Autor Zpráva
kuna.vaclav
Profil
Ahoj, zajímal by mě váš názor na toto: pomekongu.cz
Díky
Ivy
Profil
Stránky se mi líbí, nenašla jsem nic moc co by se dalo opravit. Možná jen to logo by nemuselo být škrtnuté - hůř se to čte. (Jinak si teda troufáte ...vratké...šestimetrový... a parazitolog se nezapře)
kuna.vaclav
Profil
Tys to dokonce i četla! To jsem ani nečekal... Dík
Ale to logo se mi líbí... asi měnit nebudu.
Ivy
Profil
Texty patří ke stránce. (A taky někteří tvůrci stránek moc neumí česky.)
Ještě možná pár poznámeček:
* v title chybí mezera a asi bych doporučila doplnit description smysluplnou větou - něco jako Expedice v kánoích po Mekongu 2012 - 2013 nebo podobně
* vstupní strana a vyhledávače - ony vyhledávače podobná řešení nemají moc rádi, asi budete hůř dohledatelní
luke69
Profil
- Doporučuji udělat default page (ta fotka je sice hezká, ale chtělo by to udělat něco, aby uživatel věděl, že už se načetl obsah).
- To menu dej do samostatného pozadí (psát přímo na fotku působí neprofesionálně a nedodělaně)
- Ten font vypadá trochu rozmazaný (bolí z toho oči)
- Prázdné meta-tagy
- Nepoužívej <br> tolikrát v řadě
- Styly by měly být pouze v externím souboru

Jinak hezký web.
kuna.vaclav
Profil
- Description jsem doplnil, díky za tip. Title je bez mezery schválně, mělo to být jako podle jména domény jenom s velkým písmenem.
- S tou vstupní stranou máš pravdu, ale nic s tím asi už nenadělám, prostě to budeme muset propagovat jinak...
Díky


luke69:
Aha, toho je víc.. zamyslím se nad tím a zapracuju zítra. Asi je z toho dost znát, že to je můj první web - v kódu spousta prasáren...
Dík
luke69
Profil
kuna.vaclav:
První? Tak to docela smekám. Viděl jsem ze začátků větší "hrůzy" :)) Jinak nezapomeň si udělat sitemap.
jenikkozak
Profil
luke69:
Jinak nezapomeň si udělat sitemap.
Kvůli sedmi stránkám? To je zbytečné mrhání časem.
luke69
Profil
jenikkozak:
To si nemyslím - google na to docela kouká.
Petr ZZZ
Profil
luke69:
Co myslíš tím „kouká“? Můžeš to nějak upřesnit a podložit? Sedm stránek zaindexuje Google i bez sitemapy. Já mám na webu něco mezi jedním a dvěma sty stránek a s výjimkou několika, kterým jsem v <head> nastavil noindex, jsem si ještě nevšiml, že by Google nějakou nenašel. Sitemapu nemám a žádnou jsem dosud neměl.
luke69
Profil
Petr ZZZ:
Google sám doporučil používat sitemap pro vyšší šanci při vyhledávání, navíc, je to i jeden ze SEO prvků (stejně jako description, a ten taky dnes už nemá moc velký vliv, ale stejně se považuje za standard ho vkládat). Nikde není psáno, že co není v sitemapu, to google nenajde, ale naopak by mělo platit, že co je v sitemapu, to google spolehlivě najde (pokud to existuje).
Nechci se hádat, je to jenom můj názor - vždy je lepší udělat něco navíc, ačkoli to možná nebude mít valný význam, než se na všechno vykašlat.
Petr ZZZ
Profil
luke69:
„Google sám doporučil používat sitemap pro vyšší šanci při vyhledávání...“
Google doporučuje sitemapu pro jistější indexaci, pokud stránky nejsou dobře propojené nebo na ně vede málo odkazů, ale nevím nic o tom, že by měla vliv na pozice. U webu o sedmi navzájem prolinkovaných stránkách je sitemap opravdu zbytečná. Samozřejmě neuškodí, ale skutečný význam má až u projektů o několik řádů větších.

