Autor Zpráva
456
Profil *
Pěkný den.

klik

Rád bych se vás zeptal:

- je na první pohled patrné čím se stránky zabývají a co můžu očekávat?
- najdu zde hledané informace? pokud ne, co chybí?
- je dobrá orientace na stránkách (ve smyslu že vím kde právě jsem a kam můžu jít vpřed/vzad)?
- grafický design nemusí působit světoborně, ale nesmí odpuzovat: splňuje to?
- pokud to někdo bude číst, je to srozumitelné?
- co přidat/odebrat, předělat, upravit?
- co je na stránkách nejlepší a co nejhorší?

Díky za každý názor.
jenikkozak
Profil
456:
je na první pohled patrné čím se stránky zabývají a co můžu očekávat?
Ne. Takhle: Je to jasné, když si přečtu hlavní nadpis nebo část textu. Nezjistím to ale bez toho, abych byl nucen se do nějakého textu začíst. Z grafiky se to vážně nepozná.
- najdu zde hledané informace? pokud ne, co chybí?
Žádné jsem nehledal, ale stránka je pro mne zajímavá. Přidal jsem si ji k oblíbeným, aby mi připomněla, že si ji chci někdy pak pročíst.
- je dobrá orientace na stránkách (ve smyslu že vím kde právě jsem a kam můžu jít vpřed/vzad)?
Navigace se mi zdá být v pohodě.
- grafický design nemusí působit světoborně, ale nesmí odpuzovat: splňuje to?
Je dost univerzální, což nevnímám jako klad. Dal by se použít téměř kamkoliv a skoro o všech umístěních by se dalo říci, že nepůsobí odpudivě.
- pokud to někdo bude číst, je to srozumitelné?
Texty mi přijdou srozumitelné, bez chyb, které by rušily při čtení, odkazy jsou jasně odlišené od běžného textu. Vytknul bych jen písmo Comic Sans v tabulkách. Ale jinak si myslím, že texty jsou vzhledem i obsahem velmi dobré. Což mě těší hlavně proto, že jsem pomocí Googlu nenašel, že by byly texty zkopírovány odjinud. To se v této sekci jen tak nevidí.
- co přidat/odebrat, předělat, upravit?
Texty jsem neprocházel úplně všechny, takže co bych přidal, nevím. Ale chtělo by to trochu hlavolamovatější design. Třeba by stačilo přidat kostku do záhlaví, nebylo by třeba úplně nezbytné hledat jinou šablonu. Pokud by to bylo možné, přeskupil bych Mapu webu, aby lépe odpovídala položkám v menu. A nebo bych ji vyhodil, takhle je docela matoucí.
- co je na stránkách nejlepší a co nejhorší?
Za nejlepší považuji zvolené téma. Věřím, že mezi místními informatiky najde spoustu příznivců. Texty beru jako velmi podstatnou část webu a tady mi přijdou výborné.
A nejhorší? Hlasuji pro písmo Comic Sans. :-)
mirio
Profil
Podtrhl bych odkazy. V menu to není třeba ale v textu bych to udělal, ať je na první pohled jasné, že část textu je klikatelná. Oddělení pouze barvou dle mého názoru nestačí.
Ivy
Profil
456:
- je na první pohled patrné čím se stránky zabývají a co můžu očekávat?
- najdu zde hledané informace? pokud ne, co chybí?
- je dobrá orientace na stránkách (ve smyslu že vím kde právě jsem a kam můžu jít vpřed/vzad)?
- grafický design nemusí působit světoborně, ale nesmí odpuzovat: splňuje to?
- pokud to někdo bude číst, je to srozumitelné?
- co přidat/odebrat, předělat, upravit?
- co je na stránkách nejlepší a co nejhorší?

