Autor Zpráva
Viero
Profil
http://zdravestravovani.ic.cz

Prosím o zhodnocení stránky, děkuji.
Amunak
Profil
Mě se to líbí. Jednoduchý design - a jak víme, v jednoduchosti je síla. Taky moc hezký nápad s těmi "náčrtky" nahoře na té lince. Hezké. Jediné co se mi nelíbí je ta azurová - na můj vkus moc světlá a výrazná. Zvolil bych asi něco jako #90ABFF... Texty mě taky zaujaly, hezky napsané.
smonkey
Profil
Moc pěkné, jediné co bych upravil --> Stránku bych "stáhnul" o několik pixelů a vycentroval doprostřed... Zkrátka aby to nebylo tak roztahnuté přez celou stránku. Jinak moc pěkné
Viero
Profil
Amunak:
Mě se to líbí. Jednoduchý design - a jak víme, v jednoduchosti je síla. Taky moc hezký nápad s těmi "náčrtky" nahoře na té lince. Hezké. Jediné co se mi nelíbí je ta azurová - na můj vkus moc světlá a výrazná. Zvolil bych asi něco jako #90ABFF... Texty mě taky zaujaly, hezky napsané.

Děkuju. :-) Barvy jsem změnil tak, aby tolik nepíchaly do očí.

smonkey:
Moc pěkné, jediné co bych upravil --> Stránku bych "stáhnul" o několik pixelů a vycentroval doprostřed... Zkrátka aby to nebylo tak roztahnuté přez celou stránku. Jinak moc pěkné

Díky. Střední část jsem zúžil tak, aby text měl 80 znaků na řádek vyjma zúžení okna prohlížeče, kdy byla zachována gumovitost designu.
Bubák
Profil
V IE6 levé menu menu velice nepříjemně překrývá text článků.
Viero
Profil
Bubák:
V IE6 levé menu menu velice nepříjemně překrývá text článků.

Díky za info. Pro IE 6 už neoptimalizuju. Podle Google Analytics mají stránky od 5. 4. do dneška 218 absolutních unikátních návštěv, z toho 2 návštěvy skrze IE 6. Podle Toplist používá IE 6 k 15. týdnu tohoto roku 7,2 % uživatelů. To se mi nevyplatí, stránky jsou beztak nekomerční.
Podíval jsem se na vzhled v IE 6 skrze software IETester http://www.my-debugbar.com/wiki/IETester/HomePage a je tam toho víc chybně: průhlednost u png obrázků, float v zápatí, nepodpora css selektorů, takže položky v menu vypadají jako obyčejné odkazy, nepodpora max-width...
Pokud bys věděl, jak vnutit IE 6, aby nenačítal css, byl bych ti vděčný za radu.
Viero
Profil
Bubák:
Vyřešil jsem to tak, že jsem pomocí podmíněného komentáře IE 6 odřízl od css a nadefinoval mu vlastní jednoduchý styl pro všechna média (v podstatě jen písmo a pár marginů a paddingů. Tím pro mě podpora IE 6 hasne.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Viera:
mají stránky od 5. 4. do dneška 218 absolutních unikátních návštěv, z toho 2 návštěvy skrze IE 6
To může být způsobeno vypuzovací chybou měření.

průhlednost u png obrázků
K čemu ji potřebuješ? Pozadí pod obrázky máš všude stejné.

float v zápatí
Žádný tam nemáš.

nepodpora css selektorů
Proč používáš selektory typu #zapati>#doporucuji>ul a #nabidka>ul>li?

nepodpora max-width
Můžeš použít width. S malou šířkou okna stejně moc nepočítáš — leze ti mrkev do Zdravého stravování.

jsem pomocí podmíněného komentáře IE 6 odřízl od css
U takhle jednoduchého webu je jednodušší zařídit, aby běhal všude, než zařídit, aby se v něčem rozpadal. Dle mého názoru máš špatný žebříček priorit.

a nadefinoval mu vlastní jednoduchý styl
Se selektorem h1+p, h2+p, h3+p, h4+p, h5+p, h6+p v něm neuspěješ.
Vypadá to ošklivě. Počítáš s tím, že to takhle může vidět každý desátý návštěvník, který se od zbývající většiny nijak zvlášť neliší? Všechny ostatní weby mu jedou, tvůj vypadá nedodělaně.

