Autor Zpráva
finaton
Profil
Hezký den,

nedávno jsme odstartovali projekt Finaton.com, který srovnává finanční produkty z celého světa. Momentálně je zde dostupná pouze jedna země – Finsko.
Rád bych vás poprosil o názory na web, design, použitelnost,... Platforma se bude postupně rozšiřovat o další země.

Budeme rádi za každý podnět, díky kterému bude celý projekt přístupnější a uživatelsky zajímavější.

Předem děkujeme za jakoukoli odezvu.
Mlocik97
Profil
No čo sa týka výkonu a rýchlosti, tak sa dá troška vylepšiť, veľkosť 1019KB je docela dosť na takúto stránku. Určite bych pridal do cross-origin odkazov atribúty rel norefferer noopener. Inak ale tá stránka je na slušnej úrovni. Neni tu inak moc toho čo vytknúť. Responzivita je dobrá, Grafika dobrá, Ovládanie dobré. Celkovo tá stránka je na slušnej úrovni. Moje hodnotenie:

Výkon: 7/10
Ovládanie: 10/10
Responzivita: 9/10
Grafika: 10/10
Funkčnosť: 9/10
ostatné: 8/10
abcdefgh
Profil *
1. ReCaptcha s checkboxem je těžkej fail, nejen že to zbytečně kazí design, ale taky to obtěžuje, existuje ReCaptcha v3.
2. Škoda že kód neni modernější, používat na layout v roce 2018/2019 float je na můj vkus dost zvláštní.
3. Deptá mě to vysouvací menu - místo toho, aby obsah překrylo, tak ho odsouvá.
4. Jak je tady dole sekce UKK finaton.com/fi/lainaa/pikavippi, tak vertikální margin má jinou šířku než horizontální, což nevypadá dobře.
5. Dalo by se přidat na využití SVG, např. u vlajek nebo u obrázku s Prague HQ.
6. Na mobilu je někde špatně formátování textů, kolem obrázků vznikají nežádoucí díry, viz i.imgur.com/XxW2Kr8.png.
6. securityheaders.com/?q=finaton.com&followRedirects=on

To byly pro mě na první pohled patrný negativa, ale jinak je stránka hezká a funkční.
generalmimon
Profil
abcdefgh:
2. Škoda že kód neni modernější, používat na layout v roce 2018/2019 float je na můj vkus dost zvláštní.
Aha, takže float se používá přes 20 let a teď najednou vyšel z módy? A co modernějšího by měl tedy použít? Flexboxy, nebo snad grid? A proč? Aby se ta stránka rozsypala v těch prohlížečích návštěvníků, kteří v očích moderního kodéra nejdou s dobou? Tak to by tam ještě mohlo přibýt okénko, které uživateli oznámí, že tahle stránka je výhradně pro Google Chrome (i takové bohužel existují).
A není to o tom, že „ale vždyť je ta podpora flexboxů docela dobrá, tak proč bych to nemohl použít...“. Fajn. Problém je v tom, že když si zvyknete zbytečně používat moderní technologie, nikdy vám žádný prohlížeč nebude připadat dost dobrý.
Mám jen 6 let starý mobilní telefon s Android Browserem 2.3 (s prakticky nemožnou aktualizací) a už mi spousta stránek dává najevo, že bych měl chcípnout. Na spoustu stránek mě v zájmu bezpečnosti ani nepustí, místo SVG se mi zobrazují obdélníčky a na většině mobile-friendly stránek mi obvykle většinu displeje zakrývá fixní navigace. Tahle diskuze mi jako jedna z mála funguje bez problémů. Měl by si člověk kupovat každý rok nový mobil jen proto, aby byl moderní?
5. Dalo by se přidat na využití SVG, např. u vlajek nebo u obrázku s Prague HQ.
Výborný nápad, už se těším, jak budu zase zírat na zaobdélníčkovanou stránku.
abcdefgh
Profil *
generalmimon:
Já mám taky v záloze psací stroj bez připojení k internetu a bez displeje a nestěžuju si, že jsem ty jeho stránky nedostal zadarmo v tištěný podobě do schránky.
generalmimon
Profil
abcdefgh:
Já mám taky v záloze psací stroj bez připojení k internetu a bez displeje a nestěžuju si, že jsem ty jeho stránky nedostal zadarmo v tištěný podobě do schránky.
Tahle pokroucená analogie je pro webové použití naprosto nepoužitelná. Web je ze svého principu decentralizovaná síť a webový vývojář by se měl vždy snažit o to, aby jeho stránky vykazovaly u všech uživatelů alespoň základní funkčnost. Samozřejmě může využít nějakou supermoderní fíčuru podporovanou jen v některých prohlížečích a přidat tak další funkcionalitu, ale v těch ostatních by se stránky kvůli tomu rozhodně neměly rozsypat.
Myslím si, že weboví vývojáři, kteří dělají stránky jen pro některé prohlížeče, by měli radši přejít na programování desktopových aplikací. Tam je program funkční na více platformách výhodou, na webu by to mělo být nutností.
finaton:
Budeme rádi za každý podnět, díky kterému bude celý projekt přístupnější a uživatelsky zajímavější.
Abych to shrnul, když se budeš řídit abcdefghovými body 2. a 5., projekt přístupnější ani uživatelsky zajímavější rozhodně nebude, ba naopak.

