Autor Zpráva
Kcko
Profil
Prosím o názor na spanelskyfotbal.cz (web jsem dělal jen já, od "grafiky", kódování až k programování).

Jak to na Vás působí? Vizuálně nebo funkčně tam něco překáží nebo by se dalo udělat jinak (lépe)?

Díky
Str4wberry
Profil
Koukám na to v mobilu a má to tam podle mě dost reservy.

1) Fixní cookie lišta překrývá hlavičku webu, pokud ji nezavřu. Dlouho jsem si tak myslel, že web vůbec hlavičku nemá.

2) Zbytečné jsou okraje. Ubírají už tak malý prostor.

3) Hlavička by podle mě šla vyřešit lépe. Jsou fakt tak důležité odkazy na FB a kontakt? Umístění loga pod tu lištu mi přijde dost nestandardní. Osobně bych asi dal logo doleva nahoru, vedle toho search, profil a případně hamburger. Raději spíš nějaké priority menu, ať to člověk nemusí pořád krkolomně rozklikávat.

4) Stránkování mi přijde možná na dnešní dobu trochu zastaralé. Dal bych tam načíst další.

5) Když mám otevřené menu a tapnu mimo, abych ho zavřel, prvky stránky na to reagují, takže se mi například může omylem otevřít nějaký článek.
Kcko
Profil
Str4wberry:
Díky za reakce:

1) Ano, to je záměr, chci aby to user nejdřív odkliknul (možná přesunu dolů, ale tam si toho lidé moc nevšímají).
2) Které? Pokud myslíš zleva a zprava tak jsou minimální a pokud bych je dal pryč, byl by web celý bílý, to se mi nelíbí.
3) Určitě šla, kontakt a FB asi není tak důležitý (možná odstraním), zbytek musí zůstat tak je a co nejvíc korespondovat s desktopovou verzí. Nevím co je priority menu, ale bud si rozklikneš hamburger kvůli menu, nebo ikonku usera, kvůli vlastnímu panelu, do jednoho to určitě sjednocovat nechci, přijde mi to v pořádku.
4) Nevím co je na tom zastaralé. Jak se rychle dostaneš třeba na 5 stránku aniž bys 5 klik chvíli četl a roloval mezi několika desítky článků, uživatelé (resp Ti moji jsou zvyklí na klasické stránkování)
5) Ano zareagují, co by se mělo dít jiného? Nemám pod menu žádný overlay, bud si rozklikneš menu, které Ti stejně zabírá celou šířku a poměrnou výšku viewportu, nebo si rozklikneš nějaký prvek na stránce.

Jinak díky za zhodnocení, mobilní verze je důležitá, ale to cos vzpomenul nejsou žádné kritické nedostatky, spíš subjektivní pocity.
Web má 3 fáze z hlediska důležitosti

1) Napojení na API a neustálá výměna informací
2) Desktopová verze, přehlednost, použitelnost (nemyslím jen webovou, ale takovou, aby uživatel měl na webu co nejvíc zpříjemněnou práci, třeba modul diskuse se mi podařilo dovést k dokonalosti, je tam obrovská spousta funkcionality).
3) Mobilní verze (potřebujeme, aby fungovala, nemusí být 100%).

Díky, nad něčím se určitě zamyslím.
weroro
Profil
Kcko:
Pekné. :) Ten cookie bar buď presuň dole alebo ho daj pred .top-pane element aby ho odsadil. Stačí, že ho tam máš, nikde nie je napísané, že naň musí návštevník kliknúť.
Str4wberry:
4.) Ak potrebuje merať reálne impresie, tak musí reloadnúť stránku.
Kcko
Profil
weroro:
Díky.

Add cookie bar, vím, netrápí mě, prostě ho jednou odklikneš a už neotravuje. Vychytávám chyby v API (od dodavatele, ne moje) a cookie bar je to poslední co mě trápí :-)
Str4wberry
Profil
Reakce na Kcka:
Ad 1) Problém je v tom, že ne každý se nechá obtěžovat, aby lištu zavíral, takže řadě lidí tam bude strašit neustále. Zde tím byly vyřazeny klíčové prvky stránky. Přesun dolu je určitě lepší! Nejmenší zlo na mobilech je podle mě nefixní cookie lišta na začátku stránky. Mimochodem, obsahuje vůbec web nějaké skripty, kvůli kterým by tato lišta měla být na stránce?