1 Ano, ale název působí podivně (Ema má mísu). Zvaž třeba prosté Hlavolamy. Anebo jestli jsou to jenom kombinatorické hlavolamy tak zvaž ten.
2 Hledala bych nějaké povídání proč stránka vznikla a taky se většinou zajímám o osobu autora, to tam sice je, schované pod Kontakt.
3 Ne
4 Je to takové fádní a zelená a modrá v těchto odstínech se mi nelíbí. Co takhle obrázek, pozadí....
5 No ty algoritmy na zběžné přečtení moc ne, to se asi musí studovat
6 Přidat ježka v kleci (jestli tam patří) a další obsah, je toho málo (anebo se mi to na první pohled zdá?)
7 Nejlepší - snad vědět že kdybych hledala algoritmy na Rubikovu kostku tak je někde najdu, nejhorší ... asi ten název a zelená s modrou
jenikkozak
Profil
Ivy:
1 Ano, ale název působí podivně (Ema má mísu). Zvaž třeba prosté Hlavolamy. Anebo jestli jsou to jenom kombinatorické hlavolamy tak zvaž ten.
Na druhou stranu ten nadpis pomáhá k rozluštění či zapamatování té poněkud nepřehledné domény.

Možná by stálo, 456, za zvážení, zda web nepřesunout na nějakou pochopitelnější adresu.
456
Profil *
jenikkozak:
stránka je pro mne zajímavá
To rád slyším. Přesně o to jsem se snažil.

mirio:
Podtrhl bych odkazy.
Zkusil jsem to. Líbilo se mi to míň než bez podtržení. Nemůžu vyhovět všem :-(

Ivy:
Přidat ježka v kleci (jestli tam patří)
Nepatří. Ale nápad chválím.

kdybych hledala algoritmy na Rubikovu kostku tak je někde najdu
To zajisté, ale na těhle stránkách ne. Ty se odlišují od ostatních česky psaných tím, že je popisován intuitivní návod, nikoli algoritmický.

chtělo by to trochu hlavolamovatější design
Co takhle obrázek, pozadí....
Souhlas. Problém je, že výtvarka mi kazila vysvědčení už na základce... Zkusím něco vykoumat.
456
Profil *
456:
„chtělo by to trochu hlavolamovatější design“
„Co takhle obrázek, pozadí....“

Co je lepší? nová verze nebo stará verze? Jedná se mi o ty horní obrázky...

Není to moc přeplácané? A hlavně, nepůsobíto to rušivě? Co případně předělat?


tak ještě jednou ty odkazy: nová verze a stará verze
peta
Profil
Proc tam nedas primo fotky realnych kostek. Vzdycky, jak tam mas svetove rekordy, tak je tam i realna kostka. Nektere jsou docela zajimave. Nebo bych tam dal jednu, rubikovu.
matobalo
Profil
Obsahovo vyborny web, zameral by som sa na doplnenie homepage http://www.hlavolam.maweb.eu/ daj vediet ci sa ti niektory z tipov pacil :)

zoznam obsahu jednotlivych kategorii je fajn avsak:
1. nelaka navstevnika, je len strohym zoznamom toho co ludia najdu, co je fajn pre ludi znalych v danej oblasti, pre ludi pre ktorych je toto novinka to znamena, ze ich homepage nema cim zaujat
2. na prvy pohlad sa zda ze stranka nebude prinasat nic nove, vsetko tam uz je - to v nastevnikovi vyvolava pocit ze uz sa nemusi vracat lebo vsetko videl

Na prvy pohlad je tak len ifostrankou a nie je mi jasne komu je urcena. Ak ludom znalym z oblasti - preco nemozu komentovat? prispievat svojim obsahom? ak ludom neznalym, preco neodprezentovat viac obsahu priamo na homepage?
__________________
riesenim by teda mohlo byt:
1. lakat navstevnikov na otvorenie danej sekcie pridanim naj videa danej kategorie hned na homepage - clovek si video pusti a verim tomu ze ho prekvapi a zaujme. Da sa to podporit textom, zisti ako je mozne poskladat kocku za x sekund. V skratke, obsah na webe a videa su velmi zaujimave, tak preco to neukazat hned na homepage.

