« 1 2 »
Autor Zpráva
filiphk
Profil
Dobrý den,

zajímal by mě váš názor na současnou podobu stránek www.filda.cz, a to zejména pokud jde o design, uspořádání apod.

Snažil jsem se postupně web udělat tak, aby byl přehledný, tedy bez přeplácané grafiky, na druhou stranu zase ne úplně strohý a zároveň kompatibilní i se staršími prohlížeči, např. IE6.

Původní podoba webu, která běžela na adrese www.basen.cz, zde již byla hodnocena, avšak diskuze je už zamčena, proto, prosím, omluvte založení nového tématu.

Velice rád uvítám každý případný návrh na zlepšení stránek a ocením rovněž kritiku.

Děkuji.
schwainflax
Profil
1. Zelenobílý přechod na pozadí na mě působí stroze, stejně jako celá stránka. Za nejlepší bych považoval jednobarevné pozadí, a když už by tam měl být gradient, tak jen ze světle zelené do tmavě zelené a podobně.
2. Logo! Font a stín mi připomíná 90. léta kdy byl každý, kdo měl Corel, grafikem :). Určitě vyměnit.
3. Hned na úvodní stránce je na můj vkus až moc bílého místa.
4. Fotka se mi zdá jako dobrý nápad, jen nechápu, proč je na stránce o básníkovi fotka ze skanzenu ve Stodůlkách.
filiphk
Profil
schwainflax:
1. Pokud by pozadí stránky bylo celé zelené, musel bych pak změnit barvu horní navigace i loga, a to nejspíše na bílou, což nepovažuji za nejlepší nápad.
Co Ti konkrétně přijde na stránce strohé?

2. Souhlasím, že původní logo působilo trochu zastarale, proto jsem ho změnil a dal pryč stínování.

3. Na úvodní stránce dříve bylo "Slovo autora", ale jelikož jsem nechtěl, aby návštěvníky vždy přivítal stejný text, vyměnil jsem ho za krátký přehled novějších textů.
Napadá Tě, čím úvodní stránku "oživit"?

4. Pokud jde o fotku, která se obměňuje každý den, tak většinou příliš nesouvisí s mou tvorbou a spíše jen ukazuje místa, která jsem v minulosti navštívil.
Jednu dobu jsem na stránky dával takovou fotku, která odkazovala na poslední naspanou báseň a nějakým způsobem s ní i souvisela, např. báseň o lásce - fotka s růží apod.
JaySee
Profil
filiphk:

No začnu shora.
1) pozadí bych také trochu ztmavil, nějak mi tam ta bílá nesedí.
2) logo, no budiž, možná je fajn, ale na té bílé, mám z toho stejný pocit jako ze #4
3) menu, je prťavoučké, ikdyž moc pěkné
4) obrázek, přijde mi to jako "prásk", fláknutí obrovským šutrem doprostřed macešek
5) pokračujem v jemnostylu, tentorkát se mi to ale docela líbí, mám rád bílé pozadí a na něm černý text, opět bych se nebál maličko zvětšit písmo
6) přidal bych více úryvků z básní na hlavní stranu, jenom nadpis básně mě moc neláká, proč bych měl sakra kliknout zrovna na tuhle konkrétní, když jich jsou tam desítky, nebo stovky... Mám příliš mnoho voleb a málo informací.
7) místo kalendáře svátků bych ten prostor využil buď pro další úryvky, nebo pro nějaký způsob pro lidi, jak komunikovat. Prostě je to velmi významný prostor na stránce a zaujímá ho ptákovina. Jelikož kalendář má doma snad každý, nebo alespoď diář. A pokdu ne, tak to je člověk, pro kterého je seznam.cz internetem a tam ty svátky taky jsou.