Ad 2) Tohle:


Nechat tolik nevyužitého vodorovného prostoru mi přijde na mobilu jako zbytečný luxus. Nehleděl bych tolik na to, co se komu líbí, ale menší okraje rozhodně pomohou čtení obsahu.

Ad 3) Priority menu je tohle: css-tricks.com/the-priority-navigation-pattern – jeho použití by naopak sjednotilo mobilní versi s desktopovou. I na mobilu by pořád bylo několik položek vidět v pruhu menu a zbytek by se odkrýval tlačítkem nebo by se na něj odrolovalo.

Ad 4) Opravdu nemarginální skupina uživatelů kliká např. na tu 5. stránku? Když je stránkování uděláno špatně a na jednotlivých stranách se mění obsah?

Přijde mi jednodušší kliknout na jedno tlačítko „Načíst další“. Než zkoumat, co si mám vybrat z těchto možností:



Ano, tapnul jsem samozřejmě na skok na konec místo další stránky.

Ad 5) No, jo, ale jak mám to menu zavřít? Pokud by odsouvalo obsah jako profil, tak OK, ale když ho překrývá, přijde mi dost očekávané chování, že se zavře po tapnutí mimo.


Prohlížím si teď stránku na desktopu a napadají mne další poznámky:

6) Všímám si log jednotlivých klubů v hlavičce, která na mobilu nejsou. Proč? Veškerý obsah by měl být dostupný z mobilu i desktopu.

7) Chtěl jsem se zaregistrovat, ale ten formulář mě od toho odradil. Je to schválně? Jestli je cílem, aby se neregistroval jen tak někdo, tak to beru, ale jinak je to ukrutně špatně. :–(

8) Píše se „přihlaste“.

9) Světlé kategorie a témata mají podle mě nedostatečný kontrast:



10) Vzhledem k tomu, že články mají být aktuální, by bylo dobré uvést datum vydání na začátek.



11) Kliknutí na search tlačítko by mohlo dát focus přímo do vyhledávacího pole, abych mohl rovnou začít psát.
Kcko
Profil
Str4wberry:
1) Máš pravdu, přesunuto dolů. Ano existuje sada COOKIES, kterou používám k operacím za přihlášeného uživatele.
2) Hledím co se líbí lidem (konzultace s užším okruhem) a zůstane to tak. Zbavovat se šedých okrajů se mi taky nelíbí.
3) Neznal jsem, nelíbí se mi to. Nehledě na to, že by to zabíralo víc místa než současný prvek (nebo 2 prvky, hlavní navigace a uživatelský panel).
4) Asi přepíši na Začátek | Konec | Dopředu | Dozadu, co se týká načíst další nejsem rozhodnut, jak se k této informaci dostane např. robot? Robot si v klasickém stránkování proskenuje každé číslo z pageru, jak to bude s načíst další? Asi se rozhodnu výsledky anketou mezi uživateli.
5) Spoustu lidí by mohlo napadnout kliknout na to menu znovu (znovu na hamburger, někdo je méně bystrý, tak pro něj tam asi dám křížek na zavření).
6) Důvodem je úspora v hlavičce a snaha ji mit pokud možno co nejnižší (samozřejmě za předpokladu, že vypadá +/- stejně jako na desktopu). Jinak s tvrzením, že vše co je na desktopu musí být i na mobilu zásadně nesouhlasím. Web nabízí několik kroků jak se např. k této informaci dostat (seznam týmů) a dále začátek věty.
7) Rozveď to prosím.
8) Hm :)
9) Byla kontrastnější a lidé řvali (resp jen 2), že to je moc svítivé, nikdo si nestežuje po výměne, navrhni jinou barvu?
10) všechny dodatečné informace jsou pod článkem a lidé (alespoň u mě) jsou na to tak zvyklí.
11) Dobrý nápad, zapracuji.
pcmanik
Profil
Kcko:
7. Rozveď to prosím.
Zareagujem ja ak môžem :)

Na mňa osobne už tie dva prvé žlté boxy nepôsobia dobre. Žltú farbu mám spojenú s upozornením a teda že by som si to mal prečítať. No sú tam len tie všeobecné bláboly ktoré aj tak nikto nečíta. A toho textu je naviac zbytočne veľa.