1) K tomu plynulému odscrollování, no, nevím, jestli to uživateli pomůže. Spíš si trochu připadám jako v zajetí JavaScriptu, když mi stránka zablokuje kolečko a roluje si sama. Je pravda, že když jsem na stránce finaton.com/fi/lainaa/bank-norwegian kliknul nahoře na ten komentář a stránka mi prudce poskočila (tady je ukázka), tak jsem byl trošku zmatený. Myslel jsem si, že jsem na jiné stránce, protože ten oddíl s recenzemi je vizuálně oddělený a má jinou barvu než ostatní obsah. Tohle asi zmatení uživatelů asi má vyřešit právě to plynulé skrolování, ale myslím si, že by to šlo lépe i bez toho, stačí se jen inspirovat, jak to mají vyřešené na jiných webech.
2) Ten fixní boční obsah (stále na téže stránce), kde jsou odkazy na sekce ve článku, není moc vychytaný, při přecházení mezi sekcemi 1 a 2 ten TOC box vždycky ujede od kurzoru, takže uživatel musí kurzorem přejet, aby mohl překliknout na jiný oddíl (ukázka).
3) Chybí mi tam drobečková navigace, člověk ani nepozná, kde se na webu nachází.
4) To hlavní vyskakovací menu po najetí opravdu nevypadá dobře (ukázka), jednak není vizuálně odděleno od obsahu (ať to má aspoň jinou barvu), problikává šedě a odsunutí obsahu místo překrytí se mi také nelíbí.
finaton
Profil
Mlocik97:
Dobrý den, děkujeme za podněty. Určitě se je pokusíme zapracovat. Přejeme hezký den.
finaton
Profil
abcdefgh:
Hezký den, děkujeme za konstruktivní kritiku. Připomínky bereme na vědomí a pokusíme se je zapracovat.


generalmimon:
Dobrý den, děkujeme za názor. Určitě zvážíme možná řešení.
N71
Profil *
generalmimon:
vývojář by se měl vždy snažit o to, aby jeho stránky vykazovaly u všech uživatelů alespoň základní funkčnost.
"Všech" znamená zhruba 100%. V praxi tento extrémismus nefunguje, projekťákům pak vychází ve výpočtech divné hodnoty, jako nekonečné náklady nebo nekonečná doba realizace.

Odmítat flex jako nepodporovanou novinku je blbost, protože funguje spolehlivě na nějakých 95% trhu. Hlavně umožňuje definovat chování, které float neumí.
Mlocik97
Profil
krom toho aj IE umí jak flex tak grid... www.vzhurudolu.cz/prirucka/css-grid-msie www.vzhurudolu.cz/prirucka/css-grid-msie-autoplacement
Keeehi
Profil
Odmítat flex jako nepodporovanou novinku je blbost, protože funguje spolehlivě na nějakých 95% trhu. Hlavně umožňuje definovat chování, které float neumí.
To ano ale základní problém v tomto případě je jinde. finaton vytvořili fungující stránku s použitím floatů. To že tím strávili třeba 2x více času než kdyby použili flexbox je jejich volba. Těžko jim to však může někdo vyčítat. Je důležité zvolit takovou technologii, která má dostatečnou podporu a která dokáže vhodně vyřešit problém. Což v tomto případě by zřejmě splňoval jak float tak flexbox. Volba je pak už na autorovi řešení.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0