SUM: líbí se mi, že je ten web takový svěží, bez efektů a ptákovin. Jen ten veliký obrázek hodně rozbíjí celou "lehkou" strukturu. Nějak bych ho ještě upravil, ve smyslu odsazení nějakou horizontálou, nebo lehce zmenšit a kraje nějak "fade-out". Prostě tu hlavičku odlehčit.
filiphk
Profil
JaySee:
1+2+4) Přechod z bílé do zelené jsem vyměnil za přechod modro-zelený. Možná je teď horní část stránky příliš tmavá, na druhou stranu když obrázek obtékala bílá, souhlasím, že působil trochu jako pěst na oko. Myslíš, že by tato podoba mohla zůstat, nebo bys přesto přechod či obrázek ještě nějak upravil?

3) Nemám rád v menu příliš velký font (viz např. o2.cz), přesto jsem se snažil, aby i tak bylo použitelné pro většinu návštěvníků stránek.

5) Pokud jde o bílou textovou oblast, písmo mi přijde už nyní dostatečně velké, přesto díky za podnět.

6) Souhlasím, že úvodní stránka potřebuje přepracovat. Napadlo mě, že bych u těch pěti nejnovějších básní neuváděl jen odkaz, ale rovnou úryvek v podobě 1. sloky.

7) Chápu, že na osobních stránkách je kalendář trochu mimo mísu, na druhou stranu je navázán na význam jmen, který je rovněž součástí webu. Z tohoto důvodu ho tam zřejmě zatím ponechám a pod "Namátkou z mých citátů" dám dva citáty.
schwainflax
Profil
filiphk:

Na úvodní stránce dříve bylo "Slovo autora", ale jelikož jsem nechtěl, aby návštěvníky vždy přivítal stejný text, vyměnil jsem ho za krátký přehled novějších textů.
Napadá Tě, čím úvodní stránku "oživit"?
"Slovo autora" by bylo ideální, sice by tam byl pořád stejný text, ale hned pod ním přehled nejnovějších básní a citátů + ukázka z nějaké básně.

4. Pokud jde o fotku, která se obměňuje každý den, tak většinou příliš nesouvisí s mou tvorbou a spíše jen ukazuje místa, která jsem v minulosti navštívil.
Jednu dobu jsem na stránky dával takovou fotku, která odkazovala na poslední naspanou báseň a nějakým způsobem s ní i souvisela, např. báseň o lásce - fotka s růží apod.
Myslím, že lepší by bylo, pokud by fotka souvisela s obsahem.
JaySee
Profil
filiphk:
) Nemám rád v menu příliš velký font (viz např. o2.cz), přesto jsem se snažil, aby i tak bylo použitelné pro většinu návštěvníků stránek.
Ono to možná vypadá dobře, když je to prťavoučký, ale já pak musím každou takovouhle stránku zuřivě zoomovat, abych nemusel k monitoru natahovat krk jako husa a nemžoural očíčkama. Velké písmo je služba pro lidi. Nejen čtením, ale i klikací oblast je větší a snáze se na ten odkaz trefím třeba na touchpadu. A z mého pohledu by větší písmo nemělo ustupovat designerským výstřelkům (což není tento případ, myslím to obecně).

A ve tvém menu máš ještě téměř 400px volného prostoru. Já bych je tomu menu věnoval. O2 má menu parádní

1+2+4) Přechod z bílé do zelené jsem vyměnil za přechod modro-zelený. Možná je teď horní část stránky příliš tmavá, na druhou stranu když obrázek obtékala bílá, souhlasím, že působil trochu jako pěst na oko. Myslíš, že by tato podoba mohla zůstat, nebo bys přesto přechod či obrázek ještě nějak upravil?
.
Tak teď už to vypadá o mnoho lépěji, než předtím. Alespoň to záhlaví. Ta zelená se mi nelíbí v přechodu s modrou, je to taková škaredá břečka, ale obě barvy v extremu jsou moc pěkné. Každopádně beru tu změnu pozadí jako změnu k lepšímu (ale nejsem grafik, beru to ze svého osobního pohledu).


