Autor Zpráva
Kubo2
Profil
Zdravím všetkých prítomných,

v škole na pol roka sme od našej učiteľky geografie dostali zadanie projektu — previesť imaginárneho cudzinca po našej krajine. Doslovne, mali sme mu ukázať:

1\ Hrad alebo zámok
2\ Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry
3\ Termálne kúpalisko
4\ Kúpele
5\ Stredisko zimných športov
6\ Botanickú záhradu alebo arborétum
7\ Jaskyňu
8\ Vodnú plochu alebo jazero
9\ Múzeum alebo galériu
10\ Priemyselný závod

Ja, ako už mám vo zvyku, rozhodol som sa ísť tou ťažšou a sčasti zdĺhavejšou cestou ako ostatní moji spolužiaci, a namiesto obyčajného papierového projektu zvolil som formu webovej prezentácie.

Projekt, ktorý som vytvoril, beží z veľkej časti na JavaScripte, lebo ten zabezpečuje väčšinu klientskej funkcionality, pri ktorej však využíva niekoľko mladších CSS vlastností.

Budem veľmi rád za vaše názory na tento projekt, rád prijmem kritiku i rady, čo by som mal zlepšiť, prípadne opraviť. Proti slovám chvály však tiež nič nemám. :-)

Veľmi by ma tiež zaujímal názor Chamurappiho či iných tunajších JavaScriptových guru, na jadro tohto projektu (viem totiž, že v JavaScripte sa ešte mám čo-to zlepšovať). Prikladám aj odkaz na Git repozitár, kde mi prípadne môžete poslať PR.

Vďaka!
lionel messi
Profil
Kubo2:
Ja na JS rozhodne nie som žiadny veľký odborník, ale pridám pár laických postrehov:

1. Úvodná stránka ma vôbec nemotivuje, aby som sa na nejakú prechádzku vôbec vydal, zobrazí sa mi šedé pozadie s nápisom a tlačítkom. Skúsil by som to nejako oživiť, fádne šedé pozadie ma sprevádza celou prezentáciou.
2. „prevedie vás po Slovensku J. K.“ — Takýto slovosled je neprirodzený, lepšie by bolo: „po Slovensku vás prevedie J. K.“
3. V texte o Trenčianskom hrade: „história siaha do obdobia rimanov“ (správne má byť veľké písmeno).
4. Určite by prehliadke pomohol nejaký obrázok pamiatky.
5. Pri obci Čičmany mi výrez mapky stále ukazuje Trenčín a Nové Mesto nad Váhom, čo však nezodpovedá realite (obdobne sa správajú všetky ostatné pamätihodnosti). Text „obec v okrese Žilina — najvyššie položená obec v tomto okrese“ by som spojil do jedného bodu (najvyššie položená obec v okrese Žilina).
6. Text o Piešťanoch: „pochádza odtiaľto Patrik Vrbovský a žije tu Michal Straka — majú tu aj bahenné liečivé kúpele“ — pre fanúšikov rapu zaujímavé, celkovo je však kúpeľníctvo omnoho významnejšie, vyznieva to však, akoby sa Piešťany preslávili hlavne hip-hopom a kúpele sa tam nachádzajú len mimochodom. Navyše, ak uvádzaš informácie o týchto dvoch pánoch, hodilo by sa doplniť aj ich prezývky. Keby si sa spýtal 20 náhodne vybraných ľudí na ulici (z rôznych vekových kategórií), čím sa preslávil pán Patrik Vrbovský a kto je Rytmus, získal by si diametrálne odlišné čísla správnych odpovedí.
7. Salamandra Resort: „novoročná lyžovačka od 69 EUR“ — skutočne je táto informácia dôležitá?
8. Jaskyňa mŕtvych netopierov: „výnimočná početnými kostrami netopierov, no však aj iných tvorov“ — buď no, alebo ale, alebo avšak, nie takáto štylistická zmes.
9. Na tom istom mieste: „neďaleko od mesta Brezno“
10. U. S. Steel Košice: „spoločnosť s ručením obmedzeným“ — bezvýznamná informácia, navyše právna forma je zrejmá už z nadpisu: „ŽELEZO - Oceliarne U. S. Steel Košice, s.r.o.
11. Na konci sa mi zobrazí mapka, ale chvíľu mi trvalo prísť na to, že už je koniec.
12. Nemožnosť sa v histórii vrátiť späť považujem za dosť veľký hendikep.
13. Netuším, podľa čoho si vyberal uvedené pamätihodnosti ako reprezentanta krajiny. Prečo si ako lyžiarske stredisko vybral kus zeme pri Banskej Štiavnici, ktorý cudzincovi nič nepovie, a Tatry nechal nepovšimnuté? Regionálne vyváženie by som nepovažoval za pádny dôvod, pomerne blízko sa nachádza zmienené arborétum a Vysoké Tatry nespomínaš nikde (jaskyňa je v Nízkych).
14. Texty by som možno napísal aspoň o pár odrážok dlhšie, ale netuším, aké bolo zadanie dĺžky, možno je to z tvojho pohľadu OK.

