Autor Zpráva
Tomáš123
Profil
Ahoj, pred nedávnom som sa rozhodol vytvoriť si svoje stránky, dočasne sídliace na adrese http://www.iamampersand.hostujem.sk/.
Stránka disponuje iba jednoduchým dizajnom, nakoľko nemám dostatočne veľkú predstavivosť ani schopnosti. Avšak, vždy sa mi graficky jednoduché weby páčili :-) ...

Zaujímajú ma vaše odpovede na nasledujúce otázky:
1.) Čo si myslíte o jednoduchom dizajne stránky?
2.) Napadá vás iné rozpoloženie?
3.) Čo hovoríte na použité farby?
4.) Ako sa vám páči riešenie situácie dvojstĺpcového layoutu s pätou dole aj v prípade ľavého stĺpca vyššieho ako pravého?
5.) Ako hodnotíte zdrojový kód (skripty sú pridané hostingom)?

Pred tým než som spracoval tento dizajn, stránka vyzerala nejako takto. Budem rád ak tieto dve verzie porovnáte.

Ďakujem za cennú kritiku. Prosím, buďte prísni a vytknite všetko na čo si len spomeniete (aj mimo uvedených otázok).
mimochodec
Profil
Pozitivně lze hodnotit kód.
Design by se mi víc zamlouval ten původní, ale oba jsou na škále mezi úplně špatným a úplně úžasným těsně vedle sebe a asi tě nepotěší, že jsou dost nízko. Mám rád minimalismus, ale toho je prostě web bez designu. Použij první free šablonu, která ti přijde pod ruku a bude to vypadat líp.

A ještě dodatek. Neznám trh slovenských free hostingů, ale nechce se mi věřit, že bys nenašel firmu, která bude mít reklamu provedenou míň agresivně.
Tomáš123
Profil
mimochodec:
Design bych se mi víc zamlouval ten původní
Teda sivý? Pôvodný môže byť červený, lebo bol prvý a sivý lebo je aktuálny. Neviem na čo myslíš.

ale oba jsou na škále mezi úplně špatným a úplně úžasným těsně vedle sebe a asi tě nepotěší, že jsou dost nízko
Očakával som negatívne hodnotenie, ale s týmto som nepočítal... Bohužiaľ mám dosť veľký problém si niečo navrhnúť. Šablónu používať nechcem!

Bodli by nejaké konkrétne rady, lebo z "Nepáči sa mi to" veľa nevyťažím.

Do budúcna mám v pláne postupom mesiacov, možno rokov web vymakať na PHP úrovni... Snáď to bude kompenzovať "žiadny" dizajn :-).

Neznám trh slovenských free hostingů, ale nechce se mi věřit, že bys nenašel firmu, která bude mít reklamu provedenou míň agresivně.
Ja som ani nehľadal... Toto bol prvý hosting, ktorý som našiel pri prezeraní banov diskusie. Ani poriadne nepodporuje PHP. Do budúcna s ním určite nerátam.
mimochodec
Profil
Tomáš123:
„Design bych se mi víc zamlouval ten původní“
Teda sivý? Pôvodný môže byť červený, lebo bol prvý a sivý lebo je aktuálny. Neviem na čo myslíš.

Psals, že červený byl první, šedý je nový.


Očakával som negatívne hodnotenie, ale s týmto som nepočítal... Bohužiaľ mám dosť veľký problém si niečo navrhnúť. Šablónu používať nechcem!
Bodli by nejaké konkrétne rady, lebo z "Nepáči sa mi to" veľa nevyťažím.

To chápu a nerad jsem nekonkrétní, ale já tam opravdu designu moc nevidím. Dohromady vč. textu vidím tři barvy, strohé obdélníky. A opravdu škaredý font. Jestli šablonu použít nechceš, ok. Ale rozhlídni se po netu, jak vypadá současný design.
Doporučoval bych ti, aby ses zamyslel nad tímto: tvorba webů zahrnuje tři hlavní činnosti - design, kódování, programování. Ty činnosti se výrazně liší. Můžeš být třeba mizerný grafik a živit se jako vynikající programátor a spolupracovat s někým, kdo ti kód nebo design zajistí a programovat neumí. Jestli začínáš, je možná brzo hodnotit, ale zatím to vidím tak, že jsi špatný grafik a nadprůměrný kodér. Programování z toho odhadnout nelze.
Tomáš123
Profil
mimochodec:
Psals, že červený byl první, šedý je nový.
Tak to aj je. Veta: „Pôvodný môže byť červený, lebo bol prvý a sivý lebo je aktuálny.“ vysvetľuje akými dvoma spôsobmi sa dá poňať slovo „Pôvodný“.