„description, a ten taky dnes už nemá moc velký vliv...“
A ten zas považuji za celkem důležitý, protože se často ukazuje ve výsledcích vyhledávání jako snippet a je-li dobře napsaný, může zvýšit míru prokliku. :)
jenikkozak
Profil
luke69:
Google sám doporučil používat sitemap pro vyšší šanci při vyhledávání
Na vyhledávání nemá sitemap vliv vůbec žádný. Možná se jím dá Googlu nabídnout seznam stránek webu s určením, jak jsou pro tebe prioritní. Jenomže vyhledávání neurčuje robot, který prochází stránky, pozice ve výsledcích určuje algoritmus, který je na tomto robotovi nezávislý.

(stejně jako description, a ten taky dnes už nemá moc velký vliv, ale stejně se považuje za standard ho vkládat)
Má hódně velký vliv. Dobře napsaným popiskem si můžeš výrazně (v řádu stovek procent) zvýšit míru prokliku, čehož si všimnou vyhledávače a pošlou tvůj odkaz ještě výš ve vyhledávání.

Nikde není psáno, že co není v sitemapu, to google nenajde, ale naopak by mělo platit, že co je v sitemapu, to google spolehlivě najde (pokud to existuje).
Neplatí to.

Nechci se hádat, je to jenom můj názor - vždy je lepší udělat něco navíc, ačkoli to možná nebude mít valný význam, než se na všechno vykašlat.
Vždy je lepší nedělat nic, co nemá žádný význam.
luke69
Profil
Petr ZZZ:
Neměl jsem na mysli pozice po vyhledání, ale fakt, že co je na webu se ve vyhledávači najde. Je to platný standard (a pokud má málo stránek, tak mu to ani moc času nezabere), nikoli podmínka úspěchu (jak jsem napsal - nikde není psáno, že co není v sitemap se nenajde). Description podle mě nemá moc velký význam oproti třeba samotnému obsahu - třeba klíčová slova v textu a hlavně množství kvalitního obsahu na stránce nebo kvalitním titulkům, hlavním nadpisům(H1) atd., ale neříkám, že se nemá používat, je to taky standard.
To je jedno, tohle není diskuze o SEO.
Moje doporučení - udělej si sitemap, stejně jako description. Můj názor, nic víc.
Chamurappi
Profil
Reaguji na luke69:
navíc, je to i jeden ze SEO prvků
Co to jsou „SEO prvky“? To máš z nějakého SEO blábolátoru?

naopak by mělo platit, že co je v sitemapu, to google spolehlivě najde
Neplatí to. Na této diskusi sice sitemap.xml dost pomáhá (poněvadž je obrovská), ale stoprocentní nalezitelnost všeho nezaručuje.

vždy je lepší udělat něco navíc, ačkoli to možná nebude mít valný význam
To je velice škodlivý přístup v situacích, kdy jde dělat užitečnější věci. V porovnání s výrobou sitemap.xml pro sedmistránkový web je užitečnější třeba koukat do zdi.


Reaguji na kunu.vaclava:
1) Na podstránkách není moc dobře čitelné menu.
2) Protože nemám Myriad Pro a neuvedl jsi pro selektory #menu a h1 žádné alternativní písmo, vidím tyto elementy napsané výchozím písmem (v Exploreru a Mozille je to Times New Roman), což asi není žádoucí.
3) Jsou-li ve stránce fotky vpravo, bývá mezi nimi a pravým okrajem stránky jiný rozestup, než mezi levým krajem textu a levým okrajem stránky.
4) Proč používáš matrjošky? Nebylo by pohodlnější využívat víc padding?
Petr ZZZ
Profil
luke69:
Jde o to, že pokud někomu něco radíš, měl bys být pevný v kramflecích. Pokud nejsi, neměl bys buď radit, nebo bys měl alespoň upozornit, že si nejsi jistý. V každém případě je třeba počítat s tím, že mylný nebo zavádějící tip bude pravděpodobně korigován. Napíšeš-li majiteli webu o několika stránkách „nezapomeň si udělat sitemap“, je třeba to uvést na pravou míru – nic víc, nic míň.