2. rozmyslal si nad pridanim sekcie kde by pribudal novy obsah - styl blogu.. tu by mohli byt novinky - napr nove rekordy, pripadne by ludia mohli posielat svoje videa alebo casy zlozenia. cize postupne by si mal svoju komunitu pre ludi ktori sa o danu oblast zaujimaju, rozprudi sa diskusia, a nebude to len info stranka
456
Profil *
peta:
Nenašel jsem odpověď na otázku :(

Proc tam nedas primo fotky realnych kostek
Došel jsem k závěru, že obrázek vypadá líp než reálná kostka. Pro ty hlavolamy, které vypadají lépe jako obrázek, používám obrázek místo fotky - v závislosti na mých výtvarných (ne)schopnostech.

matobalo
Díky za zajímavé podněty!

pre ludi pre ktorych je toto novinka to znamena, ze ich homepage nema cim zaujat
...
lakat navstevnikov na otvorenie danej sekcie pridanim naj videa
Nad přidáním videa na homepage budu přemýšlet, ale zatím se spíš kloním k názoru ho tam nepřidávat. Jednak jsou videa rekordů zmíněna odrážkou, druhak by si uživatel mohl myslet, že se naučí skládat podle toho videa - tím bych ho klamal, nenaučí (ne na zmíněných stránkách). Tudíž by asi ani nešel použít navrhovaný text k videu (nevím, co bych měl jiného napsat, než to co už tam je - světový rekord)

na prvy pohlad sa zda ze stranka nebude prinasat nic nove, vsetko tam uz je
bude se měnit ve dvou věcech - buď novinkou nebo přidáním stránky o dalším hlavolamu (čili dalšími odkazy)

rozmyslal si nad pridanim sekcie kde by pribudal novy obsah - styl blogu
nepřemýšlel.

by ludia mohli posielat svoje videa alebo casy zlozenia
to jsem zkoušel v předchozí verzi stránek - bezúspěsně (téměř žádný zájem ze strany návštěvníků). Proto jsem k založení "diskuzního fóra" spíše skeptický. Ale budu o tom přemýšlet.

Na prvy pohlad je tak len ifostrankou a nie je mi jasne komu je urcena
Ano, je to infostránka (podobně jako jpw.cz?). Je určena pro všechny, kteří chtějí hlavolamy skládat ne pomocí návodu, ale pomocí logického uvažování. Měla by zároveň sloužit k tomu, aby uživatel našel ty informace, které hledá.

preco nemozu komentovat? prispievat svojim obsahom?
když už jsem zmínil jpw.cz, taky uživatel nemůže vkládat příspěvek pod text. K tomu účelu je zřízená samostatná diskuze - mě se tahle myšlenka zamlouvá více. Možná to spojím s tím výše zmíněným blogem/fórem...

ak ludom neznalym, preco neodprezentovat viac obsahu priamo na homepage?
protože mě nenapadá, jaký obsah bych měl na homepage ještě vložit. Návrhy (kromě zmíněnných videí)?
matobalo
Profil
Video na homepage - ide len o to ze video bolo aspon pre mna lakadlom a vsucasnosti navstevnik moze tuto info prehliadnut preto by som pridal aspon thumbnail videa. Naviac to HP ozivi. Nechcem ta ale presviedcat je vidiet ze rozmyslas nad vecami a nechces zavadzat navstevnikov.

Este tip na prilakanie novych navstev, nepozeral si sa po serveroch kde by bola skratena verzia - clanok napr o rubikovej kocke zaujimava pre tamojsich navstevnikov? Ty im das pripraveny clanok a na oplatku mas nove navstevy z linku v clanku. Ak si uz skusal daj vediet kde a ako si bol uspesny.
456
Profil *
matobalo:
clanok napr o rubikovej kocke zaujimava pre tamojsich navstevnikov?

V ČR, narozdíl od okolních zemí (tím zrovna nemyslím SR), jsem za posledních 9 let nenarazil na cílovou skupinu, která by měla o takovou tematiku zájem a byla by pro ni zajímavá. Dávat link na fórum o autech, jako to dělá část konkurence (která je možná i díky tomu na vyšší příčce ve vyhledávači), se mi příčí.
456
Profil *
Ahoj,

čas pokročil, obměnili se uživatelé diskuse a v neposlední řadě přibyly požadavky na moderní web.

