Autor Zpráva
Taurus
Profil
Pěkného čtrnáctého,

prosím o zhodnocení stránek http://litera.odemne.com/ a případné návrhy na vylepšení funkčnosti.

Korektor opravuje chybnou interpunkci dle typografických pravidel, Slovník tyto rozebírá. Protože existuje víc zdrojů pravidel, dal jsem si za úkol jejich přehledné a poučné shrnutí, které se v podobné formě zatím nevyskytuje. Včetně online testu.

V todo mám už teď návrhy na vylepšení, např. některé znaky nejdou do textarey zapsat, pouze zkopírovat. Mimo dalších drobností mám v plánu zjemnit zápis regulárů. Už teď zabírají přes 900 řádků, jejich síla ve výsledku není tolik vidět, protože zahrnují extrémnější případy sousední interpunkce.

Kromě didaktického hlediska jsem se snažil o přístupnost a použitelnost. Korektor by měl být ovladatelný i běžnými uživateli. Dokumentace, vysvětlení klíčových slov, zavedené terminologie a popis projektu je dostupný v bakalářce na hlavní straně (kratší důležité výňatky na stránkách návodu a Slovníku: zdroje uváděných pravidel).

Díky
Tori
Profil
Taurus:
Před některými spojkami (namátkou mne napadly „že“ a „ale“) se píše čárka vždy (ale: „Řekl, že ne něco, ale že něco jiného.“), šlo by to podchytit v Korektoru?
V části "O webu" by mohl být nějaký odkaz na vysvětlení zkratek WTP aj. (nebo <abbr>?).
peta
Profil
* citelnost loga a nekterych textu slaba diky pouzitemu fontu
* velikost textu ruznoroda
* barvy bezvyznamnych veci prilis poutajici
* cislovane odrazky nejsou zarovnane vlevo ke strance
* stranka o webu v okne 500x500 postrada padingy. V celku mi tam vadi, kdy barva odkazu je stejna jako zvyrazneni a zmena barev nadpisu. Navic ty zlute nadpisy maji spatny kontrast vuci pozadi. Vidim odkaz na dero, tak ten clovek si tu nadelal dost ostudu s tim, co prohlasoval za spravne a dobre ohledne vzhledu.
* stranka navod korektor. Delat dvojite odrazky neni moc nejlepsi, graficky. V odrazce "Korektor vkládá za " mas velke pismeno, ale v odrazce nad ni uz ne. Tez to nevypada vzhledove dobre. Proti tomu, podobny styl mas "obarvené výrazy indikují " a tam zu velke pismeno nemas. Podobne odkazy s velkym pismenem na zacatku vypadaji divne.
* stranka Zkratky tituly, nenasel jsem samotne dr hc mult priv doz phil mag, viz http://www.fpf.slu.cz/ustavy/ustav-cizich-jazyku/pracovnici-ucj, Dr. Ralf Zimmermann, Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Norbert Richard Wolf, Priv. Doz. PhDr. Iva Kratochvílová, Ph.D., Dr. phil. Veronika Kotůlková, Mag. Angelika Enne. Za hlavickou tabulky bych dal caru 2px a musim rici, ze tabulka je prvni vec, co se mi na strance libi pluskove, ty ostatni spis neutral nebo minus. Dalsi odkazy maji prilis dlouhy text. Interpunkce a Matematicke symboly lze rozbalovat, to bych si teda nevsiml. Sipecka u mat. symbolu je tam nalepena na text.
* casto na ruznych strankach duplikujes tytez veci, treba matematicke symboly.

Dal to nejdu zkoumat.

