Autor Zpráva
lopik
Profil
Dobrý deň,
dlho som Váhal, či nechať podrobiť kritike môj eshop, no rozhodol som, že mi to môže pomôcť pri úsilí stáleho zlepšovania a skvalitňovania našich služieb. E-shop na zhodnotenie nájdete na www.topanocky.eu.
Ďakujem za každý názor.
Kcko
Profil
lopik:
Virtuemart.

Chceš konrétně hodnotit co? Jak jsi nasadil na volně dostupný systém nějakou šablonu a naplnit ji daty nebo něco jiného?
lopik
Profil
Fuu tak to ďakujem za komplexne hodnotenie. E-shop síce funguje pod VM, avšak nad celkovým fungovaním webu a riešením SEO optimalizácie a UX som strávil mesiace, preto mi Vaše hodnotenie príde dosť ako by som to povedal nešťastné, ale akceptujem ho.
Mlocik97
Profil
Desktop Fast 3G: 1.6MB transferred, 2.8MB resources, DCL 4.60s, Load 8.56s
Mobile Fast 3G: 455KB transferred, 1.2MB resources, DCL 3.74s, Load 5.39s
dobré hodnoty i když webstránka na desktopu je zbytočne veľká, a hlavne opakovane stahujete rovnaký obrázok v karuseli. Ceľkový priebeh načitávania: developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=https%3A%2F%2Fwww.topanocky.eu%2F
rozhodne bych omedzil opakované sťahovanie, priebežné vykreslovanie je rozumne riešené.

V konzoli máte upozornenia. Kvalita kódu je ale veľmi špatná, opakovanie ID, nevalídne hodnoty atribútov, chýbajúce ale nadbytočné uzatváracie značky, Duplikované nastavenie charsetu.
Taktiež viewport nevhodne nastavený, nesprávne vstupy, linky bez textu, špatný kontrast písma miestami, nesprávne použité role, nepoužívate rel nooopener alebo noreferrer u linkoch tretích strán, listenery na scrollbar sú neoptimalizované, používate knižnice so zranitelnosťami:
snyk.io/vuln/npm:jquery?lh=1.12.4&utm_source=lighthouse&utm_medium=ref&utm_campaign=audit
snyk.io/vuln/npm:jquery-ui?lh=1.9.2&utm_source=lighthouse&utm_medium=ref&utm_campaign=audit
slabé zabezpečenie proti XSS. Nesprávne používate HTTP stavové kódy (respond 200 v offline alebo pri neexistujúcom súbore, chybná hlavička). Nevalídna ikona pre apple-touch-icon (rozmer, typ súboru...), coverage kódu je špatné.
Responzivita deformuje obrázky. Zbytočne stahujete pixely navyše tým že obrázky sú v inom rozlíšení než je zobrazujete. Pri určitých rozlíšeniach sa rozpadá zarovnávanie, ovládanie je náročné, prekrývajú sa prvky, atd. Graficky je to trocha preplácanejšie, a UX/UI komplikované, i když ne extrémne. Filtrovanie položiek nefunguje moc najlepšie.

Je tam toho fakt hodne čo dorábať.

Ceľkové hodnotenie:
Kvalita: 2/10
Rýchlosť: 8/10
Funkčnosť: 6/10
Responzivita: 5/10
Ovládanie: 5/10
Grafika: 6/10
Ostatné: 7/10
lopik
Profil
Ďakujem za názor a postrehy. Pokúsim sa na týchto veciach popracovať.
lopik
Profil
Trochu som si to prechádzal a pár vecí som už opravil:
- v kóde som odstránil "zblúdilý"tag <span>
- odstránený duplicitný charest
- opravené favicony
- opravená deformácia obrázkov pri zmene rozlíšenia
- upravený viewport

V celku ma však zaujíma, ktoré kontrasty písma sa Vám nepozdávajú (nepostrehol som ich), tiež čo myslíte pod pojmom "nesprávne vstupy", tiež by ma zaujímalo, kde ste našli, že nepoužívam rel="noopener" (ak je to na heureke, tak to je ťahaný kód cez ich JS). Tiež by som rád vedel, kde ste natrafili na rozpadávanie zarovnávania, aby som to vedel opraviť.
Ďakujem
lionel messi
Profil
lopik:

1. Meta tag keywords je zbytočný.

2. <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, user-scalable=no"> – Prečo? Práve na to zrejme naráža aj Mlocik97. Medzičasom opravené.