A opravdu škaredý font.
Font je taký aký je preto, lebo som chcel vytvoriť pixelový web. Všetko tam bude pixelové (ikony sociálnych sietí, logo stránky, ikony menu...) Len to nejako spracovať :-)

nadprůměrný kodér
Riešenie s pätou dole som si nevedel vymyslieť sám (jediné na čo som prišiel, mi nepasovalo preto, lebo obaľovací <div> sa pri preskúmavaní prvku nerozťahoval podľa obsahu - musel mať nastavenú výšku 100%, aby dcérsky element mohol mať min-height: 100%;). Súčasné riešenie som odkúkal od Jokera :-( . Takže nemám právo nazývať sa nadpriemerným.

Programování z toho odhadnout nelze.
Programovať začínam, takže by som pravdepodobne neobstál.

která bude mít reklamu provedenou míň agresivně.
Reklama je zneškodnená :-)
Fisir
Profil
Reaguji na Tomáše123:
Popravdě, ten design ve mně evokuje dojem těch „domain for sale“ reklamních stránek. Ikonky v menu jsou škaredé, nevyhlazené (takže jediná hezká je ten hamburger). Myslím, že by vůbec neškodilo, kdyby se stránka trochu roztáhla do šířky, menu se více oddělilo od obsahu (marginem) a jeho jednotlivé položky se od sebe také více rozestoupily. Ta šedá #CCC je možná až moc výrazná. Bylo by i hezčí, kdyby se „Hlavný nadpis“ zarovnal do jedné linky s „Vyhľadávanie“.

Celkově se mi to nelíbí.
Tomáš123
Profil
Fisir, mimochodec:
Čo by ste odpovedali na otázky [#1]?

Obaja ste hovorili o zlej kombinácii farieb... Použili by ste nejaké svetlejšie, živšie farby? Čo návrhy rozpoloženia? Obyčajne by bolo menu hore ako v staršej verzii avšak, ako vidíte pribudlo (zatiaľ nefunkčné) vyhľadávanie a prihlasovanie. Rozdelili by ste to inak?

Ďakujem za názory.
mimochodec
Profil
Vyhledávání a přihlašování nepribudlo, bylo tam už když jsem se díval poprvé. Už jsem psal, že design vytvořený ze tří barev a nevektorového fontu nepovažuju za dostatečný. Teď jsem si ještě všiml problémů s diakritikou v textu. Otevři si to v opeře, uvidíš to taky. Napiš, až něco zásadního změníš.
Ještě konkrétně k otázkám:
2 - rozložení je standardní. Iné rozloženie by mě určitě napadlo, ale nevidím důvod nenechat tohle.
4 - to je otázka, jako bys byl poprvé na internetu. U několikasloupcového layoutu je různá délka sloupců běžná.
Fisir
Profil
Reaguji na Tomáše123:
Ad 1) Jestliže je dobře provedený, pak jej vítám s radostí. Tenhle se mi nelíbí.
Ad 2) Nemyslím si, že to chce jiné rozložení, stačí trochu provzdušnit, jak jsem již psal v [#6].
Ad 3) Přijdou mi moc výrazné. Jak pozadí, tak orámování.
Ad 4) OK
Ad 5) OK
Tomáš123
Profil
mimochodec, Fisir:
Na stránke prebehlo pár zmien:

Fisir:
+ Zmenená šírka;
+ Margin-om zväčšená medzera medzi bočným a obsahovým panelom;
+ Pozmenené farby;
+ Nadpis síce nie je zarovnaný podľa "Vyhľadávania" ale paragraf začína na úrovni boxu;

- Ikony stále nie sú vyhladené (pracovať s Photoshopom sa len tak nenaučím :-))

mimochodec:
+ Zmenený font;
+ Pridané väčšie spektrum farieb;

Vyhledávání a přihlašování nepribudlo, bylo tam už když jsem se díval poprvé.
Porovnával som s úplne prvou verziou.

to je otázka, jako bys byl poprvé na internetu. U několikasloupcového layoutu je různá délka sloupců běžná.
Ja som sa však pýtal na názor ku riešeniu "päty vždy dole", nie či aj iné weby majú odlišnú výšku stĺpcov. :-)

Pre archiváciu dodávam aj odkaz na predošlú verziu: kod.djpw.cz/iifb-.