Minule jsem zde obdržel víceméně pozitivní kritiku (resp. tak to pro mě alespoň vyznělo). Chtěl bych se zeptat, jestli to o webu uvedeném v prvním příspěvku platí i nadále? Kromě odpovědí na 7 výše uvedených otázek uvítám i upozornění na další mouchy, které by bylo dobré vychytat.

Díky za každý názor.

<offtopic pro moderátory>
Nevím, jestli na to dříve někdo poukazoval, leč zdá se být rozbité odkazování "Profil" u některých diskutérů - viz můj případ. S Victoriusem nejsem nijak spřízněn. Ne že by mě daný "problém" znepokojoval... Zajímavé je, že pro &user=457 to někoho najde, ale pro &user=456 nebo &user=458 už ne.

P.S. nějak se od minula rozbilo i odesílání příspěvku - při něm mi to hlásí, že jsem v zahraničí, ačkoli to není pravda... Ale to bude asi kvůli nynějšímu vláknu U ledu. Při dvou připojeních na dvou různých místech v ČR na stejném notesu mě to nepustilo, ale napotřetí z dalšího místa to už vyšlo :-)
</offtopic pro moderátory>
Fisir
Profil
Reaguji na 456:
zdá se být rozbité odkazování "Profil" u některých diskutérů - viz můj případ
Ve vývojové verzi Diskuse už je to opravené.
Chamurappi
Profil
Reaguji na 456:
Chtěl bych se zeptat, jestli to o webu uvedeném v prvním příspěvku platí i nadále?
Popořadě na prvních pět otázek: Víceméně ano, nejspíš, celkem ano, ano, asi ano (ale jsou to velké souvislé bloky textů). Na zbylé dvě odpovím výčtem postřehů:
1) Odkazy mi připadají málo kontrastní. Texty v menu také.
2) Úvodní stránka je přeplněná strohými odkazy, něco tomu chybí. Třeba nějaké ilustrační obrázky…?
3) Nelíbí se mi bloky s posuvníky uvnitř stránky.
4) Sice necítím fanatický odpor k písmu Comic Sans MS, ale jeho občasné použití v tabulkách na tomto webu mi nesedí.
5) Na několika místech odkazuješ na návod, jak zapnout java applety, ale ty už nepoužíváš, ne?
6) Favikona webu by mohla vypadat víc jako Rubikova kostka :-)
7) Nebylo by rozumné dát všechny odkazy z úvodní stránky do (při dostatečném rozlišení) všudypřítomného svislého menu? Nebo do rozbalovacích seznamů, které se zobrazí při kliku na položky v horním menu? Momentálně, pokud se chci dostat z jedné podsekce do druhé, musím jít přes hlavní stránku sekce (nebo celého webu).
456
Profil *
Chamurappi:
Díky za info.

1) Odkazy mi připadají málo kontrastní. Texty v menu také.
Beru na vědomí. Je to subjektivní, viz jenikkozakovo "... odkazy jsou jasně odlišené od běžného textu ...".

2) Úvodní stránka je přeplněná strohými odkazy, něco tomu chybí. Třeba nějaké ilustrační obrázky…?
Kdyby si hypoteticky nechal Dušan hodnotit své jpw.cz, měl bys k jeho úvodní stránce stejný postoj? Je dobrý nápad zobrazovat střídavě hlavolamy jako tady (jenže pak už bych obšleh' úplně všechno)?

3) Nelíbí se mi bloky s posuvníky uvnitř stránky.
Jo jo, stačil jsem si všimnout. Posledně to zhaslo na mých technických neznalostích a nevymyšlení něčeho chytřejšího z vaší strany ;-) (a mém rozhodnutí posouvat text místo animace).

Chápu tě jako "teoretického kritika". Na okamžik se zkus vžít do "praktického uživatele" (ten je pro mě s prominutím důležitější). Kdyby nebyly posuvníky, četl by jsi text, ale animace k němu by se mezitím posunula mimo někam nahoru, takže by jsi musel rolovat zpět, aby sis na animaci mohl zobrazit to, co sis právě přečetl. Pak bys musel srolovat zpět dolu na další text, abys ses následně znovu podíval na animaci (třeba devátý a desátý tah z 20). Takhle bys musel rolovat sem a tam takřka do alelůja (třeba když je vysvětlován tah po tahu na animaci), aby ses konečně dostal na konec animace i textu.

