Autor Zpráva
blazej44800
Profil
Ahojte
Chcel by som počuť váš názor na stránku http://gsfalev.sk/ .

Moderátor Chamurappi: Uživatel odbanován.
candiess
Profil
No vcelku pěkná blogová grafika, ovšem asi bych doporučil přidat položkám menu nějakou událost, když uživatel najede na menu, měla by se daná položka odlišit od ostatních :) jak u horního, tak levého menu, jinak palec hore

EDITED: a zařid si automatické přesměrování bez WWW na s WWW, je to hezčí a má to své další důvodu
blazej44800
Profil
candiess:
vdaka za rady, ten www som uz upravil cez .htaccess a grafiku este upravim
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na blazeje44800:

Podíval jsem se na stránky v IE6.
1. Nelze zvětšit písmo (O velikostech písma).
2. Meta charset by měl být v hlavičce ještě před titulkem. A možná by stálo za zvážení, zda by nebylo lepší v dnešní době místo windows-1250 používat utf-8, které umí zobrazit i mnoho dalších abeced a znaků.
3. Hover odkazů divně probleskává.
4. Odkaz na e-mail vypadá trochu jako křížek na zavření okna a po krátkém zobrazení dialogu na zadání přihlašovacích údajů to přesměruje na hlášku...

Your browser does not suit the requirements for this application
Supported browsers:
» Netscape 7+
» Microsoft Internet Explorer 6+


... přičemž Explorer 6 očividně podporovaný není.

5. Některé stránky (např. zájmová činnost) působí nehotově (odkazy Vyhľadávanie | Kontakt | Vyhlásenie o prístupnosti | Mapa stránok nejsou nastylované a jejich okraje se schovávají za bílé pozadí).

Celkově bych ale řekl, že je vidět snaha a dodělat či opravit nějaké drobnosti by neměl být problém. Také graficky to vypadá hezky.
Ivy
Profil
Trochu divně na mě působí to, že po kliknutí na většinu položek menu se zobrazí prázdná stránka bez jakéhokoliv textu. Co takhle tam nějaký přidat?
blazej44800
Profil
Petr ZZZ:
ano, o tom UTF-8 uz premyslam dlhsie, urcite ho zahrniem do novej verzie stranky, a ten hover: asi si vystihol presne cas kedy som sa na stranke trochu hral a skusal som neake vylepsenia kedze mi viacery uzivatelia navrhly neako oddelit polozky menu. A tie odkazy Vyhľadávanie | Kontakt | Vyhlásenie o prístupnosti | Mapa stránok sa ti zobrazuju chybne aj teraz? Preto ze som sa s nimi taktiez vtedy trochu hral.

Ivy:
Myslis prazdne stranky ked sa klikne na polozku v menu hore? pretoze inak je vsetko "naplnene"


A ešte jedna otázka: je vôbec potrebné aby bola stránka takejto veľkosti programovaná v PHP oop?
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na blazeje44800:
Nevidím změnu, když najedu na odkaz, probleskne jiná barva pozadí dané položky a hned se zase vrátí původní barva pozadí. Také stránka o zájmové činnosti vypadá stejně jako včera (screenshot).
Bubák
Profil
Nepodtrhávej nic, co není odkazem. Pokud chceš podtrhnout text, který není odkazem, tak ho nepodtrhávej.
www.gsfalev.sk/skola/studium.php
blazej44800
Profil
Petr ZZZ:
To menu: nikde v css nie je editovaná akcia hover, preto neviem prečo to môže takto robiť - u mňa všetko OK. Ja sa snažím validovať stránky stále na najaktualnejšie verzie prehliadacov IE, Firefox, Opera, Chrome . Mne to v IE 8 zobrazuje všetko správne. Možne je iba problém vo verzii prehliadača. Táto spimínana chyba je riešená na riadku 18 v kóde: <div style="min-height: 480px;"> Zobrazuje túto chybu aj iným?

Bubák:
OK, vdaka za radu. Určite to zmením do najbližšej verzie.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na blazeje44800:
Nevím, jestli to bude fungovat, ale pokud je chyba, která je vidět na screenshotu, způsobená zápisem "min-height: 480px;" – tak by to mohlo znamenat, že IE6 min-height nezná. Matně si vzpomínám, že jsem někde četl, že IE6 (a asi i nějaké nižší verze) zpracuje zápis height jako min-hight – čili že ho podle potřeby natáhne. Potom by mohl být řešením tento zápis v CSS:
height: 480px; min-height: 480px;

IE6 by mohl zpracovat height ve smyslu min-hight a min-hight ignorovat, pokud ho nezná, a ostatní prohlížeče budou zase ignorovat height, protože by ho měl přebíjet později zapsaný min-height.