Ďalšie otázky:
• Mám v pláne pridať aj oranžovú farbu. Čo by ste ňou zafarbili?
• Opravil som spomenuté chyby. Zmenila sa podľa vás stránka k lepšiemu alebo naopak k horšiemu?

Ďakujem veľmi pekne za ohodnotenie novej verzie.
mimochodec
Profil
Tomáš123:
To už vypadá o dost líp a dá se i konkrétně komentovat:
- nějak by to chtělo vymyslet záhlaví. Pokud pro to nemáš praktické využití, chtělo by to aspoň ilustraci, související s tématem webu.
- pokud trváš na vlastních ikonách, nejjednodušší řešení té zubatosti by mohlo být, kdybys je namaloval třeba v rozměru 100x100 px a pak ve photoshopu zmenšil.
- přidávat další barvu mi nepřipadá nutné. Nevím, jestli by to spíš neuškodilo.
- nevím proč dáváš wrapperu min-height: 100%;
Tomáš123
Profil
mimochodec:
To už vypadá o dost líp a dá se i konkrétně komentovat:
To ma veľmi teší :-)

nějak by to chtělo vymyslet záhlaví
Dal som tam obyčajný obrázok, ale neviem ako to rozvinúť.

nejjednodušší řešení té zubatosti by mohlo být, kdybys je namaloval třeba v rozměru 100x100 px a pak ve photoshopu zmenšil.
Skúšal som to...Nezabralo to. Ikony boli aj tak hranaté a k tomu ešte rozmazané.

nevím proč dáváš wrapperu min-height: 100%;
Kvôli pozícii päty.
Tomáš123
Profil
Ahoj, po niekoľkých mesiacoch som si opäť našiel čas trochu popracovať na svojich stránkach. Keďže ide o tú istú doménu a obsah s rovnakou tématikou, rozhodol som sa pokračovať v tomto vlákne.

Boli by ste takí dobrí a ohodnotili by ste mi obsah tejto stránky: iamampersand.hostujem.sk

Viem o niekoľkých nedokončených častiach:
1. Hlavička - neviem, aké farby, či vzor použiť. Radšej som to nechal takto s tým, že budem rád, ak mi poradíte. Ekvivalentným riešením je vynechať hlavičku.
2. Vyhľadávanie - prirobím tlačítko lupy.
3. Reklama - je tam iba pre okrasu, ale mám v pláne ju v ostrej prevádzke ponúkať.
4. Názov domény - fakt neviem... Máte nejaké návrhy pre inšpiráciu? Pôjde o web tematicky podobný tomu Strawberryho

Bol by som rád, keby sa ku novšiemu dizajnu vyjadrili aj tí, ktorí kritizovali ten starší.

Ďakujem za akékoľvek návrhy, postrehy a kritiky.
lionel messi
Profil
Tomáš123:
Viem o niekoľkých nedokončených častiach:
1. Hlavička
Možno by som skúsil niektorú z farieb, ktoré už inde na webe používaš, ale nepovažujem svoje grafické cítenie za také dobré, aby som ti poradil fundovanejšie.

2. Vyhľadávanie - prirobím tlačítko lupy.
Osobne nevnímam ako problém použiť klasické odosielacie tlačítko, ide hlavne o to, aby sa formulár správal intuitívne, až potom o dizajn. Možno by som však lupu nevyrábal ako alternatívu ku klasike, ale ako náhradu.

Mal by som ešte niekoľko ďalších pripomienok:
1. Mierne by som zväčšil riadkovanie (line-height). Veľmi dobre o tom píše aj Yuhů.
2. Zvážil by som, či by web lepšie nevyzeral bez horného a dolného marginu, ktorý má #content (resp. web tak pôsobí).
3. Rovnako by som možno skúsil variantu s vycentrovaným menu, či nebude vyzerať lepšie (takto je menu umiestnené asymetricky — ani na jednej strane, ani na druhej, ani v strede).
4. Pochválim responzivitu stránky.
5. Prečo má prvá položka menu (HTML) ľavý rámček akoby mierne do červena, kým posledná (O webe) má krajný (pravý) čierny?
6. Ťažko sa samozrejme vyjadriť k hlavičke bez obsahu konkrétnejšie, ale možno by som ju mierne znížil, však uvidíš pri jej tvorbe, aká ti bude vyhovovať.
7. Neviem, či je dobré podčiarkovať neklikací nadpis, takto sa trochu podobá na odkaz.
8. Titulok . pochopiteľne nie je vhodný, ale chápem, že ide o vzor.

