« 1 2 »
Autor Zpráva
MichalekII
Profil
Rád bych představil náš nový projekt www.smerovak.cz/

Díky za všechny připomínky a návrhy.

To čím se chceme odlišit od konkurenčních webů i samotného správce databáze (ČP) je rychlost a jednoduchost vyhledávání.
Lupa
Profil
design by free css templates - :D
l564
Profil
MichalekII:
<a href="http://smerovak.cz/" title="Poštovní směrovací čísla - PSČ" ><img src="images/ikonka.png" alt="PSČ - poštovní směrovací čísla" /></a>


Když bych si vložil ikonku na web tak mi to nebude fungovat musíš mít celou adresu

<a href="http://smerovak.cz/" title="Poštovní směrovací čísla - PSČ" ><img src="http://www.smerovak.cz/images/ikonka.png" alt="PSČ - poštovní směrovací čísla" /></a>


Opraveno na webu

Oprav si to... Jinak ti tam mnoho PSČ chybí!!
MichalekII
Profil
l564: wow tak to s tou ikonkou to je tedy školácké přehlédnutí :-D díky

Chybí? můžeš prosím uvést nějaký příklad, doplním/vyreklamuji u správce databáze

Lupa: Hmm, no a co jako?
Bubák
Profil
http://smerovak.cz/
http://www.smerovak.cz/
Pěstuješ si duplicitu. Zkoušel jsem i http://www.smerovak.cz/index.php, ale tu máš ošetřenu.

Ještě dodám, oboustranné zarovnání textu se na úzké sloupce nehodí.
l564
Profil
MichalekII:
Chybí? můžeš prosím uvést nějaký příklad, doplním/vyreklamuji u správce databáze

Zahradní město a Záběhlice podle naší pošty je 10600

Lupa:
design by free css templates - :D
No a co? Tyto prezentace jsou občas lépe udělaný pro seo a vyhledávače než když si uděláš svoji prezentaci.
Lupa
Profil
l564:
Je to free šablona, takú podľa mňa tu nebude nikto hodnotiť.
Moderátor Chamurappi: Proč by ne?! Už stovky lidí si tu nechaly hodnotit šablonu, není v tom žádný problém. Tečka.

MichalekII
Ja by som odporúčal vytvoriť vlastnú, alebo niekomu zato zaplatiť.
ninja
Profil
MichalekII: Můžete uvést 3 důvody, proč použít váš web namísto psc.cz nebo desítky jiných, se stejným obsahem? Jakou máte konkurenční výhodu?
peta
Profil
Je tam mnoho cerne plochy.
CH: nechali :)
Moderátor Chamurappi: Ty stovky, takže nechaly.
Batrachus
Profil
Vytvoř tlačítku Hledej PSČ styly. Když je systémový, vypadá oproti zbytku stránky divně.
EDIT: A zveřejnit e-mailovou adresu @seznam.cz? A ještě nijak nechráněnou proti robotům? Tak to chce odvahu.
jenikkozak
Profil
MichalekII:
1) Hlavička by mohla být klikací.
2) Nápověda je docela zajímavá:
- “Prochásení geografického nebo abecního seznamu na hlavní stránce tohoto webu.“ - procházení, abecedního (asi)
- „Vyhedávání psč pomocí našeho vyhledávač.“ - vyhledávání, vyhledávače
- „Buďto přímo z hlavní stránky našeho serveru pomocí vyhledávacího políčka Vašeho inrernetového prohlížeče.“ - internetového
- „instalece vyhledávní pro prohlížeče mozzila“ - instalace, vyhledávání
3) „Pokud budete hledat PSČ městské části, zadávejte do vyhledávácího pole název této městské části, například hledáte-li pražskou část Dejvice, zadejte pouze "libeň" nikoliv "praha libeň".“ Tak to vyloženě nechápu, ale budiž.
4) Informace také obsahují překlepy:
- „Pokud budede chtít“ - budete
- „Ikonku ma Vaše stránky“ - na
5) Zbylé texty budou z Wikipedie, že? (Což vysvětluje, proč v nich nejsou překlepy.)
6) Zobrazovat ikonky počítadel návštěvnosti už není moc moderní.

