« 1 2 3 »
Autor Zpráva
lionel messi
Profil
Zdravím,

po niekoľkých mesiacoch som sa rozhodol ísť s kožou na trh a dať na hodnotenie môj prvý web o športe. Snažím sa na ňom prezentovať kvalitnými článkami, grafika je iba jednoduchšia. Ocením akúkoľvek konštruktívnu kritku. Môžete sa taktiež stať fanúšikmi na Facebooku.

Nedostatok, ktorý vidím na stránke:
- neporiadok v CSS (všetko funguje ako má, len by to chcelo častejšie používanie selektorov a menej class, musím prerobiť)
quatzael
Profil
lionel messi:
Nechci tady vypadat, že dokážu jenom kritizovat a všem shazovat jejich výtvory. Ale máte vy lidi vůbec rozum?!

Pro koho ty stránky děláš pro sebe a pár Tvých kámošů, který na to budeš nutit chodit??

Stránky s takovou mizernou grafikou, můžou akorát fungovat jako nějaký informační zdroj pro menší vodácký oddíl (tím myslím způsob zpracování samozřejmě).

Už tím, že tam vložíš velkej nadpis "Vitajte na mojej stránke o športe", ty stránky odsuzuješ k tomu, aby se lidé, kteří hledají nějaké info o sportu, z Tvých stránek dostali rychle pryč..

Já se o sport moc nezajímám, ale když chci nějaký info nebo častěji on-line přenos tak jdu na idnes.cz, případně info na wikipedii.

Zamyslel ses nad tím jak Tvoje grafický zpracování přímo odrazuje k delšímu brouzdání. Takový stránky by se nechytly ani v devadesátých letech, co s tím chceš dělat teď..??

Ty nadpisy článků jsou příšerně velký, celý je to otřesný.. Tohle není moderní web. Nedokážu si představit co bys tam musel mít za bezvadný články, aby jsi měl stálý návštěvníky..

Abys to nebral jen jako urážku, já taky tvořím web a před tím než jsem začal, jsem si myslel, že grafický zpracování bude bez problému, protože vím jak má vypadat moderní web.. To jak je strašně náročný pro negrafika vytvořit moderní web s moderním webdesignem jsem si uvědomil hned jak jsem se do toho pustil..

Ale na rozdíl od Tebe si myslím, že mám dostatečnou sebereflexi nad svýma výtvorama, že se dokážu na to trochu podívat trochu objektivně a předělávám to tak dlouho dokud tam nezmizí všechny věci co by jen náznakem připomínaly pravěk.. Na nejmodernější superdesign jsem už rezignoval..

Ale ten Tvůj výtvor je pravěk prakticky celej.

grafika je iba jednoduchšia.
To máš naprostou pravdu.
Ale nemusíš dělat složitou grafiku. I moderní webdesign se dá udělat s jednoduchou grafikou. (tím myslím náročnost zpracování, ne 16 barev)


lionel messi:
neporiadok v CSS (všetko funguje ako má, len by to chcelo častejšie používanie selektorov a menej class, musím prerobiť)
Ten bordel v CSS běžní návštěvníci nevidí a u takhle malých stránek to nijak nevadí. Jedinej kdo Tě za to může kritizovat jsou někteří šťourové tady na diskuzi (většinou admini), ale pro ty to neděláš, děláš to pro fanoušky sportu.

Mimochodem na to Tvoje CSS jsem se nekoukal, takže nevím jak velkej guláš v tom máš..
Jestli je to ale mizerný jak to Tvoje grafický zpracování tak věřím, že by to taky nějakou kritiku asi zasloužilo..
Moderátor jenikkozak: Za každou větou se píše jediná tečka, případně jediný otazník. Víme?
lionel messi
Profil
quatzael:

Mohol by si mi namiesto dlhého nekonštruktívneho pamfletu dať odkaz na podľa teba "uspokojivo moderný web"? Alebo sa dočkám len ďalšieho otáznikového jedu??

U mňa víťazí jednoduchá grafika s dobrým obsahom nad moderným žvástom. Riadim sa podľa tohto článku na JPW!!


quatzael:
Už tím, že tam vložíš velkej nadpis "Vitajte na mojej stránke o športe", ty stránky odsuzuješ k tomu, aby se lidé, kteří hledají nějaké info o sportu, z Tvých stránek dostali rychle pryč..

S tým čiastočne súhlasím a môžem sa nad tým zamyslieť, asi zmením.

celý je to otřesný
Ja vykonávam tvorbu webu s dobrým úmyslom a vyprosím si podobné narážky (prečítaj si pravidlá)!!

I moderní webdesign se dá udělat s jednoduchou grafikou. (tím myslím náročnost zpracování, ne 16 barev)

Rád sa poučím. Z tohto konštatovania však zatiaľ nemám ako!!


Píšem, že ide o môj prvý web - stále ho vylepšujem, privítam aj rady, tak sa skús mierniť, slová "otřesné" sa ma trochu dotkli.
juriad
Profil
lionel messi:
Pokud pominu grafiku (také si nemyslím, že je uspokojivá, ale jsem na ní opravdu levý, takže s ní nebudu radit), tak popíšu problémy s použitelností.

Některé články mají datum jiné ne. Jak poznám, že ho má smysl číst, když nepoznám, jestli je zastaralý?
Web neosahuje žádné obrázky, které by upoutaly; topím se v něm a nedokážu si vybrat.
Kdybys měl na úvodní stránce alespoň stránkování třeba po týdnech a u každého článku piktogram sportu, určitě by to pomohlo.
Mám také problém s tokem textu, jednotlivé upoutávky na články nejsou dostatečně oddělené. Pokud by každá lichá upoutávka měla třeba o malinko jine pozadí (zebra) už se v tom půjde lépe vyznat.

Uvnitř článků máš málo bodů, které upoutají. Vlož občas před odstavce nadpisy, které povzbudí čtenáře ke čtení. Dlouhý text, o kterém nevím, co obsahuje často přeskakuju a hledám něco, co mě upoutá. K přeskočené části se případně později vrátím, když zjistím, že následující odstavce na ní navazují.
Piš raději kratší odstavce. Pokud je článek (http://www.sportoveanalyzy.moxo.cz/basketbal-mel.html) složen z jediného odstavce, odradíš čtenáře.

„Táto stránka sa venuje mojej najväčšej záľube“ -- vytvoř stránku „O autorovi“ a tam to přesuň. Na hlavní stránce to nemá co dělat. To je informace pro čtenáře naprosto neužitečná. Pokud se čtenáři zalíbí články, pak ano, může ho zajímat, kdo je píše.

Na první pohled není jasné, jak často je přidáván obsah; to mě dost odradí, přeci nebudu číst web o sportu, kde vyjde jeden článek za měsíc.

Podívej se na super.cz; je extrémně jednoduchý a přesto přehledný.

Poznámka: nepřečetl jsem na webu ani větu; popisuji jen, jak na mě text působí.
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
Nedokážu si představit co bys tam musel mít za bezvadný články, aby jsi měl stálý návštěvníky..
Zjevně máš utkvělou představu, že návštěvníky grafika webu zajímá. Pokud je neobtěžuje, tak jim je většinou naprosto ukradená.

Já se o sport moc nezajímám, ale když chci nějaký info nebo častěji on-line přenos tak jdu na idnes.cz, případně info na wikipedii.
Na tom by něco změnilo, kdyby lionel messi používal zázračně lepší grafiku?
Celkově mi tvůj příspěvek připadá docela hloupý, protože nepřináší žádnou konkrétní radu, jen nadává na víceméně podružný aspekt tvorby webů.


Reaguji na lionela messiho:
1) Velikost hlavičky by mohla mít nějaký limit. Na širokoúhlém monitoru v maximalizovaném okně zabírá docela zbytečně půl obrazovky.
2) Červený Comic Sans MS v hlavičce se mi nelíbí.
3) Zvětšit line-height.
4) Přidat max-width. Tím se nejspíš opraví i první bod.
5) Zaujalo mě, že je v menu každá položka při najetí jinak podbarvená, ale trochu mě pak zklamalo, že není po jejich prokliknutí zabarvená celá příslušná sekce. Čekal jsem, že by to mohlo být podobně, jako jsou sekce na JPW (návody zelené, HTML šedé, CSS žluté, JavaScript narůžovělý atd.).
6) Ve světle podbarvených položkách menu (při najetí) bys mohl nastavovat černou barvu písma.
7) Všechny stránky mají stejný <title>.
8) Jak píše juriad — obrázky (třeba fotky) u článků by web opravdu oživily.
9) Na stránce Daniela Hantuchová - Agnieszka Radwanská je dvakrát menu. Sestavuješ HTML ručně, nebo na to máš nějaký šablonovací nástroj?

neporiadok v CSS
Kéž by měly všechny stránky tak jednoduchý a přehledný stylopis :-)
quatzael
Profil
lionel messi:
Mohol by si mi namiesto dlhého nekonštruktívneho pamfletu dať odkaz na podľa teba "uspokojivo moderný web"?
například: sport.idnes.cz
Nepředpokládám, že o těchto stránkách slyšíš prvně..

