows :-) Vím, že jsou upgrady a různé programy pro zachování účtu, ale po jedné zkušenosti, kdy to všechno bylo rozházené mi to stačilo...zachovat účet si představuju tak, že uložím, nainstaluju nový systém, hodím tam zachovaný účet a BEZE změn to takové bude a to se mi bohužel nepodařilo.

Malware je známým "problémem", nicméně za 3 roky mě to ještě nepostihlo

Network Manager je také chybový, byť je v základní instalaci mnohem použitelnější než Windowsácký soft, tak používám jiný a ten je ještě o třídu výš - wicd

Každopádně děkuji za připomínky


EDIT: Ještě jsem se zapomněl vyjádřit k tomu viru ohledně Xorgu..ikdyby se nějaký takový vir vytvořil a ikdyby se nějakou náhodou do počítače dostal (ovšem není mi jasné odkud), i tak si nejsem jistý, že by to fungovalo jak říkáte..ale pokud byste vytvořil skript, rád ho odzkouším
Bubák
Profil
panterek:
Opět vycházím z myšlení běžného uživatele...co jsem instaloval windows, snad nikdo si nepřál mít heslo
V "linuxech" je to stejné běžní uživatelé chtějí práva roota.

u windows přijdu o nastavení každým vydáním nového Windows
Přibližně stejně často, jako s vydáním nové verze linuxové distribuce. Vím, některé distribuce jsou na tom dobře, jiné velmi špatně.

ale po jedné zkušenosti
Takže tobě stačí jedná zkušenost a odvážně tvrdíš, že tomu tak je vždy, přijde mi to zvláštní.
Pro srovnání, já obdobnou negativní zkušenost nemám.
panterek
Profil
Bubák:
„Opět vycházím z myšlení běžného uživatele...co jsem instaloval windows, snad nikdo si nepřál mít heslo“
V "linuxech" je to stejné běžní uživatelé chtějí práva roota.


Běžní uživatelé neví, co je to právo roota a těm, co systémy instaluji ani neví, že tam nějaké heslo potřeba je. resp pro jejich používání heslo potřeba není.

u windows přijdu o nastavení každým vydáním nového Windows“
Přibližně stejně často, jako s vydáním nové verze linuxové distribuce. Vím, některé distribuce jsou na tom dobře, jiné velmi špatně.

S tím nemůžu souhlasit. 3 roky mám jednu distribuci a distribuce neustále upgraduji na nové a nové - změna distribuce, účet stále stejný. Za tu dobu se může stát, že je třeba změnit hardware, obměnit pevný disk na větší nebo naklonovat úplně stejný systém se stejným nastavením na další pevný disk jiného uživatele. I tohle jsem s Windows 7 zkoušel (nejednou), s novým HW si prostě neporadil..zmiňuji se o tom i v článku - poslední odstavec
http://operacni-systemy.eu/index.php?content=hodnoceni#uzivatelska_privetivost

„ale po jedné zkušenosti“
Takže tobě stačí jedná zkušenost a odvážně tvrdíš, že tomu tak je vždy, přijde mi to zvláštní.
Pro srovnání, já obdobnou negativní zkušenost nemám.


Víckrát jsem se s tím "zadrbat" nepotřeboval, jednou stačilo. A mně to jako zkušenost stačí, ale to nevnucuji ostatním, je to jen můj subjektivní postoj k věci. Windows má hodně nedostatků stejně jako Linux, ale i tak nejsem proti Windows. Za správného nastavení je to slušný systém - dle verze.
imploder
Profil
panterek:
EDIT: Ještě jsem se zapomněl vyjádřit k tomu viru ohledně Xorgu..ikdyby se nějaký takový vir vytvořil a ikdyby se nějakou náhodou do počítače dostal (ovšem není mi jasné odkud), i tak si nejsem jistý, že by to fungovalo jak říkáte..ale pokud byste vytvořil skript, rád ho odzkouším
Mělo by to jít, prostě o oknech se dají zjišťovat informace a program může sám kamkoliv kliknout a podobně. Dostat by se do počítače mohl úplně normálně - jako trojský kůň. Uživatel si ho stáhne a spustí ("pouštím si prográmek pod uživatelský účtem, nic neinstaluju - co se může stát?"). Kdyby ten falešný spořič na gnome-look.org fungoval, možná by se nakazilo víc lidí (on totiž vůbec nefungoval, hned bylo jasné, ž je to nějaké svinstvo). Taky by se mohl vir dostat do počítače děravým prohlížečem nebo pluginem - prostě klasika známá z Windows.

