Autor Zpráva
hindemith
Dobrý den,
mohl bych poprosit o kritiku stránek počítačových kurzů www.hindemith.cz
Myslíte, že jsou stránky graficky aspoň trochu přitažlivé? A uživatelsky přehledné, intuitivní?
Napadlo mě dát do panelu vlevo, kde jsou kurzy word, kurzy excel a podobně, obrázky ikon Wordu a Excelu. Nebo je lepší je dát až na stránku, která se objeví při kliknutí na odkaz "MS Office Excel" a pod.?
Díky za Váš názor :-)
jenikkozak
hindemith:
Myslíte, že jsou stránky graficky aspoň trochu přitažlivé?
Charakterizoval bych ji jako stránku, která není vyloženě odpudivá. To je ale málo.
1) Jako Váš hlavní problém vidím to, že se bojíte využít prostor a pracovat s volnými plochami. Kvůli tomu je všechno na sebe napěchované, což se pak snažíte řešit použitím různých typů písma, průřezu a tučnosti. Ve výsledku jsou texty dost překombinované.
2) Zkuste sjednotit použitá písma. V hlavních textech máte Tahomu, v Nabídce kurzů Arial, v Novinkách Times New Roman. Možná jde o umělecký záměr, spousta lidí to však bude brát jako opomenutí. Míchat patkové a bezpatkové písmo v této kombinaci není dobré. (Podstatně snesitelnější by třeba bylo použití Timesu na nadpisy a bezpatkového písma na odstavce.) V záhlaví se sice také jako součást obrázku objevuje Tahoma, má však jiné vyhlazení, a proto vypadá jako jiný font.
3) Většinou se u záložek volí takové barvy, aby aktivní položka měla stejnou barvu jako pozadí obsahu stránky. Vy máte světlé záhlaví, tmavší pozadí na obsahu stránky a bílou aktivní položku. Chybí tak vizuální propojení aktivní položky a zobrazené stránky. Pokud nechcete, aby menu vypadalo jako nepovedené záložky, oddělte ho od obsahu webu třeba mezerou.
4) U obrázků se mi nelíbí, že není na první pohled jasné, co je ilustrací a co je jen tak „prsknutý“ obrázek. Na stránce kurzy jsou dva obrázky - jeden zobrazuje Vaši učebnu, druhý nemá význam vůbec žádný. Čtenář na první pohled nezjistí, jaký je význam jednotlivých obrázků, což shazuje důležitost ilustrací.

Napadlo mě dát do panelu vlevo, kde jsou kurzy word, kurzy excel a podobně, obrázky ikon Wordu a Excelu.
5) Raději bych to tam nedával. Už teď se toho „nad ohybem“ zobrazuje až moc. A čím víc toho tam bude, tím menší význam budou jednotlivé položky mít. A o to agresivnějším způsobem budete muset zvýrazňovat ty, na které budete chtít upoutat pozornost. Viz bod 1).
6) Nelíbí se mi vzhled stránky, která obsahuje všecny prvky hranaté, jen rohy celé stránky jsou zakulacené. Nepasuje to k sobě. V době, kdy byl svět internetu hranatý, skutečně stačilo pár rohů zakulatit, a člověk byl hned originální. Dnes je zakulacené všechno, a proto je potřeba k tomuto doplňku přistupovat obezřetněji.
7) Je fajn, že Vám SEO-ptákoviny udělí hodnocení 110 %, ale vysvětlete mi, jaký má smysl na úvodní stránku na 2 bloky textu použít tři nadpisy 1. úrovně a jeden druhé úrovně. Vykašlete se na tyhle blbosti a zaměřte se na důležitější věci.
Tori
hindemith:
Mohla bych se zeptat, proč jste si zvolili jako název firmy zrovna "Hindemith"? Kdybych viděla jen URL bez popisu, budu předpokládat, že jsou to české stránky o významném německém skladateli.
Str4wberry
Jen pár poznámek:

1) Písmo. Doporučuji sjednotit písmo. Kombinace patkového s nepatkovým nepůsobí dobře.
2) Delší texty by snesly vyšší řádky (line-height).
3) Odkazy je vhodné odlišit. A stejně tak sjednotit. Ty v „Nabídka kurzů“ jsou dobře maskovány. :–)
4) Podívejte se na HTML značku <label>.
5) Má tlačítko „Vymazat“ ve formuláři nějaký význam?
6) Používat několik odkazů, co vedou na stejnou, ale netváří se tak, je matoucí. Nejvíc patrné na stránce ceník u odkazů „termíny“.
hindemith
Díky. Co se týká různých písem, máte pravdu. Ono je to spíš tak, že jsem si toho vůbec nevšiml. Osobně mi to přijde jako detail, kterého si všimne cvičené oko designera, ale ne běžného uživatele pc. To platí o většině Vašich poznámek.
Každopádně jsem se snažil text "provzdušnit" a sjednotit fonty. Upravil jsem i formuláře a tímto díky Str4wberry za návrh tagu label, který jsem neznal.

jenikkozak:

Nemyslím, že by bylo nějak do očí bijící kulaté rohy stránky vs. hranaté všechny ostatní rohy.
Už jsem i jinde četl, že se mám vykašlat na SEO nástroje, tak na tom asi něco bude. Každopádně nadpisy chci normálně používat. Ale pravda, úvodní strana byla moc, trochu jsem to upravil.
A k těm obrázkům - já tam chci jednou, až se dostanu k foťáku, dát taky relevantní foto místo té ilustrace. A do té doby ani nevím, jak bych měl odlišit ty obrázky.

Str4wberry:

odkazy jsou problém, já vím. Přemýšlím, co s nimi. Termíny z ceníku jsem odstranil. Ale jinak k tomu sjednocení a stejným odkazům v menu "Nabídka kurzů" mě aspoň zatím nic nenapadá.

Tori:

Kdybych si zvolil jméno Kohout, mohla byste mi řict, že jste čekala stránky spisovatele Pavla Kohouta, herce Eduarda Kohouta či též skladatele Josefa Kohouta. Naopak to považuji za jedinečný název a zatím mi to každý řekl. Poněvadž jiné spojení Hindemith a počítače asi ani neexistuje. Zvolil jsem to ale hlavně proto, že je to moje přezdívka už hodně dlouho :-)
Tori
hindemith:
Z mojí strany to nebyla výtka, jen mě to prostě zaujalo. :) Díky.
Petr ZZZ
Reaguji na hindemitha:
„Osobně mi to přijde jako detail, kterého si všimne cvičené oko designera, ale ne běžného uživatele pc.“
Je dobré vědět, že na to, aby se běžnému uživateli něco nelíbilo, není nutné, aby věděl, proč se mu to nelíbí, a dokonce ani není nutné, aby si vůbec uvědomoval, že se mu něco nelíbí. Nejednotný design přinejmenším odvádí pozornost od podstatných věcí.
hindemith
Petr ZZZ:
Podobný příspěvek jsem čekal :-D
ale nezbývá mi, než s Vámi souhlasit!

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: