Autor Zpráva
jindrakuba
Profil
Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o otestování webu www.Soukr.cz z pohledu prostého návštěvníka a z pohledu někoho, kdo se na soukr chce přidat.

Jedná se o nový portál, na kterém naleznete v budoucnu kvalitní české produkty, výrobky či služby.

1) jak na Vás web působí?
2) přijde Vám registrace / přihlášení složité či je to OK?
3) zkuste si přidat kartu (do popisku uveďte test, kartu Vám po testování smažu)

4) nějaké nápady, návrhy na vylepšení?
5) je něco co se Vám líbí / nelíbí ?

Díky moc
jenikkozak
Profil
jindrakuba:
1) jak na Vás web působí?
Buď jako výtvor někoho hodně naivního, kdo vůbec netuší, jaká je situace na českém trhu. V horším případě za projektem stojí někdo, kdo se na něm snaží vydělat, ačkoliv ví, že pro návštěvníky je takový web zavádějící.

2) přijde Vám registrace / přihlášení složité či je to OK?
Nevím. Chtěl jsem registraci vyzkoušet. Ale požadovalo to ode mne souhlas s registračními podmínkami, které jsem nikde neviděl.

5) je něco co se Vám líbí / nelíbí ?
Projekt je nedůvěryhodný (chybí informace o provozovateli) a jeho základní myšlenka je zcela utopická. Nejste schopni dát občanům větší záruky než stát, který má k dispozici inspekce, policii a soudy. A který přesto v této oblasti, dá se říct, plave.
jindrakuba
Profil
Díky za názor, registrační podmínky mají být samozřejmě obchodní podmínky, opravím to :) Jinak nemyslím si, že je ten web zbytečný atd... V případě většího množství farmářů atd je to web dost použitelný, lidé dnes chtějí jíst zdravě a kupovat maso / mléko / potraviny od domácích pěstitelů ... Takto se dozví o nejbližších ze svého okolí
jenikkozak
Profil
jindrakuba:
V případě většího množství farmářů atd je to web dost použitelný, lidé dnes chtějí jíst zdravě a kupovat maso / mléko / potraviny od domácích pěstitelů ... Takto se dozví o nejbližších ze svého okolí
Souhlasím s tím, že lidé mají o takové potraviny zájem. Váš web však nedokáže dát záruku, že zákazník nenaletí podvodníkovi.
Dám příklad z oblasti, ve které pracuji: Přes 90 % zboží prodávaného v loňském roce jako „český česnek“ bylo dovezeno z Pyrenejského poloostrova. Zbytek tvořil dovoz z Polska, Francie a Itálie. A dokonce i česnek pěstovaný v ČR. (Je až s podivem, že jako český česnek se skutečně prodává český česnek.) Jakým způsobem to budeš kontrolovat? Předpokládáš, že podvodník nebude mít tři stovky do tvé peněženky?
jindrakuba
Profil
Od toho se plánuje ještě dodělat hodnocení jednotlivých obchodníků :) lidé potom sami určí který obchodník je fér
martin1312
Profil
Dal som si zistiť moju polohu, vyhodilo mi Nitru aj keď som o cca 200 km ďalej. Viem, nie je to Vaša vec, zisťujete to pomocou Google Maps API, ale keď viete, že to nevie spoľahlivo zistiť polohu, ani to tam nedávajte.
margin
Profil *
jindrakuba:
lidé potom sami určí který obchodník je fér
A kdo bude určovat, které hodnocení je fér?
jenikkozak
Profil
jindrakuba:
Od toho se plánuje ještě dodělat hodnocení jednotlivých obchodníků :) lidé potom sami určí který obchodník je fér
Vycházíš z pohádky o perníkové chaloupce s předpokladem, že podvodníci jsou ošklivé ježibaby s bradavicemi? Nebo čekáš, že se podvodník bude při lži červenat?

Vraťme se k mému příkladu. V České republice není více než 5 lidí, kteří dokážou víceméně spolehlivě určit, jaký má česnek původ. Zároveň tu není více než 40 lidí, kteří dokážou rozlišit český česnek od produktu s typickými znaky dovozu ze Španělska. (Vychází to na jednoho člověka na čtvrt milionu obyvatel.) Znáš některého z nich? Dokážeš ho přesvědčit, aby se na tvém webu snažil přehlasovat zbývajících 10 milionů obyvatel? Podobnou kapacitu nemá ani SZPI. U té se aspoň blýská na lepší časy, od konce loňského roku je použitelná spolehlivá DNA analýza, která původ dokáže určit. Ta však pomůže právě zmíněné SZPI, může posloužit v případě soudních sporů. Nejde však o nástroj pro běžné nakupující, kteří nemají šanci poznat, že je někdo podvádí.