No a ještě jedna věc. Říká se tomu smalltalk. Takové průpovídky, textíky na webu, které mají čtenáři více přiblížit, z osobnit ho s webem a obsahem. Pro mnoho webů jsou nevhodné, ale zde mi to přijde naopak jako parádní věc. Básně a povídky jsou často dost osobní a na taký web toto patří. Udělat ho i více osobním pro čtenáře. Tohle není lehký úkol. Vzal bych to jako cestu.

Protože když projíždím jednotlivé stránky, všechny vypadají skoro stejně, spíš jako nějaký výpis z databáze. Já mám ale chuť se začíst do knihy, nebo si "poslechnout" příběh. Chci z toho trochu zážitek. A ten web na to má.

V souvislosti s tím "výpisem z databáze" bych odsadil výpis položek od nadpisu dané skupiny (kategorie). Ať to celé není v řadě. A celkově bych zapracoval na typografii. Protože číst dlouhé texty bez nějaké změny rytmu na "papíře", jsou pro mě náročné.
filiphk
Profil
Velice děkuji schwainflax a JaySee za podněty, kdy jsem se některé z nich snažil uvést v život:

1) Přepracoval jsem úvodní stránku, na které se již nezobrazuje jen výčet pěti nejnovějších básní a citátů, ale právě v případě jednotlivých básní i úryvek z nich samotných v podobě první sloky. Stejnou úpravou prošla i hlavní stránka rubriky "Básně". Myslím si, jak už zde bylo napsáno, že návštěvníka více motivuje k přečtení básně úryvek než jen prostý odkaz v podobě názvu.

2) V případě pozadí webu jsem upustil od přechodu z jedné barvy do druhé a zvolil pozadí jednobarevné, které dle mého názoru při čtení působí méně rušivě, jelikož oči se pak mohou více soustředit na text a "neutíkají" k barevnému přechodu.

Vím, že současné modré pozadí může působit poněkud studeně, což jsem se na druhou stranu snažil vyvážit zelenou navigací a odkazy + oranžovými nadpisy. Když jsem naopak použil na pozadí zelenou, přišlo mi, že hlavička stránek, tedy navigace s obrázkem se v ní "utápí".

3) V horním menu jsem zvětšil písmo z původních 12 na 14 px, což se týká i podnabídek. Písmo v menu má tedy nyní stejnou velikost, jako text jednotlivých básní, citátů apod. Stejnou změnu jsem provedl rovněž u popisku fotografie.


JaySee:
No a ještě jedna věc. Říká se tomu smalltalk. Takové průpovídky, textíky na webu, které mají čtenáři více přiblížit, z osobnit ho s webem a obsahem. Pro mnoho webů jsou nevhodné, ale zde mi to přijde naopak jako parádní věc. Básně a povídky jsou často dost osobní a na taký web toto patří. Udělat ho i více osobním pro čtenáře. Tohle není lehký úkol. Vzal bych to jako cestu.

Pokud jsem správně pochopil, co míníš, tak mě napadlo, že např. u některých básní bych napsal tzv "prology", tedy na základě jakých okolností báseň vznikla, protože většina mých textů vychází z událostí, které se odehrály v mém životě. Každá báseň by se také dala doplnit souvisejícím obrázkem, ale nevím, zda to není trochu zbytečné.

Nemám však zatím v úmyslu rozšířit web o jakýsi osobní blog, pokud jsi měl na mysli tuto cestu, jelikož se chci primárně dále zaměřovat na psaní poezie.

V souvislosti s tím "výpisem z databáze" bych odsadil výpis položek od nadpisu dané skupiny (kategorie). Ať to celé není v řadě. A celkově bych zapracoval na typografii. Protože číst dlouhé texty bez nějaké změny rytmu na "papíře", jsou pro mě náročné.

