Autor Zpráva
candiess
Profil
Dobrý večer vážení kolegové a kolegyně,

již 3. rokem pracuji na svém projektu pro studenty, nechci tady dělat reklamu, takže zde nebudu rozepisovat podrobnosti aplikace.

Hlavním bodem je, že je to určeno pro studenty SŠ a VŠ, tito lidé by tuto aplikaci navštěvovali defakto denodenně.

Jde mi hlavně o přístup a sladění barev vůči uživateli. Moje učitelka výtvarky mi řekla, že je to web pohřební služby, proto vás snažně proím o různé barevné variace, případně co pozměnit na tomto webu.

adresa webu je www.studentsky-web.cz

Děkuji všem předem :)
Amunak
Profil
Ten stín pod textem je dost hrozný. Ten text vlevo vedle přihlášení je vůbec zvláštní - rozptyluje mě, přijde mi zbytečně velký. Taky jsem si chvíli myslel, že to jsou odkazy. Co to je vůbec za seznam? Je to seznam funkcí aplikace? Proč tam jsou dvě různé barvy a různá odsazení pro text který je na "stejné úrovni"?

Přijde mi to celé nekonzistentní. Skoro každá stránka vypadá trochu jinak než ta předchozí. Je to sice docela jednoduché, ale jednou tam máš nadpis, jednou máš text v rámečku bez nadpisu, jindy tam zase rámeček nemáš vůbec...

A pokud chceš abychom hodnotili i jak vypadá vnitřek aplikace, bylo by asi dobré poskytnout tam pro nás nějaký účet.

Jinak černá a modrá není možná úplně špatná kombinace; já bych ale volil nějakou "méně černou" černou, a té modré by to chtělo víc. Celkově oživit. Možná nějaký decentní obrázek na pozadí nebo pěkné logo?

A taky bys rozhodně měl mít podtrhané odkazy, obzvlášť když jsou rozlišené jen modrým textem který jednou odkaz je a jindy není. Je to velmi matoucí.
candiess
Profil
Amunak:
Ano, ten text vlevo je seznam funkcí aplikace a dvě barvy jsou použity z důvodů, že symbolizují ten web, modrá a černá, proto i to odsazení.

Údaje pro testovací přihlášení:
Email: host
Heslo: host

Prosím neudělejte tam nepořádek :)

Já jsem na webdesign docela nešikovný, chtěl bych, aby jste mi doporučili kombinaci nějakých veselých, teplých barev, ale pokud to pude s tou modrou a černou tak si s tím zkusím ještě pohrát.. uvidím :)
mimochodec
Profil
candiess:
Já jsem na webdesign docela nešikovný, chtěl bych, aby jste mi doporučili kombinaci nějakých veselých, teplých barev, ale pokud to pude s tou modrou a černou tak si s tím zkusím ještě pohrát.. uvidím :)

Nejde jen o barvy. Prostě pro grafiku nemáš oko, výměnou barev to nespravíš. Nech si design navrhnout od někoho jiného nebo použij nějakou free šablonu. Obojí je běžná praxe, jen málokdo dělá jak programování, tak design.
candiess
Profil
mimochodec:
Jenže tenhle webdesign je od designéra.. jen jsem tam udělal pár svých zátahu jako třeba ten text nalevo..

použij nějakou free šablonu
Jestliže chci, aby tenhle projekt byl úspěšný a někam se dostal, nemůžu na něj namontovat free šablonu, to doufám chápete..
Amunak
Profil
candiess:
No jenže to je jedno z mála míst kde je ta modrá využitá ve větším množství.

Teplá barva doplňková k modré je třeba oranžová. Mohl bys celý web ladit do oranžova a modrou použít třeba jen na nějaké zvýraznění (odkazy, možná nadpisy). A obecně bys mohl ubrat té černé.

Další věc co mi tam nesedí je (po přihlášení) ten text (motto?) pod logem. Působí to tam spíš rušivě - myslím, že by se to logo klidně mohlo přesunout do té horní lišty (přeci jen když jsem přihlášený tak asi vím o co na tom webu jde). Taky je tam mezi tím logem a kalendářem divná mezera (na mém širokúhlém displeji).

