« 1 2 »
Autor Zpráva
janbarasek
Ahoj, po necelých 3 měsících intenzivního schromažďování dat jsem konečně spustil nový projekt WEBarchiv:

http://www.archive.baraja.cz

Ovládání je doufám jasné a přehledné. Všechny chyby co zmíníte se pokusím opravit.

DŮLEŽITÉ: V červeném pruhu nahoře se zadává adresa!
pavuk
Pokud máte i vy svůj web, tak si ho můžete nechat zdarma pravidelně zálohovat, a pak si ho zdarma prohlížet
BARAJA archivuje statisíce webových stránek,

Tyhle dvě perly mi stačily, abych se tím dál nezabýval
janbarasek
pavuk:
Tyhle dvě perly mi stačily, abych se tím dál nezabýval
je to pravda, co tam píšu. A denně přes robota projde přes 5 000 0 souborů.
Taps
janbarasek:
ale nějak postrádám smysl těchto webovek
janbarasek
jinak nemusíte vzkládat neexistující adresy, robot si to odflirtuje. Jinak záloha se na webu zobrazí až po schválení admina, že se to stáhlo správně.

Taps:
ale nějak postrádám smysl těchto webovek
Je to skrátka záloha webů, pak se budeš moct v budoucnu podívat, jak jaký web kdy vypadal.
joe
janbarasek:
A denně přes robota projde přes 5 000 0 souborů.

Teď tam nic není a kde je ten archiv? Nic se mi tam neukazuje.
janbarasek
joe:
Teď tam nic není a kde je ten archiv? Nic se mi tam neukazuje.
Nahoře v tom červeném pruhu je formulář, zadej tam adresu stránek (na př. http://www.seznam.cz), vyskočí na tebe tabulka záloh a kliknutím na datum se můžeš projít po webu. Některé weby stahuji hodně podrobně, a některé jen povrchově.
joe
janbarasek:
Aha. No, moc tomu nerozumím.

Na této adrese zabírají stránka například skoro 10MB? Ale čeho? Co tam tolik zabírá? Je třeba všechno uchovávat?

Čekal jsem, že tam bude nějaký katalog, kde budu moct listovat již takto uložené weby.
Petr ZZZ
janbarasek:
• Píšeš, že tam máš větší množství webů („BARAJA archivuje statisíce webových stránek, ale přecejenom se může stát, že zde nějakou stránku nemám.“), ale v archívu nevidím ani jeden. Co to?
• Proč máš navigaci dvakrát?

Dodatek: Aha, tak ono je potřeba adresu napsat do formuláře. Hm.
janbarasek
joe:
Na této adrese zabírají stránka například skoro 10MB?
Některé weby i stovky MB, je toho fakt dost.

Ale čeho? Co tam tolik zabírá?
většinou obrázky, ale taky podstránky. Archivy jsou normálně klikatelné.

Je třeba všechno uchovávat?
je, od toho tu službu mám. Později bych toho mohl litovat.

Čekal jsem, že tam bude nějaký katalog, kde budu moct listovat již takto uložené weby.
Připravuji, spustím ho, až tam toho bude více.
janbarasek
Petr ZZZ:
BARAJA archivuje statisíce webových stránek, ale přecejenom se může stát, že zde nějakou stránku nemám.
tím myslím i podstránky. Třeba jakpsátweb ( http://baraja.cz/subdom/archive/index.php?page=hledat&url=http%3A%2F%2Fwww.jakpsatweb.cz ) má 1218 stránek.

Proč máš navigaci dvakrát?
přehlednost
joe
Jasně, tak už tomu rozumim. Na jednu stranu to je dobré, že budeš mít zálohy webů (jestli k něčemu budou, to je otázka :-)), ale co práva? Co duplicitní obsah webu na tvých adresách? Máš povoleno, že stránky můžeš ukládat?
janbarasek
joe:
Na jednu stranu to je dobré, že budeš mít zálohy webů (jestli k něčemu budou, to je otázka :-)),
Já si myslím, že by bylo zajímavé, se třeba za 10 let podívat jak vypadal seznam a tak.

