Autor Zpráva
Amunak
Profil
Prosím o zhodnocení webu nejkrasnejsi-ruze.cz. Předělával jsem vzhled a systém na kterém to jede, a i když už to takhle vypadá delší dobu, teprve teď jsem to dodělal. Uvítám nápady i kritiku :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
1) Líbí se mi, jak stránka vypadá. Dobře se mi v ní orientuje.
2) Bez myši se nemám šanci dostat do podmenu u Fotogalerie a Prodeje růží.
3) Stejně tak to rozklikávací menu vpravo. Tam by se u rozklikávacích věcí hodil cursor: pointer, mimochodem.
4) Tlustý tmavý outline na aktivních prvcích vypadá ošklivě.
5) Nepochopil jsem, k čemu je, že si můžu rozkliknout jednotlivé „články“ z hlavní strany, když pak na samostatné stránce vidím úplně totéž, co jsem viděl už v seznamu článků, nic navíc.
6) Odkaz v patičce na strojově generovanou a pro člověka nepříliš přehlednou mapu webu mi přijde zbytečný.
7) Starší Explorer mi hlásí syntaktickou chybu na řádku 361: width: 'auto', height: 'auto', }); — na konci přebývá čárka.
8) Okénko na získání adresa trvalého odkazu na růži mi přijde… divné. Asi si nedovedu představit, jak ho někdo používá. Tady by se spíš hodilo, že by se prokliknutím názvu růže dostal člověk na stránku s tou jednou růží — a třeba i s velkou fotkou.
9) Uživatele nemusí napadnout, že kliknutím na malý obrázek růže vyvolá zobrazení velké varianty. Mě to napadlo jen proto, že jsem si v patičce všiml, že užíváš nějaký lightbox, tak jsem hledal kde…
10) Koukám, že sis dal asi hodně (možná až zbytečně) záležet na přepisu adres. Pokud ale do hledání zadám lomítko, dostanu se kvůli tomu na jakousi výchozí chybu 404.
habendorf
Profil
Na fotky bych rozhodně doporučoval JPEG, PNG ne.
margin
Profil *
Na větší fotky doporučuji používat JPEG formát a ukládat s kvalitou než 95 nebo méně. Při kvalitě nad 95 se výrazně zvětšuje velikost souboru, ale oko rozdíl mezi kvalitou 95 a 100 nerozezná.

Ve fotogalerii doporučuji používat doopravdové zmenšeniny ve formátu JPEG, bez EXIFu a klidně i s kvalitou pod 90, obrázky se pak rychleji načtou i uživatelům s pomalejším připojením.

Web se mi líbí, až na zmíněný tlustý černozelený outline aktivních prvků. Ten se zobrazuje v Opeře i při kliknutí myší a zlobí ve fotogalerii.
Je to subjektivní, ale já oceňuji nepřítomnost "povinného" slideru.
Amunak
Profil
Chamurappi:
2) To jsem se snažil pracně "spravovat" a pak jsem si to očividně zase rozbil odděláním hrefu z toho odkazu (který totiž nikam nevede, jen rozbaluje to podmenu). Nevím jak to řešit - původně jsem tam měl href="javascript:return false" což fungovalo, ale pak jsem zjistil že to hází do konzole chybu.
3) cursor opraven
4) chtěl jsem to právě pro uživatele používající klávesnici - zvýraznit na čem zrovna jsou. Že to Opera ukazuje i jindy jsem netušil, pak ale moc nevím, jaký udělat kompromis. Možná něco méně otravného? tenčí outline?
-- Tak jsem to trochu zúžil, je to lepší, nebo to mám dát pryč úplně?
5) je to feature toho RS. Kdyby články byly delší, rozdělovaly by se, a pak by to hodilo po kliknutí na nadpis na celý článek. A taky by tam byla diskuze, kdyby byla povolená... Myslíš že je to tak zásadní, že má cenu to řešit?
6) mapa webu je v patičce právě proto, že má pro lidi pramalý význam. Spíš je to tam pro případné hloupé roboty, kteří by to třeba nepřečetli z robots.txt.
7) opraveno, díky
8) okýnko s adresou růže je tam proto, že občas někdo chce růži "sdílet" a posílat odkaz na celý seznam růží je nepraktické. Ten link se dá ve skutečnosti hned vedle toho pole prokliknout a dostaneš se tak právě na stránku s výpisem té jediné růže. Velká fotka je dobrý nápad, asi jí tam dám dal jsem to tam - ta stránka je s jednou růží stejně jinak celkem prázdná.
9) napadá tě jak to zvýraznit? Myslím ale, že se to chová celkem standardně - myslím že když chce někdo zvětšit obrázek, první co ho napadne je kliknout na něj. Ale nevím.
10) ano, docela hodně :) ten RS jsem musel upravit tak, aby fungoval s výpisem růží z té db, a zároveŇ s těmi pěknými url. U vyhledávání také řeším uložení výsledků pro zobrazení posledních pěti (aby tam bylo co nejméně duplicit). Asi jsem tam někde něco zvrtal, ikdyž tohle vypadá na velmi brzskou chybu, když se nenačte ani stránka s vyhledáváním... podívám se na to, díky za poznatek. A to jsem tam zkoušel zadávat všechno možné přes hvězdičy, procenta až po plusy a podobné.