Ohledně description ti jenikkozak píše konkrétně o stovkách procent zvýšení CTR (možná sis nevšiml, že přibyla nová reakce; mělo by na to upozornit modré podbarvení políčka, do kterého píšeš příspěvek).
luke69
Profil
Petr ZZZ:

měl bys být pevný v kramflecích
To si jsem - sitemap na web patří. Můžeme tu o jeho důležitosti polemizovat, ale patří. Pokud to někdo ignoruje, je to jeho věc.

Ohledně description ti jenikkozak píše konkrétně o stovkách procent zvýšení CTR
Nikde jsem neradil, aby nedělal description, naopak jsem ho upozorňoval na prázdné meta-tagy (vč. description). A můj názor je jednoduchý - můžeš (a měl bys) mít vyplněné description, ale bez kvalitního obsahu stránky to je k ničemu.
panther
Profil
luke69:
sitemap na web patří
patri na ten web, kde je ji zapotrebi. To tento parstrankovy neni, zde je zbytecna.
jenikkozak
Profil
luke69:
To si jsem - sitemap na web patří. Můžeme tu o jeho důležitosti polemizovat, ale patří.
Když význam nemá, tak nepatří. Pokud ho tam někdo cpe, je to jeho věc, ale neměl by ji nutit ani nabízet ostatním.

Ohledně description ti jenikkozak píše konkrétně o stovkách procent zvýšení CTR
Nikde jsem neradil, aby nedělal description
Cituji tebe: „stejně jako description, a ten taky dnes už nemá moc velký vliv, ale stejně se považuje za standard ho vkládat“ Description se na stránky nevkládá proto, že by to byl nějaký „standard“ (tvé standardy jsou vůbec nějaké podivné), ale proto, že funguje.

A můj názor je jednoduchý - můžeš (a měl bys) mít vyplněné description, ale bez kvalitního obsahu stránky to je k ničemu.
Nepřekrucuj to. Srovnání s obsahem stránky jsi doplnil později. Nejprve se z tvých výpovědí dalo vyčíst, že sitemap má v tomto případě větší význam než metatag description. Bez kvalitního obsahu stránky je sitemap ještě na míň věcí.
Petr ZZZ
Profil
kuna.vaclav:
1. To prolínání na úvodní stránce se na větší obrazovce trošku seká a navíc mi přijde, že se obrázky střídají příliš rychle.
2. Menu není (kvůli obrázku na pozadí) moc dobře čitelné.
3. Čekal bych, že obrázek rybolovu na stránce o Mekongu bude klikat na svoji větší verzi, ale kliká na stránku na Wikipedii (na které ten obrázek navíc nemůžu najít).
4. ID by mělo být v rámci stránky unikátní (opakovat se může class). <div id="col-l-in"> se na stránce o možných problémech mnohokrát opakuje; jeden z důsledků je, že zde nemůžu odkázat na nadpis Státní hranice:
<a href="http://www.pomekongu.cz/problemy.html#col-l-in"></a>

Vcelku je ale můj první dojem z webu dobrý a držím vám palce, ať to klapne (nejraději bych jel s vámi :). Nepodceňujte nebezpečí od lidí a dejte na domorodce, pokud nějaké území označí za nebezpečné.
luke69
Profil
jenikkozak:
sitemap má v tomto případě větší význam než metatag description
Moderátor Petr ZZZ: Cituj prosím tak, aby to dávalo smysl. Jenikkozak píše Nejprve se z tvých výpovědí dalo vyčíst, že sitemap má v tomto případě větší význam než metatag description“.

To není pravda, opakuji, že description jsem mu vytkl hned v prvním příspěvku, sitemap jsem pak dodal později, jako doporučení.