Co duplicitní obsah webu na tvých adresách? Máš povoleno, že stránky můžeš ukládat?
Tohle nikdo neřeší, ptal jsem se na to, a prý to nevadí. Je to normálně veřejné na webu, tak to prý není problém. Jinak to ani vyhledávač nezaindexuje, když je to pod formulářem.
Petr ZZZ
janbarasek:
přehlednost
Připadá ti třeba takový Google nepřehledný? Ten má navigaci jen jednou.

Jiná otázka: Jsi si jistý, ze neporušuješ autorská práva u archivovaných webů? (Tak joe byl rychlejší.)
janbarasek
Petr ZZZ:
Připadá ti třeba takový Google nepřehledný? Ten má navigaci jen jednou.
Byl to nápad grafika. Mám to tam nechat nebo ne?

Jiná otázka: Jsi si jistý, ze neporušuješ autorská práva u archivovaných webů?
Co třeba google? Ten je neporušuje? Ve své podstatě také stahuje celé stránky a dává je veřejně.
Ptal jsem se admina na wedosu, a prý to nevadí. Neměl by v tom být problém. Případně vám to doložím kopií chatu (pokud ji najdu).
DoubleThink
Profil *
janbarasek:
Zbytečný pokus o napodobení už existující služby apriori odsouzený k nezdaru a zapomnění.
Svěřit ti web k archivaci je jako odložit dítě do popelnice.
janbarasek
DoubleThink:
Zbytečný pokus o napodobení už existující služby
Ano, vím že to existuje. Jen když se tam podíváš, tak ta rychlost není o ničem. Chci to mít rychlý a víc otevřený lidem, aby mohli přidávat weby.

Jinak: Přes noc pozastavuji stahování, vemu to naráz ráno.

Svěřit ti web k archivaci je jako odložit dítě do popelnice.
proč? Umím pracovat s daty?Měnit to nebudu, jen to stáhnu a uploadnu.
Petr ZZZ
janbarasek:
Dvojitá navigace mi připadá matoucí.

Myslím si, že autorská práva porušuješ, pokud nemáš svolení autorů archivovaných webů. Zda to budou řešit, může záležet m.j. na tom, zda dojdou nebo nedojdou k závěru, že mají z tvého archívu prospěch, a na tom, co se objevuje v adresním řádku. Jiná bude situace, když ti někdo sám vloží svůj web do archívu.

Autorská práva se tu už v několika vláknech řešila; např.:

Legální iframe
Autorská práva - fotografie
Taurus
janbarasek:
prý to nevadí. Neměl by

Toliko k tvému náhledu přístupu k autorství… Vystavování části cizího díla vyžaduje citaci, vystavování celého souhlas autora.
Medvídek
janbarasek:
Nevidím důvod používání tvé služby, když existují konkurenti, kteří indexují již více, jak 14let :)

Takže když porovnám třeba archiv idnesu na web.archive a u tebe, tak je asi jasné, co zvítězí. Jinak tato služba existuje i v Čechách a je si vědoma, naší legislativou :)

Vesměs tvoříš službu, kdy nemůžeš být už lepší (ve smyslu data archivace), než konkurence, která tu je přes 14 let.

Takže ano, asi může být tvuj archiv zajímavý, ale tak za 10 let, pokud bude nabízet něco více, než konkurence :)

Co se týká grafiky, tak se přiklánim, že dvojí navigace je podivná. Tu nalevo bych smazal.

P.S: Proč je u hoveru Přidat web v horní navigaci oranžový spodní border a u ostatních ne?
Krakatoa
janbarasek:
"Ptal jsem se admina na wedosu, a prý to nevadí. Neměl by v tom být problém."
Na wedosu na analýzu légálnosti takového archivu pravděpodobně nevyčlenili smečku právníků. Legální to asi nebude, spíš jde o to, že takový web pravděpodobně všichni budou tolerovat, pokud to těm původním webům nebude nějak vadit (třeba kdyby začali všichni chodit místo jakpsatweb tak na archiv na baraja).

Medvídek:
"Takže ano, asi může být tvuj archiv zajímavý, ale tak za 10 let"
Myslím, že zatím ne. Má tam mouchy.
archive.baraja.cz/subdom/archive/28-1-2011/www.jakpsatweb.cz/index.html
<link rel="stylesheet" href="http://www.jakpsatweb.cz/etc/jpw.css">
janbarasek
Krakatoa:
<link rel="stylesheet" href="http://www.jakpsatweb.cz/etc/jpw.css">
Asi chyba na scriptu, jinak se to normálně stahuje.