Zdůrazňuji, že nejsem žádný CSS profík a toto jsou moje domněnky na základě něčeho, co si jen matně a možná chybně vybavuji; kdybys to zkoušel, dej když tak vědět (nemáš-li IE6, mrknu se ti na to).

Pokud to ale fungovat nebude a žádné snadné řešení nenajdeš, řekl bych, že je to jedno – důležité je, že je web i ve starších prohlížečích přístupný, vzhledem k jejich mizivému podílu na trhu nehrají drobné vady na kráse roli. To probleskávání na hover asi taky můžeš ignorovat, v FF, GC a IE8 to nepozoruji (což ovšem neznamená, že by odkazům nějaký hover neslušel).
blazej44800
Profil
Áno, tie hovery mi spominali uz viacery uzivatelia ze by sa zisli, a urcite ich pridam do nej verzie stranky, ale budem tam musiet urobit trochu väcsie zasahy.

Petr ZZZ:
height: 480px; min-height: 480px;
Skusal som to, ale napr. Opera to cele necha na 480px a "neroztlaci" to na vacsie
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
ostatní prohlížeče budou zase ignorovat height, protože by ho měl přebíjet později zapsaný min-height
Nesmysl. Vlastnosti height a min-height se vzájemně nevylučují.


Reaguji na blazeje44800:
Dej před ten height podtržítko. To zařídí, že ho uvidí jen Explorerové do verze 6.
blazej44800
Profil
Chamurappi:
Vdaka, zrejme to funguje, este to treba vyskusat v IE6
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Chamurappiho:
Vlastnosti height a min-height se vzájemně nevylučují.

Hm, a když jsou ve vzájemném konfliktu? Tak se přece může uplatnit jen jedna z nich, ne? Následující zápis se může zobrazit vysoký buď 480 nebo 580 pixelů (nebo ještě nějak úplně jinak), ale určitě ne současně 480 a 580 pixelů. Jak to mám jinak nazvat, než že se to bije, vylučuje, tříská, nesnáší, mlátí, než že jedna vlastnost je oproti druhé upřednostněna?

height: 480px; min-height: 580px;

Reaguji na blazeje44800:
Žádná změna, je to stále jako na screenshotu. Přidal jsi daný styl správnému prvku? (Chápu-li Chamurappiho správně, máš připsat podtržítko k height ve mnou navrženém "dvojitém" zápisu: _height: 480px; min-height: 480px;)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
Nastavíš-li boxu pevnou výšku, přestane se jeho výška přizpůsobovat obsahu. Nehledě na to, jestli je nastavena i minimální výška (která pak nakonec může mít přednost).


Reaguji na blazeje44800:
Odkaz v menu na přijímací zkoušky vypadá stejně jako ostatní odkazy, ale odkazuje na PDF. Doporučuji buď převést celé to PDF do normální stránky, nebo zavést stránku se stručným shrnutím PDF a s odkazem na PDF, nebo nějak odlišit, že zrovna tento odkaz nevede na obyčejnou stránku. V nadpisu toho PDF se mimochodem píše o ročníku 20011/2012.

Stránka o historii mi připadá dost nepřehledná. Chtělo by to asi ten text rozsekat na víc odstavců, zvětšit line-height
blazej44800
Profil
Chamurappi:
Vdaka za rady, ten 20011 opravim
blazej44800
Profil
Potebujem teraz od vas trochu vacsiu radu: potrebujem prerobit grafiku a rozmiestnenie celej stranky ale neviem ako. Chcem zmeniť toto: celu cast pre obsah potrebujem rozsirit (teraz ma iba 480px co je velmi malo), a potrebujem aby lave menu bolo ako text a nie ako obrazky (pripadne aby bolo presunute niekde inde) preto ze bude nadväzovať na CMS, prípadne to celé ľavé menu by mohlo byť premiestnené ako hover pri nábehu na horné menu (neaku "rolovačku"). Prípadne vyhodiť/premiestniť pravé obrázky.

Máte neaké nápady kde čo premiestniť aby to vyzeralo dobre a aby sa zväčšila plocha pre obsah? Nie som grafik ale základné úpravy grafiky zvládnem.
Vďaka
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Chamurappiho:
Nastavíš-li boxu pevnou výšku, přestane se jeho výška přizpůsobovat obsahu. Nehledě na to, jestli je nastavena i minimální výška (která pak nakonec může mít přednost).