No a teď se zeptej sám sebe: zkousneš raději posuvníky nebo chceš rolovat do zbláznění? Vymyšlení něčeho chytřejšího je samozřejmě vítáno ;-)

4) Sice necítím fanatický odpor k písmu Comic Sans MS, ale jeho občasné použití v tabulkách na tomto webu mi nesedí.
Už při zmínce od jenikkozaka jsem tomu nevěnoval přílišnou pozornost, protože mi to nepřijde jako zásadní problém. Mně písmo přijde jako každé druhé, možná ho teda zkusím vyměnit (i když pro to nevidím důvod).

5) Na několika místech odkazuješ na návod, jak zapnout java applety, ale ty už nepoužíváš, ne?
Bohužel, stále java applety používám u hlavolamů s horním idexem 2 na hlavní stránce, které nejdou aproximovat Rubikovou kostkou.

6) Favikona webu by mohla vypadat víc jako Rubikova kostka :-)
Hm, záměr byl o to favikonu jako kostku nedělat (ale má to snad každej, kterej o kostce taky trochu píše), protože je na světě víc hlavolamů, než jen slavná Rubikova kostka. Ale chápu, že pro mnoho lidí platí, že hlavolam = Rubikova kostka.

7) Nebylo by rozumné dát všechny odkazy z úvodní stránky do (při dostatečném rozlišení) všudypřítomného svislého menu?
Něco jako bylo předtím na jecas.cz, akorát že na každou stránku místo jen na hlavní stránce? Úplně se mi nezamlouvá nápad okrást se kvůli tomu o další místo v pevné šířce layoutu...

Nebo do rozbalovacích seznamů, které se zobrazí při kliku na položky v horním menu?
Ano, pro teoretického kritika profesionála by hamburger byl určitě efektní. Ale tak klik jako klik, ne? Na hambáč bych taky musel kliknout, abych se dostal k odkazům, takhle kliknu buď nahoře nebo i dole v menu, abych se dostal k odkazům... Prašť jak uhoď, nebo se mýlím?
Chamurappi
Profil
Reaguji na 456:
Kdyby si hypoteticky nechal Dušan hodnotit své jpw.cz, měl bys k jeho úvodní stránce stejný postoj?
Na JPW jsou u odkazů i nějaké další popisy. Nepůsobí to fádním dojmem, jako že se někomu protrhla igelitka s odkazy…

Je dobrý nápad zobrazovat střídavě hlavolamy jako tady (jenže pak už bych obšleh' úplně všechno)?
Spíš ne. Přijde mi to rušivé a dojem strohého seznamu odkazů by to nezlepšilo.

Chápu tě jako "teoretického kritika". Na okamžik se zkus vžít do "praktického uživatele" (ten je pro mě s prominutím důležitější).
Myslíš, že máš s praktickými uživateli větší zkušenosti? Nevím, co je na mých připomínkách teoretického. Připouštím, že jsem je sepsal narychlo, ale to jsem byl spíš v roli zbrklého návštěvníka, než šmahem soudícího teoretika, který by jel podle tajného manuálu profesionálních kritiků.

četl by jsi text, ale animace k němu by se mezitím posunula mimo někam nahoru, takže by jsi musel rolovat zpět
Mohla by se posouvat v levém (jinak prázdném) sloupci vedle textu, tak, aby byla trvale v obraze.
Také by bylo hezké, kdyby se popis kroku, který se aktuálně ukazuje v animaci, nějak podbarvil.

Bohužel, stále java applety používám u hlavolamů s horním indexem 2 na hlavní stránce
Pardon, to jsem si nevšiml. Do budoucna s nimi budeš mít zřejmě ještě větší problémy, protože Oracle nedávno oznámil, že chce Java plugin do prohlížečů úplně zrušit.

protože je na světě víc hlavolamů, než jen slavná Rubikova kostka
Tvůj web na první pohled vypadá, jako že se věnuje kostce. Možná bys do záhlaví mohl přidat i obrázky hlavolamů, které nevypadají úplně jako kostka. Nebo na okolní pozadí, které je momentálně jednolitě šedivé, dát nějaké nerušivé ilustrační obrázky hlavolamů.

