Autor Zpráva
Jan25
Profil
Ahoj, mám udělané stránky pro naši obec a zajímalo by mě co byste mi poradili ba naopak vytkli?
P.S: Jedná se o moji první stránku. :-)

www.vohnout.grafart.cz

Moderátor Petr ZZZ: Vracím předposlední verzi příspěvku. Účelem možnosti editovat vlastní příspěvky je oprava chyb, ne smazání celého příspěvku. Děkuji za pochopení.
Moderátor Petr ZZZ: V titulku „Officiální stránky obce“ chyběl název či adresa webu.
Ivy
Profil
1. Já si nemůžu pomoct, mě to připomíná buďto nástěnku na táboře nebo výhled z kadibudky. Doporučila bych zvážit jiné pozadí.
2. Chybějící mezery a další překlepy 368m n.m., 1600př.n.l., Kaple nad černínem, do dnes - je jich tam víc.
3. V kontaktech bych čekala spíše telefon na starostu než autora webu a místo hvězdiček platné údaje.
4. Co takhle přidat seznamy řemeslníků a třeba i otevírací doby obchodů? Určitě by se dala najít i další inspirace pro doplnění obsahu na stránkách jiných obcí.
Petr ZZZ
Profil
Chválím, že žádáš hodnocení oficiálních stránek obce – už jsem se setkal se stránkami korporací, které by měly odbornou kritiku opravdu zapotřebí, a byly o několik řádů větší než vesnička s necelou stovkou adres. Nemám žel čas na hlubší analýzu, omezím se proto jen na několik spíš náhodně vybraných aspektů.

1. Úvodní stránka
• Obrázek v hlavičce se mi líbí, zřejmě je záměrem upoutat klidným prostředím "na konci světa"; "kadibudka" mi nevadí (pokud by opravdu vadila, pomohla by asi změna pozadí z prken).
• Kontury písma v obrázku jsou okousané, chtěly by vyhladit. Ve slově Černín chybí čárka nad í. Možná bych se zamyslel nad barevným provedením; nejsem si jistý, zda je zde černé písmo nejvhodnější.
• Máš tam zapomenuté lorem ipsum a kontakty jsou jen nadepsané, nikde ale žadný nevidím.

2. Fotogalerie
• V přehledu odkazuješ přímo na obrázky. Lepší by bylo udělat galerii tak, aby šla proklikat přímo od fotky k fotce, tedy abych se nemusel stále vracet na přehled. Jedna možnost je použít některý z klonů lightboxu, nebo dát každou fotku na samostatnou stránku s šipečkami na předchozí a další (a samozřejmě s odkazem na přehled galerie a na úvodní stránku webu, nebo rovnou s celým hlavním menu).
• Fotky jsou nestejně veliké, chtělo by to sjednotit. Tahle fotka je tak obrovská, že na menším monitoru ani nepostřehnu, že se načetla, protože vidím jen světlounkou oblohu.

3. Validita
• Ikonky W3C bych asi odstranil, nemyslím si, že na stránkách obce někoho zajímají.
Rellik
Profil
No jelikož jsem správcem stránek obce veletiny.cz, tak ti můžu říct, že na webu musí od zákona být určité informace:
1. Název obce
2. Důvod a způsob založení
3. Organizační struktura
4. Kontaktní spojení
5. Kontaktní poštovní adresa
6. Adresa úřadovny pro osobní adresu
7. IČ
8. DIČ
9. Úřední deska
10. Rozpočet
11. Úhrady za poskytování informací
12. Licenční smlouvy
13. Výroční zprávy podle zákona č. 106/1999 Sb.
14. Získané dotace

A možná ještě nějaké další, které si teď nevzpomenu...

Co se týká grafiky, tak je sice taková "předpotopní", ale do toho se dostaneš v průběhu tvoření obsahu webu. Vždycky tě něco nového napadne a předěláš to na moderněji vyhlížející stránku. Jinak by taky bylo dobré postavit k tomu nějaké administrační rozhraní, v kterém by se mohly přidávat aktuality, dokumenty úřední desky, zápisy ze zasedání zastupitelstva, fotky do galerie... Pokud je to ale tvůj první web jak píšeš, tak raději sáhni po nějakém hotovém RS, jako je třeba WordPress. Já si třeba RS vytvořil vlastní a co by tě čekalo při něčem takovém můžeš vidět u mě ( pro obecní stránky je v administraci minimálně o jednu třetinu více položek pro "obecní" potřeby)...
jan25
Profil *
No musim se přiznat, čekal jsem že mě tu roztrháte jako psa. :-) Tato webová stránka byla vytvořena jako seminární práce pro učitele. Zapomenuté lorem ipsum je tam schválně, kontakty stále vymýšlím. :-) Studuji teprve druhý ročník a do tvoření se teprve dostávám. Napadlo mne si vybrat takovéto téma protože by se to možná dalo i dál použít. Takže děkuji všem kterým se to aspoň trošku líbí. :-)


Ještě bych chtěl dodat. Seminárka musela být vytvořena čistým xhtml + css kódem. Proto fotogalerie vypadá tak jak vypadá. :-)


Rellik:
Ano, koukal jsem na vaší stránku. Je velice zajímavá, myslím si, že je i dobrý vzor pro mne.
Ale musím ještě říct že naše vesnice je tak 10x míň zajímavá než Vaše obec. :-)
Už tam není co přidat. :-)

Ale děkuji za dobré rady. Píšu si je za uši a beru sebou do života. ;-)
Str4wberry
Profil
(1) Bývá zvykem, že je hlavička webu klikací.
(2) Stále stejný <title> je chybou.
(3) U pozadí stránky by bylo podle mě lepší, kdyby na sebe navazovalo.
(4) Pokud má nějaký element obrázkové pozadí, je vhodné mu nastavit i odpovídající barvu pozadí – jinak to může při pomalejším načítání obrázků způsobit zbytečné chvilkové probliknutí.
(5) Nevím, zda je na stránce fotogalerie záměrem, ale osobně bych preferoval zarovnání obou řad fotografií pod sebe. Mimochodem, v některých prohlížečích mají fotky rámeček a v některých ne.
(6) Zkusil bych si trochu pohrát s CSS vlastností padding. Některé texty jsou zbytečně nacpané až k okraji, nadpisy jsou nepěkně přilepeny k textu apod.
(7) Ono vůbec by bylo vhodné texty trochu vylepšit. Lépe je členit do odstavců, používat zvýraznění, současné slepence textu moc k přečtení nelákají.
(8) Podmenu nějaké stránky v levém sloupci nevypadá moc, že k ní patří.
(9) Některé texty mi přijdou až moc malým písmem, kupř. „Základní parametry webu ke stažení zde“ na hlavní stránce nebo odkazy na fotogalerie zde.
(10) Doporučuji vyhodit ty dva obrázky úplně dole odkazující na nějaké podivné anglické weby.

Ještě jsem si omylem zobrazil zdrojový kód, tak pár připomínek:
(11) Používat alt="" nebo alt="0" není úplně nejlepší volba.
(12) Z hlediska sémantiky by neměl být text jen tak hozen do stránky, ale měl by být například v odstavci (<p>), není potom nutné odstavce simulovat pomocí <br />.
(13) Občas úplně nesedí posloupnost nadpisů. A občas se mi zdá, že je nadpis zneužit, například nick na této stránce nebo odkaz „Nahoru“.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0