Autor Zpráva
Peta8
Profil
http://foto.nabla.cz/

Vše je řečeno v několika větách na první stránce. Co si o nápadu myslíte, prosím? Děkuji.

Je jasné, že by to potom musel do ruky vzít nějaký programátor.
Jack Finger
Profil
Peta8
Jako nápad to nevypadá špatně, kdyby se to uchytilo, byla by to pěkná sbírka :)
Skoplandia
Profil
pěkný možná bych dal jako header obrazek misto lacineho nadpisu: Fotoencyklopedie přírodních fotografií Omega verze... udelat ztoho zajimavy obrazek ve photoshopu ;-)
xmark
Profil
biolib.cz už nějakou dobu existuje a navíc má nemalou odbornou komunitu.
Cup
Profil
při pokusu o vstup do galerie mi to hodí 404
Peta8
Profil
xmark:
S biolibem jsou ale "problémem" autorská práva. Pokud chceš fotku použít třeba ve škole pro výuku, v drtivé většině kontaktů musíš (měl bys) kontaktovat autora. Já chci nabízekt fotky, které nebudou zatíženy autorskými právy a ten, kdo je používá je bude moci použít bez výčitek.

Cup:
Vím, hodím tam upozornění, stránka je zatím jen jakýsi nástřel.

Skoplandia:
Děkuji, ale grafika by byla také nová (teď vlastně ani není žádná). Tohle jsem spáchal v rámci nadhození nápadu za pár chvilek. Jde mi spíš o hodnocení myšlenky.
Petr ZZZ
Profil
Nápad je to ušlechtilý a jsi-li bohatý dobrodinec, který vydělal mnoho miliónů, neví co s nimi a hledá cesty, jak udělat radost zbytku lidstva, může to fungovat. Pokud bohatý nejsi, budeš dříve či později řešit otázku financování a zda by na tom přece jen nešlo něco vydělat. Nejpozději v okamžiku, kdy umístíš na stránky placenou reklamu, budou zúčastnění fotografové očekávat, že se s nimi o zisk podělíš. Tím se dostáváme k důležité úvaze: Bude-li fotografů a fotografií hodně, dostane každý pár haléřů a bude frflat. Bude-li fotografií málo, bude se reklama blbě prodávat.

Kromě toho je dobré si uvědomit, že jakmile nabídnu nějakou fotku (zdarma), poškozuji tím její (další) prodejnost, protože potenciální zákazník nemusí mít zájem o fotografii stokrát opakovanou (v extrémním případě může vyžadovat exkluzívní práva). Z toho plyne, že opravdu dobré snímky si budeš muset nafotit z většiny sám, nebo se budeš muset smířit se spíše průměrnou kvalitou obrázků v archívu.

Na stránce s chrobákem jsou dva druhy; řekl bych, že na horním snímku je Geotrupes vernalis.

Stránka o matematice se mi líbí.
Peta8
Profil
Petr ZZZ:
Děkuji za odpověď.
Co se týká financování, není pro mě cílem, na tom něco vydělat; spíš pak se stránkou nabla.cz.
Prostě bych chtěl lidem s těmito fotkami ulehčit práci - aby se nemuseli trápit s autorskými právy a hned vědeli, že fotografii z mých stránek mohou bez problémů použít (podmínky bych pak ještě musel dopilovat).

Samozřejmě jsem si ale vědom, že nějaké financování je třeba. Líbí se mi v podstatě model Wikipedie - "žebrání". Autoři a autorky, kteří píší články na Wikipedii za to také nic nechtějí a přeci píší. Proč by tedy tohle nemohla být taková fotowikipedie zaměřená na rostliny, živočichy a houby... (?)

Děkuji za upozornění na chrobáka. Podívám se na to.
Marek Prokop
Profil
Nápad se mi líbí, provedení už méně.

Co se mi líbí:

Fotografií rostlin a živočichů v nějaké volné licenci je sice na webu plno, ale nedělám si iluze o schopnosti českých učitelů je nalézt, takže nástroj, který by jim to usnadnil, by byl určitě užitečný. Navíc na zahraničních serverech nemusí být zastoupena česká příroda v takové míře, v jaké je pro české školy potřeba.

Co se mi nelíbí:

1) Koncepce jednoho serveru a jednoho úložiště. Pro uživatele je to nepohodlné, pro provozovatele potenciálně náročné na vývoj i provoz. Primárně bych se proto snažil integrovat data z jiných zdrojů (Flickr, Picasa, Wikimedia atd.).

2) Právní nejasnosti. Formulace o volné užití jsou vágní, právně asi sporné, nedostatečně konkrétní a nekompatibilní se standardními licencemi. Použil bych běžně rozšířené CC licence a případné další.

3) Identita provozovatele. Nikde nevidím, kdo web provozuje a koho kontaktovat (kontakt info@nabla.cz je snad vtip, ne?). Takový web si obtížně získá důvěru uživatelů, zejména když jde o právně citlivou oblast.

4) Subdoména. Doporučil bych samostatnou doménu, aby šel provozovatel v případě potřeby snadno změnit.
Peta8
Profil
Marek Prokop:
Dobrý den,

děkuji za konstruktivní kritiku.
Co se týká webu, nápad nosím v hlavě již delší dobu, k realizaci jsem se dostal az teď. Trvala mi asi pul hodiny. Spíš mi zatím šlo, aby mě někdo nepředběhl.

Koncepce jednoho serveru a jednoho úložiště.
Spíš bych raději něco ryze svého, ne nějaký parazitický web.

Právní nejasnosti.
Vím, napsal jsem podmínky v rychlosti, jsem si vědom, že se muí právně lépe ošetřit.

Identita provozovatele.
A to jsem tam kontakt byl líný dopsat. Samozřejmě jsem si vědom, že kontakt musí být zcela jiný.

...

Spíš mi šlo o kritiku nápadu, než provedení. Každopádně ale děkuji.
Marek Prokop
Profil
Peta8:
Spíš bych raději něco ryze svého

To se nevylučuje. Jde jen o to, že by fotografie byly uloženy jinde. Buď všechny, nebo jen některé.

ne nějaký parazitický web

O žádném parazitování jsem nepsal. Psal jsem o službách přímo určených k hostování fotografií, které pak mohou být zobrazovány jinde. Máte třeba pocit, že je oficiální web Pražského jara parazitický, protože k ukládání fotografií používá Flickr?

Důvody, proč doporučuji tuhle koncepci jsou v zásadě tři:

1) Plno fotografů nikdy nepřesvědčíte, aby dávali své fotky jinam než kam jsou zvyklí.

2) Kvůli bodu 1 nikdy na vlastním webu neshromáždíte tak rozsáhlou databázi fotek, jako když integrujete i jiné zdroje. V důsledku tedy svým uživatelům poskytnete menší hodnotu.

3) Budete muset technicky řešit upload a ukládání fotek, což není triviální a těžko to vyřešíte lépe (nebo alespoň stejně dobře) jako specializované servery, které na to mají velké vývojové týmy s roky zkušeností.

Spíš mi šlo o kritiku nápadu

Mně v podstatě taky. Samotný nápad shromáždit na jednom místě fotografie rostlin a živočichů je sice hezký, ale reálně bezcenný. Hodnota může být jen ve správném uchopení a provedení.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0