Škoda, že si nenapísal viacero článkov, rád by som sa vyjadril obšírnejšie.
Tomáš123
Profil
lionel messi:
Možno by som skúsil niektorú z farieb, ktoré už inde na webe používaš, ale nepovažujem svoje grafické cítenie za také dobré, aby som ti poradil fundovanejšie.
Vyskúšam, ale do obrázkov sa pustím až nakoniec...

Mierne by som zväčšil riadkovanie
Lepšie?

Zvážil by som, či by web lepšie nevyzeral bez horného a dolného marginu, ktorý má #content
Skúšal som to a veľmi sa mi to nepáčilo, keď chceš môžeš si tie hodnoty prepísať sám (F12)...

Rovnako by som možno skúsil variantu s vycentrovaným menu
Menu je vycentrované na ľavú stranu s odsadením 20px. Takú istú hodnotu odsadenia zľava má i text. V strede som to nechcel kvôli tomu, aby to nebolo nad postranným panelom.

Pochválim responzivitu stránky.
A to som na tom ešte ani poriadne nepracoval :-)

Prečo má prvá položka menu (HTML) ľavý rámček akoby mierne do červena, kým posledná (O webe) má krajný (pravý) čierny?
Každá položka má svetlejší rámček zľava a tmavší sprava. Má to dodať dojem tieňa. Na krajoch som ich nechal, aby panel niekde vystupoval a niekde končil. Pre teba som však urobil zmenu. Skús posúdiť :-)

Neviem, či je dobré podčiarkovať neklikací nadpis, takto sa trochu podobá na odkaz.
Podčiarknutý by bol iba najhlavnejší nadpis v článku. Ak je podčiarknutie zlá voľba, aký typ zvýraznenia by si zvolil?

Škoda, že si nenapísal viacero článkov, rád by som sa vyjadril obšírnejšie.
Hah, aj to snáď niekedy príde.

Teda:
1. Máš ešte nejaké výhrady?
2. Sú podľa tvojho názoru farby vhodné, alebo sa navzájom rušia (najmä čierna v postrannom paneli)?
3. Ak porovnáš súčasnú verziu s týmto obrázkom... Ktoré je podľa teba lepšie?
4. Nebolo by fakt lepšie tú hlavičku vyhodiť?
lionel messi
Profil
Tomáš123:
„Mierne by som zväčšil riadkovanie“
Lepšie?
Skúsil som si vo vývojárskych nástrojoch rôzne hodnoty a nebál by som sa ísť na 1.4, prípadne až 1.45em.

Každá položka má svetlejší rámček zľava a tmavší sprava. Má to dodať dojem tieňa. Na krajoch som ich nechal, aby panel niekde vystupoval a niekde končil. Pre teba som však urobil zmenu. Skús posúdiť :-)
Ďakujem za názornú ukážku. Po porovnaní sa prikláňam k vráteniu rámčeka.

Ak je podčiarknutie zlá voľba, aký typ zvýraznenia by si zvolil?
Podľa mňa stačí aj odlišná farba a tučné písmo. Myslím si, že veľká väčšina webov neklikacie nadpisy nepodčiarkuje.

1. Máš ešte nejaké výhrady?
Momentálne ma nič iné nevie napadnúť, možno keby sa web rozhýbal.

2. Sú podľa tvojho názoru farby vhodné, alebo sa navzájom rušia (najmä čierna v postrannom paneli)?
Neviem, do akej miery sa na môj názor dá spoľahnúť, ale nemyslím si, že by boli zvolené vyslovene zle. Ide o kontrastnejšiu kombináciu, ale nebolia z nej oči. V postrannom paneli som si vyskúšal aj bordovú z menu a nadpisov, neviem sa rozhodnúť, ktorá možnosť by mi tam sedela viac. Asi predsa len čierna.

3. Ak porovnáš súčasnú verziu s týmto obrázkom... Ktoré je podľa teba lepšie?
Súčasná verzia je podľa mňa krokom vpred. V pôvodnej verzii mi prekáža hlavne kombinácia šedé pozadie pod textom × biele pozadie stránky, celý web by mi prišiel až príliš fádny.