Taky by bylo dobré alespoň dost utlumit "linkování". Nadpisy v něm navíc vypaadjí divně, protože jsou vlastně přeškrtané.

Budu se opakovat, ale přijde mi to i po přihlášení dost chaotické. Princip té aplikace je velmi jednoduchý, ale z nějakého důvodu se tam můžu jen velmi těžko zorientovat.
A free šablona není vůbec špatný nápad. Dá se najít i spousta velmi "profesionálně vypadajících" kusů. A pokud ti to dovoluje licence, můžeš si to klidně sladit do nějaké odlišné barvy (modré ebo třeba mnou navrhované oranžově) a jen si to doladit. Ale tu konzistenci co ta šablona má zachovat. Ty tu máš prostě obrovské množství různých prvků a stylů a špatně to zapadá do sebe. Kulaté rohy, hranaté rohy, žádný rámeček, bez rámečku, jednou gradient, jindy ploché podbarvení, naprosto nesourodě motáš asi dvacet velikostí písem, kurzívu a podtržení. Odkazy jednou mají hover, jindy ne, jednou mají podtržení, někdy ne...
candiess
Profil
Amunak:
Je toho koukám ještě hodně na spravení..

Co myslíte tím ,,linkováním"?
Dostávám spoutu nápadů na zjednodušení toho webdesignu a vyhnutí se těm kulatým rohům a rámečkům..

eště se chci zeptat, nemohl byjste mi poslat #123456 kod te modré a té oranžové?? Nějak to nemohu sladit..
mimochodec
Profil
candiess:
Jestliže chci, aby tenhle projekt byl úspěšný a někam se dostal, nemůžu na něj namontovat free šablonu, to doufám chápete..

Nevím jak ostatní, já to nechápu. Šablon zdarma (resp. za odkaz v patě) je nepřeberné množství. Najít nějakou vhodnou je otázkou pár hodin. Jestli chceš mít úspěšný projekt, potřebuješ mimo jiné přehledný design. Kromě toho.. ten tvůj současný vypadá jako dost nepovedená šablona na wordpress.
candiess
Profil
mimochodec:
vypadá jako dost nepovedená šablona na wordpress.
To i celkem chápu, protože onen designér je na WP ulítlý :))

Dobrá, našel jsem vcelku zajímavou zde: http://www.freewebtemplates.com/download/free-website-template/xhtml25-715926142/, líbí se mi ta oranžová a jak zmínil Amunak, tak bych tam mohl tou modrou proložit ty nadpisy.

Co vy na to?
Amunak
Profil
candiess:
Taky jsem teď musel přemýšlet než mi došlo co jsem tím myslel. Mluvím o těch linkách které imitují linkování běžného papírového sešitu. Vypadá to docela pěkně, ale chtělo by to trochu utlumit aby to moc nerušilo a nebyly na tom tak nápadné ty nadpisy.

Ohledně barev obecně - dost pomáhá třeba colorschemedesigner (modrá s oranžovou).

Pokud umíš aspoň trochu pracovat s nějakým grafickým programem (třeba Gimpem) tak si spíš najdi libovolnou šablonu která se nejlépe hodí přesně pro tu aplikaci (myslím rozložením sloupců, pozicí menu a tak) a pak si barvy v obrázcích a CSS upravíš tak, aby ti to sedělo ke stylu toho webu.
jenikkozak
Profil
candiess:
„Copyright © 2010-2012“ Doména byla registrována letos v lednu. Nepřidal sis tam dva roky? A máš dva kopyrajty za sebou.
„Optimalizováno pro CSS3 a XHTML.“ Co se tím chtělo říct?
„Dnešní škola už není o sešitech“ A čeština není o tom, že budeme otrocky překládat fráze z angličtiny, když se na ně v češtině používají jiné vazby. Web, který se tváří jako studentský, by nemusel mít v mottu (nebo co to je) tak profláklý nešvar. Nebo to už jde se vzděláváním tak dolů?

- Články dobré. Jako jakási záloha Wikipedie, kdyby náhodou spadla, je fajn, že stejné články máte i na stránkách.