Mohl bys to prosím trochu upřesnit, tedy jak to myslíš konkrétně s tím odsazením a typografií? Děkuji.
schwainflax
Profil
filiphk:
Jednobarevné pozadí je dobré, i použitý odstín modré vypadá dobře a nepůsobí rušivě.

Úryvky z nových básní jsou dobrý nápad, jen by bylo dobré zdůraznit, že se jedná jen o úryvky, tzn. dát pod každý úryvek odkaz "Číst více" nebo něco podobného.

Zkusil bych tyto úryvky umístit do dvou sloupců, protože je na stránce stále spousta bílého místa.
JaySee
Profil
filiphk:
No paráda, už se to rýsuje, je to hned o něco lepší :-D

Prology a obrázky, může bejt. Já si myslím, že je to jedině dobře. A pochopils to správně.

Co se týče typografie, myslím tím konkrétně jiné odsazení nadpisů a následného textu pod ním. Takže text pod nadpisem bude mít margin-left: 10px; nebo tak nějak.
Když jsou rozhovory, tak Tazatele udělat jiným stylem než Odpovídatele. Aby se v tom lépěji nechalo orientovat. A takovéto detaily. Jen nevím, na kolik se do takovýchto úprav člověku chce. Zvlášť, je-li toho hodně.
Obecně ještě zapracovat na detailech.
filiphk
Profil
schwainflax:
"Úryvky z nových básní jsou dobrý nápad, jen by bylo dobré zdůraznit, že se jedná jen o úryvky, tzn. dát pod každý úryvek odkaz "Číst více" nebo něco podobného."

Pod jednotlivé úryvky z básní na úvodní stránce jsem přidal odkaz "Celá báseň", stejně jako je tomu v případě náhodných úryvků z básní v dolní části každé stránky.

"Zkusil bych tyto úryvky umístit do dvou sloupců, protože je na stránce stále spousta bílého místa."

Dobrý nápad, mám to v plánu.


JaySee:
"Co se týče typografie, myslím tím konkrétně jiné odsazení nadpisů a následného textu pod ním. Takže text pod nadpisem bude mít margin-left: 10px; nebo tak nějak.
Když jsou rozhovory, tak Tazatele udělat jiným stylem než Odpovídatele. Aby se v tom lépěji nechalo orientovat. A takovéto detaily. Jen nevím, na kolik se do takovýchto úprav člověku chce. Zvlášť, je-li toho hodně."


U fiktivních rozhovorů jsem "řeč básníka" zvýraznil oranžovou barvou, i když jsem původně uvažoval o kurzívě, ale ta se mi zdála pro odlišení málo výrazná.
S odsazením textu pod nadpisem si ještě pohraju.


Nově se na stránkách zobrazuje fotka, která odpovídá vybrané kategorii básní + odkaz. Kategorií je celkem sedm, tedy každý den se zobrazí fotka k jiné kategorii, tzn v pondělí - krásy světa, úterý - melancholický ... neděle - žertovné.
JaySee
Profil
filiphk:
No za chvíli z toho bude web par-excelans :-D

BTW: Nově se na stránkách zobrazuje fotka, která odpovídá vybrané kategorii básní + odkaz. Kategorií je celkem sedm, tedy každý den se zobrazí fotka k jiné kategorii, tzn v pondělí - krásy světa, úterý - melancholický ... neděle - žertovné.
Tohle se mi líbí.
filiphk
Profil
K odkazu na fotce jsem přidal ještě úryvek z poslední básně, která je v dané kategorii.
Aby text úryvku byl lépe čitelný, je pod ním obrázek ztmaven.
Ivy
Profil
Hyperbole barev harmonie chybí,
zelená a modrá bláznovou se stane,
z favikony pocit vskutku není libý,
kalendář a svátky jsou jen klišé plané.

Pak jen večer na chviličku
k štědrým bohům modlitbičku.
Usměj se má Múzo sladce
ať je ze mě perovládce!
filiphk
Profil
Ivy:
"Hyperbole barev harmonie chybí, zelená a modrá bláznovou se stane"
Jakou jinou kombinaci barev bys tedy zvolil, když se Ti ta současná nepozdává?

