Autor Zpráva
Aleš Tichava
Profil
Zdravím všechny. Poprosil bych o kritiku stránky The Mentalist. Jde o stránku, která se zabývá seriálem Mentalista a překladem titulků k tomuto seriálu. Jde o redesign jiné stránky. Priznám se, že majitel o tom neví. Snažím se učit dělat grafiku, kterou si poté i sám nakóduji(problém je v tom, že sám nemám dostatek nápadů na témata, proto tento způsob). Tento web s největší pravděpodobností do ostrého provozu nikdy nepůjde, ale i přesto vás žádám o kritiku, která mi pomůže se zlepšovat v dalších "projektech", které budou tomuto podobné.

Co se stránky týče, tak texty jsou převzaté z původní stránky, o které jsem psal výše. U každé sekce jsou funkční vždy první odkazy, aby bylo vidět, jak budou vypadat i ostatní podsekce, proto se neděste, že plno odkazů nikam nesměřuje.

Poprosil bych tedy o zkritizování designu, celkového rozvržení stránky a kdyby byl někdo tak důkladný, tak i kódu.

Mnohokrát děkuji za váš čas, Aleš Tichava.
Amycus
Profil
Dobrý den,

předem chci upozornit, že nejsem žádný odborník, profesionál a ani kritik.
Co se týče designu nemám s ním problém, je lehký, není přeplácaný... nic složitého, a v tom je síla. Jediné co mi vadí je ta červená hlava, která je umístěná na pravé straně...Seriál nesleduji takže nevím co s tím má společného, ale osobně bych ji tam asi nedával.
Tak a co se týče kodu mám pár poznámek...
1. Hlavička - Doporučoval bych, aby jste do hlavičky přidal pár meta tagů já např. používám toto:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="cs" lang="cs">
  <head>
  <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8" />
  <meta name="author" content="Autor" />
  <meta name="revisit-after" content="7 days" />
  <meta name="description" content="Neco o stránce" />
  <meta name="keywords" content="*,*" />
  <meta name="robots" content="index,follow" />
  <link rel="shortcut icon" href="favicon.ico" />
  <link rel="stylesheet" type="text/css" href="*.css" />
  <title>Název webu</title>
  </head>

2. Snažte se dodržovat posloupnost nadpisů. Je to lepší pro vyhledávače. První nadpis na stránce (myšleno v HTML kodu) by měl být vždy H1 potom H2, H3, atd. O to, aby nadpis vypadal jak potřebuje se postará CSS.

Jinak se stránkou nemám problém...
jenikkozak
Profil
Amycus:
Doporučoval bych, aby jste do hlavičky přidal pár meta tagů
Proč?

Snažte se dodržovat posloupnost nadpisů. Je to lepší pro vyhledávače.
Na svých stránkách nabízíš SEO. A proto požaduji, abys výše uvedené tvrzení dokázal.

Aleš Tichava:
Je to jen dost mizerná kopie ucházející předlohy. Ničím jsi to nevylepšil. Tím, že jsi ty texty dal na internet a zpřístupnil je veřejnosti, porušuješ autorská práva tvůrců tvé předlohy.
margin
Profil *
Z tagů cych já osobně bych doporučil doplnit pouze meta tag description. Též by neškodilo přidat soubor favicon ico, a takovou ikonku prohlížeče zobrazí automaticky i bez přilinkování.
Doporučil bych dodržet posloupnost úrovní nadpisů, důvod najdeš v http://www.semantika.name/zakladni-kostra-stranky.html

Snažím se učit dělat grafiku
K tomu patří i volba grafických formátů. na jednoduché obrázky, třebas http://blitzik.comyr.com/images/rj.jpg se JPEG nehodí (a když JPEG, tak bez podvzorkování barev), vhodnější je PNG, klidně i o šestnácti barvách, bude vypadat lépe, než současný JPEG s rozplizlými okraji kvůli podvzorkování barev.
Na fotky je vhodný formát JPEG, použít na fotky formát PNG je zvěrstvo.