Můj názor je ten, že web dělal programátor, který je do své práce nadšený, což je samozřejmě chválihodné. Problém je v tom, že nemá zrovna nejlepší grafické smýšlení a bohužel mu tak trochu chybí pohled obyčejných smrtelníků. Ten web je hrozně těžkopádný.

Škoda, čekal jsem víc. Tohle mi připadá jen jako ukázka funkcí jQuery.
candiess
Profil
Amunak:
Jojo, přesně tenhle colorschemedesigner mam otevřený :) no ale bojím se tam prsknout tu modrou, vždyť je jako zimní krajina, celkem studená.

Ty linky, asi jo, dám to do ještě trošku světlejší šedé..aby to tak nerušilo.
mimochodec
Profil
candiess:
Co vy na to?
Nebo třeba http://www.1stwebdesigner.com/freebies/high-quality-free-xhtml-templates-2010 nebo desítky serverů s tisíci šablon. Investuj do toho pár hodin času.
candiess
Profil
jenikkozak:
‚Copyright © 2010-2012‘ Doména byla registrována letos v lednu. Nepřidal sis tam dva roky? A máš dva kopyrajty za sebou.
Je to má více jak dvouletá práce, copyright není na doménu ale na obsah v ní. Nebo je to špatně?

‚Optimalizováno pro CSS3 a XHTML.‘ Co se tím chtělo říct?
Že to flákoty jako IE 6 (nebo kolikátka) prostě nežere a že pokud se nad tím ten student zamyslí, tak je co se týče prohlíčeču s dobou a tyto vlastnosti mu to podporuje.

‚Dnešní škola už není o sešitech‘ A čeština není o tom, že budeme otrocky překládat fráze z angličtiny, když se na ně v češtině používají jiné vazby. Web, který se tváří jako studentský, by nemusel mít v mottu (nebo co to je) tak profláklý nešvar. Nebo to už jde se vzděláváním tak dolů?
Opravdu to není z angličtiny ale z mojí hlavy :) na tomhle zapracuji..

- Články dobré. Jako jakási záloha Wikipedie, kdyby náhodou spadla, je fajn, že stejné články máte i na stránkách.
Tohle popravdě moc nechápu..

Ano jsem nadšený programátor a chtěl bych to s tímhle někam dotáhnout.
- používá to téměř 1/4 naší školy a teď v záží to chci pustit do ČR. Snad se povede :)
- s designem nejsem moc kamarád, vím, proto jsem se obrátil na vás s prosbou
Amunak
Profil
candiess:
Proto říkám dej tam oranžovou a modrou jen pro pár prvků kde to má smysl :)

Jakékoliv "oznámení o copyrightu" nemá význam, protože autorská práva na to dílo máš tak jako tak.

Spousta lidí (a to i studentů) nemá ponětí co je to CSS. "optimalizováno pro XHTML" je blábol. Optimalizuješ maximálně pro prohlížeče/vyhledávače/rozlišení obrazovky (ovšem je dobré mít web dělaný tak, aby "slušně vypadal" v co největším počtu zařízení). A jestli tam máš nějaké pseudo-xhtml tak si z toho udělej spíš normální HTML.
candiess
Profil
Amunak:
pro pár prvků kde to má smysl :)
Jo a že já vycítím kde to má smysl :D, půjdu se osobně domluvit s designérem..

je blábol
No, je to tak.. na te patičce to ješte předělám.
Amunak
Profil
Koukám že taky motáš XHTML a HTML dohromady.

1) v doctype máš definováno HTML 5
2) Tagy se tváří že jsou z XHTML (nepárové končí lomítkem)
3) prohlížeči posíláš mime typ text/html
4) nemáš tam XML deklaraci

Doporučuju celý xhtml paskvil vyhodit a udělat z toho úplně normální html.

candiess:
Jo a že já vycítím kde to má smysl :D, půjdu se osobně domluvit s designérem..
Jak jsem psal, třeba pro odkazy (abys u nich nemusel mít jiné zvýraznění). Modrá je pro ně navíc celkem zažitá. Pokud to ale není nutné, je lepší odkazům podtržení nechávat (a jinde ho nepoužívat).
candiess
Profil
Amunak:
Doporučuju celý xhtml paskvil vyhodit a udělat z toho úplně normální html.
Mam ten pocit, že v tomhle jsem trochu ztracen.
- Nepárové tagy se ukončují jinak než lomítkem?
- Co přesně bych měl posílat prohlížeči?
- Je ta XML deklarace nutná?
jenikkozak
Profil
candiess:
Že to flákoty jako IE 6 (nebo kolikátka) prostě nežere
Co z těch tvých kouzel IE 6 nezvládá?