15. Ešte jedna dôležitá chyba: Ak si zväčším stránku v prehliadači, text sa jednoducho oreže a vidím iba prvú odrážku, prípadne len nadpis.


Záver: Projekt pre teba predstavoval nepochybne kus práce a určite má šancu. Rovnako však je čo zlepšiť a to vo všetkých aspektoch od dizajnu, cez ovládanie, až po textovú stránku. Ak mám byť úprimný, na tejto diskusii ťa poznám ako dobrého radcu a vcelku skúsenú programátorskú „kapacitu“, preto považujem túto prezentáciu za mierne sklamanie. Navyše, jednou z výhod webu oproti papierovej prezentácii je potenciálne ďaleko pútavejší dizajn, no z tejto oblasti si veľa nevyťažil.
Kubo2
Profil
lionel messi:
Vďaka za spätnú väzbu z tvojho pohľadu. :-)

1. Úvodná stránka ma vôbec nemotivuje, aby som sa na nejakú prechádzku vôbec vydal (...) Skúsil by som to nejako oživiť,
Samozrejme, v tom máš pravdu. Pôvodne som tam mal/skúšal belasý gradient, ale nevyzeralo to dobre. Chcel by som ťa však požiadať, či by si mi trocha konkrétnejšie nenačrtol, čo približne si predstavuješ pod tým oživením. Len tak mimochodom, myslíš, že by bol dobrý nápad vložiť na úvodnú stránku ako pozadie slovenskú vlajku?

2. ‚prevedie vás po Slovensku J. K.‘ — Takýto slovosled je neprirodzený, lepšie by bolo: ‚po Slovensku vás prevedie J. K.‘
Toto bol u mňa asi nejaký zvrat spôsobený dlhodobým nedostatkom spánku. :-( Vďaka, opravil som to.

Preklepy a štylistické chyby 3., 5., 8., 9. som uvážil a opravil. Vďaka.

K tomu taká otázka: Pomohlo by to niečomu, ak by som v texte „z blízkeho vrchu Javorinka je možný paragliding“ zmenil formuláciu nasledovne: „z neďalekého vrchu Javorinka je možný paragliding“?

4. Určite by prehliadke pomohol nejaký obrázok pamiatky.
Dobrá pripomienka, plánujem pridať do ďalšej verzie.

6. Text o Piešťanoch: ‚pochádza odtiaľto Patrik Vrbovský a žije tu Michal Straka — majú tu aj bahenné liečivé kúpele‘ — pre fanúšikov rapu zaujímavé, celkovo je však kúpeľníctvo omnoho významnejšie, vyznieva to však, akoby sa Piešťany preslávili hlavne hip-hopom a kúpele sa tam nachádzajú len mimochodom.
„Pre fanúšikov rapu“ — to si vystihol ;-) Ale s tým kúpeľníctvom máš asi pravdu, upravím to.