Vyrobil jsem ukázku, ne zrovna klikací, ale skript co si vyčíhá rootovský shell v gnome-terminalu a pak v něm něco jako root spustí. Na spuštění je potřeba mít xdotool (utilitka na jednoduché ovládání Xek v shellu - nic, co by nemohl dělat jakýkoliv jiný program).
#!/bin/bash
while :
do
sleep 5
BASH_U=`ps -u "$USER" | grep bash | awk '{print $1}' | wc -w`
BASH_R=`ps -u root | grep bash | awk '{print $1}' | wc -w`
if [ "$BASH_U" -eq "1" -a "$BASH_R" -eq "1" ]
then
  # pod uživatelem stejně jako pod rootem běží právě 1 bash napojený na konzoli
  # získáme ID všech oken gnome-terminalu
  WIN_ID=`xwininfo -root -tree -int | grep gnome-terminal | awk '{print $1}'`
  TARGET_WID=''
  for i in $WIN_ID
  do
    # jen ty okna, které mají WM_WINDOW_ROLE (tj. opravdu okno terminálu)
    if [ -n "`xprop -id "$i" | grep WM_WINDOW_ROLE`" ]
    then
      TARGET_WID="$TARGET_WID $i"
    fi
  done
  # pokud je nalezeno právě 1 okno (v něm nejspíš běží rootovský bash), pustíme v něm ls
  if [ `echo $TARGET_WID | wc -w` -eq "1" ]
  then
    xdotool windowfocus "$TARGET_WID"
    xdotool key l s ctrl+J
  fi
fi
done

Postup je takovýto:
- skript uživatel spustí z GUI (ne z terminálu) - prostě poklikat a "Spustit"
- pak jakoby se nic nestalo, ale skript od té chvíle pořád běží a sleduje procesy
- v okamžiku, kdy má uživatel otevřené právě 1 okno gnome-terminalu a v něm se příkazem su přihlásí jako root, skript si rootovského shellu všimne, okno aktivuje a spustí v něm příkaz jaký se mu zachce

Udělá to v rootovském shelu jen ls, nic nebezpečného. Funguje to dobře ve Fedoře i Debianu. V Ubuntu je myslím jako výchozí nastavení root deaktivovaný, takže jde použít jenom sudo, to ale není bezpečné, pokud se oprávnění pro terminál zapamatovává (ve výchozím nastavení se pokud vím zapamatovává). I různé jiné aplikace, jako např. Synaptic, se spouštějí jako root - dá se detekovat jejich okno a v něm něco provést. Ubuntu ani jinou distribuci se sudem teď nemám po ruce.

Šlo by to udělat tak, že virus čeká, až uživatel odejde od počítače nebo tak něco. Možnosti jsou mnohem větší než má xdotool. X-window systém se sám přímo nestará o vnitřek oken - tlačítka, nabídky, atd. - pokud by nestačilo k provedení záškodnické akce mačkat klávesy nebo klikat na určitá místa, jde i tlačítka rozpoznat z obrázku [ http://hoopajoo.net/projects/xautomation.html ]. V každém případě díra do systému to je, i když takový kód by se dal lehce odhalit, dokud by se nepřestěhoval pod rootem do systému.

Takové uživatele mám za lidi, co chtějí spouštět videa, hudbu, chodit na net, icq, poštovní klient...to vše pod uživ. účtem lze a je to přece jen bezpečnější než být jako root..
Bezpečnější to určitě je. U starších windowsů je ale otázka, jestli to stojí za to rozčilování, že zase něco nefunguje jak má. Ve Windows XP se jako běžný uživatel ani nemůžu podívat, který je den. Windows 7 mi připadá že je velký pokrok. Linux je od začátku stavěný jako unixový systém, tenhle druh bezpečnosti odjakživa měl a aplikace s tím počítají, takže tam není co řešit.

Běžní uživatelé neví, co je to právo roota a těm, co systémy instaluji ani neví, že tam nějaké heslo potřeba je. resp pro jejich používání heslo potřeba není.
Takovému uživateli systém nainstaluje někdo zkušenější. Uživatel, který neví, co je to root a nechce to vědět a prostě je úplná lama si asi web o OS nebude číst.

Heslo se nikomu nechce psát, když to funguje i bez něj. Vlastně systém, kde by se místo psaní hesla povoloval přístup jenom potvrzením (kliknutím) by byl asi pro běžné uživatele lepší. V současných OS to ale nejde (byl by potřeba nějaký trusted-window-system, něco jako se vyvíjí pro EROS/Coyotos - prostě aby si libovolná aplikace nemohla ty tlačítka sama zmáčknout nebo to jinak obejít - pak je to o ničem).