Opravdu to není z angličtiny ale z mojí hlavy :) na tomhle zapracuji..
Ta vazba je z angličtiny. V češtině je brána jako chybná.

„- Články dobré. Jako jakási záloha Wikipedie, kdyby náhodou spadla, je fajn, že stejné články máte i na stránkách.“
Tohle popravdě moc nechápu..
Vstoupil jsem na odkázané články, přihlásil se, vybral náhodný článek z předmětu, na první pohled bylo jasné, že jde o článek z Wikipedie, kouknu na Wikipedii a bylo tam totéž. Konkrétně šlo o článek o rybách. Nevím však, jestli ten článek tam nedal někdo z této diskuse v rámci vyzkoušení funkcí tvého webu. Moc jsem se tam nevyznal.
candiess
Profil
jenikkozak:
Co z těch tvých kouzel IE 6 nezvládá?
Ach, tak jsem se zmýlil :) myslel jsem, že tam není podpora border-radius

Vstoupil jsem na odkázané články, přihlásil se, vybral náhodný článek z předmětu, na první pohled bylo jasné, že jde o článek z Wikipedie, kouknu na Wikipedii a bylo tam totéž. Konkrétně šlo o článek o rybách. Nevím však, jestli ten článek tam nedal někdo z této diskuse v rámci vyzkoušení funkcí tvého webu. Moc jsem se tam nevyznal.
To konkrétně měla kamarádka jako referát do bioly, huh zrovna jste se strefil do flákačky ;D
Amunak
Profil
candiess:
Ano, ukončují se úplně normálně.
<neparovy najaky="atribut">
<parovy taky="atribut"></parovy>

Pokud máš web v xhtml, tak bys měl prohlížeči posílat text/xml nebo něco podobného, ale počítej s tím, že ti pak web nebude fungovat skoro nikde.

XML deklarace myslím není vyžadována, ale jistý si tím nejsem.

Přečti si taky Výhody XHTML oproti HTML.
jenikkozak
Profil
candiess:
To konkrétně měla kamarádka jako referát do bioly, huh zrovna jste se strefil do flákačky ;D
Aha, děkuji, tady jsem skončil.
candiess
Profil
Dobrá, děkuji všem mnohokrát za kritiku a já se pokusím udělat co nejvíce změn v prospěch webu.
Přeji všem hezký zbytek večera.

PS: Pokud by někdo četl vlákno v následujících dnech, klidně postněte, rád zapracuji na vaší kritice.
margin
Profil *
candiess:
Pokud je to nutné, je možné kombinovat HTML a XML syntaxi, jak na to, se píše třebas v článku http://www.zdrojak.cz/clanky/polyglot-aneb-webovym-koderem-pod-oboji/

Při optimalizaci jsi používal techniky graceful degradation nebo progressive enhancement? Nebo jsi se na IE z lenosti naprosto vykašlal?

Optimalizováno pro CSS3 a XHTML“ a okořeněno kousky tabulkového layoutu.
candiess
Profil
2>margin: z lenosti :) ale chystam se na to.
Amunak
Profil
margin:
možné to je, ale nevím jestli je dobré to doporučovat. Nebo to má nějaký význam/výhodu oproti normálnímu html?
margin
Profil *
Amunak:
Nebo to má nějaký význam/výhodu oproti normálnímu html?
Výhoda je v tom X. Ale vždy je nutné zvážit, zda výhody nepřevažují nad nevýhodami, o tom pojednává poslední část článku, "Má cenu vytvářet polyglot dokumenty?", odpovědí je "většinou ne".

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0