Autor Zpráva
Peta8
Profil
Dobrý den,

na web Matematika.name jsem přidal sekci s fotkami rostlin a živočichů.

Zajímala by mě použitelnost nastíněného systému řazení fotografií, případně jak ji zlepšit. Neměly by se třeba fotografie otevírat do nového okna (upozornění by bylo uvedeno).

P. S.: Vím, že změna domény je téměř nutností, ale zatím jsem nevymyslel vhodný název.
Dranel
Profil
Peta8:
Myslím, že něco na způsob Lightboxu by bylo nejlepší.
Peta8
Profil
Lightbox nemám rád. Navíc se to z něj "blbě" stahuje.
Dranel
Profil
Peta8:
Slimbox? Nebo nějaký plugin do jQuery? S tím stažením fotky máš pravdu, ovšem stačí si ji otevřít do nového okna a už se daná funkcionalita neaplikuje a otevře se ti normálně obrázek.
Peta8
Profil
To vím, ale představ si, že na web přijde 60letá paní učitelka (nic proti nim, znám zdatné paní učitelky, co se počítačů týká), zalíbí se jí obrázek kačenky a bude si ho chtít stáhnout...
lopik
Profil
Peta8:
tak to vyriesit samostatnym odkazom na stiahnutie fotky, ktory by bol vo forme nejakeho maleho downlodoveho obrazku;)
Peta8
Profil
lopik

O tom jsem také přemýšlel, ale není to zbytečné?
Ale každopádně díky za náměty.
Petr ZZZ
Profil
Peta8:
Neměly by se třeba fotografie otevírat do nového okna

Porovnám-li v prohlížeči velikost tlačítka "zpět" a velikost křížku na zavření okna, je pohodlnější odklepnout "zpět". Což hovoří proti novému oknu pro každou fotku. Zkušenější uživatel si kromě toho umí otevřít nové okno na jakýkoli odkaz, pokud k tomu má důvod, ale pokud je nové okno už na stránce nakódované, nemá se mu jak ubránit. Nové okno má smysl u odkazu na jinou doménu, jinak dokáže být otravné.

Já mám udělanou galerii fotek jako přehled ikonek a klepnutím na ikonku se dostanu na plné rozlišení. Každá fotka je na samostatné stránce (ovšem ve stejném okně), většinou ještě s nějakým textem, a jsou na ní odkazy k předešlé a k další fotce, na přehled ikonek a na úvodní stránku webu (a pár dalších odkazů). Je to dělané všechno "pěšky"; s lightboxem a podobnými systémy jsem nikdy nic nedělal, tak nedokážu posoudit, o kolik je moje metoda pracnější. Je pravda, že zatím mám na webu jenom něco přes sto fotek. Pořád odkládám rozšiřování, protože budu předělávat šablonu a těch víc než sto stránek budu muset dělat znovu. Taky se chystám dávat víc fotek jednoho druhu na jednu stránku. Zatím mám skoro všude na každou fotku extra stránku, což je zbytečné, pokud se jedná o ten samý druh organismu.
Miloš
Profil
Dvojice H3/Div by měla mít logičtější rozestupy – nadpisy jsou teď stejně daleko od odkazů, což je mírně nepřehledné. Stačilo by asi jen o kousíček, ale buď přidej nadpisům menší margin-bottom, nebo větší margin-top, případně obojí najednou.

Při té příležitosti jsem se pozastavil nad podivnou sémantikou té dvojice:
<h3><span>Fotky rostlin</span></h3>
<div class="chlivecky">
   <div><a href="rostliny/stromy-kere/">Stromy, keře</a></div>
</div>
Jednak by v DIVu mohla být sémantičtější značka, totiž odstavec, ale daleko logištější by mi tam připadal definiční seznam.
A budou-li v jednotlivých kategoriích přibývat další položky (například u živočichů plži, mlži, hlavonožci, šelmy a plazi…), pak je dl/dt/dd po mém soudu tuplem to nejlepší, co tam patří.
Peta8
Profil
Miloš