"z favikony pocit vskutku není libý"
Můžeš uvést, co se Ti přesně na ikonce nelíbí?

"kalendář a svátky jsou jen klišé plané"
O pár řádků výš uvádím, proč kalendář na stránkách je.

Díky, že sis dal tu námahu napsat svou kritiku ve verších, ale příště bych namísto rýmů spíše uvítal návrhy ke zlepšení.
Ivy
Profil
filiphk:
Jakou jinou kombinaci barev
Barvy obrázku a pozadí jsou příliš syté, lidově se tomu říká přepálené. Moje doporučení by tedy znělo ubrat barvám obrázku a pozadí sytost. Ta zelená není tak moc bláznova, ale jako harmonickou v kombinaci s ostatními ji nevnímám. Všechny barvičky na stránce si můžeš sladit například pomocí programu colorschemer.

Můžeš uvést, co se Ti přesně na ikonce nelíbí?
Cožpak o to, sama o sobě není špatná. Ovšem pro člověka který se pohybuje v oblasti umění se nehodí, strohé písmeno patřilo spíše na stránky nějakého technika, pro umělce mi připadá nevhodná. Totéž platí i pro logo (už se mi nevešlo, to bych musela napsat minimálně sonet), zkus si uvědomit že na umělcově stránce člověk očekává takéto věci zpracované umělecky. To jediné co proti favicon a logu mám je že se stránkou zabývající se uměním prostě nesouzní.

proč kalendář na stránkách je
To jsem na stránce vážně nikde nenašla a tudíž ani nečetla. Pokud svátky pokládáš za důležité, doporučovala bych ti zvážit abys dal tuto informaci na nějaké jiné místo, kde bude návštěvníkům lépe a dříve dostupná. Logicky se nabízí například Úvod. Prozatím mi připadá že je úvod takový trochu matoucí. V Krátkém přehledu není kromě jedné věty nic jiného než seznam básní. Zkus se zamyslet že bys do úvodu dal kromě krátkého odstavce pro koho je tvá stránka určena i informaci o kalendáři. Protože pokud to pokládáš za významné tak by se o tom měli dozvědět i tvoji návštěvníci. Bez toho vysvětlení to opravdu vypadá jako klišé.

příště bych namísto rýmů spíše uvítal návrhy ke zlepšení
Verši jsem se snažila lehce naznačit že trocha teorie by tvou tvorbu mohla zajisté obohatit.

Kromě toho mi ještě neladí ty linky - svislá končí přímo u dalšího prvku a vodorovné mají mezeru. Doporučovala bych sjednotit (mezera i u svislé nebo všechno bez mezer).
filiphk
Profil
Ivy:
Předně se omlouvám, že jsem Tě mylně oslovoval v mužském rodě.

Nyní ke změnám:
1) Pomocí ColorSchemer (děkuji za tip na něj) jsem si pohrál s barvami, aby nebyly tolik syté a více spolu ladily.
Výsledkem je především tmavší odstín modré na pozadí, který se dle mého názoru více hodí k současnému odstínu zelené, jenž je použit u horního menu a odkazů.

Provedla bys i po výše uvedených úpravách barev nějaké další?


2) Pokud jde o fotku, která se vztahuje k dané kategorii básní, většinou ji dodatečně nijak neupravuji.
Navíc každý den se na stránkách zobrazuje jiná, jelikož kategorií básní je celkem sedm a střídají se.
Vzhledem ale ke ztmavení pozadí snad fotka už nepůsobí tolik "vyčnívajícím dojmem".


3) Web je zaměřen především na mou autorskou tvorbu a kalendář figuruje na stránkách spíše jen jako doplněk.
Z toho důvodu je v pravém sloupku umístěn až na konci, na druhou stranu bych ho tam rád ponechal, jelikož odkazy v kalendáři směřují do rubriky Význam jmen.