HTML kód je čistý a přehledný, líbi se mi.
CSS je o poznání horší, našel jsem v něm zbytečné deklarace (preprocesor?), deklarace s vendor prefixem za deklarací bez vendor prefixu (to dobré preprocesory nedělají odkoukáno z w3schols?) nebo použití list-style image.
shaggy
Profil
Amycus:
1. Hlavička - Doporučoval bych, aby jste do hlavičky přidal pár meta tagů já např. používám toto:
To, že Amycus to robí zle neznamená, že to po ňom budeme robiť všetci zle.
Ja vyslovene neodporúčam upraviť hlavičku podľa jeho príkladu, stránka je v poriadku tak, ako je teraz.

Web je na pohľad pekný, tá "roztečená" tvár (znak RJ) vpravo pôsobí trochu odstrašujúco (ale uvedomujem si, že súvisí so seriálom).
Jediné, čo by som zmenil, je logo - písmu by som dal vyhladzovanie (anti-alias).
Aleš Tichava
Profil
Tak jsem tu zas. Nejprve bych chtěl poděkovat za vaše komentáře. Co se týká textů, tak jsem je nahradil pseudotextama. V žádném případě jsem nikoho nechtěl poškodit, mělo jít pouze o výplň, kterou stejně dobře plní i ty (nejspíš)latinské texty. Přístě se takových vylomenin vyvaruji.

Nadpisy jsem upravil. Alespoň tedy ten jeden nadpis H1 jsem umístil nahoru, aby to bylo tak, jak má být. Doplnil jsem také TAG Description.

U obrázků to byl opravdu průser :-). Nějaké povědomí o tomto tématu již mám, ale tady jsem to opravdu odflákl. Nastuduji si detailněji jak zpracovat webovou grafiku a hlavně ty formáty.

Co se týká CSS, tak jsem žádný preprocesor nepoužil. Popravdě až doteďka jsem nevěděl, že něco takovýho existuje. Vše jsem datloval sám. Tím se dostávám k těm "vendor prefixům". Zběžně jsem mrkl na internet a dočetl jsem se, že jsou to ty -moz- a -webkit- vlastnosti. Žil jsem v domění, že jsou to vlastnosti, který zajistí oblé rohy ve starších verzích mozilly a chrome. Po přečtení pár článků to je tedy nejspíš jinak :-) Děkuji za upozornění a vyvedení z omylu.

U toho list-style-image jsem si nebyl jistý. Když jsem si to zkoušel u sebe na počítači, tak mi to v exploreru 9 a ostatních prohlížečích pěkně fungovalo. Když jsem ale zkoušel stránky v IE 6, 7, 8 a 9 v explorer testeru, tak mi mizeli ty odrážky. A to i u 9ky. Přitom v 9ce na mém PC to šlo v pohodě, tak jsem myslel, že to bude nejspíš chybka v tom testeru.

Písmo v logu jsem "uhladil" a vypadá to líp, není to tolik okousané.

Ještě jednou děkuji za vaše názory.
margin
Profil *
Aleš Tichava:
Tím se dostávám k těm "vendor prefixům"...
Měl jsem na mysli, že napřed by měly vlastnosti s vendor prefixem a jako poslední (pokud existuje) vlastnost bez prefixu. Pokud vím, zatím k žádnému "incidentu" kvůli pořadí deklarací nedošlo, takže zatím jde předběžnou opatrnost a dobrou praxi v psaní kódu.

U toho list-style-image jsem si nebyl jistý...
Obrázkové odrážky vložené pomocí list-style-image se sice zobrazují ve všech běžně používaných prohlížečích, ale problém je v tom, že se prohlížeče a někty i jejich verze neshodnou na tom, kam přesně takovou odrážku zobrazit, u backgrount-position se na tom shodnou.
http://teststranek.kvalitne.cz/odrazky1/

tak jsem myslel, že to bude nejspíš chybka v tom testeru
Je to možné.
Amycus
Profil
"Na svých stránkách nabízíš SEO. A proto požaduji, abys výše uvedené tvrzení dokázal."

Nemusím nic dokazovat. Jak jsem psal výše nejsem odborník ani nic podobného, ale kdyby jsi přeci jenom potřeboval důkaz zde je: http://www.jakpsatweb.cz/vyhledavace.html. Nevím jak je článek starý, ale podle mě je to lepší dělat takto...