Úplně se mi nezamlouvá nápad okrást se kvůli tomu o další místo v pevné šířce layoutu...
Toto menu jsem si představoval spíš vedle layoutu a jen v případě, že se vejde do okna prohlížeče (viditelné třeba jen pro @media (min-width: 1350px)).

Ano, pro teoretického kritika profesionála by hamburger byl určitě efektní.
Hamburger bych nikdy nedoporučil ani pro mobilní verzi, natož pro desktopové zobrazení. Možná by byl efektní, ale ne efektivní.

Prašť jak uhoď, nebo se mýlím?
Máš pravdu, že v tom zřejmě není moc velký rozdíl. Na jednom svém webu jsem rozbalovací menu také před pár lety zrušil.

Spíš mi šlo o to, že pokud se prokliknu do nějakého článku, trochu tím jakoby zabloudím. Nevím, kde jsem ve vztahu k celku. Pokud bych chtěl přejít na sousední článek, musím se dostat zase zpátky, a tam zpětně najít, co jsem právě četl (možná by i pomohlo nastylovat :visited odkazy?). Chybí mi pocit, že je v článcích nějaký řád. Tvé texty jsou celkem dlouhé a dojem, že je v nich pořádek, by mě pravděpodobně víc inspiroval ke čtení.
Jinými slovy: Dobře udělané menu říká návštěvníkovi nejen „můžeš jít tam a tam“, ale též „teď jsi tady“ a „takhle to máme uspořádáno“.
456
Profil *
Nějaká změna k lepšímu? Anebo naopak horšímu?

Když se vrátím zpět k dvěma předešlým příspěvkům od Chamurappiho:

Chamurappi:
Odkazy mi připadají málo kontrastní. Texty v menu také.

Tak trochu očekávám, že mi ty odkazy omlátíš o hlavu minimálně ze dvou důvodů. Teď jsou opravdu ty navštívené odkazy málo kontrastní i na můj vkus (mimochodem, pořád souhlasím s jenikkozakem, že ta oranžová je dostatečně odlišná od šedého textu). To si člověk nevybere – když dá zelenou světlejší, tahá to při čtení za oči a člověk musí přeostřit, aby si přečetl text odkazu. Když dá zelenou tmavou, splývá to s šedým textem na bílém pozadí (ten druhý důvod je více než dost barev pro odkazy na homepage)… No, budu jen rád, pokud se k odkazům vyjádří i další. Texty v menu zatím nechám beze změny, ledaže by to vadilo i ostatním.

Úvodní stránka je přeplněná strohými odkazy, něco tomu chybí. Třeba nějaké ilustrační obrázky…?

Obrázky to sice nejsou, ale lepší? Aspoň o trochu? Jinak dost dobře nemůžu připsat ke každému hlavolamu „ – návod na složení“ ;-) a zbytek odkazů je snad samovypovídajících.

Nelíbí se mi bloky s posuvníky uvnitř stránky.

Předěláno, byť s prozatím nevyřešeným nepříjemným vedlejším efektem.

Sice necítím fanatický odpor k písmu Comic Sans MS, ale jeho občasné použití v tabulkách na tomto webu mi nesedí.

Nakonec jsem tohle písmo našel jen v jedné tabulce na jedné stránce (skládání poslepu). Ale teda předěláno.

Nevím, co je na mých připomínkách teoretického.

Asi jsem se špatně vyjádřil. Chápu tě jako někoho, kdo se tvořením stránek živí, a zná kdejakou teoretickou (i praktickou) poučku. Kupříkladu „praktickému“ čtenáři je myslím šumák, jestli je písmo v tabulce Verdana, Comic Sans nebo něco úplně jiného. U profíků v tom evidentně rozdíl je (asi kvůli nějaké teoretické (nebo praktické) vlastnosti, která ale „praktickému“ čtenáři (rozuměj mně) uniká). Ovšem s těmi zmíněnými praktickými uživateli větší zkušenosti nemám, takže je možné, že i oni vidí věci jinak než já…

Také by bylo hezké, kdyby se popis kroku, který se aktuálně ukazuje v animaci, nějak podbarvil.