U mňa víťazí jednoduchá grafika s dobrým obsahom nad moderným žvástom
V čem je Tvůj obsah tak "dobrej", že to tolik přebíjí to Tvý amatérský grafický zpracování. Já se o sport zase tak moc nezajímám, takže nemůžu objektivně posoudit jakou cenu mají ty Tvoje články pro sportovní fanoušky. Ale když máš například článek: "Tenis: Legendy histórie - Karel Koželuh", tak mi řekni, co jsi tam do to článku natolik vlastního a originálního, že to nenajdu nikde na populárnějších webech jako např. wikipedie..

Máš nějaký vlastní hodnotný zdroje, inside info, kontakt na sportovce, aby jsi mohl psát opravdu zajímavý články s přidanou hodnotou (tzn. že to nenajdu jinde, jen na tvým webu?)

Ja vykonávam tvorbu webu s dobrým úmyslom a vyprosím si podobné narážky (prečítaj si pravidlá)!!
Já se tady nesnažím vytvořit dojem, že bys měl snad mít špatný úmysly.. Ani Tě nechci nijak shazovat.. Ale prostě Ti chci jasně upozornit, že jsi těžce zaspal dobu!!
Já sám dělám první web, a dělám všechno pro to, aby to nevypadalo jako "první" web. Vím jak je to složitý udělat kvalitní webdesign i u těch nejběžnějších věcí (rámeček, písmo, atd..). Ale na rozdíl od Tebe se dokážu na to kouknout dost kriticky, a když je to špatně, tak to i klidně celý smazat a začít to vymýšlet úplně znova (a to je jedna z těch věcí, která je na tom nejtěžší, umět si přiznat, že věc, se kterou se pipláš několik týdnů, a ke který si získáš nějakej vztah, stojí úplně za prd a můžeš jí celou hodit do koše..)

(prečítaj si pravidlá)!!
Tak to jsem ani nevěděl, že v pravidlech je.. Tak to sorry. Rozhodně pravidla nechci nijak porušovat (zatím v nich snad ještě není zákaz těch mých dvou teček)..
Každopádně jak čtu někdy kritiku od samotných adminů, tak mi příjde, že oni sami nemají problém s porušováním tohoto pravidla..

Rád sa poučím. Z tohto konštatovania však zatiaľ nemám ako!!
Tak ještě jednou. Například: sport.idnes.cz
Anonymní
Profil *
quatzael:
Já bych to neviděl zas tak černě, uznávám, že web je poněkud jednoduchý, na druhou stranu viděl jsem i řádku "hnusnějších" webů a to jak na pohled tak třeba i obsahově. Tohle bych zařadil mezi takový průměr, nehledě na tom, že o tento typ webu se budou zajímat sportovní fanoušci a hodně těchto fanoušků tráví více času se svým sportem než na počítači tudíž design je poslední co je zajímá(Všichni na této diskuzi na to hledíte trošku jinak než běžný internetový uživatel).

Co se týče designu, rozhodně bych nějak od sebe oddělil nějak jednotlivě články, nadpis sportu atd, takhle to je hrozně nepřehledné, dále se mi zamlouvá nápad juriada a sice, že by u každého článku mohl být příslušný piktogram se sportem. Stejně tak bych nějak vyřešil stránkování.

Pokud jsi schopný psát kvalitní články(ale fakt kvalitní) tak bych možná být tebou zvolil spíše nějaký redakční systém s nějakým výchozím designem a prostě pokud zjistíš, že je o tvoje stránky patřičný zájem(zajistíš dobrým obsahem) tak bych třeba pak zvážil, že si zkusíš nějaký stránku napsat sám a třeba si zaplatíš nějaké konzultace s nějakým expertem přes webové stránky který by po tobě doladil "tvoje mouchy"(nebo to necháš někoho jiného celé napsat). Ale to je na tobě.

Myslím, že jako přechodný stav je tohle dostatečné, piš kvalitně a úspěch se dostaví i přes "horší" design. Příjde mi zbytečné kopírovat biografii některých sportovců doslova z wikipedie(nevím jestli to děláš či ne), to je lepší tam žádnou nedávat, protože pokud se chci dozvědět něco o sportovci xy tak fakt radši půjdu na wikipedii než chodit na nějaké takovéhle "menší" weby ke všemu to dost kazí dojem.
Rfilip
Profil
Web se vůbec nenačte, skončí to bud na nedostupném nebo přetíženém ("503 Service temporary unavaible") serveru. Zřejmě to ten free-hosting výkonově nezvládá.
quatzael
Profil
Chamurappi:
Zjevně máš utkvělou představu, že návštěvníky grafika webu zajímá. Pokud je neobtěžuje, tak jim je většinou naprosto ukradená.
Když nemáš obsah, který návštěvník nenajde na lepších webech tak, tak jde pro ten stejnej obsah prostě na lepší web. Já to tak například dělám. A podle návštěvnosti webů pro to hovoří i statistiky. Ukaž mi web s takovýmhle způsobem zpracování a podobnou obsahovou náplní, který by měl nějakou rekordní návštevnost.

Když vezmu za příklad třeba jakpsatweb.cz, tak to byl jeden z webů, na který jsem zabrouzdal, když jsem se snažil získat první info o programování webů. Protože jsem v tý době o tvorbě webu nevěděl prakticky vůbec nic, tak jsem si z toho dělal srandu, že by se to mělo spíš jmenovat jaknepsatweb.cz, protože jsem měl v úmyslu udělat opravdu moderní (a komerčně) úspěšné stránky, takže podle grafiky, která vypadá jako z dob internetového pravěku, tzn. začátek 90. let (doufám, že se autor neurazí a nedá mi doživotní ban, protože tohle doufám nemůže nikdo brát jako urážku nýbrž nespornej fakt), jsem získal dojem, že na tyhle stránky se šáhlo naposledy v devadesátých letech a odradilo mě to, protože když chci dělat moderní stránky tak hledám spíš u zdrojů, kde to vypadá, že to autor psal v době kdy už tyto moderní technologie existovaly..

Takže jsem to vyřešil tak, že jsem si koupil knížky a dostal jsem se sem až díky této diskuzi, která je zase dobrým příkladem kdy opravdu dobrá funkčnost a především obsah (i když jsem už kvůli pár věcem musel použít stackoverflow, protože zde se nenašel nikdo kdo by si s mým problémem věděl rady) vítězí nad touto zastaralou grafikou..

Právě proto, jsem taky psal, aby mi tady kolega lionel messi sdělil v čem spočívá ten jeho obsahový zázrak, díky kterému bude získávat věrné návštěvníky.

Na tom by něco změnilo, kdyby lionel messi používal zázračně lepší grafiku?
Já jsem psal, že se o sport moc nezajímám, ale to neznamená, že se o něj nezajímám natolik, abych si každý den několik zpráv o sportu přečetl. Ale to je hlavně pro to, že můj čas věnuju jen věcem, který mě ve sportu zajímají a to zjistím rychle, především podle výstižného nadpisu článku a podle doprovodné fotografii. Když bude někde na idnesu.cz například zpráva, že Rosický přestupuje z jednoho klubu do jiného, tak to zjistím tak, že tam dají fotku Rosického a výstižný a stručný nadpis, podle kterého hned zjistím co je v článku obsaženo..
Tady lionelu messimu jsem například radil, aby nadpisy článků zmenšil, protože když jsou téměř přes celou stránku tak jsou paradoxně méně přehledné než kdyby byly menší..

Celkově mi tvůj příspěvek připadá docela hloupý, protože nepřináší žádnou konkrétní radu, jen nadává na víceméně podružný aspekt tvorby webů.
Přináší! Moje rada je celý to předělat! Nejdřív se pořádně zamyslet nad tím jak by měl vypadat web, na který lidi opravdu baví chodit a pak se pustit do práce. Já jsem psal, že jsem si vědom, že to není vůbec jednoduchý a sám jsem byl překvapenej jak je to opravdu těžký udělat kvalitní webdesign. Sám taky dělám "první" web a ještě pořád není hotovej, ale protože opravdu chci, aby to byl web, který opravdu bude dávat uživateli nějakou přidanou hodnotu oproti konkurenčním webům a bude kvalitně zpracovanej po všech stránkách (nejenom graficky), tak to trvá bohužel tak dlouho a nad grafikou se snažím opravdu přemýšlet, zkoušet, předělávat nebo průběžně zdokonalovat, když dostanu nějakej nápad, mezi tím co programuju to ostatní neviditelný..

Takže prostě konkrétní rady co by tam měl doopravit moc nemá v týto fázi cenu dávat, protože za sebe jednoznačně říkám, že by to měl celý předělat!

lionel messi:
Jinak mi došlo, že ani vlastně nevím kolik je Ti let.