habendorf, margin:
Ty fotky jsou v PNG už od firmy Kordes. Mohl bych je sice hromadně převést ale nevím jestli je to úplně praktické. Komprimaci JPG navíc moc nerozumím - třeba v GIMPu má docela dost nastavení a nevím jak dosáhnout nějakého optimálního výsledku.

Opravdové miniatury možná zavedu, ale nevím jestli to bude až takový rozdíl. Podle statistik ze starého webu velké fotky prohlíží docela dost lidí, takže takhle je aspoň mají předem načtené. Navíc miniatura zase není o tolik menší než plná velikost.


margin:
Je to subjektivní, ale já oceňuji nepřítomnost "povinného" slideru.
Tohle úplně nechápu - jakého slideru?

a zlobí ve fotogalerii.
jak přesně, prosím?
už to vidím - překrývá lightbox, že? Koukám, že outline asi nebyl úplně dobrý nápad.

Každopádně díky za poznatky.
mimochodec_
Profil *
Amunak:
Opravdové miniatury možná zavedu, ale nevím jestli to bude až takový rozdíl. Podle statistik ze starého webu velké fotky prohlíží docela dost lidí, takže takhle je aspoň mají předem načtené. Navíc miniatura zase není o tolik menší než plná velikost.

To je chybná úvaha skoro vždy, v případě desetimegových stránek naprosto bez diskuse.
margin
Profil *
Amunak:
třeba v GIMPu má docela dost nastavení a nevím jak dosáhnout nějakého optimálního výsledku
Pokud se v tom nevyznáš, tak nastav kvalitu na 95 a ostatní nechej tak, velikost souboru se (u tvých fotek) oproti PNG sníží asi na pětinu a u JPEGu asi na třetinu.

Pokud si s tím chceš trochu pohrát, tak pro miniatury můžeš jít s kvalitou dolů třeba na 80 a ukládat bez EXIFu, pak bude velikost souborů náhledů kolem 10 kB až 20 kB, což se projeví značně rychlejším načtením náhledů.

Tohle úplně nechápu - jakého slideru?
Jde o slider, který vídám na mnoha moderních webech a líbí se mi stejně, jako svého času jezdící texty a rotující zavináč.
Amunak
Profil
margin:
ok, zapracuji na tom. Zeptám se tedy ještě - doporučíš nějaký nástroj na hromadnou úpravu fotek pro vytvoření náhledů a převodu do jpg?

Jde o slider, který vídám na mnoha moderních webech a líbí se mi stejně, jako svého času jezdící texty a rotující zavináč.
Hm, už to asi chápu. Taky je nemám rád. Ono stejně - články se tam nevydávají tak často, aby vůbec mělo smysl tam nějaký slider pro zvýraznění těch zajímavějších dělat. Z nějakého důvodu jsem si pod pojmem slider představil scrollbar...
margin
Profil *
Amunak:
doporučíš nějaký nástroj na hromadnou úpravu fotek pro vytvoření náhledů a převodu do jpg?
Používám na tohle (a jako prohlížeč obrázků) IrfanView (doporučuji stáhnout i s pluginy), ale programů, co umí dávkové operace s obrázky je spousta, hodně záleží na tom, jak který program člověku sedne, mi nesednul XnView, který umí prakticky totéž, co IrfanView.

Více třebas v Dávková úprava (zmenšování) obrázků v programech zadarmiko, ale článek je 4 roky starý, tak nevím, jestli některé programy a pluginy nebyly překonané lepšími.
JaySee
Profil
Skvělej program pro dávkové konverze je pHatch - šlape pod wokny, tak i pod linuxem. Může se používat uplně snadno, ale taky velice komplikovaně. Rozhodně doporučuju.
mimochodec_
Profil *
JaySee:
Skvělej program pro dávkové konverze je pHatch

Neznám ho, ale než si stahovat 100 MB, to radši použiju 20x menší http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm
JaySee
Profil
mimochodec:
tak to je pech, pro linux to má pár mega :-D škoda
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
2) „Nevím jak to řešit“ — vyrob stránku, ze které se půjde dostat na podstránky, a na tu odkaž z hrefu.
4) Myslím, že výchozí prohlížečový outline stačí.
5) Připadá mi to divné. Nevím, jestli je to zásadní. Je to v rozporu s očekáváním, vychováváš si uživatele, že některé jeho akce jsou zcela zbytečné.
6) Nevěřím, že existují roboti, kteří by rozuměli sitemapám, a nedokázali je vyčíst z robots.txt. Nebo spíš tedy nevěřím, že si nějaký robot bude procházet jednotlivé stránky, které najde, a najednou si řekne „hele, tohle vypadá jako sitemap, budu se tím řídit“.
8) „Ten link se dá ve skutečnosti hned vedle toho pole prokliknout“ — toho jsem si nevšiml. Myslím, že málokdo si toho všimne.
9) „myslím že když chce někdo zvětšit obrázek, první co ho napadne je kliknout na něj“ — tvé obrázky vypadají spíš jako ilustrační a doprovodné… na takové lidi neklikají.
Amunak
Profil
Opravil jsem snad všechny* připomínky, které k webu byly, a zakomponoval většinu nápadů. Děkuji.

Chamurappi:
4) outline jsem nechal "ošklivý", ať je vidět. Při mousedown na libovolném odkazu se outline odstraní, takže by nemělo být vidět probliknutí v Opeře a Firefoxu. Nevíte někdo, jak to sprovoznit i tam? Funguje to tak, že se místo CSS, které nemá "parent" selektor, použije Js (jQuery) :focus selektor, a pak se najde správná DOM node a zobrazí se. Netuším, na čem to ve FF hapruje.
*5) jsem neopravil, při prvním updatu RS by se to zase rozbilo
6) patička předělána kompletně
8) už se dá prokliknout přímo nadpis, z ošklivého obrázku jsem to předělal na nenápadný znak, a už se z toho pole dá pouze kopírovat
9) už by mělo každého trknout, že se na to dá klikat
2) přidělány podstránky. Navíc se mi (kromě FF a možná Opery) povedlo zajistit, že se klávesnicí dá navigovat i do těchto zabalených menu. Bez JS (jen s CSS) to ve většině novějších prohlížečů jde alespoň do té první položky.

margin:
Děkuji za tipy. Náhledy obrázků růží jsou teď extrémně komprimované. Naštěstí to na nich není vidět, ale načítají se díky tomu naprosto bleskově. Ostatní fotky jsou zatím bez náhledů, nedokážu to systémově zařídit.

Dále jsem upravil/přidal:
a) drobečkovou navigaci. RS bohužel neví, kde je, takže se generuje dost krkolomě pomocí JS, a není na všech stránkách (je ale tam, kde by se někdo případně mohl ztratit). Stejným mechanizmem se taky na vybraných stránkách ziskává <title>.
b) v pravém menu už se nedá nic rozbalovat/sbalovat, vše je rovnou rozbalené (tolik toho tam není)
c) už i v menu vpravo je vidět aktivní (aktuální stránka)
d) vyhledávání vpravo má popisek, pole pro hledání už akceptuje jen skutečně povolené znaky (není sice vůbec problém to obejít - stačí tam třeba jen vložit text - ale mělo by to zabránit omylům, kdy se návštěvník dostane na chybu 404).
e) předělaná patička; vyhodil jsem silk icons a používám teď raději Genericons.
f) na diskuzi používám Disqus, což je trochu krok zpátky (nemám nad tím plnou kontrolu, chvilku se to načítá, a Seznam to asi neindexuje), ale z hlediska administrativy a bezpečnosti (blokace, správa komentářů, kontrola spamu) a vzhledu (vypadá to pěkně, uživatelé můžou mít ikonky, diskuze má vlákna) je to velký pokrok. Kdybych věděl o podobném systému, který by byl otevřenější, byl bych rád. Podmínkou je, aby tam šlo nějak importovat stávající příspěvky. Víte o něčem?
g) nějaké další drobné úpravy, opravy (hlavně jsem se místy pokoušel záplatovat CSS, JS i PHP kód)
h) Implementoval jsem styly pro tisk. Počítám s tím, že lidi budou chtít tisknout hlavně růže nebo články, takže jsem odstranil večkerá menu, obrázky apod. - zůstanou jen obrázky růží, drobečková navigace pro přehled a tabulky s informacemi o růži se smrsknou tak, aby se jich (na výšku i na šiřku) vešlo na stránku co nejvíce.

Jsem si vědom toho, že ve starších prohlížečích (nebo u uživatelů bez JS) to všechno nefunguje tak, jako v novějších prohlížečích - web nnevypadá shodně. Ale z toho, co se mi povedlo otestovat, vypadá koukatelně a rozhodně je použitelný.