Aha, to je zajímavé, znamená to, že box s tímto zápisem:
height: 480px; min-height: 580px;
bude za všech okolností přesně 580 pixelů vysoký, tedy že min-height se takříkajíc změní na height? Jestli to tak opravdu funguje, tak to ovšem vnímám jako chybu implementace. Přece podle priority pořadí zápisu by neměla vlastnost zapsaná dříve zrušit vlastnost zapsanou později a ještě k tomu tak, že ji částečně zohlední, ale přitom popře její podstatu...

Reaguji na blazeje44800:
Zkus se inspirovat Bubákovými ukázkami menu, má jich tam dost různých a osekaných jen na nejnutnější části kódu, takže se v tom lze dobře orientovat.

Ještě k té šířce – jednoduché řešení by bylo dát obrázky pod levé menu. Budou sice méně vidět, ale ušetřil bys jejich šířku.
blazej44800
Profil
Petr ZZZ
Zaujímavý nápad premiestniť tie obrázky pod menu. A ešte by som chcel spýtať, či to ľavé menu nebude vyzerať divne ak sa použije neaký základný font. Teraz tam je použitý Segeo Script ale do html ho asi nevložím a s napr. Arial to bude vyzerať asi dosť fádne. Neaký nápad?
Petr ZZZ
Profil
S písmem jsem špatný rádce. Já písmo moc neřeším, protože vycházím z faktu, že písmo je konvence zápisu mluveného slova a proto se už z principu jeho grafické úpravy mohou odehrávat jen v poměrně úzkých hranicích. Všimni si, že čím více je písmo graficky vyzdobené, tím hůře je čitelné – to je zákonitost, vůči které se může vzepřít jen koncern typu Coca Coly, jehož písmo v logu po těch desítkách let už je jednak důvěrně známé každému a jednak díky masivní reklamě každý ví, jaká dvě slova to písmo reprezentuje, takže případná nečitelnost nevadí nebo vůbec není jako nečitelnost vnímána. Ale podívej se na první písmeno, nevypadá spíš jako L než jako C? A druhé počáteční by zrovna tak dobře mohlo znamenat G. Už jen to, že jedno C je jiné než druhé C, je vlastně šílenost. V případě Coca Coly to nevadí, ale skrývá se za tím obrovské úsilí.

Možná vypadá Arial fádně, ale je čitelný. Verdana je podobná, možná trochu hezčí a taky čitelná. Že je nějaké písmo ohrané, mi osobně vůbec nevadí, dokonce naopak, právě ta ohranost zajistí všeobecnou srozumitelnost.
blazej44800
Profil
OK, vdaka. Skusim neak vhodne tam dat ten Arial alebo Verdanu. A áno to logo coca-cola vyzera ako L
Bubák
Profil
blazej44800:
Teraz tam je použitý Segeo Script ale do html ho asi nevložím
Jde to, ale pravděpodobně nemáš licenci k použití tohoto písma na webu.
Bezproblémové bude použít Google Web Fonts API, což začátečníkům zní složitě, ale jde o nejjednodušší způsob vložení písma, písma jsou volná i k použití na webu. Je možné, že by se ti líbilo některé z následujících písem:
Annie Use Your Telescope, Covered By Your Grace, Devonshire, Indie Flower, Marck Script, Over the Rainbow

Bohužel není jednoduchý způsob, jak zjistit, zda vybrané písmo obsahuje české/slovenské národní znaky, mám jakýsi nedokončený seznam, ale pravděpodobně v něm nebudu pokračovat.
Ukázka (nekompletní) českých písem, pravděpodobná je i podpora slovenské diakritiky
blazej44800
Profil
Našiel som si php script ktorý vykresli text z fontu do obrázku. A to mi vyhovuje. Len dúfam že tím nič neporušujem :)
blazej44800
Profil
Ak sa odstránia obrázky nebude to vyzerať necentrovane? (lave menu je tam zatial provizorne):
Petr ZZZ
Profil
Bude. Zkus dát na pozadí svislého menu třeba #fe8 nebo ten samý obrázek jako je na pozadí celé stránky, pak to nevycentrování nebude tak bít do očí. Ale když blok s obsahem rozšíříš, můžeš to i vycentrovat – kvůli rozšíření chceš přece obrázky z pravého sloupce odstranit.
blazej44800
Profil
Asi sme sa trochu nepochopili. Ja chcem odstrániť tie 3 obrázky ktoré sú na rozhraní toto papiera a pozadie
Petr ZZZ
Profil
Aha, ty už blok s obsahem vlastně na tom obrázku [#24] rozšířený máš. Ale to nic nemění na tom, co jsem napsal [#25] o centrování. Když (to nynější modré) pozadí levého menu nebude bít do očí, nebude vadit, že stránka není centrovaná.
blazej44800
Profil
Vďaka, už to mám ;)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0