Batrachus:
Vytvoř tlačítku Hledej PSČ styly. Když je systémový, vypadá oproti zbytku stránky divně.
Fajn, uvádím protinázor: Když je nesystémový, vypadá divně.
Louka
Profil
jenikkozak:
3) ‚Pokud budete hledat PSČ městské části, zadávejte do vyhledávácího pole název této městské části, například hledáte-li pražskou část Dejvice, zadejte pouze "libeň" nikoliv "praha libeň".‘ Tak to vyloženě nechápu, ale budiž.
Mám za sebou pravidelnou denní dávku vtipů, tohle mě vyloženě rozesmálo :D. A pokud hledáte "Holešovice", zadejte pouze "Bubeneč" nikoliv "Praha Bubeneč" :).

Jinak:
Zruš text-align:justify, špatně se to čte.
Nastyloval bych to vyhledávací políčko, ale tlačítko nech systémové.
Menu nahoře na mě působí jako drobečková navigace a to se mi nezamlouvá.
Adresa gumidci@seznam.cz je řekl bych trochu nečekaná.

EDIT: Nedalo mě to a zkusil jsem najít Dejvice. Zadal jsem tedy Libeň (a nikoli Praha Libeň) a ouha - Dejvice to vůbec nenašlo. (Omlouvám se, že se toho tak držím, ale mě to hrozně pobavilo, tím spíš, že je to v nápovědě. Nemyslím to zle!)
MichalekII
Profil
Děkuji všem za připomínky. Chtěl jsem na jednotlivé připomínky odpovídat jednotlivě, ale tolik reakcí jsem nečekal.

Vyhledávací tlačítko zatím nechám nenastylované, myslím si totiž, že různé hrátky s těmito prvky jen matou uživatele.

Šablona: ano jedná se o notně upravenou free šablonu, žádám o hodnocení celého webu ne jen vzhledu. Cílem tohoto projektu není nějaká grafická orgie a naši uživatelé to stejně neocení, hlavní je pro nás jednoduchost a přehlednost. (chce li, některý začínající grafik referenci nechť nám zkusí nabídnout svou šablonu a odkaz v patičce může být jeho ;-) - jsem však hooodně vybíravý)

l564: při prověřování tvé připomínky jsem narazil na nějaké problémy v databázi, které řeším s dodavatelem dat, avšak zrovna tebou uváděné psč je v db bez problémů, můžeš prosím přesně uvést jak jsi své psč vyhledával, díky za tvou spolupráci.

ninja:
Můžete uvést 3 důvody, proč použít váš web namísto psc.cz nebo desítky jiných, se stejným obsahem? Jakou máte konkurenční výhodu?

Tohle je hloupá i chytrá otázka zároveň a vždy ji někdo položí proto jsem už v první příspěvku psal:

To čím se chceme odlišit od konkurenčních webů i samotného správce databáze (ČP) je rychlost a jednoduchost vyhledávání.
Další věc kterou zatím příliš nepropagujeme a pokud vím tak ji nikdo v této oblasti zatím nenabízí je korekce chybně zadaných dotazů, něco na způsob opravy překlepů u fulltextových vyhledávačů.

Proč píšu, že je to hloupá otázka? To protože každý člověk by si měl říci proč chce nějakou službu používat nebo ne to mu přeci nemůže nutit žádný provozovatel jakékoliv služby, my se jen můžeme snažit zaujmout co největší část potencionálních uživatelů, což je kontinuální vývoj.
Další věcí je, že podobných služeb (s databází do úrovně ulic) je jen pár. Ano je spousta webů používajících volně stažitelnou databázi měst a psč ovšem to je pro reálné praktické použití k ničemu. řekni si sám k čemu je ti že najdeš psč prahy ... to je skutečně na napsání adresy trochu málo.
Pokud skutečně znáš víc než 10 služeb fungujících do úrovně ulic tak sem s nimi, budu ti vděčný (vážně, bez sarkasmu)

Ta tvá otázka lze postavit i úplně naopak nebo dokonce proč požívat něco jiného než výstupy správce databáze psč jímž je ze zákona Česká pošta.


jenikkozak

3) ‚Pokud budete hledat PSČ městské části, zadávejte do vyhledávácího pole název této městské části, například hledáte-li pražskou část Dejvice, zadejte pouze "libeň" nikoliv "praha libeň".‘ Tak to vyloženě nechápu, ale budiž.