Máte nějaké další připomínky nebo návrhy?
Ivy
Profil
Dlouho se mi načítá fotogalerie a vidím v ní dva obrázky které nejsou zarovnané - poslední vpravo mezi Aprikola a Amadeus a druhý je o dvě řady níž.
Amunak
Profil
Ivy:
Díky, opraveno. Bylo tam omylem nechaných několik obrázků v originální velikosti. Galerie sice nemá náhledy, ale s tou JPEG kompresí která tam je má celá (52 obrázků myslím) jen něco málo přes 3MB.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
4) outline jsem nechal "ošklivý", ať je vidět.
Myslíš, že se bezmyšoví uživatelé zaradují, že narazili na skoro jediný web na světě, kde je outline výrazně vidět?

Při mousedown na libovolném odkazu se outline odstraní
Tohle je zvláštní nápad. Jakmile jednou nastavíš style="outline: 0", tak už se na daném prvku outline nikdy neukáže.

pole pro hledání už akceptuje jen skutečně povolené znaky
Podivné. V Mozille jsi zablokoval i šipky a backspace. Tipnul bych si, že používáš událost onkeypress, která trpí řadou nekompatibilit.

vyhodil jsem silk icons a používám teď raději Genericons.
Takže teď žádné ikony nevidím, protože mi tady firewall blokuje WOFFy. Na telefonu je také neuvidím, protože můj telefon nepodporuje dynamicky dotahovaná písma.
Proč zneužíváš písmo na grafiku?

na diskuzi používám Disqus […] a vzhledu (vypadá to pěkně […]) je to velký pokrok
… pokud se načte písmo.

1) Šipky „»»»»»“ a „«««««“ bych nahradil za „starší“ a „novější“. Nevím, jestli to mají běžní uživatelé nějak zažité, ale já nemám jasno v tom, co znamená doleva/doprava.
2) Některé malé fotky mají na sobě lupu, některé ne. Některé se zobrazují v lightboxu, některé ne. Lupa ale neznačí lightbox.
3) Na stránce o maloobchodním prodeji by mohla být mapka s vyznačenými místy.

Jinak se mi tvé dílo líbí.
Camo
Profil
No mne sa nepáčia tri veci na vzhľade:
1. Ten zelený background je hrozne tmavý a zelený. Podľa mňa by to bolo lepšie so svetlým podkladom.
2. So šírkou 766px vyzerá tá stránka ako slíž. Prečo nie 950px?
3. Ten obrázok v headery by podľa mňa potreboval vylepšiť.
Amunak
Profil
Chamurappi:
Myslíš, že se bezmyšoví uživatelé zaradují, že narazili na skoro jediný web na světě, kde je outline výrazně vidět?
A ne? Z bezmyšových uživatelů je mi smutno.

Tohle je zvláštní nápad. Jakmile jednou nastavíš style="outline: 0", tak už se na daném prvku outline nikdy neukáže.
To mě napadlo, ale vycházím z předpokladu, že kliknutí na odkaz uživatele stejně přenese na další stránku, kde může klikat nanovo. A tam, kde to tak není, doufám, že už z myši nepřeleze na klávesnici :)

...už by tam mělo být výchozí nastavení.

1) upraveno
2) lupa je u zobrazení růží, kde to skutečně moc nevypadá jako zvětšovací obrázek. Ve fotogalerii předpokládám, že lidi budou chtít vidět i větší fotky, takže tam lupa není. V textu je na možnost zvětšení upozorněno. A takya by bylo dost obtížné to tam dostat.
3) uvidím, co se dá v tomto ohledu dělat. Asi bych musel nastudovat Google Maps API.

Takže teď žádné ikony nevidím, protože mi tady firewall blokuje WOFFy.
Teď by to snad mělo být OK - alespoň jeden font je tam vložený.

Proč zneužíváš písmo na grafiku?
Protože to docela funguje, a spousta z těch znaků nemá ke grafice o moc dál, než běžné <> šipky.

Camo:
1) já to pozadí vnímám tak, že funguje jako... pozadí. Více vynikne skutečný obsah, který je vůči tomu kontrastní.
2) Je to široké jen 766px, protože takovou šířku má ten obrázek v headeru...
a ten (3) je od firmy, a nic s ním nenadělám. Dokonce bych se divil, kdyby vůbec měli nějaký jeho původní zdroj.
Camo
Profil
Amunak:
já to pozadí vnímám tak, že funguje jako... pozadí. Více vynikne skutečný obsah, který je vůči tomu kontrastní.
Tak to vidíš zle. Nie je to len o kontraste.

Ku tým dvom ďalším bodom, by som mal otázku, či si sa pokúšal ich presvedčiť. Na širokom monitore to fakt vyzerá ako taký slížik. A však si im mal urobiť nejaký nový baner, pri ktorom by ten pôvodný vyzeral ako zo secondhandu a určite by si ich presvedčil.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0