Autor Zpráva
Peta8
Profil
Prosím o názor a připomínky k webu fotobanka.nabla.cz. Nějaké chybičky (mrtvé odkazy) se zřejmě objeví; prosím, upozorněte mě na ně.
Děkuji.

A pokud se Vám líbí, klidně sdílejte na Facebooku, potřebuji ho rozšířit. ;-)
lopik007
Profil
Peta8:
Já bych použil pro obrázky bud funkci highslide nebo lightbox
Miloš
Profil
Na hledání mrtvých odkazů doporučuji nasadit Xenu's Link Sleuth

Galerie se mi líbí. Přesto pár postřehů:

• Hover v menu na mě působí divně. Klidně bych u něj vypustil podtržení, ale rozhodně bych změnil barvu pozadí, případně i textu.
• Hover v textu je po mém soudu ten nejméně vhodný – když zmizí podtržení, vždycky sebou podvědomě cuknu: „Neudělal jsem něco špatně? Neujel jsem myší moc daleko?“ Co změna barvy textu? Pozadí? Obojího? Pak by totiž nerušilo ani to zmizelé podtržení.
• Rozlišení fotek 3648×2736 je myslím, zbytečně moc. Takhle velké fotky bych nechal jen ke stažení, ale zobrazoval bych je v lidštějších rozměrech.
• Při zobrazování fotek dávám do úvahy, jestli nenasadit nějaký klon lightboxu.
Lexter
Profil
Koukl jsem a vzpomněl si na Mantisu. Taková asociace podivná.
J
Profil *
Peta8:
Sympatický vzhled, hezké fotky. Jen - když se obsah týká přírody, tahá mě za oči "nepřírodní" barva pozadí hlavičky, fotky pro tento týden, a zejména barva pozadí menu. Nezvolit nějaké líbivé hnědé až béžové?
BTW: Text "Optimalizováno pro lidi" - perfektní :- )
mckay
Profil
Peta8:
Až za tři dny půjdu na FB (držím dietu), tak to určitě nasdílím. Ta licence se mi totiž opravdu líbí.

Co se týče designu, možná bych změnil barevné rozložení, k tomuhle tématu se ta černá moc nehodí.

//Možná mi to trochu připomíná jeden template, ale to asi bude jen stoprocentní shodností ikonek pro "mapa webu" "kontakt" atd :).
Debo
Profil *
Také se mi velice líbí ta licence. Asi vaše fotky budu používat často.
Peta8
Profil
Děkuji za reakce a připomínky.

lopik007:
Lightbox moc nemám rád, je to takové ee. :-) uživatelé by ho třeba přivítali, ale mně se prostě nelíbí. I když dělám stránky pro lidi, tak pokud by mi na stránkách něco vadilo, tak by se mi s nimi špatně pracovalo.

Miloš
Co se týká hoveru, tak chci nějak odlišit hover od kativní položky a ne jenom barvou.
V textu souhlasím, není to úplně ideální, zkusím změnit tedy pozadí, po najeti kursoru. Zobrazení fotek, je vlastně už přímo "stažení".

Lexter:
;-)

mckay:
Díky. Černá sice není moc přírodní, ale je neutrální, a fotky v hlavičně na ní vypadají dobře. Hnědá a tmavě zelená (přírodní barvy) mě na webu příliš neoslovují.
Tenhle? http://www.mantisatemplates.com/template-preview/delicious/delicious-2/frame.php Sice nejsem majitel šablony, ale býval jsem,; tak to snad nění taková špatnost.