K čemu jsou zájemcům o zdravé stravování odkazy „XHTML 1.0 Strict, CSS 2.1“ v patičce?
Viero
Profil
Chamurappi:
To může být způsobeno vypuzovací chybou měření.
Ano, může.

K čemu ji potřebuješ? Pozadí pod obrázky máš všude stejné.
Kvůli univerzálnosti, abych mohl případně měnit barvu pozadí s co nejmenšími potíži.

Žádný tam nemáš.
Ano, nemám. Zapomněl jsem, že jsem to změnil. Chyba byla pravděpodobně v tom použití selektoru větší než.

Proč používáš selektory typu #zapati>#doporucuji>ul a #nabidka>ul>li?
Ano, zbytečné. Vyházel jsem je a hned se stránka vzhledem přiblížila standardu.

Můžeš použít width. S malou šířkou okna stejně moc nepočítáš — leze ti mrkev do Zdravého stravování.
U IE 6 jsem tedy použil width. Počítám, to lezení do nadpisu nepovažuju za důležitý.

U takhle jednoduchého webu je jednodušší zařídit, aby běhal všude, než zařídit, aby se v něčem rozpadal. Dle mého názoru máš špatný žebříček priorit.
Ano, máš pravdu, už jsem to zařídil, až na pár drobností: pokud je sloupec s nabídkou vyšší než sloupec s textem, bílé pozadí se nenatáhne až k patičce, a pokud je naopak sloupec s textem vyšší, svislá přerušovaná čára se nenatáhne k patičce. Dále jsem zakázal zobrazování průsvitných obrázků png.

Se selektorem h1+p, h2+p, h3+p, h4+p, h5+p, h6+p v něm neuspěješ.
Ano.

K čemu jsou zájemcům o zdravé stravování odkazy ‚XHTML 1.0 Strict, CSS 2.1‘ v patičce?
Jim k ničemu, mně k honění si vlastního ega. ;-)

Díky za podnětné komentáře.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Viera:
máš pravdu, už jsem to zařídil
Dobrá práce, mnohem lepší.

svislá přerušovaná čára se nenatáhne k patičce
Ta se občas těsně po načtení nenatáhne ani v Exploreru 7. Může za to nějaká překreslovací chyba.

Jim k ničemu, mně k honění si vlastního ega. ;-)
Do <hr /> píšeš lomítka také kvůli egu? Kvůli ničemu jinému tam nejsou, prohlížeče (a některé validátory) tvůj kód vnímají jako HTML, nikoliv jako XHTML, takže balast navíc ve značkách ignorují.

Na tvém místě bych udělal mezi odstavci větší mezery (větší než žádné), nebo rozdělil texty do více odstavců. Na úvodní stránce je v podstatě jeden strašně dlouhý a prakticky jednolitý text. I na jiných stránkách mi připadá všechno moc nahuštěné, nad nadpisy je stejně malá mezera jako pod nimi, seznamy nevypadají jako seznamy. Psychologicky na mě celý web působí stejně chudě a sterilně jako prosazovaný styl stravy, což by asi neměl být cíl :-)
Viero
Profil
Chamurappi:
Dobrá práce, mnohem lepší.
Díky.

Ta se občas těsně po načtení nenatáhne ani v Exploreru 7. Může za to nějaká překreslovací chyba.
OK. Ale aspoň jsem vyřešil ten druhý problém (pokud je sloupec s nabídkou vyšší než sloupec s textem, bílé pozadí se nenatáhne až k patičce): pod
min-height: 530px;
mi chybělo
height: auto !important;
height: 530px;

Do <hr /> píšeš lomítka také kvůli egu? Kvůli ničemu jinému tam nejsou, prohlížeče (a některé validátory) tvůj kód vnímají jako HTML, nikoliv jako XHTML, takže balast navíc ve značkách ignorují.
Ne, tak mě to naučila knížka XHTML průvodce vývojáře. Píše se tam, že prvek s prázdným obsahem je správně signalizován tak, že se na jeho konci uvede lomítko: <hr/> Z důvodu zpětné kompatibility se tam ale ještě vkládá mezera: <hr />. O tom, že se kvůli IE musí dokument posílat jako text/html, vím. Až bude i IE podporovat xhtml, pak bude stačit změnit typ na application/xhtml+xml.