Nevím, jestli dobře rozumím. Zviditelnil jsem na některých simulátorech tahy, které se na nich vykonávají (viz stránka o skládání poslepu). Ten simulátor/applet je velmi konfigurovatelný, např. se přímo do něj dá napsat cokoliv, viz první applet na originální stránce. Podbarvení popisu kroku (chápu jako podbarvení textu na stránce) ale nenabízí, a i kdyby nabízel, nevyužil bych ho. Tak jak to chápu, tak to zní to jako hromada programování s nejasnou (skoro bych řekl blížící se nule) přidanou hodnotou. Odkaz na tahy přímo v textu ti nevyhovuje, když na simulátoru vidíš počítadlo tahů? Příp. můžeš prosím rozvést svoji myšlenku?

Do budoucna budeš mít s java applety zřejmě ještě větší problémy

Do budoucna plánuju applety nahradit za JS ;-). Zatím asi nejdál je tento projekt - na první lajně jsou obrázky, na druhé klikací simulátory. Prozatím to ale pro moje účely má ještě mouchy, tak mi na stránkách furt visej java applety…

Možná bys do záhlaví mohl přidat i obrázky hlavolamů, které nevypadají úplně jako kostka. Nebo na okolní pozadí, které je momentálně jednolitě šedivé, dát nějaké nerušivé ilustrační obrázky hlavolamů.

Zatím odkládám k promyšlení. Uvažoval jsem, že tam šoupnu každé Platónovské těleso s nějakým symetrickým vzorem, ale trošku se obávám toho, že by na první pohled nebylo vidět, co ty barevný mnohostěny vlastně znázorňujou. U Rubikovky asi nikdo není na pochybách. S tím pozadím myslíš něco jako tohle?

Toto menu jsem si představoval spíš vedle layoutu a jen v případě, že se vejde do okna prohlížeče (viditelné třeba jen pro @media (min-width: 1350px)).

Prakticky to asi nikdy nenastane, ale teoreticky se bojím toho, jak by asi vypadalo, kdyby vedle layoutu bylo třeba 900 odkazů. To už je lepší rozbalovací menu, ale asi to skončí jen u tý homepage, kde jsou všechny odkazy pěkně k dispozici.

Spíš mi šlo o to, že pokud se prokliknu do nějakého článku, trochu tím jakoby zabloudím. Nevím, kde jsem ve vztahu k celku. Pokud bych chtěl přejít na sousední článek, musím se dostat zase zpátky, a tam zpětně najít, co jsem právě četl (možná by i pomohlo nastylovat :visited odkazy?). Chybí mi pocit, že je v článcích nějaký řád. Tvé texty jsou celkem dlouhé a dojem, že je v nich pořádek, by mě pravděpodobně víc inspiroval ke čtení.

Nastylovat navštívené odkazy je určitě super nápad. Jen nevím, jestli se mi jeho provedení zdařilo. Články nejsou de facto vůbec návazné. Nejsou to díly na pokračování či kapitoly z učebnice. Spíš se dají přirovnat k novinovým článkům třeba v jedné rubrice. Proto když si budeš chtít něco přečíst o fotbale, stejným způsobem „zabloudíš“ ke stolnímu tenisu, který se vyskytuje hned vedle. Jsou jen všechny dány pod položku „sport“, protože pod položku „návody“ se zkrátka nehodí.

Jinými slovy: Dobře udělané menu říká návštěvníkovi nejen ‚můžeš jít tam a tam‘, ale též ‚teď jsi tady‘ a ‚takhle to máme uspořádáno‘.

U navazujících článků si to dokážu představit. Můžeš jít tam a tam, teď jsi tady a takhle to máme uspořádáno by mělo být nově patrné z homepage zásluhou odlišných barev odkazů.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0