4) Tím se dostávám k úvodní stránce.
Jak už jsem psal výše, dříve obsahovala "Slovo autora", ale jelikož jsem nechtěl, aby návštěvníky vždy přivítal stejný text, vyměnil jsem ho za krátký přehled novějších textů.

Vrátila bys i přesto "Slovo autora" zpět na úvodní stránku?


5) Vzal jsem si rovněž k srdci Tvůj názor na logo, které snad nyní již nepůsobí tolik technicistním dojmem.
Také jsem upravil ikonku, i když na její nápaditosti asi ještě budu muset zapracovat.


6) Závěrem se dostávám ke svislé lince, oddělující sloupek a textovou oblast.
Přiznám se, že sám s ní dost bojuji a jednu dobu jsem zvažoval, že bych ji dal zcela pryč.
Prozatím jsem se rozhodl pro úpravu, kdy nekončí úplně dole, aby se "nedotýkala" pozadí.
Když ale na to koukám, stále mi to nepřijde jako to pravé ořechové.
Ivy
Profil
1. Barvy spolu ladí víc, už to celé nepůsobí tak "pouťově". To asi opravdu ta změna modré.
2. To, že se fotka vztahuje ke kategorii jsem na stránce nikde nenašla. Doporučovala bych to přidat.
3. OK, ale napiš to tam návštěvníkům. Stejně tak bych uvítala nějaký úvodní odstaveček proč se zabýváš významem jmen. Takhle je to takové suché a třeba já nechápu proč to tam je.
4. Úvod je podle mě nesmyslné dělit. Já bych tam asi opravdu nechala jen to Slovo autora. Anebo vytvořit hlavní stránku poněkud znova a Slovo autora dát samostatně.
5. Logo je lepší. Ale ještě by to nějaká vylepšení určitě sneslo. Favikona bude asi oříšek.
6. Je to malinko lepší, ale ještě pořád to není ono.
Petr ZZZ
Profil
Hlavička je zbytečně vysoká; na menším monitoru, po nazůmování na čitelnou velikost písma, není vidět skoro nic jiného.
Definovat velikost písma v pixelech není moudré, v Explorerech pak písmo nelze zvětšit. Doporučil bych procenta.

Pohádka O Jáchymovi, ač smutná, pobavila (podobný motiv je ovšem k vidění nejpozději u Shakespeara — Romeo si myslel, že Julie je mrtvá, tak se zamordoval, ale ona se probudila a když viděla, že Romeo je mrtvý, tak se taky zabila).

Některým tvým veršům chybí mimo jiné rytmus, dobrá báseň se ale vyznačuje tím, že rytmus mají všechny verše, bez výjimky (a pokud ho vzácně nemají, je zřetelné, že je to úmysl a ne nešťastná náhoda). Opravdu si přečti něco o teorii, jak ti doporučuje Ivy. (Raději to nedělej jako Florence Foster Jenkins, která se jako zpěvačka proslavila tím, že sponzorovala sama sebe tak dlouho, až si získala oblibu publika z jiných důvodů než zamýšlela. :-)
filiphk
Profil
Ivy:
2) Nad úryvkem z první sloky básně, který je v pravém rohu fotky, uvádím odkaz, k jaké kategorii básní se fotka vztahuje.
3+4) Na úvodní stránku jsem dal "Slovo autora" a doplnil jej odstavcem, který pojednává o významu jmen a svátcích.

5) Logo by možná mohlo být ještě více umělecké, na druhou stranu se mi moc nelíbí např. styl "jako rukou psané".
Ikonku jsem opět upravil, kdy nyní obsahuje malé písmeno "b" jako "básník", případně může připomínat notu, což symbolizuje melodii, která s poezií také souvisí.
Od variací na písmeno "F" jsem nakonec upustil, jelikož v menším rozlišení se s ním poměrně špatně pracuje.