Na tvém místě bych udělal mezi odstavci větší mezery (větší než žádné), nebo rozdělil texty do více odstavců. Na úvodní stránce je v podstatě jeden strašně dlouhý a prakticky jednolitý text. I na jiných stránkách mi připadá všechno moc nahuštěné, nad nadpisy je stejně malá mezera jako pod nimi, seznamy nevypadají jako seznamy. Psychologicky na mě celý web působí stejně chudě a sterilně jako prosazovaný styl stravy, což by asi neměl být cíl :-)
Odstavce jsou odděleny odsazením, jako v běžné sazbě textu. V typografii jde vždy o jednotnost versus množství informace. Absolutní jednotnost je šedá plocha, ta však nenese žádnou informaci. Proto se tvoří písmena, slova atd., která již nesou informaci. Čím více se bude tato šedá plocha rozrývat písmeny, mezerami atd., tím více informace ponese, ale tím nejednotněji bude dokument působit. Přistoupil jsem tedy na další kompromis a zvětšil horní okraje u nadpisů. Odstavce však nechám pouze odsazené od levého okraje, neboť text pak působí kompaktněji. Úvodník není jednolitý, je strukturovaný do pěti odstavců. Ještě asi udělám větší mezeru mezi seznamy a obyčejnými odstavci, možná seznamům přidám odrážky nebo použiju jiný řez písma (asi kurzívu). Poznámku o chudosti a sterilnosti stravy budu ignorovat, beztak to sem nepatří. ;-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Viera:
prvek s prázdným obsahem je správně signalizován tak, že se na jeho konci uvede lomítko
V HTML to neplatí a tvůj kód je prakticky vším vnímán jako HTML. Spoléháš se na to, že cílová zařízení nedodržují HTML specifikaci.

Až bude i IE podporovat xhtml, pak bude stačit změnit typ na application/xhtml+xml.
Domníváš se, že prohlížeče nepodporující XHTML MIME typ brzy zmizí?
Proč chceš používat XHTML? Nebude ti v něm fungovat lišta od hostingu, počítadlo od Toplistu, reklamy, ani cokoliv jiného, co je závislé na javascriptové metodě document.write. Nemluvě o tom, že pak jakákoliv chyba (způsobená tebou, proxy serverem, či prohlížečem) sestřelí stránku.

Úvodník není jednolitý, je strukturovaný do pěti odstavců.
Dlouhých. Přiznávám, že jsem je přečetl, ale nechtělo se mi do toho.

Poznámku o chudosti a sterilnosti stravy budu ignorovat
Nekritizuji tvoji stravu, jen říkám, že v podstatě vizuálně podporuješ stereotyp, který se snažíš bořit. Píšeš, jak jsi spokojený a zdravý, ale web vypadá jednotvárný a mdlý. Možná za to může i ta všudypřítomná zdravá modrá barva. Což takhle přidat nějaké ilustrační obrázky? Se zeleninou se při focení dají dělat divy.
Viero
Profil
Chamurappi:
V HTML to neplatí a tvůj kód je prakticky vším vnímán jako HTML. Spoléháš se na to, že cílová zařízení nedodržují HTML specifikaci.
Ano, právě proto je tam ta mezera mezi značkou a lomítkem. Předpokládám, že v té knížce nešíří bludy.

Domníváš se, že prohlížeče nepodporující XHTML MIME typ brzy zmizí?
Doufám, že ano.

Proč chceš používat XHTML?
Protože kód je díky XHTML striktním pravidlům a kladení důrazu na správnou sémantiku místo na formát bez problémů přenositelný i na nekonvenční typy zobrazovačů stránek, jazyk XHTML bude všemi prohlížeči interpretován stejně.

Nebude ti v něm fungovat lišta od hostingu, počítadlo od Toplistu, reklamy, ani cokoliv jiného, co je závislé na javascriptové metodě document.write.
Logický klam, argumentum ad populum.

Nemluvě o tom, že pak jakákoliv chyba (způsobená tebou, proxy serverem, či prohlížečem) sestřelí stránku.
To je naopak obrovská výhoda, chyby vyjdou hned na povrch. Totéž, co v programování.

Dlouhých. Přiznávám, že jsem je přečetl, ale nechtělo se mi do toho.
Nejdelší má tuším dvanáct řádků, tři poslední v průměru pět, to mi přijde spíše málo než hodně.