Sám jsem se hlasitě zasmál, když jsem si to četl, už je ta věta pryč ;-)
ninja
Profil
MichalekII: Nechtěl jsme vás nijak od projektu odrazovat, skutečně mě to zajímalo, protože mi přijde trh již zcela přesycen. Stejné výsledky jako smerovaz.cz dava psc.cz, nehledě na všechny mapové servery, které nabízí přidanou hodnotu.
Ulet
Profil *
Jen tak jsem tam napsal 789vxc (do hledat PSC) coz bylo prvni co me prislo pod ruku a asi se to nejak zahltilo mozna bych to trosku osetril ;-)
MichalekII
Profil
Ulet:
Jen tak jsem tam napsal 789vxc (do hledat PSC) coz bylo prvni co me prislo pod ruku a asi se to nejak zahltilo mozna bych to trosku osetril ;-)

tak tohle to skutečně dělat nemělo, dík za report
Ivy
Profil
Tak jsem zadala Žabovřesky (část Brna) a našlo to 8 záznamů této městské části se čtyřmi různými směrovacími čísly. Tři z nich jsou přirozeně špatně. Ostatním částem města Brna to většinou přiřazuje pouze jedno až dvě nadbytečná a chybná směrovací čísla. Jo a Dejvicím i Libni to taky našlo tři různá směrovací čísla.
Zadám-li správné směrovací číslo Žabovřesk 616 00 vrátí to 10 záznamů a 5 městských částí.
MichalekII
Profil
Ivy:
Co vás vede myslet si, že je to tak špatně?
Správcem databáze PSČ je ze zákona Česká pošta s.p. a ta to má nastaveno takto: PSČ se nevztahují k městkým částem ale k poštovním úřadům, tedy podle toho jaká je vaše pošta takové máte psč, a hlavně ve věších městkých částech není jen jedna pošta, je li pošta umístěna nekde poblíž hranic městkého obvodu tak je logické, že obsluhuje více městských obvodů. Existují dokonce i ulice, které mají více než jedno psč.

Prověřil jsem Žabovřesky na české poště a skutečně dáváme korektní výsledek. A ano pošta Brno 16 (61600, náměstí Svornosti 2573/6) obsluhuje více katastrálních území)
Ivy
Profil
Já vím, že občas působnost pošty přesáhne hranice městské části. Nikdy mě ale nenapadlo, že je to v tak velkém rozsahu a proto to na mě působilo jako nějaká chyba nebo nefunkčnost databáze. Doporučuji toto ošetřit vysvětlivkami, aby ostatní hledající neusoudili totéž. Například dát výše uvedené vysvětlení pod výsledek každého hledání městské části takovým způsobem, aby nešlo přehlédnout. Mám ještě jednu otázku: Proč se ve výsledcích na "Žabovřesky" objeví městská část dvakrát, jednou jako Žabovřesky a podruhé jako Brno - Žabovřesky (ve sloupci část obce)?
MichalekII
Profil
Ivy:
Doporučuji toto ošetřit vysvětlivkami, aby ostatní hledající neusoudili totéž. Například dát výše uvedené ...

Díky za inspiraci, určitě se to pokusím nějak zakomponovat do webu

Proč se ve výsledcích na "Žabovřesky" objeví městská část dvakrát, jednou jako Žabovřesky a podruhé jako Brno - Žabovřesky
Hmm, tak to je fakt zvláštní, je to způsobeno vlastností databáze a naší snahou dát radějí více výsledků než nějaký vynechat, také na tom zapracujeme, ale toto nebude otázka několika dnů, řešení potrvá déle
DJ Miky
Profil
Některé názvy se bez diakritiky nenajdou, třeba zmíněné Žabovřesky po zadání "Zabovresky" nevrátí nic.
MichalekII
Profil
DJ Miky:
No to je proto, že žádné "Zabovresky" u nás skutečně neexistují, máme to tak uděláno záměrně, no ale budeme muset zvážit změnu našeho postoje, protože nejste sám kdo na toto upozorňuje.
MichalekII
Profil
Rád bych oznámil novu funčnost, kterou je zobrazování informací o dodačí poště včetně otvírací doby a telefonního kontaktu.