Ahoj, děkuji Ti za připomínky. S tím definičním seznamem jsem to ale moc nepochopil. Místo h3 by mělo být dt a místo div (Stromy, keře) dd?
Miloš
Profil
Přesně tak. Připadá mi to logičtější, ale je možné, že mi to někdo úplně setře ;-)
<dl>
   <dt>Fotky rostlin</dt>
      <dd><a href="rostliny/stromy-kere/">Stromy, keře</a></dd>
      <dd><a href="rostliny/jedovate/">Jedovaté byliny</a></dd>
      <dd><a href="rostliny/ruske/">Ruské byliny a jiné pověsti</a></dd>
   <dt>Fotky zvířátek</dt>
      <dd><a href="zvirata/mazlicci/">domácí mazlíčci</a></dd>
      <dd><a href="zvirata/hadi/">Hadi a hadice</a></dd>
<!-- ATD. -->
</dl>
Dranel
Profil
Miloš:
Zdá se ti to, cos napsal, jako vysvětlení (definice) <dd> daného pojmu <dt>? Mě moc ne. Mnohem lépe by se hodil seznam, ovšem proti původnímu nadpisu a divu nic nenamítám.
Miloš
Profil
Dranel:
Definice asi ne, leda by těmi „definicemi“ byly odkazované fotky.
Problém je v tom, že HTML nemá žádný jiný hierarchický seznam, který by šel použít na menu, leda snad tato nevalidní konstrukce:
<ul>
<h3>Zvěř</h3>
  <li><a href="odkaz">lesní</a>
  <li><a href="odkaz">letní</a>
  <li><a href="odkaz">jedlá</a>
<h3>Kytky</h3>
  <li><a href="odkaz">zelené</a>
  <li><a href="odkaz">jinobarevné</a>
  <li><a href="odkaz">destilované</a>
<h3>Auta</h3>
  <li><a href="odkaz">ekologická</a>
  <li><a href="odkaz">neekologická</a>
  <li><a href="odkaz">hračky</a>
</ul>
Peta8
Profil
Přeci ale nemusí být h3 uvnitř seznamu. Akorát tam přibude několik tagů ul navíc.
Miloš
Profil
Jestliže bude mít nadpis jen jednu odkazovanou položku, je to paskvil:
<h3>Komouši</h3>
	<ul><li><a href="odkaz">Vrazi a zloději</a></ul>
<h3>Myši</h3>
<ul>
  <li><a href="odkaz">bílé a jinak virtuální</a>
  <li><a href="odkaz">živé i mrtvé</a>
</ul>
<h3>Popelnice</h3>
<ul><li><a href="odkaz">na popel</a></ul>
Dranel
Profil
Miloš:
Proč paskvil? I jedno-položkový seznam je - i když poněkud zvláštní - seznam.
Miloš
Profil
Jednopoložkový seznam podle mě není seznam. Podobně bys mohl uvažovat tabulku o jedné buňce (neobsahující křížově závislá data), nebo třeba nadpis, který nic nenadepisuje, protože po něm už nic nenásleduje. Po formální stránce jazyka je to OK (jsou to seznam, tabulka i nadpis), ale ze sémantického hlediska je to po mém soudu paskvil.
Petr ZZZ
Profil
Dranel:
Zdá se ti to, cos napsal, jako vysvětlení (definice) <dd> daného pojmu <dt>?

Omezovat použití definičního seznamu na seznamy typu lexikon mi přijde jako sémantický fundamentalismus, který jen omezuje kreativní potenciál definičního seznamu. Já považuji definiční seznam za jednu z nejúžasnějších možností formátování textu, vzhledem k tomu, že přes CSS lze <dt> a <dd> formátovat zcela nezávisle na sobě. Příklad: Program konference.
Dranel
Profil
Petr ZZZ:
Program konference zcela chápu a použití definičního seznamu se mi nejeví vůbec jako špatné řešení. Ba naopak, jednotlivé popisy přeci vysvětlují (definují), co bude v daném čase na programu. Ovšem tento případ se mi jeví spíše jako rozcestník. A na něj tu máme seznam.
Petr ZZZ
Profil
Dranel:

Je možné, že na rozcestník je seznam sémanticky vhodnější, ale v okamžiku, kdy si přeji formátovat něco jako "nadpis" jinak než něco jako "položku" a realizovat to v seznamu by bylo obtížné, přestává pro mě být sémantika prvořadá, nehledě na to, že i seznam definic je seznam. Například použít skutečný nadpis <h#> nemusí být vždy vhodné – definiční seznam se dá přes CSS upravit třeba tak, aby "vysvětlení" pojmu pokračovalo ve stejném řádku jako vysvětlovaný pojem. Nejsem si jistý, zda toho lze dosáhnout i u <h#> (display:inline? – nevím, zda by to fungovalo a i kdyby, připadlo by mi to sémanticky horší než použít definiční seznam na něco, co není definice).

Na Milošově příkladu je nápadné, že na jednu definici (<dt>) následuje několik "alternativních" "vysvětlení" (<dd>). Zdá se, jakoby to nebylo v souladu s původním posláním definičního seznamu (pojem a jeho vysvětlení), ale řekl bych, jen na první pohled. V jakémkoli výkladovém slovníku najdeš mnoho slov, která mají různé významy: kmen = 1) část stromu, 2) skupina lidí, 3) základní část slova, 4) biologický taxon, ... Pokud Milošův návrh s vícenásobným <dd> funguje (nezkoušel jsem, ale veřím, že zkoušel Miloš), je to jedině dobře, a pokud snad nefunguje, klasifikoval bych to jako chybu specifikace (případně chybu implementace).
Miloš
Profil
Petr ZZZ:
Funguje:
<dl>
   <dt>Koruna</dt>
      <dd>platíme s tím</dd>
      <dd>král to má na hlavě</dd>
      <dd>Vrcholek stromu</dd>
      <dd>vrchol, i ironicky: „Tys tomu nasadil korunu“</dd>
   <dt>zelený úžel</dt>
   <dt>moře</dt>
      <dd>moc vody</dd>
      <dd>přeneseně, že je něčeho hafo</dd>
      <dd>vzor substantiv středního rodu</dd>
<!-- ATD. -->
</dl>

Termín může mít několik definic, ale nemusí mít ani jednu.
http://www.jakpsatweb.cz/definice.html
Petr ZZZ
Profil
Miloš:
Termín může mít několik definic, ale nemusí mít ani jednu.
Tak se mi to líbí, žádné omezování! :-)
Miloš
Profil
Petr ZZZ:
A proč taky – když jich má víc – viz výše koruna/moře. A když nemá žádnou, tak je buď natolik jasný, že žádnou definici nepotřebuje, nebo natolik nejasný, že víme leda to, že něco takového je; jen by ten termín neměl chybět ve výčtu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0