6) Snažil jsem se rovněž sjednotil styl linek, kdy nyní svislá končí tam, kde začíná spodní vodorovná.
Záměrně jsem mezi nimi ponechal mezeru, aby se "nedotýkaly".


Petr ZZZ:
"Hlavička je zbytečně vysoká; na menším monitoru, po nazůmování na čitelnou velikost písma, není vidět skoro nic jiného."

Měl jsi tím na mysli, že mezi logem na levé straně, případně sloganem s dnešním datem na pravé straně a horním okrajem okna prohlížeče je příliš volného místa?


"Definovat velikost písma v pixelech není moudré, v Explorerech pak písmo nelze zvětšit. Doporučil bych procenta."

Pokud bych definoval velikost písma v procentech, mám obavu, že by pak písmo v různých prohlížečích mělo nepatrně odlišnou velikost.
Možná se zeptám hloupě, ale dá se tedy vyjádřit, kolika procentům odpovídá např. 1px?


"Některým tvým veršům chybí mimo jiné rytmus, dobrá báseň se ale vyznačuje tím, že rytmus mají všechny verše, bez výjimky..."

Vím, že mé básně nejsou dokonalé, pokud jde o jejich stavbu, rytmus apod. Píšu hlavně tak, jak to cítím, kdy obsah někdy může vítězit nad formu.
Ideální určitě je, podaří-li se obojí skloubit dohromady, což se mi třeba za nějaký ten čas podaří. Každopádně Ivy i Tobě za tato doporučení děkuji.
JaySee
Profil
filiphk:
maličko jsem tu stránku zkusil pocuchat, trochu jsem jí rozvolnil, zvětšil výšku menu, nadpisy v postranním sloupci, posunul nadpisy v textu a zkusil hejbnout s úryvkama pod vítacím textem.


Co na to řikáš?
filiphk
Profil
JaySee:
Díky, že jsi věnoval svůj čas úpravě stránky a rovněž za inspiraci. Cením si toho.

Vezmu to od shora:
1) Výšku menu jsem rozšířil, protože předtím bylo opravdu úzké. Navíc nepůsobilo dobrým dojmem, když se ypsilon takřka dotýkal obrázku.

2) Důležitější nadpisy v postranním sloupku jsou zvýrazněny oranžovou barvou, což mi osobně přijde vhodnější, než u nich použít větší písmo, které náleží nadpisům v textové oblasti.
Když to zjednoduším, tak ve sloupku je menší písmo použito záměrně, aby sloupek příliš nerušil čtenáře, který se soustředí na text básně apod.

3) Různé odsazení nadpisu a podnadpisu v textové oblasti ještě zvážím, ale spíše asi zůstanu u současné varianty "v jedné řadě", která na mě působí klidnějším dojmem.

4) Úryvky ze dvou básní pod čarou je dobrý nápad, ale přiznám se, že pro mě bude trochu oříškem úprava kódu tak, aby dolní část stránky byla rozdělena na dva sloupce.

5) Vítám rovněž oživení kalendáře malým obrázkem.
JaySee
Profil
filiphk:
S tím písmem, narážím na to, že celý web je hodně učesaný. Tím, jak nikde není žádné odsazení, písmo samo o sobě je dosti hranaté a celé to působí hrozně strojeně. Fakt bych se nebál to trochu rozbít, vystoupit z řady.

AD: dolní část:
Stačí mít vedle sebe dva divy s cca poloviční velikostí, floatneš je vedle sebe a voila... máš dva boxíky vedle sebe :-D
schwainflax
Profil
filiphk:
Nové logo čtu jako "Trilda.cZ". Nemůžu si pomoct, tohle písmo je poněkud odpudivé. "Ručně psaná" písma jsou v 99% hnus, toto není výjimkou. Zkus ho změnit.