Nekritizuji tvoji stravu, jen říkám, že v podstatě vizuálně podporuješ stereotyp, který se snažíš bořit. Píšeš, jak jsi spokojený a zdravý, ale web vypadá jednotvárný a mdlý.
Šlo mi především o text, ne o grafické kudrlinky. Chtěl jsem minimalistický design. Stránky jsou textově orientované.

Možná za to může i ta všudypřítomná zdravá modrá barva.
S barvami si možná ještě pohraju, i když toto barevné schéma se mi líbí. Zkusím tam dát ještě nějaké veselejší, případně dám možnost výběru. Nicméně to je přesně důvod, proč jsem ty schématické obrázky kreslil na průhledném podkladě.

Což takhle přidat nějaké ilustrační obrázky? Se zeleninou se při focení dají dělat divy.
Ano, obrázky časem přidám, bohužel ale nevlastním foťák. Zkusím se kouknout po free obrázcích na webu. Dík za inspiraci, pěkný obrázky. :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Viera:
Ano, právě proto je tam ta mezera mezi značkou a lomítkem.
Mezera nemá v prohlížečích používaných během posledních osmi let žádný efekt.
Lomítko by měl prohlížeč podle HTML specifikace považovat za konec značky a následující většítko za ním za obyčejný znak určený k zobrazení.

kód je díky XHTML striktním pravidlům a kladení důrazu na správnou sémantiku místo na formát
Myslíš přesně ten samý důraz na správnou sémantiku, který zavedlo HTML 4? Oba jazyky disponují stejným sortimentem značek, žádná nebyla v XHTML zrušena.

jazyk XHTML bude všemi prohlížeči interpretován stejně
Díky HTML 5 je to možné, ale ne jisté. Samotná specifikace XHTML takové záruky nenabízí.
Tvůj současný HTML kód není všemi prohlížeči a nekonvenčními zobrazovači interpretován stejně?

Logický klam, argumentum ad populum.
Hovořím pouze o situaci na tvé stránce, ne o nezúčastněném davu. Zkus si na ní na chvíli přepnout MIME typ a v prohlížeči znalém XHTML uvidíš, co všechno nepojede.

To je naopak obrovská výhoda, chyby vyjdou hned na povrch.
Jak se o nich dozvíš? Jak opravíš chybu v proxy serveru mezi serverem a návštěvníkem? Jak zjistíš, že návštěvníkův prohlížeč vinou své chyby zrovna tvoji stránku nezobrazí?

Chtěl jsem minimalistický design. Stránky jsou textově orientované.
Ano, to je celkem standardní obhajoba pro nejhezčí možnou skupinu obdélníků, kterou je člověk schopný vyrobit. Také dělám minimalistické designy :-)
Viero
Profil
Chamurappi:
Mezera nemá v prohlížečích používaných během posledních osmi let žádný efekt.
To mám z pokynů pro zpětnou kompatibilitu. Nevím, jak by některé prohlížeče používané v posledních osmi letech vyhodnotily <hr/>, ale s <hr /> problém nemají. Každopádně je třeba si uvědomit, že jsme pořád ve stádiu, kdy jsou dominantní vágní HTML a jeho vágně implementované specifikace v prohlížečích.

Myslíš přesně ten samý důraz na správnou sémantiku, který zavedlo HTML 4? Oba jazyky disponují stejným sortimentem značek, žádná nebyla v XHTML zrušena.
Místo sémantiky si tam dej strukturu, omlouvám se za spletení pojmů.

Lomítko by měl prohlížeč podle HTML specifikace považovat za konec značky a následující většítko za ním za obyčejný znak určený k zobrazení.
Takže při zápise <ul></ul> by měl vypsat mimo jiné znaky „ul>“? Nerozumím.

Tvůj současný HTML kód není všemi prohlížeči a nekonvenčními zobrazovači interpretován stejně?
Ano, ale lidé, kteří píší HTML kód vágně, se tomuto nebezpečí vystavují. XHTML vágnost nepřipouští, okamžitě vyhodí chybové hlášení. Pokud bude prohlížeč splňovat specifikaci XHTML, bude v něm web interpretován stejně jako ve všech ostatních prohlížečích splňujících tuto specifikaci. Díky striktnosti pravidel XHTML by měl systém „prohlížeč - tvůrce webových stránek“ samopotencováním konvergovat do stavu, kdy chyba na jedné nebo na druhé straně nebude tolerována. Prohlížeč, který bude chybně interpretovat XHTML, bude považován za zmetek. Nicméně díky shazování stránek se správnou specifikací by neměl mít stejně šanci na úspěch.