Doporucoval bych pouzit nejprve jeden jediny font v jedne velikosti, zadne tucnosti a pak citlive zmenit na nekterych mistech. Prijde mi, ze snad nemas ani graficky cit pro tvorbu, jako ja.
Dale bych doporucoval stanovit si graficky css a html kod pro konkretni prvky a drzet se ho. (napr stranka vypustka cerna jednicka v sedem ctverci pro poznamku pod carou vs. korektor navod, cerna jednicka v bilem ctverci). Umis ve wordu pracovat s dot sablonou? Vytvoris sablonu a pak jen pridas text.
__construct
Profil
Taurus:
Z užívateľského hladiska je podľa mňa jedinou chybičkou neklikateľné nadpisy korektor a slovník na hlavnej strane. Inak je to dobrá práca a užitočný nástroj.
Inak v tabuľke entít by som opravil klávesové skratky k šípkam – máš ich moc komplikované. Šípky sa dajú zapísať aj ako Alt + 24, 25, 26, 27.
Tiež som si všimol, že v tabuľke entít máš namiesto znaku libry preškrtnuté L.
Flay
Profil
Projekt se mi líbí, grafika příjemná, přehledná. Ale samotná funkce – korektor – nějak nefunguje... Např. text "5 - 7 nádob obsahujících 3kg paštiky" mi to nijak neupraví.
Taurus
Profil
Tori:
Oponent pracuje v Ústavu pro jazyk český, mohl bych v budoucnu zvážit případnou spolupráci a navázání na jejich korpusy (přece jen, zatím piluju typografickou stránku a češtinářské se spíš vyhýbám). Sám bych si netroufl, protože jak tak znám naši krásnou češtinu, určitě může nastat nemálo výjimek a nahrazení nejde automatizovat. Vysvětlení pojmů, popř. nasměrování na stránku, kde se tomu věnuju, se na stránce O webu bude hodit. Děkuju.

peta:
www.fontsquirrel.com mi z tučného fontu Aeroportal udělal netučný, s použitím @font-face si asi budu muset dodatečně pohrát. Nadpisy byste měli vidět tak, jak jsou loga v hlavičce, ale o tom pochybuju. Velká písmena jsou z důvodů názvů kapitol nebo aplikace. Tituly mě překvapily, ač nadstavba programu, připíšu si do todo. Rozbalování skrytého je, pravda, nevýrazné – spravím. Díky.

__construct:
Klikací tedy udělám, je to odfláklá maličkost z důvodu lenosti. Díky moc za entity, tyto jdou navíc zapst i do textarey. Libra mě kdysi zaskočila, protože všude je, včetně JPW, uváděna číselná zkratka generující polské L. Očividně to mám na pár místech ještě popletené.

Flay:
Díky moc! Jen si mi potvrdil, jak jsem si poslední úpravou – doplňováním pevných mezer do jednopísmenných/jednociferných výrazů – uškodil. Regulární výrazy počítají jen s obyčejnou, takže nedokáží opravit/zvýraznit tvoje rozmezí. Odstranil jsem prozatím část pro pevné mezery, takže to už funguje. Podstatné jméno vs. přídavné řeším jen u interpunkčních znaků, kam kg nespadá. Ale připíšu si, jde to odchytit. Co ale asi neodchytím je "patrový", "sedadlový", ... resp. by to šlo, ale uvidím. Takových výrazů bude asi moc.
Flay
Profil
Taurus:
Jen takový nápad, který by ale asi stál mnohem víc času na realizování - Např. při orig. textu "5 - 7 nádob ..." se uživatele zeptat, zda myslí 5 mínus 7 nebo 5 až 7 a takto s ním projet všechna místa textu, kde nemůže být vyvozena správná typografická úprava (např. 7% jako sedmiprocentní a 7 % jako sedm procent, atd.).
//er, pardon, teď koukám, že něco takového už korektor obsahuje. Ale pořád mu nějaké významné a časté chyby unikají - třeba zápis peněžních částek).
joe
Profil
- úvodní stránka na mě nepůsobí příliš uspořádaně, různé velikosti písma
- o typografii, ale stránka samotná není zase tak strukturovaná - proč neobsahuje žádný nadpis?
- v patičce bych použil stejné písmo, jako v obsahu (obrázek nebo nějaké jiné řešení nahrazení písma se mi zdá zbytečné)
- cosi bílé v tom červeném obdélníku nahoře je kostrbaté
- při malém okně chybí okraj