Hele jestli Ti je míň než 10, tak se omlouvám a na to, že je to Tvůj první web tak, bez nějaký ironie, velká pochvala a potlesk..

Jestli Ti je mezi 10 a 15, tak sice jako první pokus fajn, ale už by ses pomalu měl dívat co jak kde vylepšit.

Jestli Ti ale už táhne k dvacítce nebo jsi už dokonce o hodně starší, tak proboha by Ti mělo být jasný, že s takovýmhle webem nemůžeš udělat žádnou uspokojivou návštěvnost.

Záleží o co Ti jde. Jestli chceš získávat pravidelné návštěvníky, kteří budou rádi navštěvovat Tvůj web, tak prostě musíš tomu dát o hodně víc..
Takhle podle mě se tam někdo objeví spíše omylem a rychle odejde


Anonymní:
a hodně těchto fanoušků tráví více času se svým sportem než na počítači
No právě. Proto spíš každej najede na osvědčenej idnes.cz místo toho, aby ubíjel čas brouzdáním po těchhle amatérských stránkách..


lionel messi, Chamurappi, Anonymní:

Neberte to tak, že se tady snažím shazovat veškerý výtvory ostatních, ale někdy mi připadá, že máte nějakej jinej internet než já..

Na takovou, s velkým prominutím opět, "ubohou" stránku říkáte: "celkem dobrý", "ujde to", "sportovci na to budou chodit", "hlavně, že tam je ten obsah"..

Umíte si vůbec představit jaká je na webu konkurence??
Totálně pohořeli velcí hráči jako v USA například Altavista, kterou převálcoval Yahoo! Co se týká Česka tak Centrum.cz, Atlas.cz, Quick.cz (to snad už ani neexistuje) ustavičně padají dolů.. Sreality.cz už prakticky kromě bezrealitky.cz nemají vůbec konkurenci..
A víte co stačí na to, aby i velmi navštěvovaný weby úplně bouchly? Jenom to, že je jinde existuje stránka, která je výrazněji lepší, má lepší zpracování, obecně nabízí víc z toho, co si zákazník přeje..
A ten rozdíl nemusí být nijak velký, stačí trochu dělat něco hůř než jinde a zákazníci k vám prostě nejdou. Protože překliknout na jinou stránku je strašně hodně jednoduchý!!

Opravdu si myslíte, že takhle zpracovaná stránka jako jí tady udělal lionel messi má šanci konkurovat těm zaběhlým portálům??
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
Ukaž mi web s takovýmhle způsobem zpracování a podobnou obsahovou náplní, který by měl nějakou rekordní návštevnost.
Rozhodující je ten obsah. Nevím, neznám sportovní weby.
Hodnocení vzhledu je subjektivní. Vesměs každý velký redesign webu vyústí v nadávání lidí, kterým se více líbila stará verze. Rozhodující není, co lidi říkají, ale co dělají. I ošklivé weby mají velkou návštěvnost.

podle grafiky, která vypadá jako z dob internetového pravěku, tzn. začátek 90. let
Na začátku 90. let vesměs neexistovaly prostředky pro jakoukoliv webovou grafiku.

hledám spíš u zdrojů, kde to vypadá, že to autor psal v době kdy už tyto moderní technologie existovaly
Jaké moderní technologie? Během posledních deseti let nevzniklo vesměs nic zajímavého a převratného. I před deseti lety bys mohl relativně snadno udělat web vypadající podobně, jako dnešní takzvaně moderní weby. Ale nikomu by se to nejspíš tenkrát moc nelíbilo. Prototypem ošklivé stránky byl velmi dlouho Google.com. Během let se jeho grafické zpracování prakticky nezměnilo, změnil se vkus webových grafiků. Móda je pomíjivá.

aby mi tady kolega lionel messi sdělil v čem spočívá ten jeho obsahový zázrak
Proč to musí být hned zázrak? To vážně tak moc záleží na tom, že stránka nevypadá moc hezky, aby to musela vyvažovat zázračně kvalitním obsahem? Běžným brouzdalům je fakt putna, jak web vypadá. Může být klidně obyčejný… a i s obyčejným obsahem přinášet návštěvníkům i autorovi radost. To, že nepředběhne sport.idnes.cz nebo Wikipedii, přece vůbec nic neznamená, to nejspíš ani není cíl. Předělání grafiky mu k předběhnutí velkých webů stejně nepomůže. Ani o píď.

aby nadpisy článků zmenšil
Na sport.idnes.cz jsou nadpisy o kousek větší. Akorát používají méně masivní písmo.

Sám taky dělám "první" web a ještě pořád není hotovej […] tak to trvá bohužel tak dlouho
To máš rozhodně menší návštěvnost než lionel messi.

Jinak mi došlo, že ani vlastně nevím kolik je Ti let.
Aha, takže záleží především na grafice a na věku autora :-)

Umíte si vůbec představit jaká je na webu konkurence??
Umíš si vůbec představit, kolik brouzdá na Webu lidí?
Reakce typu „důležitější je obsah“ tady zaznívají proto, že tvé hodnocení bylo extrémně jednostranné, nikoliv proto, že by hodnocená stránka byla ve všech ohledech vyjma grafiky bezkonkurenční.

A víte co stačí na to, aby i velmi navštěvovaný weby úplně bouchly?
Těch faktorů je hodně. Grafika má opravdu marginální vliv. Jen pozlátko…

Opravdu si myslíte, že takhle zpracovaná stránka jako jí tady udělal lionel messi má šanci konkurovat těm zaběhlým portálům?
Myslím, že tvoje kritika nemá moc šancí konkurovat té naší. Proč jí vůbec píšeš? Je to pesimistické, má to spoustu zdvojených teček a zdvojených otazníků, to snad ani nikdo nebude číst… :-)
pako
Profil *
Ak to robis sam, nemozes poskytovat o tak vela disciplinach nic viac ako agregat sprav ktore uz vysli inde, pripadne par komentarov, ktore uz asi beztak vysli inde. Otvoril som si napriklad cyklistiku a nasiel som popis prvych troch etap TdF a potom nejake zhrnutie. Nic viac, z tvojej stranky sa nedozviem ani kto bol celkovy vitaz. Vo futbale pises o dvoch zapasoch pohara konfederacii, par zapasoch LM. Bez hlavy a paty. Slovensko hralo len tri zapasy na MS 2013v hokeji ? Chaos.

Pripada mi to ako - mam napad, otvorim obchod. Z drogerie budem predavat dva druhy zubnej pasty, z elektra redukciu velky - maly jack a z potravin parky. Chleba nemam, ale mozno objednam avivaz, ak budu ludia chciet kecup.

Myslim, ze sa bud mozes specializovat, na jeden - dva sporty a pisat seriozne analyzy a komentare, s tym ze casom mozno zacnes ziskavat informacie zo zakulisia, pre ktore by niekto bolo ochotny ist citat tvoj web, alebo sa skus dostat do sportovej rubriky akychkolvek novin (print/internet) a na svoj web sa rovno vykasli.

Kazdopadne na stranku s obsahom aky tam teraz je a pristupom, aky mas k rubrikam mozes na citatelov zabudnut.

Ja by som si mozno rad precital clanok o tom, ake su sance jednotlivych klubov na zisk Stanley Cupu alebo kto pravdepodobne postupi zo skupin v LM a preco. Ked ta budem respektovat ako autora, mozno si nabuduce precitam preco si myslis, ze s finmi nemame velku sancu, zatial nemam dovod citat si, preco si to myslis ty.

quatzael:
Halvu z ukrajinskeho trhu zabalenu v miestnej obdobe rudeho prava si nekupis, ale exkrement v hodvabe by si bral ?
lionel messi
Profil
juriad:
So všetkým uvedeným súhlasím, postupne pripomienky zapracujem (niekoľko dní), verím, že použiteľnosť naozaj dokážu zlepšiť.

Anonymní:
Ďakujem za povzbudenie. Biografie asi už dávať nebudem. Čo sa týka CMS, som lenivý a nechce sa mi inštalovať a navyše som človek, ktorý ide radšej vlastnou a strastiplnou cestou.

quatzael:
Jinak mi došlo, že ani vlastně nevím kolik je Ti let.
Ani sa to nedozvieš, tým si buď istý!!

A inak, čo bolo módne včera, nie je dnes...

Chamurappi
Ďakujem za výpočet chýb, na mnohé som ani nepomyslel. Aké písmo použiť v hlavičke namiesto Comic Sans MS?

Sestavuješ HTML ručně, nebo na to máš nějaký šablonovací nástroj?
Ručne a includujem v PHP. Keď som pred týždňom prechádzal na PHPko, zabudol som HTML vloženie menu z článku odstrániť, vďaka za upozornenie.

pako:
Asi by to chcelo viac systému, kvality a menej kvantity, uvidím, čo sa s tým dá spraviť.