Hovořím pouze o situaci na tvé stránce, ne o nezúčastněném davu. Zkus si na ní na chvíli přepnout MIME typ a v prohlížeči znalém XHTML uvidíš, co všechno nepojede.
To je ale obecný stav. Mně to může být jedno, až k tomu nástupu, jak doufám, XHTML dojde, prostě přejdu na hosting, který jej bude podporovat a s ic se rozloučím. Asi tak jako s každou jinou firmou, která poskytuje nevyhovující služby.

Jak se o nich dozvíš? Jak opravíš chybu v proxy serveru mezi serverem a návštěvníkem? Jak zjistíš, že návštěvníkův prohlížeč vinou své chyby zrovna tvoji stránku nezobrazí?
Viz výše. Chybný proxy server bude jeho správce nucen opravit, nebo zkrachuje. Totéž se týká prohlížeče. A zrovna chybu prohlížeče, resp. její důsledek pro mé stránky, lze zjistit snadno, že.

Ano, to je celkem standardní obhajoba pro nejhezčí možnou skupinu obdélníků, kterou je člověk schopný vyrobit. Také dělám minimalistické designy :-)
Ano, klidně otevřeně přiznám, že nejsem žádný grafik :-), každopádně i tak mám z hlediska funkčnosti raději strohé weby.

Mimochodem, kdybych měl „větší koule“, tak si tam ten mime typ klidně dám a na IE se vykašlu. Nejlepší by stejně bylo, kdyby takový přístup měli všichni vývojáři, pak by se ta konvergence značně urychlila.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Viera:
je třeba si uvědomit, že jsme pořád ve stádiu, kdy jsou dominantní vágní HTML
Takže stále čekáme. Už deset let. Budeme čekat ještě minimálně tři roky, než vymizí Explorer 8, ale ty už máš náskok.

Místo sémantiky si tam dej strukturu, omlouvám se za spletení pojmů.
Důraz na správnou strukturu, která by měla zajišťovat přenositelnost i na nekonvenční typy zobrazovačů stránek, v HTML nebyl? Nerozumím.

při zápise <ul></ul> by měl vypsat mimo jiné znaky ‚ul>‘? Nerozumím.
Při zápise <hr /> by měl zobrazit horizontální čáru a znak >.

lidé, kteří píší HTML kód vágně, se tomuto nebezpečí vystavují
Mezi ně se řadíš momentálně i ty kvůli lomítkům.

XHTML vágnost nepřipouští, okamžitě vyhodí chybové hlášení.
To není pravda, záleží na druhu parseru. Parser čtoucí externí DTD musí selhat i v situacích, které parser nečtoucí externí DTD musí ignorovat. Parser čtoucí externí DTD navíc selže i v situaci, kdy mu server odmítne poslat DTD (což w3.org někdy dělá). Parser nečtoucí externí DTD by podle XML specifikace neměl interpretovat jmenné entity z té externí DTD, ale prohlížeč zpracovávající XHTML by je interpretovat měl. Vychází ti z toho jednoznačnost?
Strukturálně vyhovující kód je i <meta><br><option/></br></meta> a nikde není psáno, co s ním má prohlížeč dělat.

samopotencováním konvergovat do stavu, kdy chyba na jedné nebo na druhé straně nebude tolerována
Kdo na tom má zájem? Tvůrci prohlížečů ne, tvůrci stránek také ne… poněvadž jsou obě strany spokojené s HTML.

Prohlížeč, který bude chybně interpretovat XHTML, bude považován za zmetek.
Zkušenosti s HTML naznačují, že takto trh nefunguje. Problémy s funkčností stránky padají prakticky vždy na hlavu autora stránky.

kdybych měl ‚větší koule‘, tak si tam ten mime typ klidně dám a na IE se vykašlu
Mít koule větší než mozek není zdravé.
Vykašlal by ses i na příjmy z reklamy, počítadlo Toplistu a lištu od hostingu.

Nejlepší by stejně bylo, kdyby takový přístup měli všichni vývojáři
Jak jsem psal výše — máš špatný žebříček priorit. Přeceňuješ význam technických detailů, které jsou v širším kontextu irelevantní.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0