Korektor
- lepší by bylo, pokud by se po načtení objevilo jen vstupní pole pro text
- tlačítko "zkontroluj" bych umístil nahoru (při menší výšce musím zbytečně scrollovat)
- tlačítko by mohlo být nějaké grafické jako třeba tlačítko, díky kterému jsem se na korektor dostal
- pokud vstupní text bude delší, potencionální chyby jsou celkem snadno přehlédnutelné (zvlášť pokud se jedná o tečky a jiné menší znaky). Dobré by bylo zvýrazňovat třeba řádky, kde se daná chyba vyskytuje.
- uživatelsky nepřijemný je "dialog" k opravování potencionálních chyb - kliknu např. na tečku a musím se přesouvat kurzorem zase vlevo. Lepší by bylo, kdyby se objevil pod potencionální chybou. Přidal bych také tlačítko "Zavřít", které říká, že nic provádět nebude. Pokud bych měl kliknout na "Potvrď volbu", měl bych se ujistit co to vlastně udělá...
- V dialogu nutíš uživatele kliknout na miniaturní znaky přepínače (inputy)
- "Podrobnosti o znaménku Tečka", odkaz bych otvíral do nového okna, kliknu na něj a přijdu o zkorigovaný text a mohu začít znova... asi by mě to brzo omrzelo


Slovník
- žluté nadpisy nejsou moc čitelné
- "skryj/ukaž teorii", lepší by bylo "skryj teorii" a "zobraz teorii", co by se střídalo. Takhle není vidět stav
- pokud jsem si otevřel třeba "tečku", celkem mě zmátl napřed seznam příkladů a pak hned seznam pod ním, který navazoval na ten předchozí. Lepší by bylo napsat "Konec věty" a hned pod to uvést příklad, dále "Datum, řadová číslovka" a pod to zase příklad. Takhle si čtu třeba příklad tři a musí se podívat nahoru, k čemu že vlastně je.
- poznámky pod čarou... odkazy na ně by mohly ukazovat jejich popis v nějakém popup okně (divu), aby mě to nepřesouvalo do spodu stránky a já se pak zase musel vracet
Taurus
Profil
Flay:
Nápad shlukování chyb je výborný, oponent navrhoval to stejné. Nicméně – nad mé síly. Při dalším vývoji to zvážím, teď je třeba dopracovat jeho současnou "funkčnost".

joe:
Díky moc za podrobný rozbor. Nad mnohým se zamyslím a zkusím zase zapracovat. Opět, některé věci jsou nad mé síly, protože jsem spíš grafik. Kódování webových aplikací není tolik pro mě (blížíme se k mému stropu).

Formulář s opravou chyb je složitý na návrh a přemýšlel jsem nad ním dlouho. Musí tam být určitě typ výskytu a jeho příklad (to tam je teď). Aby to bylo použitelné, nesmí tam být nic navíc, co by nějak rozptylovalo. Už tak je to pro uživatele otrava číst každou chybu. Proto jsem upustil od dodatku ke každému příkladu dopsat, že následující úprava třeba doplní mezeru za interpunkci. Např. u pomlčky by byl formulář moc na výšku. Nezavrhuju ale nápad úplně, je to v počátcích... A věz, že kliknutí na radiobutton mě vyloženě s*re a pokoušel jsem se to vychytat. Zatím mě to zrazuje, je to provázáním s javaskriptem a php, které tam vkládají podle obsahu další části zdrojáku. Label for a id tam nějak hapruje...

Seznam příkladů ve Slovníku je netradiční, kupodivu nikdo na to zatím nereagoval. Nechtěl jsem míchat fonty, takto to vypadá víc uspořádaně. Ještě to promyslím. Děkuju.

Klidně reagujte dál, jen asi neztrácejte čas komentováním primární funkce Korektoru - umět nahradit chyby - je ve fázi předělávky. Oponent mi pěkně naložil, nemám na to teď síly, ale poznámky si značím.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0