Web prejde aj určitým redizajnom, pridám nejaké gradienty.


quatzael:
Na takovou, s velkým prominutím opět, "ubohou" stránku
Nedá mi nevrátiť sa k tejto vete a napísať: úbohé (s veľkým "Prepáč!!) sú hlavne 2 interpunkčné znamienka za vetou!! Bolo by lepšie, keby si už prestal dookola omieľať to isté, prináša to len vyostrovanie diskusie.
Lorin
Profil *
Ohledně Comic Sans MS, mohl by mi někdo vysvětlit co vám na tomto písmu "tak" vadí? Je to písmo jako každé jiné. Pravda samozřejmě je, že je nadměrně využívané tam, kde by se třeba (podle osobních preferencí návštěvníka) asi hodilo písmo jiné. Hlavně na neprofesionálních stránkách. Tak asi vznikl dojem "levného fontu".
Osobně bych ale do hlavičky dal také jiný font. Něco hranatějšího :)

Přes quatzaelův nevybíravý výstup, s ním musím souhlasit v tom, že vzhled webu trochu zapsal dobu. Nicméně stále musíme brát v potaz, že jde o první web. Ruku na srdce, opravdu váš web splňoval nejmodernější trendy co se vzhledu týče? Byl schopný uspět v té obrovské konkurenci ostatních portálů? Pravděpodobně ne, přesto jste z něj měli radost.

V poslední době (alespoň dle mého dojmu) celkem frčí jednoduché, ne moc barevné weby (ukázka). Když se jednoduchý vzhled okoření o nenápadné stínování, kulaté rohy a podobné blbiny, může web vypadat i přes jednoduchost krásně.

Doporučil bych také nainstalování některého redakčního systému. Instalace je záležitostí několika minut. Ty se vám mockrát vrátí časem ušetřeným na sestavování vlastního HTML..
kaktuss
Profil
Lorin:
Ohledně Comic Sans MS, mohl by mi někdo vysvětlit co vám na tomto písmu "tak" vadí?

A možno aj preto :-).
quatzael
Profil
Chamurappi:
I ošklivé weby mají velkou návštěvnost.
Jo, ale výrazně to vynahrazují tím obsahem. A jsou aspoň přehledné. Ale tady u tohoto webu je přehledné sotva to hlavní menu. Seznam článků přehledný není. Kdybych chtěl najít něco konkrétního tak musím pročítat všechny nadpisy, nebo hledat pomocí Ctrl + F, což snad mi tady nebudete tvrdit, že to je přehledný web. Proč tam nejsou vůbec žádný obrázky?? Navíc pako, který tvrdí, že některý ty články pročítal, z toho obsahu taky není nadšenej. Tak jak podle Tebe může konkurovat daleko zaběhlejším webům jako je např. idnes.cz?

Během posledních deseti let nevzniklo vesměs nic zajímavého a převratného.
Tobě uniká ta nejpodstatnější pointa!! Já jsem hledal stránky, který mě naučí vytvářet moderní weby. O programování webových stránek jsem nevěděl prakticky VŮBEC NIC!!! Tzn. jelikož jsem začal používat internet nějak od konce 90. let, viděl jsem jakou prošel velkou proměnou. A když vůbec nevíš jak vytváření webu funguje, tak prostě předpokládáš, že když všechny ty funkce, který má dneska běžný web v devadesátých letech nikde k vidění nebyly, že to tenkrát programovat nešlo a musíš na to použít nějaký moderní programovací jazyky nebo kdo ví co.. Takže to prostě nepůjdeš hledat na web, který vypadá, že ho psali nějací nadšení vysokoškoláci v 90. letech, kdy ještě neexistovalo to co existuje dneska.
Já když jsem před rokem a půl poprvé hledal info o programování tak jsem vůbec nevěděl co je a k čemu slouží javascript, prostě vůbec nic, jenže to si bohužel vůbec nedokážeš představit..

A lidi, kteří chtějí začít dělat weby tak mají většinou vyšší ambice než napsat stránku s frází: "Hello World!".. Takže pokud narazí na jakpsatweb.cz, tak je to, stejně jako mě, odradí už jen podle tý grafiky, protože získají dojem, že tahle stránka neučí nic ze současných moderních vymožeností.
Což je částečně pravda, protože například jQuery tam snad podle vůbec není a jak vytvářet moderní aplikace do mobilů a tabletů taky ne.

To, že se nic moc nezměnilo a lze všechno vytvářet s původními "technologiemi" je možná trochu pravda, ale jde na to jít určitě sofistikovanější cestou.

lionel messi:
Proč se hned urážíš?? Říkal jsem Ti, že se Tě nesnažím nijak shazovat. Ale dal jsi příspěvek do diskuzního tématu: Názor na stránku, tak se Ti snažím vyložit svůj názor, kterej je bohužel takovej jakej je.
Někdo to tady nazval jako průměrnej web, Chamurappi naznačuje, že na takový weby zřejmě chodí (úmyslně a dobrovolně) běžně. Já tomu moc nevěřím. Možná existují jedinci, kteří na webu koukají jen na text a jakoukoliv grafiku naprosto automaticky přehlíží. Možná jsou i šílenci, kteří radši koukají přímo na zdrojový kód, protože z něj vyčtou víc, ale já si opravdu myslím, že naprostá většina uživatelů internetu se chová úplně jinak.

A jestli nechceš, aby ty Tvoje články četli jenom roboti, tak by jsi měl radikálně změnit svůj přístup.
Neřeš blbosti jako jestli je to Tvůj první web nebo ne. Pokud chceš, aby web dál fungoval a byl alespoň nějak navštěvovanej, tak to opravdu musíš celý předělat. Žádná sebelítost jen prostě 100% sebereflexe!!

Já taky vytvářím svůj první web. A grafiku jsem tvořil na několikrát a několikrát jsem to totálně od základů předělával a to i přes to, že jsem ji vytvářel několik měsíců.. Prostě jsem viděl, že tudy cesta nevede a musím to udělat úplně jinak. Myslíš, že mi nebylo líto to celý hodit do koše, s vědomím kolik času a energie jsem do toho investoval??

Teď to už jakž takž graficky vypadá ok, ale logo si stejně asi nechám udělat od nějakýho profesionála, protože mě prostě nic nenapadá lepšího a ještě tam nějaký věci trochu upravím. Ale už to aspoň vypadá dost uspokojivě a lidem, kterým jsem to ukazoval se to líbilo (reakce byly od nadšených až po takový ty typu ujde to - což dokazuje, že každý má trochu jiný vkus).
Teď teda už pracuju čistě na jednotlivých aplikacích webu, takže grafiku už sem tam jen doplňuju.

Prostě se neurážej a začni pořádně makat a uvidíš, že ze svýho výtvoru budeš mít daleko víc radost, protože potom se dostavíí i reálný výsledky, tzn. návštěvnost a popularita webu. Takhle Ti tam příjde jen pár lidí z diskuze, kteří Ti to zkritizují podobně jako já a možná i nějakej ten robot..
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lorina:
mohl by mi někdo vysvětlit co vám na tomto písmu "tak" vadí?
Viz třeba Proč nesnášíte Comic Sans MS?

Ruku na srdce, opravdu váš první web splňoval nejmodernější trendy co se vzhledu týče?
Možná i jo. V tu dobu skoro žádné konkrétní trendy nebyly, World Wide Web byl rád, že se vysvobodil ze zajetí osmibitových barev :-)

Doporučil bych také nainstalování některého redakčního systému.
Třeba ho baví programovat. Ty velké konkurenční portály, které mu s quatzaelem dáváte za vzor, také mívají vlastní redakční systémy.


Reaguji na quatzaela:
Tak jak podle Tebe může konkurovat daleko zaběhlejším webům jako je např. idnes.cz?
Copak já tvrdím, že může? Přečti si znovu můj předchozí příspěvek, musel bych se hodně opakovat.

Ale tady u tohoto webu je přehledné sotva to hlavní menu.
Proč tedy kritizuješ zejména — a zpočátku i pouze — to, jak stránka vypadá, když má mnohem závažnější nedostatky?

Což je částečně pravda, protože například jQuery tam snad podle vůbec není
To je dobře, aspoň je méně závisláků :-)
Na popis optimalizace pro mobily postačí jeden krátký článek.

Chamurappi naznačuje, že na takový weby zřejmě chodí (úmyslně a dobrovolně) běžně.
Pravidelně a často navštěvuji jen velmi málo webů. Skoro vše ostatní většinou nacházím vyhledávačem a ten hledá podle textů. Ano, chodím běžně na stránky ošklivé i hezké, rozhoduje pouze obsah.
Mimochodem, když jsi taková předpojatá frikulínská supermodelka, znáš nějaký graficky propracovaný mobilní web?

