« 1 2
Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Uvidíme...
Dero
Profil
Chamurappi:
Hlasová čtečka je takový universální bubák :-) Vyjma loga jsou informace na Batečkově webu přístupné i nevidomým.

Zde se mýlíš. Drtivá většina (90% minimálně) stránek je přístupná i nevidomým. A navíc těch zbylých deset procent jsou převážně staré stránky. O to nejde, chci říct, že důležitá je míra přístupnosti webu. Nebudu zmiňovat, že slabozraký čtenář díky nekontrastnímu textu si ani neškrtne, mluvíme-li o kódu.

A právě tento hrubě nesémantický kód nevidomé uživatele významně omezuje. Moderní hlasové čtečky většinou na webové stránce zdůrazňují zejména čtyři elementy: title (ok), odkazy (ok), nadpisy a seznamy.

A právě web, který nemá patřičně vyznačeny nadpisy (h1-h6) a seznamy (ol, ul, dl, menu), výrazně omezuje nevidomého čtenáře. Ten si totiž může čtečkou nechat přečíst pouze nadpisy. V případě seznamů je důležité vědět, kde tento začíná a končí, to nikdy pomocí divů čtečce nesdělíš.

Proto říkám, že autor odvedl špatnou práci. Pokročilou sémantiku vem třebas čert (promiň, Timy), ale tu reálně užitečnou, na tu mi nesahejte.
Timy
Profil
Dero
Pokročilou sémantiku vem třebas čert (promiň, Timy), ale tu reálně užitečnou, na tu mi nesahejte.
V pohodě, vždyť to vlastně říkám taky - "O odstavce mi v tomto případě nešlo, šlo mi především o ty nadpisy"
Anonymní
Profil *
Ok. Takže co mám dělat? Dát menu do <menu>, pro nadpisy používat <h1-5> a pro odstavce <p>?
Timy
Profil
Anonymní
Ok. Takže co mám dělat? Dát menu do <menu>, pro nadpisy používat <h1-5> a pro odstavce <p>?
Tak nějak. Uvidíš, že to nakonec bude jednodušší jak pro tebe, tak pro případné návštěvníky ;-).
Anonymní
Profil *
Timy
Máš pravdu. ;) Ok, nahradil jsem <div class="title> tagem <h1> a <div class="block"> tagem <p>. :P
Anonymní
Profil *
Co vy na to? :D
Anonymní
Profil *
Hm, tak to vypadá, že tady jen někdo maže přispěvky...
Martin Kuželka
Profil
Anonymní: ano, nicneříkající příspěvky mažu...
Tomik
Profil
To Timy
Gratuluji k vítězství :)

To Anonymní
Má to ještě jednu výhodu, používat správné semántické tagy (pokud to tu padlo omlouvám se, ale nezaznamenal jsem to) - vyhledávače.
Ty se k hezkému kódu, semantickým sránkám stavějí daleko přívětivěji něž k hrůzám typu <div class="title">...
Anonymní
Profil *
Jo a ještě k tomu <menu>, je důležité to používat pro menu?
Anonymní
Profil *
heh
Chamurappi
Profil
Reaguji na Dera:
Zde se mýlíš.
Dokaž. Nenapsals nic, co by bylo v přímém rozporu s mými slovy.

O to nejde, chci říct, že důležitá je míra přístupnosti webu
Jinými slovy: důležitá je použitelnost pro minority. Nenuťme nevidomého přemýšlet.

Ten si totiž může čtečkou nechat přečíst pouze nadpisy.
Nebo pouze menu, které mu hodní webmasteři vyznačí značkou <menu>, že? :-)

Reaguji na Tomika:
Má to ještě jednu výhodu, používat správné semántické tagy - vyhledávače
Dokaž. Kdybych já psal vyhledávač, nedůvěřoval bych webmasterům natolik, abych na neviditelnou informaci bral zřetel.
Timy
Profil
Ani tady toho Yuhů moc o sémantických značkách nepíše... http://www.jakpsatweb.cz/vyhledavace.html#indexovani (vyjma těch nadpisů a titulků)
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0