Boxíky by som ešte prekusol, ale je zlatým pravidlom od užívateľa pýtať čo najmenej vecí pri registrácii. Ty máš síce povinné len 4 no, je naozaj potrebné zobrazovať aj ostatné políčka? Nebolo by lepšie povedzme po registrácii užívateľa presmerovať na jeho profil s hláškou napr. "Povedzte nám niečo o sebe", kde by mohol vyplniť ďalšie údaje (Meno, Priezivsko...)?

A načo je ti dátum narodenia? To mi príde ako veľmi osobná informácia ktorú by som na stránke o futbale asi nehľadal. Nestačí povedzme len rok? (Neviem načo ten dátum používaš.)
Kcko
Profil
pcmanik:
Ahoj,
Informace tam být musí (už minimálně proto, co píšeme ohledně seznamu a lidé jsou netrpěliví a registruji se během 2-3 minut znova atd). Asi ano, barva je výraznější a bláboly to jsou :-), ale je potřeba to tam mít.
Po registraci tvůj účet aktivní není, jedině po aktivaci ho přesměrovat, ale tam těch políček je mnohem víc k vyplnění takže to dle mě 95% lidi zavře.

Políčka co tam nyní jsou jsou důležitá :-) (Přejeme osobně uživatelům k svátku a k narozeninám, rozdáváme za to nějaké body, posíláme e-maily), a zajímá nás cílová věková skupina (ale to je až to poslední, primárně je to to co jsem psal na začátku).

Str4wberry to možná myslel tak, že třeba pole narození / věk by mohlo být uživatelsky přívětivější (např. kalendář po kliku na input) atd, s tím určitě souhlasím, ale nebyl na to čas ani chuť. Dělám to celé sám a je tam ještě hodně práce s APIčkem od dodavatele.
Str4wberry
Profil
Reakce na Kcka:
Ad 2) Hledět na to, co se lidem líbí, je dost ošemetné. Předpokládaje, že není smyslem webu primárně, aby se líbil, ale aby se dobře používal. Lepší využití místa s největší pravděpodobností k lepšímu používání povede, protože se obsah bude lépe číst.

Ad 3) Myslím, že by to šlo udělat tak, aby se:
a) použil smysluplnější systém menu, který informuje uživatele o obsahu webu,
b) je konsistentnější s desktopovým uspořádáním,
c) nemusí být prostorově větší (naopak).



Ad 4) Vzhledem k tomu, že současné stránkování je pro roboty nevhodné (obsah jednotlivých stran se neustále mění), bych se toho moc nebál. :–) Jinak nejjednodušší je to asi udělat AJAXem, s tím, že načíst další vede na další stránku – jen s tím rozdílem, že se obsah další stránky se přilepí dolů.

Ad 7) Registrace:
Pokud je cílem od registrace neodrazovat, tak registrační formulář může vypadat nějak takto:



Když přejdu na registrační stránku na spanelskyfotbal.cz, tak pomalu ani nevidím ten registrační formulář a když k němu odroluji, tak je tam hromada políček. Pro vyšší počet konversí je dobré žádat po uživatelích jen nezbytné údaje. Zbytek si mohou případně vyplnit až po registraci. Tento formulář mě délkou značně odrazuje od vyplnění.

Ad 9) V případě kontrastu bych zkrátka volil nějakou barvu s dostatečnou čitelností. Pokud trváš na to pozadí, tak by šlo třeba invertovat barvu textu. V případě kontrastu bych spíš věřil stroji. Než lidem.
Mlocik97
Profil
Kcko:
5. ono sa to môže includovať z jakoby inej stránky (nebude to reálna stránka) ale skrz sitemap.xml nasmeruješ bota proskenovať aj obsah, ktorý sa načíta dynamicky až po zmáčknutí "načíst ďalší". Keby to nebolo možné tak 95% stránok google ani nenajde, lebo toľko obsahuje je práve načítaných až po loadnutí stránky, a vyvolaním dodatočného stiahnutia obsahu (asynchrónnosť).
Tomášeek
Profil
Str4wberry:
O priority menu a jeho užití na konkrétních webech si můžu myslet co chci, ale... na tvém náhledu ti chybí další kluby. Jak se dostanu na kluby, které nejsou ve viewportu? Loga klubů jsou prťavá, ve snaze kliknout na něj budu často klikat mimo, resp. na jiné prvky. U menu v červeném platí totéž.