Možná existují jedinci, kteří na webu koukají jen na text a jakoukoliv grafiku naprosto automaticky přehlíží.
Těch je drtivá většina.
Podívej se pořádně na ten tvůj idnes.cz — skoro žádnou vlastní grafiku nemá, vyjma fotek a fádního nepříliš povedeného loga jsou takřka všechny graficky atraktivní prvky součástí bannerů. Zářným příkladem je ta podkreslující reklama okolo obsahu (říká se jí branding). Grafik si pomyslí „na FullHD monitoru je hodně místa, dám tam nějakou pěknou tématickou ilustraci“, ovšem obchodník řekne „to je ale pěkně velká výloha, tam prodáme reklamu, lidem je stejně fuk, co tam je“. Myslíš, že grafikův úhel pohledu by byl komerčně úspěšnější? Těžko.

já si opravdu myslím, že naprostá většina uživatelů internetu se chová úplně jinak
Udělej si A/B test na tom svém chystaném prvním webu — půlce lidí dej horší grafiku a sleduj, která polovina se zachová víc dle tvých očekávání.

Žádná sebelítost jen prostě 100% sebereflexe!!
Když ani autorovi na vzhledu moc nezáleží, tak jakápak sebelítost… urážlivá je jen tvá povrchnost. Nejen pro něj.
Kdyby ti nějaký umělecký architekt řekl, že nemáš rozum, protože bydlíš v příšerně uspořádaném bytě, v němž on vidí spoustu nedostatků, které tobě ovšem funkčně vůbec nevadí a nepřekážejí ti, cítil bys sebelítost? Začal bys pořádně makat, abys bydlel tak, jak je to teď správně?
quatzael
Profil
Chamurappi:
Proč tedy kritizuješ zejména — a zpočátku i pouze — to, jak stránka vypadá, když má mnohem závažnější nedostatky?
Psal jsem, že by to měl celý kompletně předělat, přičemž odstraní i ty ostatní nedostatky.

To je dobře, aspoň je méně závisláků :-)
Nepoužíváš žádný jQuery? Jako, že si programuješ všechny funkce sám nebo považuješ funkce, který jQuery nabízí, za zbytečný, bez kterých se web obejde?

rozhoduje pouze obsah.
Takže chceš říct, že bys chodil na stránky, který by měly pouze text bez CSS i přesto, že by vedle existovaly stránky se stejným obsahem, ale navíc s kvalitním webdesignem? Nevěřím.. A jestli to je pravda, tak jseš jeden z velmi malého počtu uživatelů internetu, kteří takto vybočují.

Podívej se pořádně na ten tvůj idnes.cz — skoro žádnou vlastní grafiku nemá
Chytáš mě moc za slovo, říkám grafika, ale tím myslím celkovej webdesign..
Ty řekneš, že to skoro žádnou grafiku nemá.. Ale vidíš jak je i to minimum barev (prakticky jen dvě a černý písmo) perfektně sladěný, že to vytváří dojem velmi přehledného a "hezky graficky zpracovaného" webu..
To je právě to náročný, udělat takhle "jednoduchej" web.. Vypadá to strašně jednoduše, ale dopadá to velmi často tak jak se tady podařilo messimu.

ta podkreslující reklama okolo obsahu
I ta poskakující reklama má na idnesu určitě svý pravidla. Nevěřím že by si tam nechali dát nějakou blikající hrůzu z osmibitovek..
Vidíš, že ta samotná reklama je tam většinou hodně dobře graficky zpracovaná.. Takže se s tím sám idnes.cz ani nemusí namáhat a udělají to za něj zadavatelé.. jenom to s nima skonzultuje a má pestrý web, který se časem obměňuje..

Kdyby ti nějaký umělecký architekt řekl...
byt si zařizuješ sám pro sebe, nechodí Ti tam trávit čas náhodní hosté..
webové stránky děláš pro uživatele, návštěvníky, těm se to musí líbit.. jinak tam nebudou prostě chodit..

Pochybuju, že by si tady messi psal články a házel je na web jen pro to, aby si je sám mohl po sobě číst (což by ale každopádně asi prospělo a psal by to líp a ne jak to výše popisuje pako)

Mě můj první návrh webu lidi zkritizovali, a protože jsem byl schopnej se zamyslet a uvědomit si, že tudy cesta opravdu nevede, tak jsem to prostě bez nějakýho fňukání celý kompletně předělal.. To že jsem spláchl několika měsíční práci bylo hodně hořký, ale po racionálním přemýšlení se s tím prostě nic lepšího dělat nedalo..

Po mnoha dalších pokusech jsem dospěl až k verzi, která je už docela uspokojivá.. Furt to není dokonalý, ale hodně lidem se to už doslova líbí, takže vidím, že se to vyplatilo.. Znova opakuji, že mi to dalo OPRAVDU VELKOU PRÁCI A NESPOČET PŘEDĚLÁVÁNÍ než jsem našel to dosavadní nejlepší řešení.. Nehraju si tady na nějakýho nadanýho člověka.. Jen říkám, že za tím byla poctivá tvrdá práce..

Jinak webdesign na tom mým webu zdaleka není to hlavní co řeším.. Programuju tam "chytré" aplikace, aby to bylo opravdu user-friendly a předčilo to konkurenci.. naštěstí konkurence dala laťku docela nízko co se týká webdesignu a funkčnosti (naopak dala všechny prostředky do propagace a reklamy), ale i tak je to hodně náročný to celý vytvořit s tím hafem funkcí co to má mít..

Prostě můj přístup je, že když chci, aby to mělo úspěch tak to nesmím odfláknout..
Takže moje rada pro messiho je opět stejná: více poctivé práce a pozitivnější přístup ke kritice (a žádný výmluvy na první web!!)


Chamurappi:
Jinak bych ještě doplnil, že webdesign slouží především k tomu, aby jsi nemusel pročítat nebo skenovat očima celej obsah webu, ale rovnou se dostal očima tam kde je to co Tě zajímá.. Každýho rychle otráví (Ty jseš možná výjimka) když má hledat nějaký info v nepřehledném toku textu..

Taurus
Profil
lionel messi:

Nevím, jestli to někdo už nepsal, ale používej nějaký pevný layout, třeba 960 px. Na mém širokoúhlém se dlouhé texty špatně čtou. Vyhoď comic sans a použij vhodnější písmo. Šetři barvama v menu.

quatzaeli, celé je to tu o tom, že tu kritiku jsi nepodal moc hezky a nápomocně. Jestli je to první práce, dá se to taky chápat s větší rezervou.

Jestli Ti je mezi 10 a 15, tak sice jako první pokus fajn, ale už by ses pomalu měl dívat co jak kde vylepšit.

Kdyby to tak bylo… tak přesně to přece udělal. Díval se tady, co, jak, kde vylepšit. A co se dozvěděl, třeba od tebe? ...

Jestli Ti ale už táhne k dvacítce nebo jsi už dokonce o hodně starší, tak proboha by Ti mělo být jasný, že s takovýmhle webem nemůžeš udělat žádnou uspokojivou návštěvnost.

Věz, že třeba mu nejde o velké návštěvnosti, vždyť je to i první web. A dost lidí nemá estetické cítění – co je jasné tobě, nemusí být jiným. Trochu nadhledu...

Pokud je ti pod deset, tak chválím, že umíš psát tečky. Pokud pod patnáct, tak by ses měl zamyslet, jak lépe psát typografická znaménka a pokud je ti nad dvacet, tak by ti proboha mělo být jasný, že dvě tečky za sebou jsou volovina.
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
Jako, že si programuješ všechny funkce sám nebo považuješ funkce, který jQuery nabízí, za zbytečný, bez kterých se web obejde?
Obojí.

Takže chceš říct, že bys chodil na stránky, který by měly pouze text bez CSS i přesto, že by vedle existovaly stránky se stejným obsahem, ale navíc s kvalitním webdesignem?
To je dost hypotetická situace. Zpravidla nemám informaci, jak stránka vypadá, před tím, než ji navštívím. Jakmile ji navštívím, tak už tam jdu za účelem dozvědět se hledanou informaci. Pokud obsahu forma nepřekáží, tak je mi jedno, jaká je. Pokud překáží, tak si vypnu JS a CSS :-)
Bavíme-li se o stránkách, na které chodím pravidelně, vybral bych si tu, která by byla přehlednější. Což neznamená nutně esteticky hezčí.

jestli to je pravda, tak jseš jeden z velmi malého počtu uživatelů internetu, kteří takto vybočují
Z jakých statistik vycházíš? Spíš ze svých dojmů a přání. To, že část hodně navštěvovaných webů dobře vypadá, je jen náhoda, není tam příčinná souvislost (a pokud ano, tak opačným směrem).

vidíš jak je i to minimum barev (prakticky jen dvě a černý písmo) perfektně sladěný, že to vytváří dojem velmi přehledného a "hezky graficky zpracovaného" webu
Jiné sekce tam mají jiná zabarvení a také to ničemu nevadí. Žádný promyšlený systém v tom nevidím, jsou to pokaždé jen dvě svévolně tipnuté barvy. Kdyby lionel messi nastavil Arial, nabarvil odkazy a nastavil bílé pozadí, výsledek by vypadal hodně podobně jako sport.idnes.cz — to opravdu náročné není.