P.S.: obvykle si tady nevykáme
panterek
Profil
imploder:
Zkoušel jsem to zatím jen v rychlovce, ale nějak se mi asi nedaří ho nachytat..skript je spuštěn z GUI, běží dle kontroly (ps aux | grep nazev_souboru), spustil jsem se "sudo" třeba editaci fstab, případně Synaptic, cokoliv s rootovskými právy...ten výpis "ls" jsem ale v terminálu nezaznamenal. Jestli to teda mělo fungovat takhle, ale podle skriptu bych řekl, že nejspíš ano.. každopádně o nástroji xdotool jsem nevěděl a už mě napadají skripty, jak to využít pro dobro věci :-) S tímhle skriptem se ještě vyhraju..

Bezpečnější to určitě je. U starších windowsů je ale otázka, jestli to stojí za to rozčilování, že zase něco nefunguje jak má. Ve Windows XP se jako běžný uživatel ani nemůžu podívat, který je den. Windows 7 mi připadá že je velký pokrok

Mně zas právě připadá Win 7 jako takový....no, jak to nazvat...byl jsem s ním zprve spokojený. Pak jsem se jednoho dne od PC vzdálil na delší dobu, ve výchozím nastavení je po nějaké době nastavena asi hibernace nebo uspání do paměti. Přijdu, zahýbám myší, nic, zapnu PC (pač jsem si posléze všimnul, že byl teda uspaný), nic..nevím proč, ale nějak zmizel zavaděč. Měl jsem XP i Win 7 na jednom pevném disku, ale v různých oddílech. Win 7 pomocí instalačního CD, kde je ta jejich slavná "automatická oprava" nějak nereagovala...resp, beze změn. MBR zmizelo. Byl jsem rád, že jsem zachránil aspoň XP, kde je obnova MBR celkem snadná. A pak už jsem začal hledat negativa..omalovánky, samé klikání..jen změna roku v kalendáři je od XP dosti znatelná - složitá, nehledě na konfiguraci sítě. Ale hodně lidí si Win 7 pochvaluje, pokud to tvrdí tolik lidí, bude to pravda, tak se teda podřídím :-) Ale na XP holt nedám dopustit, ikdyž je děravé jak řešeto..se správným antivirem a FW je to schopný systém, dynamický.

Takovému uživateli systém nainstaluje někdo zkušenější. Uživatel, který neví, co je to root a nechce to vědět a prostě je úplná lama si asi web o OS nebude číst.

Já sám o tom věděl prd a vlastní iniciativou jsem si spoustu článků na netu vyhledal a pročetl..jde taky o to, lidi, kteří o tom nic neví nějak motivovat, aby ten zájem měli. Já motivaci měl - nebavilo mě reinstalovat co 4 měsíce systém. Teď mám Win JEN na hry, Ubuntu na cokoliv jiného a nemůžu si stěžovat.

Heslo se nikomu nechce psát, když to funguje i bez něj.

Jasně, to je pochopitelné...ale vem si, že ani v tom linuxu heslo nepotřebuješ. Instalaci je schopný zvládnout kdokoliv, tam se heslo zadat musí, ale pro samotný chod a používání potřeba není. Bratránkovi, kterému jsem to instaloval to funguje zatím dobře a telefon ohledně toho, že by potřeboval heslo zatím neproběhnul..

Za skript moc děkuji, je to přínosná informace a budu dál laborovat..


EDIT:
Dostat by se do počítače mohl úplně normálně - jako trojský kůň. Uživatel si ho stáhne a spustí ("pouštím si prográmek pod uživatelský účtem, nic neinstaluju - co se může stát?"). Kdyby ten falešný spořič na gnome-look.org fungoval, možná by se nakazilo víc lidí (on totiž vůbec nefungoval, hned bylo jasné, ž je to nějaké svinstvo). Taky by se mohl vir dostat do počítače děravým prohlížečem nebo pluginem - prostě klasika známá z Windows.

Vzhledem k balíčkovacímu systému, který je využíván z 95ti% si právě nemyslím, že je moc možností, jak vir do PC dostat...abychom vyzkoušeli nachytat Linux, třeba tvým skriptem, musí se tomu jít přece jen hodně naproti, nemožné ale není nic.

Moderátor Chamurappi: Nepoužívej [pre] na citace. Co na tom nechápeš?!
panterek
Profil
Chamurappi:

aha, asi to, že jsem si prvního upozornění ani nevšimnul, pardon
panterek
Profil
Změnil jsem trochu konečně ten vzhled. Pač ale nemám to grafické cítění, což jde vidět i u horního banneru, musel jsem použít open source templates, který jsem jen drobně poupravil, nicméně je to asi mnohem lepší, než ta verze původní

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0