Autor Zpráva
Lucom
Profil
Dobrý den,
ráda bych věděla váš názor na relativně novou webovou stránku www.rajbastliru.cz, která má sloužit jako agregátor novinek a zajímavostí ze světa elektroniky, programování a bastlení. Díky za každý názor.
lionel messi
Profil
Lucom:

Taktiež zdravím,

web na mňa pôsobí vcelku solídnym dojmom. Pozitívne hodnotím najmä:

1. Príjemné horné menu — nie je zbytočne vysoké a teda mi neprekáža jeho fixná pozícia pri rolovaní.

2. Ľahko zapamätateľný názov domény.

3. Pekný, nápaditý, no zároveň dobre čitateľný font použitý v logu aj nadpisoch.

Niektoré veci by si však zaslúžili vylepšenie:

1. Na ikonku vyhľadávania v hornom menu sa pred zadaním textu musí kliknúť, čo neočakávam, navyše nemá nastavený ani správny kurzor pre tento prípad. Zbytočne nútiš užívateľa premýšľať.

2. Chápem, že reklamy tvoria dôležitý zdroj príjmov webu, okrem nich však bez rolovania prakticky nič iné nevidno.

3. Na hlavnej stránke (ako jedinej) sa mi pri zväčšovaní webu zobrazí horizontálny posuvník.

4. Nadpisy článkov by mohli byť klikacie.

5. Ľavé menu nie je na pruhovanom pozadí dobre čitateľné. Stálo by za úvahu trikolóru na pozadí trošku zjemniť.

6. Necentruj text, ktorý nie je nadpisom (napr. zoznam odkazov), nevyzerá to pekne a u nadpisu si to taktiež najprv rozmysli.

7. Ak vyhľadávanie nič nenájde, zobrazí sa anglický text, zišlo by sa ho preložiť, jazyková nekonzistentnosť môže zaskočiť.

8. V zdrojovom kóde som narazil na toto: <html lang="en-US">. Zrejme pozostatok šablóny, ale najmä bohapustá lož (pokiaľ si odmyslím bod 7).

9. Zdá sa, akoby v HTML kóde boli vložené dve hlavičky.
anonymníí
Profil *
Lucom:
Nebudu hodnotit celek, ale ten font, který používáš na nadpisy, jakou má licenci? Máš právo jej užít, nebo ho kradeš? Něco mi připomíná a dal bych ruku do ohně za to, že není volně k užití a nemyslím si, že bys jeho licenci měl zakoupenou. Tipoval jsem, že ho používal Favorit, ten to ale není.

Děkuji za objasnění, o jaký font jde a jak je to s jeho licencí.
Lucom
Profil
anonymníí:
Font je Magneto. Ke stažení ho lze nalézt asi třeba zde: fontzone.net/font-details/magneto-bold. Každopádně tento font byl buď již v PC automaticky, nebo si ho nainstaloval Inkscape sám, protože jsem ho nestahovala. V obou případech mě napadlo řešit licenci, navíc když je Inkscape pod GPL. Pokud tento font není free pro komerční použití, tak ho samozřejmě změním. Licence celkem dost řeším i ostatních věcí, ale u fontu co jsem nestahovala mě to nenapadlo. Jinak děkuji za upozornění.
Taurus
Profil
Mně to přijde jako dost nepřehledný web. Gigantické vertikální menu s posuvníkem, plno bannerů. Nevím, co je ještě menu, co už není a vlastně proč tak není. Musím o všem dost přemýšlet. Na nepřehlednosti přidává i pozadí pod menu, které se stává špatně čitelným. Štítky jsou na sebe napláclé. Pořádně není vidět, o čem web je. A reklama na laser game Brno je dost agresivní – ta červená barva je síla. Vím, že to asi nejde tolik ovlivnit jako ostatní, ale pro mě je to pořád součástí vizitky autorů webu. Oranžový banner na úvodu je obrázek, když na něj kliknu, už je to klikací rozhraní. To je zase dost matoucí.

Bohužel, za mě je to co do přehlednosti a logiky stavby webu dost… neočekávané.
anonymníí
Profil *
Lucom:
Děkuji za upřesnění ohledně fontu. Mám ho vizuálně spojený s nějakým retrem, ale přesný produkt/firmu si nevybavím. Favorit to nebyl.