Nevěřím že by si tam nechali dát nějakou blikající hrůzu z osmibitovek.
Nedávno jsem v sekci Kultura viděl intenzivně blikající reklamu na Óčko, dokážou tedy hrůznou reklamu nejen schválit, ale i (nechat si) vyrobit. Blikání je proti pravidlům SPIRu, protože může vyvolat epileptický záchvat, takže by taková reklama procházet neměla.

Vidíš, že ta samotná reklama je tam většinou hodně dobře graficky zpracovaná
Protože reklamní agentura, která reklamu vyrábí a plochu si objednává, potřebuje nabízet svým klientům hezké pozlátko, nikoliv proto, že by majitelé inzertních ploch aktivně bojovali proti nehezkým kreativám. Jediná konzultace, která může reálně nastat, je: „Váš výtvor je moc datově velký či výkonově náročný, snižte kvalitu obrázků či animací.“ … žádná estetická komise nad bannery určitě nebdí. Nevyplatilo by se to.

byt si zařizuješ sám pro sebe, nechodí Ti tam trávit čas náhodní hosté..
Tak si představ hotel. Fungující, kde běžně bydlí obyčejní lidé, kterým odborné architektonické hříchy nevadí. Co jsem tím chtěl říct: občas jsou odborníci odtržení od reality, dramaticky přeceňují význam svých znalostí a dovedností. Mohl jsem krom architektů vytáhnout i profesionální kuchaře z nóbl hotelů, kteří jsou pyšní na to, že naservírují doprostřed velkého talíře jakýsi homeopatický vzorek jídla, jehož okolí ušpiní lžičkou omáčky, a kteří se také na opravdové porce opravdového jídla dívají s opovržením.
quatzael
Profil
Chamurappi:
„Jako, že si programuješ všechny funkce sám nebo považuješ funkce, který jQuery nabízí, za zbytečný, bez kterých se web obejde?“
Obojí.

Takže mám Tvůj přístup chápat asi takto: "Je to naprosto zbytečný, proto si to radši naprogramuju sám." ??
Neuraž se, ale zasmál jsem se fakt dobře..

Bavíme-li se o stránkách, na které chodím pravidelně, vybral bych si tu, která by byla přehlednější. Což neznamená nutně esteticky hezčí.
O to tu jde, pokud messi vytvoří portál, na který se lidé dostanou víceméně náhodou a už se nikdy, kvůli tomu co tam viděli, nevrátí, tak je to prostě špatně.

Žádný promyšlený systém v tom nevidím, jsou to pokaždé jen dvě svévolně tipnuté barvy.
Tak tady si můžeš být stopro jistej, že se mýlíš. Nic se netypuje, ale v mnoha případech se dělá hodně důkladná analýza barev, někdy zahrnující i přímo výpočty těch hexadecimálních kódů. O grafice toho nejspíš asi moc nevíš. Tohle ani trochu nejsou tipnutý barvy.
Dělal jsi někdy web komplet včetně barev?? Tipoval jsi barvy jen tak? Je to teď úspěšnej a navštěvovanej web?

to opravdu náročné není.
To si piš, že to náročný je!!
Já jsem vybíráním vhodných barev na svůj web strávil hodně času, a pokusů bylo víc než dost. Pořád to ještě není úplně ono, ale už to aspoň jakž takž vypadá. Když jsem začal dělat první návrh, tak jsem si myslel, že to na tom opravdu nebude nic složitýho, ale ukázalo se, že to je zásadní problém na celým webdesignu!!
Trochu je problém to, že hodně displejů se dováží z Asie, kde si s nějakou kalibrací barev těžkou hlavu nedělaj, takže každej monitor ty barvy zobrazí trochu jinak. Ale to je v dnešní době už minoritní problém, a prakticky to běžný člověk pouhým okem nepozná.
Spíš větší roli hraje fakt, že hodně lidí je barvoslepých a nedokážou barvy tolik rozlišovat. To může být klidně i Tvůj případ (a nemusíš o tom vůbec vědět - barvoslepost neznamená, že vidíš svět černobíle).


Tak si představ hotel. Fungující, kde běžně bydlí obyčejní lidé, kterým odborné architektonické hříchy nevadí.
A jsme zase u toho. Uniká Ti ten nejpodstatnější fakt!! Ty porovnáváš dva produkty s odlišnou cenou. Ale na internetu to funguje tak, že máš vedle sebe dva různý produkty a OBA JSOU ZADARMO!!

Tak si teda Ty teď představ vedle sebe dva hotely s restauracemi. Jeden luxusní s kvalitním vybavením, personálem a jídlem a druhý "obyčejný", který splňuje účel, tzn. přespím tam a najím se tam..

Kam by asi lidi chodili kdyby měly oba hotely stejný ceny?? Myslíš, že by jim to bylo úplně jedno a byly by to hotely plus mínus podobně obsazeny. Proč tedy lidé jsou ochotni platit nesrovnatelně vyšší částky za luxus?
Nechápeš základní ekonomickou realitu (zřejmě nemáš žádný ekonomický vzdělání, jinak by Ti něco říkaly pojmy užitek a racionální rozhodování spotřebitele).

Prostě když máš dva weby, oba jsou zadarmo a jeden přináší výše užitku než ten druhý tak naprostá většina uživatelů se chová racionálně a jde tam kde toho dostanou zadarmo víc. A nevznikají tady vůbec žádný náklady jako jinde když měníš poskytovatele, prostě jen uděláš pár kliků myší a horší stránce dáš bye bye.


Já když jsem vytvářel webdesign, tak jsem se ptal známých co si o tom myslí. A když mi většina na rovinu řekla, že je to slabý a nic by si z takový stránky neobjednali, tak jsem to prostě celý předělal.
Vůbec se mi i od jiných lidí potvrdilo to, že se chovají podobně jako já. Tzn. největší roli hraje první dojem, když na mě vyskočí odfláknutá stránka, tak vůbec nezkoumám co má za obsah a jdu pryč. Ke všemu v mým případě kdy se mají přes mojí stránku objednávat služby za nemalý peníze a zadávat osobní údaje, tak je celková důvěryhodnost stránky alfou omegou celého úspěchu. A tu důvěryhodnost vzbudí v návštěvníkovi nejvíce ten propracovaný webdesign.
Proto tenhle přístup, kdy mluvíš o ignorování webdesignu a upřednostňování obsahu prostě ve většině případů nefunguje.

A pokud jde o sportovní stránky Messiho, tak myslíš, že tam webdesign, který vyvolává v návštěvnících důvěryhodnost, nehraje roli??
Kdo bude číst články, o kterých nemá jistotu, že se v nich neobjevují nějaký zásadní chyby a mají hodnotný obsah?

Navíc když už jsme u té hodnoty obsahu, tak si vezmi zase jako příklad idnes.cz a placenou část MF DNES. Ukázalo se, že tento typ business modelu, kdy se po zaplacení dostaneš k většímu a hodnotnějšímu obsahu, nefunguje. Pár předplatitelů se našlo, ale není dost lidí ochotných za to platit, když jinde mají méně obsahu úplně zadarmo.

To, že část hodně navštěvovaných webů dobře vypadá, je jen náhoda, není tam příčinná souvislost
A že všechny tyhle navštěvovaný weby do webdesignu cpou nemalý peníze je podle Tebe taky náhoda?
joe
Profil
quatzael:
Neuraž se, ale zasmál jsem se fakt dobře..
Směšní jsou lidi s podobným přístupem jako ty. Chamurappi co chce, to si udělá, takový přístup zastávám a snažím se i praktikovat a i jsem se od něj díky této diskusi naučil :-)

lionel messi:
Nechci trávit čas tím, co si tady kolegové psali, tak se budu vyjadřovat jen k tvé stránce a jejímu kódu. Každý někdy začínal...

1. Odsazuj, nejlépe pomocí tabulátoru (skutečný TAB je lepší, ne mezery)
2. Psát do CSS a.futbal:link, a.hokej:link, a.tenis:link, a.nazory:link, ... nebyl dobrý nápad, proč nepoužiješ zápis #menu a { ... }, ušetříš si spoustu psaní. To samé při hoveru, napíšeš jen #menu a:hover {color:white; text-decoration: none; }, vnitřní okraj padding tam psát už nemusíš, budeš ho mít určený u #menu a. Pak pro odkazy v menu určíš jenom určité barvy, tedy například #menu a.hokej:hover {background-color:navy}. Nebudou se ti tak věci opakovat.
3. Dnešní moderní weby se točí okolo flat designu, inspiruj se. Pro použití barev už musíš mít jen grafické cítění, které při pohledu na tu tvou stránku není moc dobré :-) Barvy nejdou dohromady, používáš jich hodně, ...
4. Kliknu na "Tenis" v menu, ale položka se mi neoznačí jako aktivní.
5. JE těžké se orientovat pomocí textu, u jednotlivých sportů by mohly být ikonky.
6. Text nadpisů vůči textu se mi zdá moc velký.
7. Co použít nějaké moderní písmo, můžeš si vybrat třeba na www.fontsquirrel.com/
quatzael
Profil
joe:
Směšní jsou lidi s podobným přístupem jako ty.
Taky jsem psal, aby to nebral jako urážku, ale prostě to vyznělo srandovně..