Samozřejmě jakékoliv připomínky ohledně celého projektu jsou výtany.
MichalekII
Profil
Vypustil jsem novou verzi stránek, na pohled jsou téměř stejné avšak mnoho změn proběhlo "uvnitř".
Hlavní viditelnou změnou je našeptávač ve vyhledávacím poli na hlavní stránce webu, takže bych poprosil o další sadu hodnocení ... díky.
jenikkozak
Profil
MichalekII:
1) O pár příspěvků výše ([#11]) jsem před rokem vypsal některé překlepy z tvého webu. Možná jsi ten příspěvek přehlédl.
2) K čemu jsou dobří Partneři webu? Odkazy z mimotematických webů stejně moc velký význam nemají.
3) Proč jsou některé pošty v seznamu několikrát? Např. Aš 1.
4) Co mají společného IČ a PSČ? (Kromě toho, že jde o zkratky.)
5) „Copyright (c) 2011 smerovak.cz“ - Kromě toho, že jde o dva copyrighty za sebou, by mě zajímalo, jaký vlastně mají význam. Šablona je stažená, databáze není tvá, texty jsou zkopírované z Wikipedie.
6) „Všechna práva vyhrazena.“ To mě zajímá ze všeho nejvíce. Můžeš mi prosím uvést aspoň tři práva, která ti někdo upírá a která se snažíš tímto textem dobýt zpět?

Další věc kterou zatím příliš nepropagujeme a pokud vím tak ji nikdo v této oblasti zatím nenabízí je korekce chybně zadaných dotazů, něco na způsob opravy překlepů u fulltextových vyhledávačů.
Dobře děláte, že ji nepropagujete. Ona totiž zřejmě nefunguje. Na dotaz „zabovresky“ vrací stránka jiné výsledky než na „žabovřesky“. Dotaz „Holice v Čehách“ nedokáže aplikace opravit na „Holice v Čechách“.
DJ Miky
Profil
Pořád mi přijde, že vyhledávání funguje podivně:
1) Při zadání "Mladá" našeptávač nabídne 6 možností, ale při odeslání se naleznou jenom dvě (pouze přesná shoda, část obce Mladá). Podobně funguje i "Jičín", našeptává třeba Starý Jičín nebo Jičíněves, ani jedno ale nenajde. Stejně tak při zadání "Nové Město" se našeptává i takováto část obce v Praze, ale nenajde se.
2) Zadání "Boleslav" nenajde (ani nenašeptává) Mladou Boleslav, přitom třeba "Vary" vypíše i Karlovy Vary (což je správně).
3) Zadání "Vary", "Praha", apod. najde mnoho položek, ale nenašeptává ani jednu.
4) Zadání "Vary 1" nenajde Karlovy Vary 1, zato najde tři výsledky, ve kterých se "Vary 1" nevyskytuje.
5) Zadání "Karlovy Vary 1" mi napíše, že nalezlo poštu stejného jména, ale tabulka s výsledky a hlavně s PSČ by tam mohla být pořád přítomná. Takhle musím poštu rozkliknout, abych se dozvěděl ten nejdůležitější údaj, tedy PSČ.

Podle čeho jsou výsledky řazeny? Podle nejlepší shody to není, někdy je to podle Obce (hledání "Vary"), někdy podle Části obce (hledání "36001"), někdy podle bůhvíčeho (hledání "Praha").

Také by mě zajímalo, jak funguje korekce chybně zadaných dotazů. Zkoušel jsem několik celkem běžných chyb (vynechání písmene, přidání písmene na konec i doprostřed, prohození dvou písmen, překlep na písmeno vedle chtěného) a neopravilo se vůbec nic.
MichalekII
Profil
Všem díky za připomínky, pokusím se stručně odpovědět:

jenikkozak:
ad 1) Opět jsem to prošel a skutečně tam zůstal hned ten první překlep, který jste mi tam našel. Snad už by to mělo být vše, takové věci by se skutečně stávat neměli.
ad 2) bez komentáře
ad 3) nevím, skutečně ... hned se pouštím do opravy
ad 4) to, že to jsou státem spravované databáze, se kterými se v originále velmi špatně pracuje (tedy alespoň mě), IČ je jen takový přílepek u tohoto webu, snad by bylo lépe to tam ani nemít ... nevím
ad 5) to se týká hlavně těch dat, a nejde ani tak o mne ... Správcem databáze PSČ je Česká pošta. To je je dáno zákonem. A aby to nebylo příliš jednoduché tak jednodušší verzi databáze dává k dispozici zdarma a tu obsáhlejší licencuje ... s tím, že ji nesmím jako celek dál prodávat (nahlížení je v pořádku) aby bylo právním formalitám učiněno za dost, tak musím chránit svá práva (vytěžování webu, zkopírování jako celku, ...) a to by měla být ta fráze. Neptejte se prosím na podrobnosti a smysl. I když mi to právník vysvětloval několikrát tak to prostě moc nechápu, on na to studoval řadu let vzal si za tu radu nemalý peníz, tak mi nezbývá než tomu věřit.
ad 6) viz 5

Ona totiž zřejmě nefunguje. Na dotaz ‚zabovresky‘ vrací stránka jiné výsledky než na ‚žabovřesky‘.
Toto nesouvisí s korekcí překlepů ... nicméně takto by se to také chovat nemělo.

Dotaz ‚Holice v Čehách‘ nedokáže aplikace opravit na ‚Holice v Čechách‘.
Korekce překlepů je udělána tak, že pokud není nalezen žádný výsledek, tak je hledán zadaný dotaz v databázi známých překlepů. Propagováno to není proto, že tato databáze zatím čítá jen několik tisíc položek, což je pro tento účel zatím příliš málo.
Pro ilustraci fungování zkuste do vyhledávání zadat například "l.kynžvart" (http://www.smerovak.cz/psch.php?najdi=l.kyn%C5%BEvart)

DJ Miky:

Při zadání "Mladá" našeptávač nabídne 6 možností, ale při odeslání se naleznou jenom dvě (pouze přesná shoda, část obce Mladá)
Tak to chci, existuje-li přesná shoda tak se už nehledá nic jiného, ale našeptávat (radit) může více. Nechceme jít tou cestou, kdy se náš systém snaží být chytřejší než uživatel, je na vás aby jste věděl co vlastně chcete.
ad 2) Mě to tedy nenajde ani ty Vary, je pravda, že by to najít tyhle názvy mohlo (promyslí, otestuji, doplním)
ad 3) Vary, no jasně viz. předchozí bod, ale proč to nefunguje u prahy stejně jako když například zadáte "olomouc" to nevím, to bude někde nějaká chyba a dosti zásadní když je Praha hlavní a zároveň největší město.
ad 4) Protože nic jako "Vary 1" neexistuje, tak se snaží najít "něco podobného" a je na velkou diskusi o tom jak to dělat nějak chytře. Ono to totiž v těch výsledcích je, ale přemýšlím o tom zda není lepší nedávat žádné výsledky než takto hloupé:

PSČ OBEC ČÁST OBCE ULICE OKRES

27201 - Kladno Kladno - Ant. Škváry - Kladno
46001 - Liberec Liberec I-Staré Město - Tovaryšský vrch - Liberec
28002 - Nová Ves I - Nová Ves I - Klavary - Kolín

Podle čeho jsou výsledky řazeny? Podle nejlepší shody to není, někdy je to podle Obce (hledání "Vary"), někdy podle Části obce (hledání "36001"), někdy podle bůhvíčeho (hledání "Praha").
Prakticky se vyhledává v několika režimech nad třemi databázemi, řazení výsledků podléhá v první řadě použitému režimu vyhledávání a v druhé řadě použité db.
Taurus
Profil
MichalekII:
On možná jenikkozak narážel ohledně copyrightů taky na toto: http://www.liteera.cz/slovnik/copyright

„Copyright (c) 2011 smerovak.cz“ zkrátka znamená, že vlastníkem práv je datum. Nebo možná přesněji, pokud má slovo „Copyright“ nahrazovat značku ©, tak vlastníkem práv je céčko v závorce.