Většina zboží, které se prodává na trzích, kterým se bůhvíproč říká „farmářské“, je pochybného původu. Spousta biobalíčků vzniká tak, že jejich producent nakoupí plodiny vypěstované běžným způsobem, přidá na ně samolepku BIO a je hotovo. Chceš dát na názor lidí, kteří jsou rádi, že vědí, jaký je rozdíl mezi rotavátorem a kutivátorem, a po internetových diskusích šíří zaručené rady o tom, že listí z ořešáku se má dávat do kompostu, protože podle jejich zkušenosti ničemu nevadí?

Jak by se tímto projektem bojovalo např. proti metanolové aféře loňského roku? Každý, kdo oslepne, dá záporný hlas? A ten, kdo se opije, jak zákon káže, dá obchodníkovi plus? Konkurence se samozřejmě zdrží hlasování.
Nebo by se podvodníkům mohlo nařídit, aby se dobrovolně přiznali. Mohl by se jim za to třeba nabídnout dobrý pocit. To by ale také nepomohlo. Často je klamán i sám obchodník, který zboží přeprodává koncovému spotřebiteli.

Navrhuji, aby každý, kdo dělá nějaké lumpárny s potravinami, službami nebo řemesly, šel rovnou do pekla. Tak! A konečně bude klid.
jindrakuba
Profil
Ahoj, máš opravdu zajímavé názory... Podle mne to ale vidíš strašně černě. Samozřejmě že se dnes najdou lidi, kteří budou nabízet GMO potraviny pod záštitou BIO, s tím ale prostě neudělá nikdo nic, možná tak ty rozbory :) I tak by to šlo ale jednoduše obejít...

Soukr má být zjednodušeně v budoucnu web, kde si uživatel najde svého dodavatele pravých domácích potravin / služeb ... Podpoří se český trh, peníze nepůjdou do zahraničí ... V dnešní době mají lidé až až hnusného masa ze supermarketů ... To samé třeba vejce... Jen z mého města znám pár lidí, kteří dávají přednost dražší - ale domácí potravině.

Soukr ale pomůže i pěstitelům - farmářům atd najít zákazníka... Web se bude stále vyvíjet, přibyde třeba zmíněné hodnocení atd :)

Jinak vidím že tě tahle problematika asi zajímá, zkus si najít naše FB stránky (pod stejným názevm jako tento projekt - nedávám odkaz aby se to nebralo jako spam) - jsou tam pravidelně dost zajímavé články o celé této problematice ...
__________

martin1312:
Dal som si zistiť moju polohu, vyhodilo mi Nitru aj keď som o cca 200 km ďalej. Viem, nie je to Vaša vec, zisťujete to pomocou Google Maps API, ale keď viete, že to nevie spoľahlivo zistiť polohu, ani to tam nedávajte.

Díky moc za info. Poloha se určuje dle IP. Nejčastěji je přesnost alespoň v rámci města ... 200 Km je ale už opravdu strašně moc - to bude určitě sídlo poskytovatele internetu ... Toto se musí ještě promyslet, nasadil jsi mi brouka do hlavy :)
weroro
Profil
jindrakuba:
Poloha se určuje dle IP. Nejčastěji je přesnost alespoň v rámci města
Geolokácia od googlu, je najpresnejšia asi iba v mobilných zariadeniach (zo skúsenosti cca 14m presnosť). Možno by som to ponechal práve iba pre mobilnú verziu webu.
jindrakuba
Profil
Díky za další tip. Vraťme se k prvnímu příspěvku, máte ještě někdo něco, prosím?
jenikkozak
Profil
jindrakuba:
I tak by to šlo ale jednoduše obejít...
Máš na mysli mnou zmíněný DNA fingerprinting? Povídej, zajímá mě to. Věřím, že to bude zajímat každého, kdo nakupuje potraviny.

Podpoří se český trh, peníze nepůjdou do zahraničí
Na zahraničním obchodu není nic špatného. Nevím o tom, že by čeští zemědělci proti němu něco měli. To je představa lidí, kteří zemědělství viděli jen z rychlíku (nejspíš v tunelu).

Soukr ale pomůže i pěstitelům - farmářům atd najít zákazníka...
Myslíš, že takovou službu potřebují? Čeští pěstitelé mají úplně jiné problémy, než je nedostatek zákazníků. Ale je fajn, že jsi vyřešil problém… který neexistuje.
Uvědomuješ si, kolik stojí třeba kombajn nebo klimatizovaný sklad? Myslíš, že člověk s technikou, z níž mnohá má cenu několika rodinných domů, se posadí na zadek ze skvělé inzerce za tři stovky?

jsou tam pravidelně dost zajímavé články o celé této problematice ...
Četl jsem blog. Byly tam články populárně naučné, spíše zábavné, fantastické. ČR nebyla, co se týká zemědělství, soběstačná ani na začátku 90. let. Od té doby se pěstební plochy zeleniny neustále zmenšovaly (skokově po roce 2003). Že vstup do EU k nám otevřel cestu levnějších dovozů z Evropy je pravda. Autor však nějakou náhodou zamlčel fakt, že české zemědělství daleko více decimovaly ještě daleko levnější, kvalitativně podstatně horší a zcela nekontrolovatelné dovozy z Asie a jižní Ameriky, které EU přiškrtila.