Na wedosu na analýzu légálnosti takového archivu pravděpodobně nevyčlenili smečku právníků. Legální to asi nebude
Tak jako, když je něco na webu, tak je to přeci dostupné, nebo ne?
Zajímá mě, jak to řeší třeba web.archive.org, když stahují miliardy stránek a já jenom tisíce.
DJ Miky
Zadání adresy http://www.jakpsatweb.cz funguje a http://www.jakpsatweb.cz/ (s lomítkem na konci) ne, to je docela matoucí.
janbarasek
DJ Miky:
Zadání adresy http://www.jakpsatweb.cz funguje a http://www.jakpsatweb.cz/ (s lomítkem na konci) ne, to je docela matoucí.
Archivuji a ukládám to buď jako celou doménu a nebo subdoménu. Zkusím to opravit.
jenikkozak
<!-- Web Archiv, baraja Html kód, přísný zákaz kopírování//-->
Poměrně legrační, že tohle si do kódu napíše člověk, který bez okolků kopíruje cizí weby.
A vlastně přísný zákaz kopírování čeho? (www.spyka.net/web-templates/ablaze/)

Hodilo by se, kdyby sis občas po sobě četl, co píšeš. „By jste“ vypadá divně, občas ti tam lítá interpunkce.
BARAJA archivuje statisíce webových stránek. Právě hledáte v katalogu který obsahuje 500 odkazů
Tak statisíce, nebo pět set? Nebo snad statisíce stránek obsahují dohromady 500 <a href>ů? ;-)
shaggy
jenikkozak:
Celkom by ma zaujímalo, či janbarasek zaplatil tých 8GBP za odstránenie odkazu z tej šablóny.
pavuk
jenikkozak:
<!-- Web Archiv, baraja Html kód, přísný zákaz kopírování//-->
Poměrně legrační, že tohle si do kódu napíše člověk, který bez okolků kopíruje cizí weby.

No to už je fakt soda.... vy zíráte, my zíráme... Asi chtěl janbarasek říct že kopírovat může jenom on, jinak si to nedokážu vysvětlit.
janbarasek
jenikkozak:
Promiň, nevěděl jsem o tom. Jestli chceš, dám ti důkaz, že mi tu šablonu poslal kámoš, a říkal ať jí klidně takto použiju. Já jsem si na to nahodil akorát pár scriptů a funguje to.

BARAJA archivuje statisíce webových stránek. Právě hledáte v katalogu který obsahuje 500 odkazů
Je rozdíl mezi webarchivem a mím vyhledávačem, který ruším. Ve webarchivu se stránky počítají na statisíce.

shaggy:
Celkom by ma zaujímalo, či janbarasek zaplatil tých 8GBP za odstránenie odkazu z tej šablóny.
Již jsem psal, dodal mi to kámoš. Klidně udělám screenhot zprávy, kde to posílal :D
jenikkozak
janbarasek:
Již jsem psal, dodal mi to kámoš.
Není to poprvé, co máš problémy s kopírováním, takže ti tohle vysvětlení budeme věřit. :-)

Ve webarchivu se stránky počítají na statisíce.“, „Zajímá mě, jak to řeší třeba web.archive.org, když stahují miliardy stránek a já jenom tisíce“
Rozdíl mezi těmito dvěma tvrzeními je stonásobný. Nula sem, nula tam, že? ;-)
janbarasek
Jen jsem chtěl všem přítomným říci, že mi desing dodal Richar Hutta bez udání původu. Ptal jsem se na spětný odkaz a udání zdroje, řekl mi, že to uvádět nemusím. Do teď jsem o původu neměl tušení. Nevím jak dodat důkaz, jelikož si hovory po skype nenahrávám.

Můžu ale dodat screenhot, jak mi přišel ten soubor. Byl už nakódovaný a připraven k použití. Já jsem si jen lehce poladil texty, menu a ten horní červený pruh jsem zkrátil přibližně o polovinu a přidal vyhledávač.

Ta vtipná poznámka, aby to lidé nekopírovali přidal již zmíněný Richard. Nevím co si mám myslet, ale já za to opravdu nemůžu.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.