4. Nebolo by fakt lepšie tú hlavičku vyhodiť?
Možno by to bolo nekonvenčné, ale zaujímavé a vcelku elegantné riešenie. Ak by si do ľavej voľnej časti pridal aj nejaké logo, mohlo by to byť ešte lepšie. Ako dočasné riešenie, kým klasickú hlavičku nevytvoríš, je to podľa mňa dôstojné a lepšie než teraz.
Tomáš123
Profil
lionel messi:
Dobre lionel. Ďakujem za kritiku. Teraz prekopem celý kód a vymažem nepotrebné časti. Hlavičku vyhodím.

s týmto obrázkom
Brat trval na tom, že červená a čierna je zlá. Vytvoril som to teda podľa jeho predstáv (celý čas ma zľava buzeroval). Ani mne sa to nepáči, ale bol potrebný názor tretej strany.

Ak má ešte niekto nejaké poznámky, prosím píšte. Zaujíma ma každý názor.
Tomáš123
Profil
Ešte by som sa rád opýtal, či je podľa vás lepšie ak je okolo panelov samostatný rámček... Porovnávať môžte s touto verziou. Ďakujem
lionel messi
Profil
Tomáš123:
je podľa vás lepšie ak je okolo panelov samostatný rámček...
V tomto prevedení nie a podľa môjho krátkeho experimentovania vo vývojárskych nástrojoch rámček skôr uškodí než pomôže. Vedel by som si ho predstaviť jedine vo verzii 0.1px gray dotted (alebo podobné hodnoty), inak na mňa pôsobí príliš výrazne až rušivo a celkovo by som sa priklonil k verzii bez orámovania.
Tomáš123
Profil
lionel messi:
Tak to teda nechám tak.

0.1px
Najmenšou jednotkou je pixel. 1/10 nepripadá do úvahy.
Tomáš123
Profil
Aktualizoval som obsah domény. Tentokrát by mala byť stránka responzívna až do šírky 120px.

Mohli by ste sa mi na to prosím pozrieť a hľadať neočakávané správanie? Potreboval by som tiež vedieť, či sa to na mobil zobrazuje tak, ako má.

O dvoch situáciach už viem, ale neviem sa s nimi vysporiadať. Bezprostredne pred zobrazením najužšieho vyhotovenia dizajnu sa zobrazí horizontálny posuvník (iba v prípade, že je stránka aj trochu priblížena), i keď na to nemá dôvod. Dlho som hľadal príčinu, ale nepodarilo sa mi ju nájsť. Vidíte niekde problém? Pri tej istej príležitosti sa takisto zalamuje riadok s položkami v menu. Pri použití rámčekov okolo (chcel by som ich tam) ich však nemôžem zoradiť do dvoch stĺpcov. Napadá vás nejaké grafické riešenie (poprípade aj kóderske)?


Ďakujem za cennú kritiku.

PS: pre lionela som pridal aj článok, aby si mal čo prečítať. :-)
lionel messi
Profil
Tomáš123:
PS: pre lionela som pridal aj článok, aby si mal čo prečítať. :-)
Ďakujem, myslím, že článok je fajn, rád si od teba prečítam aj niečo ďalšie. :-)

Uvedené chyby sa mi bohužiaľ na NTB s pomerne veľkým rozlíšením pri použití Responsive Design v FF nasimulovať nepodarilo, preto sa k nim neviem bližšie vyjadriť.

Mám ešte zopár menších námetov:

1. Zaškrtávacím políčkam pri vyhľadávacom formulári by som pridal label.
2. Bolo by možné v budúcnosti dlhší zdrojový kód odlíšiť aj farebne obdobne ako v pokročilých editoroch? Existujú aj rôzne hotové riešenia, trebárs JUSH. Záleží to však aj od toho, aké dlhé kódy chceš na stránku dávať, u krátkych zdrojákov na pár riadkov netreba.
3. Malá typografická chybička: Znak % sa bez medzery píše vo význame prídavného mena, ty však chceš povedať: „aspoň 100 percent veľká“ (zdroj).
Tomáš123
Profil
lionel messi:
v FF nasimulovať nepodarilo
Stránka musí byť skoro úplne priblížena, aby to bolo vidno...

1. Zaškrtávacím políčkam pri vyhľadávacom formulári by som pridal label.
Upravené!

2. Bolo by možné v budúcnosti dlhší zdrojový kód odlíšiť aj farebne obdobne ako v pokročilých editoroch?
To niekedy urobím, ale teraz na to nemám vedomosti. Nestiahnem to, aby som sa to naučil sám.

aspoň 100 percent veľká
Upravil som to.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0