Používáš vysoký kontrast černé a bílé. Zmírni jej, bolí z toho oči. Řádky mají vysoký line-height. Některá zarovnání a detaily jsou odfláklé (např. hlavní menu - různé mezery nad a pod - podobně lítá mnoho prvků). Veb je smutný, suchý. Vyhodil bych ikony na vrcholu a toplist, jsou k ničemu. Nelíbí se mi u copyrightu anglická slovíčka. Jsem přeci na českém webu.
MichalekII
Profil
Taurus:
‚Copyright (c) 2011 smerovak.cz‘ zkrátka znamená, že vlastníkem práv je datum. Nebo možná přesněji, pokud má slovo ‚Copyright‘ nahrazovat značku ©, tak vlastníkem práv je céčko v závorce.

Díky, super vysvětlení ...

Používáš vysoký kontrast černé a bílé. Zmírni jej, bolí z toho oči. Řádky mají vysoký line-height. Některá zarovnání a detaily jsou odfláklé (např. hlavní menu - různé mezery nad a pod - podobně lítá mnoho prvků). Veb je smutný, suchý.

Mě se to bohužel z počátku líbilo, každopádně nejsi první (ani poslední) kdo mě na "kvalitu" toho designu upozorňuje. Já už s tamhletím asi nebudu nic dělat, protože látat od začátku pokažené věci není asi moc dobré. Již jsem rozhodnut nechat vytvořit nový vzhled, tentokráte žádné free šablony, ale profesionální práci.
jenikkozak
Profil
MichalekII:
ad 1) Opět jsem to prošel a skutečně tam zůstal hned ten první překlep, který jste mi tam našel. Snad už by to mělo být vše, takové věci by se skutečně stávat neměli.
Ze sedmi nahlášených chyb ([#11]) v nápovědě jich tam zůstalo sedm.

IČ je jen takový přílepek u tohoto webu, snad by bylo lépe to tam ani nemít ... nevím
Když chci zjistit údaje o nějakém ič, napíšu na Seznamu „ž“, on mi pošeptá „živnostenský rejstřík“, tam kliknu na první web, kde do vyhledávacího pole napíšu hledané IČ. Je mi úplně jedno, co je to za web, protože všechny fungují hodně podobně. Totéž s PSČ. Ani mě nenapadne, abych si komplikoval práci tím, že budu prohledávat všechny weby s PSČ, jestli se tam náhodou nedovím něco o podnikatelích.

Již jsem rozhodnut nechat vytvořit nový vzhled, tentokráte žádné free šablony, ale profesionální práci.
Nechci ti brát nadšení. Ale radím ti, aby sis vzal papír a zkusil si spočítat kolik do webu „vrazíš“ a kolik z něj „vyrazíš“. Stálo tě to asi spoustu času, nemalý peníz si vzal právník za radu, aby sis na stránku naskládal dva copyrighty, obsáhlejší databáze asi také něco stála. Jestli to děláš kvůli těm odkazům na „partnery webu“, je to dost nevýhodné, ty odkazy takovou cenu nemají.
Viděl jsem, že máš ve vyhledávání reklamu od Skliku. Ale jaký má smysl? Vážně hledající raději klikne na reklamu, než na přirozené výsledky vyhledávání? A i kdyby ano, ta reklama tě něco stojí a ty musíš být schopen ty peníze získat z toho daného návštěvníka zpět. A to pokud možno hned, protože návštěvník nemá důvod, aby příště dal tvému webu přednost před ostatními. Je to však tvoje věc.

Cituji z nápovědy, kterou jsi neopravil: „Pokud budete hledat město, obec či ulici podle PSČ, je třeba zadat celé PSČ (poštovní směrovací číslo) a to ve tvaru xxxxx (tedy pět číslic bez mezer) nebo můžete hledat psč ve tvaru xxx xx (pět číslic s mezerou).“ Jednak není asi nutné do návštěvníka stále hustit, že PSČ je poštovní směrovací číslo, a za druhé je asi zbytečné uživatelům vykládat, že služba přijímá oba formáty. To není žádné obrovské kouzlo, to je přece normální. Vyhozením tohoto povídání se zbavíš přemýšlením nad tím, jestli se před „a to“ a před „nebo můžete“ nemá napsat čárka. (Podle mě má.)
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0