7. Salamandra Resort: ‚novoročná lyžovačka od 69 EUR‘ — skutočne je táto informácia dôležitá?
Nie je, odmazal som. (Zároveň si však k tomuto bodu budem musieť nájsť niekoľko zaujímavejších informácií. :-)

10. U. S. Steel Košice: ‚spoločnosť s ručením obmedzeným‘ — bezvýznamná informácia, navyše právna forma je zrejmá už z nadpisu: ‚ŽELEZO - Oceliarne U. S. Steel Košice, s.r.o.‘
Odrážka odmazaná. Taktiež budem musieť doplniť pár informácií.

11. Na konci sa mi zobrazí mapka, ale chvíľu mi trvalo prísť na to, že už je koniec.
Aha. Čiže nakoniec mám pridať nejaký nápis koniec či tlačítko na ukončenie prezentácie, alebo niečo podobné?

12. Nemožnosť sa v histórii vrátiť späť považujem za dosť veľký hendikep.
No, ja som to v podstate zamýšľal ako jednosmerné lineárne plynutie prezentácie, ale následne som pridal možnosť posúvať to klávesou a nemalo zmysel (hlavne kvôli implementačnej obtiažnosti) implementovať krok späť. :-) Ale ak to tam chýba, nie je problém túto funkcionalitu dodatočne implementovať.

13. Netuším, podľa čoho si vyberal uvedené pamätihodnosti ako reprezentanta krajiny.
Jednotlivé body mapy/prezentácie som nevyberal zrovna ja. Oni mi spolužiaci napísali každý tie svoje a ja som sa snažil vybrať z nich najvhodnejšie. Ale takisto ani tu nemám problém niektoré z týchto bodov zameniť za iné, možno významnejšie.

Prečo si ako lyžiarske stredisko vybral kus zeme pri Banskej Štiavnici, ktorý cudzincovi nič nepovie, a Tatry nechal nepovšimnuté?
Dôvod bol mierne osobný. Totiž na Salamandre som bol dva roky po sebe na lyžovačke a považujem to za jedno z tých lepších lyžiarskych stredísk na Slovensku — nemôžem však porovnávať s Vysokými Tatrami, kde som lyžovať nebol.

14. Texty by som možno napísal aspoň o pár odrážok dlhšie, ale netuším, aké bolo zadanie dĺžky, možno je to z tvojho pohľadu OK.
To je v poriadku, tiež mám pocit, že je tam tých informácií trocha málo.

15. Ešte jedna dôležitá chyba: Ak si zväčším stránku v prehliadači, text sa jednoducho oreže a vidím iba prvú odrážku, prípadne len nadpis.
Ehm... Áno, toto som si všimol už skôr, ale nepočítal som s tým, že si niekto bude tú prezentáciu zoomovať. :-) Ale ak to vadí, dá sa to pomerne ľahko fixnúť zachytávaním udalosti onzoom a nastavovaním vlastnosti zoom mapy nepriamo úmerne aktuálnemu zoomu okna.
Na väčších rozlíšeniach monitorov to však myslím funguje v poriadku, alebo nie? (Nemal som veľmi šancu to otestovať.)
Kubo2
Profil
5. Pri obci Čičmany mi výrez mapky stále ukazuje Trenčín a Nové Mesto nad Váhom, čo však nezodpovedá realite (obdobne sa správajú všetky ostatné pamätihodnosti).
Ono tie súradnice v obrázku mapy som určil približne odhadom vzdialenosti medzi jednotlivými mestami/miestami podľa Google Maps. Ale koniec koncov dané miesto by podľa algoritmu, ktorý počíta cieľovú pozíciu presunu, malo vždy byť v strede výrezu.

Ktovie, možno by nebolo úplne zlé pridať nejaký konkrétny ukazovateľ na ten bod, ktorý je zobrazovaný vo výreze.


Máte ešte niekto nejaké ďalšie pripomienky? :-)
emK
Profil
Trochu som upravil úvodnú stránku a podľa môjho názoru to hneď vypadá trochu veselšie a živšie.