Vím, že jsi odpůrcem hamburgerů, o těch se bavit nechci. Jak bys zde na pravé straně "ukončil" seznam klubů tak, abych si mohl prohlédnout a rozkliknout další? O velikosti jsem se zmiňoval, na tu není třeba reagovat jinak, než "to lze zvětšit".

Menu v červeném pruhu a priority menu. Mít hamburger s položkami umístěný v liště s dalšími ikonami mi přijde ok. Řešení "Primera - Segunda - další" mi přijde zbytečné, a to pomíjím fakt, že na menším telefonu budu mít pravděpodobně jen "Primera division - další", protože "Segunda division" se mi tam už nevejde. To není řešení, které bych preferoval. Priority menu má smysl tam, kde jsou krátké položky, nikoliv hned první dlouhá tak, že nenechá místo dalším.
mckay
Profil
Registrace i úprava profilu je náchylná na XSS, testováno pouze pro uživatelské jméno/přezdívku, payload: " onmouseover=alert(1) ". Účinnou obranou proti XSS je enkódování uživatelského vstupu před jeho renderováním do stránky.

Ve vyhledávání se stačí dotázat na nepříjemný znak a končím na 404, stránka nenalezena, nepovolené znaky v adrese. Apostrof působí problémy, lomítko působí problémy, atd. Jako běžný uživatel bych byl zmaten, kdybych zadal jméno hráč s apostrofem ve jméně a dostal informaci o nepovolených znacích v adrese. Ani bych nevěděl co to vlastně znamená, řekl bych si, že ta stránka je nějaká špatná a posunul se dál. Hlasuji za umožnění použití kterýchkoliv znaků a ošetření uživatelského vstupu na jiné úrovni (před posláním vyhledávacímu dotazu).

Navíc, když už máte vlastní 404 stránku pro nepovolené znaky v adrese, nebylo by od věci mít i vlastní stránku pro opravdu nenalezené stránky, př: spanelskyfotbal.cz/soutez/segunda-b-grupo-2/2017-2018' má IS-kovou 404 stránku.

Znak [pajpy] (|) za RSS odkazem v patičce webu bych řekl, že je nechtěně zapomenutý.

Plkátko mi neodesílá plky, ale ani nehlásí žádný problém. Možná příliš krátký text? Informace o tom, co jsem provedl špatně by nebyla špatná.
mckay
Profil
Ještě jedna věc: Posílat heslo emailem v plain textu je celkem špatný zvyk.
-rjh-
Profil
Mně se to moc líbí, zvlášť ty erby klubů nahoře. Z mého pohledu je jediná chyba, že ta stránka je o fotbalu. Sport mi nic neříká. nechápu ho. To dámské prádlo, co sem někdo dával, mě bavilo víc. Jsem zvědavý, jestli se najde dost zájemců, aby ten web začal žít. Zdá se mi přece jen jako hodně specializovaný.
Surikata
Profil *
Registrace na mobilu hruza, text mimo obrazovku, horizontalne scrollovanie, políčka dlhšie resp. širšie než displej mobilu. Oznam o cookies sa taky text občas dostáva mimo displej... inak na mobilu ten bazmek na overenie či nieste robot, tak kolem neho je text sekany po slovách v mnoho riadkov.

Pri rozbalenom menu su prvky nad menom neaktivne a nefungujuce.




Jo a este pri loadovani ta stranka retardovane skace, pod myšou maš v jeden stotine sekudny uplne neco jine než v druhej. A když chceš na neco kliknuť ešte skôr než sa to cele uplne načte tak skoro vždy klikneš na niečo iné.
Kcko
Profil
mckay:
Díky za věcné připomínky. Něco z toho jsem opravil.

-rjh-
Web není pro každého :-). Lidí tam máme poměrně dost (na to jak je to úzce profilovaný portál). Děkuji za pochvalu.

Surikata:
Odpust si ty "retardované" poznámky. Mobilní verze není dokonalá, ale to jsem psal někde výše (o registračním formuláří vím, ale nemá ted na telefonu prioritu).
Web se načítá poměrně rychle, možná by sis mohl sundat špinavé fusekle ze šnůry na prádlo. Na tebou popisované chování si nikdo nestěžoval.
Víc k webu nemáš?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0