Už toho mám dost, tohle je dělání z komára plejtváka a slovíčkaření. Diskuze se jmenuje "Názor na stránku" => "názor" = subjektivní pohled na věc. Já jsem mu nevytýkal, že tam nemá sitemap, jen jsem mu doporučil, aby ho udělal. Description jsem vytkl hned, protože ho tam neměl (měl ho prázdné). Description jsem uvedl proto, že samo o sobě ti v Google k "Top 10" nepomůže, stejně jako sitemap. Nikde jsem nenapsal, že se nemá používat. Tímto s tématem končím, tohle je na úrovni politické debaty o počtu zrnek máku na rohlíku.
Mějte se
Petr ZZZ
Profil
luke69:
Já jsem mu nevytýkal, že tam nemá sitemap, jen jsem mu doporučil, aby ho udělal.
Doporučil jsi sitemap a když jsme ti napsali (#8, #10), že zde je zbytečná, odvětil´s (#11, #14), že to je standard, i když třeba podobně jako description bez velkého vlivu. Když jsme ti napsali (#12, #13), že description na rozdíl od sitemap dává smysl na každém webu, napsal jsi (#14), že description podle tebe nemá moc velký význam.

tohle je na úrovni politické debaty o počtu zrnek máku na rohlíku.
Není. Mylné představy o metodách SEO můžou o mnoho řádů významněji než zrnka máku rozhodovat o tom, čím si bude majitel webu vydělávat na chleba. Shodneme se ale v tom, že také nějak nechápu ty emoce, které dokáže vyvolat korektura poměrně banální chyby.
kuna.vaclav
Profil
Zdravím všechny!
Popravdě jsem nečekal, že se strhne takhle zanícená diskuse... Nicméně diskuse je vždy přínosná.
Děkuju za všechny poznámky a doporučení, podle nich jsem: zaplnil meta-tagy, zpomalil změnu obrázků na titulní straně, ztmavil fotku na pozadí tak, aby bylo lépe čitelné menu, doplnil alternativní fonty u menu a h1, změnil odkaz u obrázku rybolovu.. Myslím, že tímto došlo k jednoznačnému pokroku.
Co se týká ostatních návrhů, nezapracoval jsem je z toho důvodu, že jsem začátečník, weby normálně nedělám a opravovat je by mi zabralo neúměrně moc času, protože bych se musel další věci doučit. Vím, že mít prasácký kód a spoléhat na to, "že si to vyhledávače přeberou", se nedělá, ale snad mi to pro jednou prominete.
Teď ta nejožehavější záležitost: sitemap. Se zájmem jsem si pročetl celou diskusi, ale nedokážu sám zaujmou stanovisko. Nakonec sitemap ale dělat nebudu (promiň luku69) - zaprvé by mi to trvalo taky dost času (než bych přišel jak na to), zadruhé budeme asi akci dost propagovat jinými cestami (třeba přes facebook).
Ještě jednou děkuji všem diskutujícím za názory a za věnovaný čas.
Vašek
Plaváček
Profil
kuna.vaclav:

Sitemap je pro tak malý web naprostou zbytečností, neřešte to.

Co ale naopak vyřešte, než vás vyhledávače zaindexují, je duplicita. Tohle http://www.pomekongu.cz/ a tohle http://pomekongu.cz/ jsou totiž z pohledu vyhledávače dvě různé stránky. Postupně, jak budou vznikat zpětné odkazy na váš web, budete si zbytečně tříštit ranky. Po lopatě vysvětleno zde: http://vyhledavace.info/seo-faq/7/duplicitni-obsah. Navíc toto http://www.pomekongu.cz/index.html by měla být hlavní stránka webu (nebo její zkrácená verze). Ta bývá ze své podstaty nejčastěji odkazovaná a je proto škoda, že na současné homepage http://www.pomekongu.cz/ není žádný obsah.
panther
Profil
kuna.vaclav:
Vím, že mít prasácký kód a spoléhat na to, "že si to vyhledávače přeberou", se nedělá
vyhledavaci je celkem jedno, jaky mas kod.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0