Kód: http://kod.djpw.cz/otib
Ukážka: http://kod.djpw.cz/otib-
lionel messi
Profil
Kubo2:
Chcel by som ťa však požiadať, či by si mi trocha konkrétnejšie nenačrtol, čo približne si predstavuješ pod tým oživením. Len tak mimochodom, myslíš, že by bol dobrý nápad vložiť na úvodnú stránku ako pozadie slovenskú vlajku?
Grafické cítenie nie je zrovna mojou najsilnejšou stránkou. :-) Slovenská vlajka by ani tak nemusela byť na pozadí (hoci aj to je jedna z možností), ešte skôr by som ju možno privítal pod nadpisom, kde je kopec voľného miesta, ale nič zaujímavé. Alebo by nebol zlý nápad dať na pozadie slovenskú vlajku (opatrne a decentne) a pod nadpis dať nejakú JS animáciu obrázkov jednotlivých pamiatok.

Pomohlo by to niečomu, ak by som v texte ‚z blízkeho vrchu Javorinka je možný paragliding‘ zmenil formuláciu nasledovne: ‚z neďalekého vrchu Javorinka je možný paragliding‘?
Varianta so slovom „z neďalekého“ znie o kúsok lepšie, ale to už je naozaj malý detail.

Ono tie súradnice v obrázku mapy som určil približne odhadom vzdialenosti medzi jednotlivými mestami/miestami podľa Google Maps. Ale koniec koncov dané miesto by podľa algoritmu, ktorý počíta cieľovú pozíciu presunu, malo vždy byť v strede výrezu.
Hneď mi bolo jasné, že ide len o približné určenie. Problémom však je, že rovnaký výrez s Trenčínom mi zobrazuje pri všetkých pamiatkach (od Vincovho lesa po Košice).


Čiže nakoniec mám pridať nejaký nápis koniec či tlačítko na ukončenie prezentácie, alebo niečo podobné?
Áno, možno aj iný nápis, tlačítko by mohlo byť trebárs: „Zopakovať prehliadku“.
MartinP
Profil *
Zkus sehnat jinou, kvalitnější mapu (pokud možno vektorovou). Bude to vypadat o dost líp.
jenikkozak
Profil
Trochu mi to přijde jako samoúčelná programátorská exhibice. Animace posouvání mapou je sice pro někoho úchvatná. Má však nějaký praktický význam? Nedalo by se těch 50 sekund, během nichž se nic neděje, využít lépe? Například zobrazováním fotografií z daného místa?
Vzhledem k tomu, že měřítko mapy se během animace nemění a mapa se celkem bez problémů vejde na obrazovku, to ořezávání je vlastně poněkud zbytečné.
Když už ve škole přidáš takovou komplikaci, že vyučující donutíš udělat ti výjimku a pracovat s počítačem místo toho, abys to odevzdal jako ostatní na papíru, měla by tam být nějaká přidaná hodnota. Fotografie, odkaz na stránky, které se místem zabývají, a tak.
Mistr
Profil
Kubo2:
(1) Proč se posun může ovládat pouze stiskem klávesnice a nikoliv třeba myší?
(2) Dá se z prohlížení nějak vyskočit (ukončit jej)?

Ono tie súradnice v obrázku mapy som určil približne odhadom vzdialenosti medzi jednotlivými mestami/miestami podľa Google Maps.
Souřadnice obcí na Wikipedii by Ti nevyhovovaly?
Kubo2
Profil
Mistr:
1\ Dobrá pripomienka, vďaka. Počítal som totiž s tým, že prezentáciu si ľudia nebudú prezerať na mobilných zariadeniach, a inde som nepredpokladal potrebu používať myš.
2\ Zatiaľ nie, bolo plánované ako jednosmerná plynulá prezentácia. Pridám do ďalšej verzie. :-)

Souřadnice obcí na Wikipedii by Ti nevyhovovaly?
Veľmi som neporozumel, ako to myslíš.
Mistr
Profil
Kubo2:
Veľmi som neporozumel, ako to myslíš.
U článků na Wikipedii jsou uvedeny souřadnice. Alespoň na té české (a to i pro slovenské obce). Třeba bys ty lokalizace mohl využít.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0