"To, že Amycus to robí zle neznamená, že to po ňom budeme robiť všetci zle. "

Nejsem dokonalý, a proto se ptám, ať se taky přiučím... Co bych měl z hlavičky odstranit? Vím, že jsou na to různé názory. Toto jsem vyčetl ve zdrojovým kodu jednoho profíka. http://www.vitecwebdesign.net/ Tak jsem si říkal, že by to mohl mít správně...
jenikkozak
Profil
Amycus:
Nemusím nic dokazovat. Jak jsem psal výše nejsem odborník ani nic podobného
Skvěle. Další seo optimalizátorista, který jen papouškuje přežvýkané nesmysly ze seo-servisu, není schopen si dohledat kvalitnější zdroje nebo si sám vyzkoušet.

ale kdyby jsi přeci jenom potřeboval důkaz zde je: http://www.jakpsatweb.cz/vyhledavace.html. Nevím jak je článek starý, ale podle mě je to lepší dělat takto...
Tam se vůbec nemluví o tom, že je špatně z hlediska vyhledavače, když budeš mít třeba <h2><h3><h1><h2><h3>. Neříkám, že je to ideální, ty ale tvrdíš, že je to pro vyhledavače horší. Tak chci vědět v čem.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Aleše Tichavu:
Stránka má zbytečný vodorovný posuvník, protože patičce nastavuješ width: 100% a padding: 25px, tzn. její celková šířka je 100% + 50px. Zruš width.


Reaguji na Amyca:
<meta name="revisit-after" content="7 days" />
Sídlíš ve Vancouveru? A v minulosti?

Nemusím nic dokazovat.
Pak ti ale tvé rady nebude nikdo věřit, když nejsi ochoten je při zpochybnění obhájit.

Co bych měl z hlavičky odstranit?
Skoro všechno. Samý zbytečný balast… vem si příklad z hlavičky zde hodnoceného webu, ta je pěkně čistá. Všechno, co je v té tvé navíc, je navíc.
Amycus
Profil
Reaguji na Chamurappi:
"Sídlíš ve Vancouveru? A v minulosti?"
Nesídlím ve Vancouveru a ani v minulosti. :D meta-tag jde pryč...No a vlastně teda i ten zbytečný "balast" ...

Reaguji na jenikkozak:
Vím, že jsem si to někde četl, ale bylo to už dýl a nepamatuju si kde. Musím se přiznat když jsem teď hledal na internetu, tak jsem pouze našel, to že nadpis úrovně H1 by měl být na začátku. Za ním by měl následovat další obsah v logické posloupnosti, ale nenašel jsem proč to tak psát. Takže tím pádem nevím proč a musím uznat, že jsem to celkem nedomyslel.
Takže jsi mě "přeprávničil" :D
Uznávám svou chybu a omlouvám se za šíření špatných informací.
Petr ZZZ
Profil
Aby nedošlo k omylu – dodržet posloupnost nadpisů <h1>, <h2> a tak dále (podle okolností až k <h6>) smysl má, a sice ze sémantického hlediska. Pokud si například někdo vypne styly (CSS), zobrazí se mu výchozí vzhled jednotlivých hierarchií nadpisů, které dávají delšímu textu strukturu a pomáhají v orientaci.

Tento původní a samozřejmě nadále platný význam nadpisů bývá někdy přehlížen, protože armády rádoby-SEO-mágů dlouhá léta zneužívají údajný význam nadpisů a především <h1> v řazení výsledků k tomu, aby do něj cpali všechno možné. A právě toto zneužívání vedlo k tomu, že jestli snad kdysi vyhledávače přikládaly textu v <h1> nějaký význam, dnes už tak pravděpodobně nečiní, nebo jen v minimální míře.

Jenikkozak se mimochodem nevyjadřuje proti posloupnosti nadpisů. Jen žádá důkaz, že to má význam pro vyhledávače. To je docela rozdíl. Ty tvrdíš, že to tento význam má. Buď jsi to někde popadesáté opsal, nebo sis to vycucal z prstu, protože tohle kromě hrstky lidí z nejužších špiček vývojářských týmů vyhledáváčů neví spolehlivě nikdo.

Takže pokud ti, Amycusi, můžu dát radu k vystupování v této diskusi a vlastně do života vůbec: Není chybou podělit se o domněnku, je však chybou vydávat ji za fakt.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0