Debo:
Ať slouží.
Miloš
Profil
Peta8:
Lightbox moc nemám rád
A co aspoň otevírat fotky v pop-up oknech? Viz např. http://kesolim.sweb.cz/fotky_branik/
Peta8
Profil
Miloš:
To vypadá jako dobrý nápad, ale nevím, jak moc dobré je otevírat něco do nového okna (?).
Miloš
Profil
Peta8:
Obecně ne (alespoň bez upozornění), ale u fotek mi to nepřipadá jako prohřešek – to, že se fotky obvykle otevírají jinak než ostatní odkazy, je vcelku obvyklý jev, takže by pop-up okne nikoho nemělo vyděsit.
A jinak jsem to myslel tak, že z náhledu by vedlo takové okno do sice větších, ale ne plných rozměrů; a odkaz na stažení fotky v plné velikosti bych pak nechal jako normální odkaz.
Peta8
Profil
Miloš:
Zeptám se. V pop-upu by mělo jít listovat (přecházet mezi fotkami v galerii), nebo nechat pop-up jen pro danou fotografii bez možnosti přejít na další fotku?
Miloš
Profil
V tom, co jsem odkazoval, ne, to je jen jednoduchý scriptík, ale zcela určitě půjde napsat něco s procházením. Když vezmeš, že i light-a-jánevímkteré-boxy jsou vlasně postavené na javascriptu…
To ale budeš muset googlit, nebo (když nenajdeš nic vhodného) se obrátit na místní odborníky přes javascript.
Peta8
Profil
Miloš:
Jak to vyrobit, mi problém nečiní )ne, že bych byl nějaký machr), ale spíš mě "trápí" myšlenka, zda vůbec pop-upy nasadit. :-)
Plaváček
Profil
Peta8:

Nemyslím, že je důvod zavrhovat systém postavený na některém z klonů Lightboxu. Uživatelé s tím problém nemají, při vypnutém nebo nedostupném Javascriptu to bude lidem fungovat jako dosud. Stačí si jenom vybrat - http://planetozh.com/projects/lightbox-clones/

Naopak otvírání nových oken nějaké potíže přinést může.
Peta8
Profil
Plaváček
Hodně lidí mi radí, abych přidal lightbox, ale mně tam přijde navíc. Miniatury fotek jsou dostatečně velké, aby uživatele/uživatelku zaujaly a fotku si případně rovnou stáhnul (otevřel v plném rozlišení). Otevírání jakési prostřední velikosti mi přijde jako mezikrok navíc. Ale každopádně děkuji za názor.


Omlouvám se, že ještě téma vytahuji, ale rád bych se zeptal na jednu věc.
Do galerie zmenšenin přidávám nové fotky tak, že nejnovější jdou vždy na začátek. Po rozkliknutí však nejdou fotky za sebou tak, jak jsou v galerii, ale podle abecedy.

V galerii jsou tedy podle data a při procházení podle abecedy.

Při procházení je řazení podle abecedy nutné, protože chci u sebe třeba druhy javorů apod. V přehledu miniatur zase chci, aby nové fotky byly vidět - na začátku. Aby lidé viděli, že se web "hýbe". Sice mám pole s přehledem nových fotek, ale tam se vejdou pouze čtyři. A co když přidám najednou třeba 10 druhů? Chci se tedy zeptat, zda bych měl i galerii miniatur seřadit podle abecedy, aby pořadím fotek korespondovala s procházením druhů.

Děkuji.
Miloš
Profil
Pokud jde o to řazení – co nechat obě možnosti a dát návštěvníkovi možnost výběru?

A ještě jedna drobnůstka:
Na stránce http://fotobanka.nabla.cz/obsah/zivocichove/hmyz.php a http://fotobanka.nabla.cz/obsah/druhy/zivocichove/vosik-skvrnity.php je u třetího vosíka údaj 938 MB, což mě přivádí k zamyšlení, kdo stanovuje velikost. Děláš-li to manuálně, může docházet k podobným překlepům; neměl by velikost vypisovat script?
Peta8
Profil
Téma vytahuji naposled.

Pokud jde o to řazení – co nechat obě možnosti a dát návštěvníkovi možnost výběru?
To právě nechci. Snažím se dělat web tak, aby měl co nejméně "různých hejblátek". Nedávat návštěvníkovi na výběr, protože v mnoha případech neví co chce; zbytečně by ho to tak mátlo. Lepší je mu podstrčit jen jednu nejlepší variantu (kardinální otázka pak je, která varianta je nejlepší).
Něco ve stylu Apple výrobků. Jednoduchost a "nadiktovat" uživateli co je pro něj nejlepší. Ve výsledku bude spokojenější, než kdybychom mu dávali na výběr.

Tápu však, jak to provést s galerií. Jaký způsob použít. Zda řdit galerii i procházení stejně, nebo rozdílně (cpž je zase trochu matoucí). ??


Celý web je dělaný v podstatě ručně. Je tam jen hodně php "includů". Na něco složitějšího, aby to nebyl bastl, si sám netroufnu. Nechal bych to ale někým udělat, pokud si web najde své příznivce.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0