Změnil bych písmo na celé stránce, na nadpisy a menu bych nechal bezpatkové písmo (Calibri nebo Arial), na text bych použil patkové písmo (použil bych buď Georgii nebo Cambriu). Na logo bych použil nějaké decentní patkové písmo.
Ivy
Profil
Ono by to logo vůbec chtělo spíš nějaký obrázek nebo nápad.
filiphk
Profil
schwainflax:
Spojená písmena "Tr" namísto písmene "F" jsem v logu uviděl až po Tvé reakci, předtím to na mě nikdy tak nepůsobilo. Každopádně zajímavý postřeh.

Na stránce bych vyjma loga rád ponechal jednotný font a to bezpatkový. V současné době je použita Tahoma, kterou zkusím vyměnit za některé z Tebou doporučených písem.

Ivy:
Neřekl bych, že současné logo je zcela bez nápadu, i když vždy je co zlepšovat.
Na druhou stranu na stránkách s poezií by měl návštěvníka oslovit především obsah a jeho uspořádání, tedy logo samotné nepovažuji v tomto případě za tak stěžejní věc.
Přesto ale zkusím na něm ještě zapracovat, aby více korespondovalo se zaměřením webu.
panther
Profil
filiphk:
Na stránce bych vyjma loga rád ponechal jednotný font a to bezpatkový.
to je dobrý nápad, rada schwainflaxe bylo trochu mimo mísu. Pokud použiješ nějaký např. „Calibri“, mysli na to, že ne všichni jej mají k dispozici, podívej se tedy na web i s dalším fontem v pořadí, zda bude vypadat tak, jak si přeješ.

schwainflax:
na text bych použil patkové písmo
co tě vede k použití patkového písma? Na monitoru se (většinou) čte hůře než bezpatkové, pro tiskový styl by mělo být samozřejmé. Určitě bych patku na monitor nedoporučoval.
Taurus
Profil
Nečetl jsem většinu vlákna, takže se možná budu opakovat. Když tak se tím potvrdí to, co řekli jiní. :-)

Jednolitá modrá na pozadí je studená, ponurá, nezábavná, chtělo by to veselejší s drobným motivem. Datum a svátek v hlavičce je k ničemu (i když se dá u jména přivřít oko, vzhledem k významu na stránce). Zelená ve formulářích působí neohrabaně, bez detailu - navrhuju zakulacené rohy, jemný šedý rámeček a na pozadí téměř neviditelný šedobílý přechod. Zakulacení proto, že je zakulacený i web, takže by se měl dodržovat styl. Levé menu má levé odsazení větší, to nevypadá hezky. Taky má malý line-height. Vzhledem k náplni webu by ses mohl podívat na typografii (http://www.liteera.cz/slovnik/copyright), např. copyright, pomlčku máš špatně. Datumy by mohly být nějak odsazené vpravo, jsou vždy nahozené hned za odkaz a pak se v tom špatně orientuje.
schwainflax
Profil
Reaguji na panthera:
co tě vede k použití patkového písma?
Patky lépe vedou oko. Již nějakou dobu je všem vnucováno, že patková písma jsou na monitory nevhodná. Patková písma jsou nečitelná možná na starých CRT monitorech, ne na dnešních moderních displejích. Třeba taková Verdana se mi na iPadu čte mnohem hůř, než Times New Roman. Asi je to subjektivní, ale na stránky, kde je hodně textu (což na stránkách básníka rozhodně je) mi připadá patkové písmo rozhodně lepší.
Chamurappi
Profil
Reaguji na panthera a schwainflaxe:
Na monitoru se (většinou) čte hůře než bezpatkové
Patky lépe vedou oko.
Našel jsem na toto téma článek, který docela fundovaně rozebírá, že žádné definitivní rozuzlení patkové otázky neexistuje. Extistují studie tvrdící to či ono, pak lidi tlumočící studie, lidi tlumočící jiné lidi a lidi, kteří přizpůsobují svůj názor na čitelnost domnělým výsledkům studií :-)
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0