Taurus:
A co se dozvěděl, třeba od tebe? ...
Já jsem mu dal radu.

Za prvý, aby dal pryč to uvítání, který začíná tím velkým nadpisem Vitajte na mojej stránke o športe. Tím zvýší důvěryhodnost těch svých stránek hodně výrazně.

Pak jsem psal, aby použil menší písmo pro nadpisy článků a dal tam nějaký obrázky.

A za třetí, aby to prostě celý předělal. Podle mě nemá řešit nějaký marginální úpravy, typu zvětšit odsazení mezi článkama. Psal jsem, že je důležitý, aby se nejdřív pořádně zamyslel nad tím jak to celý uchopit a inspirovat se může například na idnes.cz
A pak, aby si dal práci a zkoušel jak to udělat co nejlíp.

To, že je to jeho první web je jedna věc. Ale já jsem to pochopil tak, že to nebere jako pokus, že si něco zkusil naprogramovat a teď půjde dělat něco jiného.

Pokud jsem to pochopil dobře, tak mám za to, že chtěl vytvořit web, kam bude pravidelně psát články o sportu a kam budou lidi chodit si je číst.

A jestli je jeho ambice ta, aby tam lidé opravdu chodili, a to ne jen náhodou, že tam omylem zabrouzdají, tak by to měl totálně celý předělat!

Co je na tom tak nepochopitelnýho?? Já se ho nesnažím nijak shazovat, jen se mu prostě snažím vysvětlit, že takhle zpracovaný web je automaticky odsouzený k neúspěchu. Což předpokládám, že nechce, aby to tak bylo.

Ato nejlepší co teď prostě může udělat je to, že se pořádně zamyslí nad tím, jak by měl oblíbený a user-friendly web vypadat. Vzít si inspiraci jinde a hlavně dát si tu práci a nevymlouvat se na to, že je to první web. To, že děláš web poprvé, vůbec neznamená, že nemůžeš udělat lepší web než ostatní.

Pokud přece člověk chce vytvořit web ne jen jako "první" pokus, ale aby skutečně plnil svůj účel, tak snad musím mít trochu větší ambice. Já jsem se neučil programovat, jen abych si zkoušel hrát na kompu, ale abych stvořil plně hodnotný web. A předpokládám, že většina lidí, kteří začínají s programováním tak za účelem, aby něco hodnotnýho vytvořili.

Vůbec se ho nesnažím schazovat, jak mi tady furt podsouváte, že by byl neschopnej nebo tak nějak. Psal jsem, že vytvořit kvalitní web dá velkou práci, kterou on prostě nevynaložil. A já se mu snažím vysvětlit, že pokud chce, aby ten web byl alespoň nějak navštěvovanej, tak musí hodně změnit v tomto svůj přístup. A být otevřenější i k tý tvrdší kritice, zamyslet se nad tím proč tak kritika je.. Je prostě proto, že já ten web vidím celkově úplně špatně a jednoduše doporučuju celý předělat..


Taurus:
co je jasné tobě, nemusí být jiným.
Znovu opakuji, že mi to na začátku taky jasný nebylo.. Ale protože jsem byl schopen si vyslechnout i mnohem drsnější kritiku a zamyslet se nad ní co mi říká, tak jsem na tom začal mnohem víc pracovat..
Taurus
Profil
Podceňuješ Chamurappiho estetické cítění. Jako grafik taky dbám na kvalitu grafiky, on jen správně upozorňuje nad přeceněním důležitosti nad obsahem. Dáváš nereálné nebo extrémní příklady, že diskuze pak pomalu postrádá smysl. Například pochybuju, že redaktoři idnesu pracují zadarmo nebo by luxusní hotel stál stejně jako obyčejný... S podobným přístupem bych asi nedal státnice, protože dost podrobných matematických informací je na škaredých a odfláknutých stránkách.
quatzael
Profil
Taurus:
luxusní hotel stál stejně jako obyčejný
Četl jsi vůbec, na co jsem reagoval? Právě že jsem se snažil Chamurappimu vysvětlit, že v jeho srovnávání hotelů vůbec nezohledňuje cenový rozdíl..
Lidé chodí do obyčejnějších hotelů jen proto, že jsou daleko levnější než ty luxusní! Kdyby to tak nebylo, tak by se ubytovávali jen v těch luxusních.

Stránky idnes.cz a stránky od Messiho jsou obě za stejnou cenu - zdarma. Kam asi budou uživatelé (sportovní fanoušci) chodit??


Taurus:
S podobným přístupem bych asi nedal státnice, protože dost podrobných matematických informací je na škaredých a odfláknutých stránkách.
Ty se furt snažíš překrucovat to co říkám. Existují snad stránky s hezkým webdesignem, kde všechny tyhle matematické informace jsou přehledněji zpracované?? Podle mě nejsou!! Aspoň já o žádných nevím. Neříkej mi, že ses vyhýbal takovýmto kvalitněji zpracovaným stránkám (pokud tedy vůbec existují) jen proto, žes bál, že bys možná neudělal státnice..

Já třeba občas chodím na dnes již fenomenální www.khanacademy.org. Obsahově tam celkem něco je, hlavně v tý matice, se kterou to odstartoval. Ale ty videotutoriály mají k dokonalosti hodně daleko. Rovnice píše ručně. Zbytečně dlouho trvá než to napíše, občas tam něco splete tak to zase přepisuje. Mě by daleko víc vyhovovaly lépe zpracovaný tutoriály, animovaně zpracovaný výpočty, perfektně zpracovaný grafy funkcí a lepší hlasový doprovod. Kdyby něco takovýho existovalo tak už jsem tam a neměl bych důvod trávit dvacet minut nad jedním tutoriálem, kde vysvětlí jeden výpočet (někdy je to navíc dost nečitelný, takže si to opravdu musím pouštět celý, abych se dozvěděl co tam vůbec napsal)..

Zlepšovat jde vždycky hodně. A lidé mají tendenci chodit na lepší stránky.


Chamurappi, Taurus:
Ještě mi prosím vás vysvětlete v čem teda vidíte ten Messiho obsahový přínos. Kvůli jakýmu obsahu budou sportovní fanoušci chodit z idnes.cz na Messiho stránky?

Moderátor jenikkozak: Stále nechápeš, že se za větou píše jen jedna tečka?
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
Tak tady si můžeš být stopro jistej, že se mýlíš. Nic se netypuje, ale v mnoha případech se dělá hodně důkladná analýza barev, někdy zahrnující i přímo výpočty těch hexadecimálních kódů.
Ty tam někoho znáš? Kde bereš jistotu, že na pozici grafika idnes.cz nesedí třeba jen jeden člověk, který si barvy vymýšlí podle nálady?
Google dělal kdysi dávno A/B test se čtyřiceti odstíny modré, ale to neznamená, že podobně důkladnou péči věnují barvám všechny rozsáhlé weby. Seznam při vzniku používal stoprocentní červenou, protože tenkrát neměl moc na výběr, a dodnes se od ní jen mírně odchýlil (pochybuju, že na podkladě důkladných rozborů).

Dělal jsi někdy web komplet včetně barev?? Tipoval jsi barvy jen tak? Je to teď úspěšnej a navštěvovanej web?
Dělal jsem toho hodně, ale jsem si celkem jistý, že (ne)úspěch nezávisel na barvách.

Kdo bude číst články, o kterých nemá jistotu, že se v nich neobjevují nějaký zásadní chyby a mají hodnotný obsah?
Pokud návštěvník vyhodnocuje věrohodnost podle barev, tak je vůl. To, že se na sport.idnes.cz neobjevují zásadní chyby, poznáváš podle barvy odkazů?

Nechápeš základní ekonomickou realitu
Chápu rozšířenou, která započítává i hodnotu času a rozprostření pozornosti a další faktory, které ti do primitivní rovnice „krásný = úspěšný“ nepasují.

Kam by asi lidi chodili kdyby měly oba hotely stejný ceny??
Kdyby oba hotely byly na stejném místě, tak asi do toho luxusního. Což ještě neznamená, že by vydělal víc, protože by sice měl větší příjmy, ale i větší výdaje. Někteří lidé možná rádi utrácejí za luxus, ale firmy prodávající/vyrábějící luxusní zboží nevládnou žebříčkům nejbohatších firem.