Povídání o licenci je např. na webu www.fonts.com/font/font-bureau/magneto, měj na paměti, že font, který máš (ať už zakoupený, předinstalovaný nebo nainstalovaný s jiným programem) na desktopu nemůžeš jen tak svévolně naembedovat do CSS na web, pokud licence nepraví něco jiného (můžeš tento font deklarovat, aby se zobrazil těm, kdo jej mají nainstalovaný v počítači, ale ty jej přiložit ke stylopisu nesmíš).
Lucom
Profil
anonymníí:
Tak to vypadá, že tento font je přímo nainstalovaný od windows a dle tohoto www.microsoft.com/typography/fonts/font.aspx?FMID=595 předpokládám, že je možné i komerčnímu použití. Na druhou stranu z odkazu co jste poslal, to zase vypadá celkem naopak, tak nevím. Navíc nevím, jestli je rozdíl, když ho používám spíš jako obrázek, než jako další distribuci fontu.
anonymníí
Profil *
Lucom:
Navíc nevím, jestli je rozdíl, když ho používám spíš jako obrázek, než jako další distribuci fontu.
Na toto bohužel odpovědět neumím. Třeba se vyjádří někdo jiný, kdo se v této problematice pohybuje a ví o ni něco málo více než já. Kdyby byl ten font nějaký "běžnější", tak bych po jeho původu nepátral, nicméně tento mě praštil hned do očí, tak jsem se na něj zeptal. A vidím, že ani ty nemáš úplně jasno.

Důvod, proč bys měla font řešit, není ten, že půjdu a někde tě napráskám. Ale někdo by mohl, čistě teoreticky. Ten správný moment bude, až se tvůj web rozjede.
Trejpa
Profil
Lucom:
Nefunguje ti kukís lišta. Tvrdí, že se budou osobní informace ukládat při používání webu, ale ukládají se už při první návštěvě, což odporuje zřejmě rádoby dodržované evropské směrnici, která ukládá právo návštěvníkovi toto odmítnout. Jak mohu odmítnout na tvé stránce? Pokud to není účelem lišty, tak je zbytečná. (Ne, že by to měly tisíce jiných stránek implementováno správně.)

Copyright © http://www.rajbastliru.cz all rights reserved.
To znamená co? Máš tam dvakrát Copyright, který stejně v českém právu nic neznamená. Na českých stránkách bych používal přednostně češtinu. Odkazuje na wordpress.org, což z textu odkazu nepoznám.

Mezi blikajícími banery jsem našel zajímavý text, do kterého jsem se začetl a ejhle - on se změnil. Aha, on je to obrázek, který se mění. Tak smůla, vrátit se nemůžu, jen čekat, až naroluje zpět. Když nejsem na tabletu, ale na počítači s myší, tak mě stejně těžko napadne, že pro zastavení rolování mám použítí najet kurzorem.

Kvůli menu, co se vleze na jeden řádek, vytváříš nepraktický hamburger na čtyři řádky. Navíc už při šířkách, které s původním menu zdaleka nemají problém.
Jan Kozák
Profil
Promiň, Trejpo, ale tvé tvrzení ohledně lištičky upozorňující na ukládání souborů cookies není správné. Na této stránce je implementována dobře. Jeden z tvých návrhů (tvrzení, že je nadbytečná) je podle českého práva neregulérní, druhý je snahou být papežštější než papež.

Lucom:
Navíc nevím, jestli je rozdíl, když ho používám spíš jako obrázek, než jako další distribuci fontu.
V tom není rozdíl.
Navrhoval bych, abys nadpisy přepracovala. To písmo je hezké, ale neobsahuje české znaky (diakritické značky tam jsou dolepené poněkud necitlivě), vkládání neobvyklých fontů pomocí obrázků je již překonaná praktika (je to složité na správu a nepříjemné pro uživatele) a zvolené písmo mi k elektronice nepasuje.

Jestli chceš nabrat nové uživatele, vracím k posouzení, zda jde o dobrou taktiku je od začátku zahltit agresívní reklamou.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0