Není hezké, jak se jedná s chovnými zvířaty a jaké mají podmínky pro život. Ale jak jinak si to představujete? Lidé si zvykli na to, že ročně spotřebují 80 kg masa. Mají se snad na pastvinách vystavět paneláky pro zvířata, aby se tam všechna vešla? Stačí použít selský rozum, aby člověk pochopil, že dokud si lidé nezvyknou na to, že jedí maso jen ve svátek (což je nepředstavitelné) jako před sto lety, situace se asi těžko zlepší.

Nic proti konspiračním teoriím a snění, ale neměly by se vydávat za fakta. To je můj tip na zlepšení vašich stránek.
jindrakuba
Profil
Děkuji moc za názor. Tohle by bylo na obsáhlejší povídání, které sem podle mne moc nepatří :) Zajímala mne spíše technická / uživatelská strana webu.
Ivy
Profil
1. Trochu ... nedodělaně a samozřejmě i prázdně.
1a.Po příchodu nevím co to je a pro koho to je, bylo by dobré to dát na vstupní stranu, například nějaké podobné povídání:
jindrakuba:
lidé dnes chtějí jíst zdravě a kupovat maso / mléko / potraviny od domácích pěstitelů ... Takto se dozví o nejbližších ze svého okolí
anebo tohle:
Jedná se o nový portál, na kterém naleznete v budoucnu kvalitní české produkty, výrobky či služby.
Není mi jasné zaměření celého projektu, jestli jde o místo kde budou takové ty věci jako bio, eko, přírodní a to čemu se říká alternativní anebo jestli tam budou i pesticidy, hutní průmysl, cédéčka a nejnovější móda. Takže mi chybí něco jako kdo jsme (nebo jsem) a co vám nabízím. Celkový obrázek se poněkud zlepší pokud si dám "Skrýt mapu", to už se chytám o malilinko víc. U mapy samotné mi chybí vysvětlivky, co znamenají jednotlivé barvy a co znamenají ty modré vysílače.
1b. Na první pohled nedůvěryhodně, jak už bylo zmíněno, neboť v kontaktech (které jsou navíc před návštěvníkem docela dobře schované dole) chybí jakýkoliv údaj o konkrétní adrese nebo osobě. Po hledání člověk ovšem zjistí, že se nejedná o hru na schovku mezi nesolidní firmou a hloupými zákazníky, protože plný kontakt lze najít v Obchodních podmínkách. Dovedu si ovšem představit spoustu lidí kteří po rozkliknutí kontaktu dál hledat nebudou a půjdou pryč. Sama bych to asi udělala pokud bych stránku nehodnotila.
1c. Aby to mělo význam, muselo by to být o hodně víc naplněné. Firem je tam velmi málo a nenašla jsem ani ty články zmiňované v předchozích příspěvcích. Pokud je zařazení firmy na stránky zpoplatněno, i když nijak tragickou sumou, vidím budoucnost projektu poměrně černě.
2. Pořád tam trčí ty registrační podmínky bez odkazu, takže pokud se chci registrovat musím souhlasit s něčím co neznám, takže pro mě to rozhodně OK není.
3. Kartu jsem nepřidala neb nejsem zaregistrovaná. Co takhle nějaké testovací přihlašovací údaje?
4. Možná plnej kopec, ale až budu vědět víc o tom kdo jste a o co vám jde.
5. Projekt samotný se mi líbí. Kdysi jsem sama uvažovala o tom že si pořídím stránku kde bude whitelist dobrých firem a výrobků a blacklist nesolidních firem a výrobků. Zkolabovalo to na tom, že nikdo kromě početně i finančně velmi silné komunity není schopen zajistit nezávislost, aktuálnost a relativní naplněnost. Tohle je utopie:
lidé potom sami určí který obchodník je fér
Dneska, kde je k nalezení spousta diskusí které co příspěvek to prokazatelný spam, a v každém nějaká lenička nebo prokop z linkbuildingu od pospíšilů něco "z osobní zkušenosti vřele doporučuje".

Poloha by měla být nastavitelná uživatelem, alespoň volitelně. Kdybych zadala kartu tak nebude ani jedno z mých několika připojení přesné, lépe řečeno budou ujeté o několik řádů víc než stovky metrů.
K diskusi trochu OT mám potřebu dodat že osobně nevidím nic přínosného na tom když se vozí česká jabka do Polska, polská jabka do Německa a německá jabka k nám. Česnek stačí ochutnat. Ale to je opravdu na dlouhé diskuse a jinam.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0