Autor Zpráva
naromax
Profil
Dobrý den,

Na webu Technology.ASPone.cz jsem sepsal několik článků, z toho asi 3 seriály, které teprve dokončuji . Chtěl bych se teď odvolat na nějaké začínající programátory, nebo třeba a i ty, kteří vůbec neprogramují, jak na ně texty působí. Zajímá mně hlavně, jestli je to z jejich pohledu napsáno srozumitelně, jestli by dokázali porozumět základním poznatcích z mých článků.

Prosím, abyste nekritizovali můj vzhled stránky, nejsem grafik, ani designér.

Díky za kritiku
Update - zde je http://technology.aspone.cz
Mistr
Profil
naromax:
(1) Nadpisy úrovně h3 nejsou vlivem nevhodného kontrastu příliš dobře čitelné.
(2) Textu bych pro zvýšení lepší čitelnosti nastavil větší vertikální rozestup mezi řádky.
(3) Občas v článcích zazlobí typografie (dost často se jedná o mezery za tečkami či čárkami ve větě), pravopis (především shoda přísudku s podmětem) nebo vypadne nějaké slovo. To snižuje kvalitu celého projektu.


Když se čtenáři z Tvého úvodního článku Začínáme tvořit web – Historie jazyka HTML kurzu tvorby webových stránek o jazyce HTML dozví, že (...) vývoj byl dosti dlouhý a dle značného počtu lidí i nekončí..., napadne je, proč se to vlastně učit, když se to bude stejně měnit. Nač je tedy strašit? Vždyť HTML je tak jednoduché. Musíš to mít vystavěné podobně jako vyučovací hodina ve škole, tedy nejprve musíš čtenáře zaujmout, ukázat jim, jak je jednoduché vytvoření první stránky (i když bude mít jen text Ahoj apod.). To pak bude čtenáře motivovat k dalšímu studiu. Když jim v první lekci představíš složitý vývoj HTML standardů, moc je tím nezaujmeš a neuchvátíš.

Podobně článek Začínáme tvořit web – První stránka začínáš první kapitolou Editory, kde píšeš Ještě, než začneme psát naši stránku, bylo by dobré pořídit si nějaký editor, který zvýrazňuje syntaxi.Je sice možné stránku normálně napsat ve textovém editoru, (...). Hned tam ale chybí vysvětlení Co je to ten editor? Vím, píšeš to pak dále, ovšem měl bys to postavit jinak. Nejprve vysvětlit, co že to ten editor je, a pak až se rozvyprávět o výhodách barevné syntaxe apod. Čtenář, čtoucí si Tvůj článek, zatím netuší, k čemu je zvýrazňování syntaxe dobré. On ani neví, jak se web píše, tak proč zvýrazňovat nějakou syntaxi?

Podobné je to ve stejném článku v kapitole HTML. Ty pod příkladem píšeš Povšimněte si také konstrukce <!-- asdf --> , která je v příkladu vyznačena zeleně. OK, podívám se tedy na příklad výše, ovšem ouha, žádné zelené <!-- asdf --> tam nevidím. Dokonce ani v jiné barvě. Zelené tam je tak maximálně <!-- Nějaká hlavička stránky --> či <!-- Nějaké tělo stránky -->, avšak <!-- asdf --> tam není. Já samozřejmě vím, co tím chceš říct, ale pokud píšeš výuku, musíš ukázku kódu provazovat s vysvětlivkami naprosto přesně. Viz třeba Yuhůův článek o tagu OPTGROUP (stejná barva i stejný text jak v příkladu kódu, tak ve vysvětlení).

Tvá snaha o přiblížení HTML kódu širokým masám je, myslím, chválihodná, avšak ve svých návodech se, dle mého názoru, nedokážeš přizpůsobit čtenářům, jímž je článek určen. Nedokážeš se vžít do jejich kůže. Řadu věcí, která je Tobě, jakožto odborníkovi v problematice, naprosto jasná, přecházíš, avšak Tví čtenáři, neznalí věci, v problematice z logiky věci již tak zběhlí být nemusí a častokrát ani nebudou. A budou se v článcích ztrácet, což je škoda.
naromax
Profil
Díky, jsem za tuto kritiku velice rád. Pokusím se zmíněné nedostatky alespoň z větší části odstranit.


Ani jsem si neuvědomil, jak nesmyslně jsem články psal, podíval jsem se zpětně na první O jazyku C# a hned vidím text - Jak C# je objektově orientované jazyk, postavený na .Net Frameworku .... Jak jsem si jen mohl neuvědomit, jak zbytečně složitě jsem to napsal. Většině lidí , která se učí programovat, by to věta nic neřekla a já ji tam s klidem napíšu...

Popravdě se i trochu stydím, že jsem něco takového vůbec publikoval ..


... a navíc je tam místo jazyk - jak ...

Tuto diskuzi bych tedy označil za uzavřenou, ještě jednou díky za kritiku !
Nox
Profil
1) Typograficky: imho moc různorodá písma, rozhodně moc malá písma textu (o text přece jde, ne?), moc malý kontrast

2) Vizuálně: přijde mi to hrozně strohé, mdlé, fakt se mi tam nechce moc být


Srovnej s např. velmi hezkou http://phpfashion.com/ - velké písmo, příjemné barvy, velké mezery, paráda
noone
Profil *
http://technology.aspone.cz/View_article.aspx?id=%27
http://technology.aspone.cz/Categories.aspx?id=%27
...
neošetřené vstupy (respektive vyjímky .. neznám asp vůbec)

http://technology.aspone.cz/admin
404ka je moc ukecaná
Bubák
Profil
Chtělo by to zkontrolovat, místy jsou překlepy a faktické chyby.

JasPsatWeb.CZ a jejich seriál o Javascriptu.
Jejich, to je "svatá trojice" Dušan, Janovský a Yuhů?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0