Lidé chodí do obyčejnějších hotelů jen proto, že jsou daleko levnější než ty luxusní!
Cena určitě není jediný faktor. Kdyby mně někdo chtěl věnovat auto a dal mi na výběr mezi škodovkou a drahým žihadlem, vybral bych si žihadlo, to bych prodal a koupil bych si škodovku :-)
Dovolím si připomenout, že má analogie původně pojednávala o luxusu, který definuje a rozeznává jen odborník v oboru a který běžný smrtelník jako luxus nevnímá. Od toho se trochu vzdalujeme.

si vezmi zase jako příklad idnes.cz a placenou část MF DNES. Ukázalo se, že tento typ business modelu, kdy se po zaplacení dostaneš k většímu a hodnotnějšímu obsahu, nefunguje.
Obsah MF DNES není o tolik hodnotnější. Před pár lety tuším bývalo aktuální číslo na internetu úplně zadarmo a také nijak zvlášť netriumfovalo.

A že všechny tyhle navštěvovaný weby do webdesignu cpou nemalý peníze je podle Tebe taky náhoda?
Jak víš, kolik cpou peněz do grafiky? Zdroj?

Stránky idnes.cz a stránky od Messiho jsou obě za stejnou cenu - zdarma.
Na jedněch čučím na reklamu, na druhých ne. Kdyby měly stejný obsah, hodil bych si okno na půlku obrazovky (když tam zatím nemá ten max-width) a šel bych k Messimu.
Mám pro tebe podnikatelský tip: okopíruj Wikipedii. Její licence dovoluje dělat s obsahem skoro cokoliv, tak si vyrob Quatzaelpedii a dej článkům z Wikipedie hezčí barvy, hezčí písmo… a uvidíme, jestli originál trumfneš.

Ještě mi prosím vás vysvětlete v čem teda vidíte ten Messiho obsahový přínos.
Já sportovnímu zpravodajství nerozumím, osobně nevidím žádný přínos ani ve sport.idnes.cz. Znovu opakuji, že rozhodně netvrdím, že by hodnocená stránka byla ve všech ohledech vyjma grafiky bezkonkurenční. Stále nám podsouváš, že web lionela messiho všichni skoro až obdivujeme… smiř se s tím, že prostě jen nesouhlasíme s tvým žebříčkem priorit, nic víc v tom není.
lionel messi
Profil
Stránka prešla určitou zmenou, Comic Sans MS som v hlavičke zatiaľ ponechal, má len dekoratívny efekt, iný font sa mi nepáčil. Snažil som sa pridať nejaké odlesky, zvýraznil som v menu aktívne položky, urobil som "zebru" ako písal juriad, zmenšil nadpisy a trochu prerobil prvý odsek. Všetky názory sú stále vítané.

PS: Ešte by som mal zohnať nejaké piktogramy športov, naozaj by to web oživilo, musím sa po niečom pozrieť.


Zabudol som napísať: pribudlo max-height, zväčšený line-height

quatzael:
Proč se hned urážíš?? Říkal jsem Ti, že se Tě nesnažím nijak shazovat.
Pre mňa je zhadzovanie, keď sa mnou kvôli môjmu akokoľvek (ne)podarenému výtvoru bavíš ako pestúnka s miminkom, ktoré rozbilo mamičkinu drahú vázu, a treba ho potrestať (mám na mysli siahodlhú OT úvahu o mojom veku). Ja sa na tomto fóre prezentujem zvedavými začiatočníckymi otázkami a niekoľkými ďalšími príspevkami, vždy však volím maximálne slušný tón. Z tohto dôvodu by som čakal trochu diplomacie aj od ostatných (čo nie je problém). Neviem, ako môj vek súvisí s tvorbou webu. Veď z tvojich pripomienok som si niečo predsa len zobral. Zmenšil som nadpisy a vážne sa zamyslel nad dizajnom.

Neviem, ako si prišiel na to, že svoje texty po sebe nečítam. Juriadove rady o štylistike sa mi veľmi pozdávajú a na nové články ich aplikujem. Mne sa však zdá, že ty nečítaš po sebe niektoré svoje diskusné príspevky.
Na záver som si pre teba nechal jednu ľudovú múdrosť: "Vždy je somárom ten, kto híka. Nie ten, na koho híkajú."
han5vk
Profil
Pravdupovediac, starý dizajn mi prišiel lepší.

1, Zebra je na moje oko veĺmi výrazná, keď skrolujem, zahmlieva sa mi pred očami z oranžovej a celé sa to nedobre číta. Skôr by som privítal iný odtieň šedej, ako výraznú oranžovú. Pozadie na môj vkus tiež až príliš žiari, nato že to nie je hlavný prvok stránky.
2, Celkovo sa mi tie gradienty veľmi nepáčia, vyzerá to nereálne. Skôr by tam pasoval nejaký smerový tieň, ako takéto prechodovanie.
3, Netuším podľa čoho si vyberáš farby položiek v menu, ale nevyzerá to najšťastnejšie.
4, Uvítal by som väčšie odsadenie jednotlivých popisov rubrík od článkov v nich, teda väčší horný margin prvého článku (alebo ako to inak popísať).
5, To Comic Sans ... je fakt oničom.
6, Taktiež by som privítal nejaké info o autorovi, či možnosť kontaktovať ho, ak sa chcem niečo dozvedieť, či poradiť... Našiel som

Obsah nehodnotím, nevyznám sa v športe dosť nato aby som vedel niečo vytknúť.


Ako tak pozerám na nadpisy článkov, zišlo by sa asi nejaké stránkovanie, alebo aspoň odkaz "nahor" niekde v pätičke. Preskrolovať sa cez všetky nie je také ľahké.
Fisir
Profil
Reaguji na lionela messiho:
Vítám, že jsi zmenšil hlavičku. Nevítám to, že se obrázky pro hover efekt v menu načítají až, když jsou třeba. Do celkového designu Comic Sans nesedí (ale nepředělej to celé na Comic Sans). Grandienty vůbec nevítám, zebrování je příliš agresivní. Proč má sekce Názory v menu jinou barvu písma? Datum vydání článku by možná bylo lepší připlácnout víc k nadpisu, zarovnat do prava a použít kurzivu.
juriad
Profil
lionel messi:
Tu zebru jsem myslel mnohem nevýraznější něco jako:
#f8f8f8 pro .telo (taková špinavá bílá)
#eee pro .zebra (malounko šedá)

Klidně divem obal každý článek (a jen každéu druhému přidej třídu zebra), usnadní ti to práci i náhled ve vývojářských nástrojích.

Jediný přechod, který se tam hodí je ten černo šedý pruh s menu; ostatní jen ruší a webu nic nepřidávají. Když už web máš hranatější, působí radiusy jako pěst na oko.
quatzael
Profil
Chamurappi:
které ti do primitivní rovnice ‚krásný = úspěšný‘ nepasují.
Já žádnou takovou rovnici nepoužívám. Mluvím o moderním webdesignu, který předpokládá řešení, které uživateli umožní zorientovat se v obsahu webu během milisekund. To, že je web i "hezky" zpracovaný po estetické stránce hodně pomáhá soustředění. Mozek se víc aktivuje, smysly pracují daleko víc, takže návštěvník lépe vyhodnocuje dané podněty. A barvy prostě pomáhají strašně moc, samy navedou oči na co se mají zaměřit.

I když použiješ jen "několik" barev, tak poskládat to dohromady, aby to takhle fungovalo dá dost práce..

lionel messi:
Teď ten web vypadá o něco líp, ale stále to není zdaleka to jak by to mělo vypadat, aby to bylo přijímané větším počtem lidí.

Celej ten text dej pryč:
Na stránke nájdete množstvo zaujímavostí, analýz a názorov zo sveta športu. Kliknutím na logo v hornej časti sa dostanete vždy na úvodnú stránku. Ak ste na webe našli nepresné údaje, prípadne vám tu chýbajú niektoré články, napíšte mi prosím na adresu martmat@azet.sk.

Príjemné čítanie vám želá Maťo.


To neber jako moje komandování, ale prostě tímhle celou stránku rovnou odepisuješ.. Když už někdo překoná to Tvoje grafický zpracování, tak určitě odejde po tom co si přečte tohle..

Když mluvím o moderním webdesignu, tak tohle je prostě jeho naprostý opak. Moderní webdesign má být maximálně intuitivní. Tzn. že uživateli má být hned na první pohled jasné na co kliknout, aby se dostal tam kam chce. Ty mu píšeš návod, že má kliknout na logo, aby se dostal na úvodní stránku. Už jen tahle samotná věta je strašně špatně!!!
To ani nemluvím o tom, že to celý co nazýváš logem, osobně mě jako logo nepřipadá a po prvním přečtení tý věty jsem začal v levým horním rohu stránky hledat logo, který tam "není".

Další větou hned oznamuješ, aby Tě na případné chyby nebo nepřesné údaje upozorňovali návštěvníci na emailové adrese. To už samo o sobě říká, že tam máš zavádějící informace a lidi, kteří hledají info prosíš, aby Ti tam místo toho hledali chyby.

Svůj kontakt pro psaní postřehů máš uvést případně někam dolů nebo jinou podstránku kde to má své místo.

A když ani velmi intuitivním webdesignem nemůžeš naznačit co se kde na webu nachází, tak můžeš normálně napsat: "tyto informace naleznete v sekci ..." a dát odkaz..
« 1 2 3 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0