3. Font v logu sa mi veľmi nepáči.

4. Niektoré texty by potrebovali viac "vzduchu", pretože jednotlivé riadky sú na sebe nalepené, konkrétne výpis kategórií alebo názov produktov (za povšimnutie stojí fakt, že názov je väčším písmom než popis, má však menšie riadkovanie).

5. www.topanocky.eu/detska-obuv – Čo iná kategória, to iné pozadie, nepôsobí to práve najkrajšie.

6. www.topanocky.eu/detska-obuv/gumaky – Značka Odporúčame rozbije zarovnanie, box je kvôli tomu vyšší než ostatné.

7. Štylistickú úroveň textov na stránke by som nehodnotil ako najvyššiu.

8. Pri zadaní neexistujúcej adresy by som očakával nejakú inteligentnú stránku 404, nie presmerovanie na Celoročnú obuv.

9. Ak si do košíka chcem pridať nejaký počet kusov obuvi a zabudnem vybrať veľkosť, stránka ma upozorní. Ak veľkosť vyberiem dodatočne, prepíše sa počet kusov na 1 a môžem ho zadávať odznovu.

10. Ak sa zahrám na iPhone, vidím horizontálny posuvník.

11. V rámci stránkovania sa na tak malé čísla na mobiloch zrejme netriafa najlepšie.


lopik:
čo myslíte pod pojmom "nesprávne vstupy"

Nie som Mlocik97, pokúsim sa však odpovedať:

Formulárovým prvkom <input> je vhodné nastaviť správny atribút type, napr. tu by som vo výpise produktov očakával type="number" namiesto zbytočne všeobecného text.
lopik
Profil
Takže ďalej som upravil:
404 - už je klasická stránka
"prevzdušnil" text v nadpisoch
dizajn stránkovania
upravil som typ inputov pri množstvách produktov
Mlocik97
Profil
použite webaim.org/resources/contrastchecker napríklad text "Doručujeme do viacerých krajín" má Contrast ratio 3.85, minimálne je 4.5 odporúčané až 7.0
Text o dostupnosti má CR dokonca 3.13 a popisi len 2.85

nemáte unikátne ID napríklad u ul#menu-top.nav.navbar-nav alebo h2#produkty-h3.page-header
formulár input#jtvms-text-183.vmajaxlivesearch-box.form-control je nesprávne riešený. Viď dequeuniversity.com/rules/axe/3.1/label
nesprávne role dequeuniversity.com/rules/axe/3.1/aria-required-parent
nesprávne je riešený aj a#totop-scroller.btn.btn-default
ten odkaz tretej strany je áno na heureku, že je vkladaný JS nevadí, i tak by ste mali zabezpečiť aby tam bola správna hodnota rel, čož môžete ďalších javascriptom, alebo úpravou aktuálneho.

Ale vidím že ste opravili viewport, apple-touch-icon aj deformáciu obrázkov, i když tú deformáciu nie úplne, pri 320px stále sú obrázky deformované. Ich veľkosť je iná než v akej je zobrazujete, taktiež chyba. Možno by som Vás nasmeroval ohľadom responzivite obrázkov na stránku: www.vzhurudolu.cz/prirucka/responzivni-obrazky www.vzhurudolu.cz/prirucka/picture a www.vzhurudolu.cz/prirucka/srcset-sizes
Tomášeek
Profil
Mlocik97:
Sorry, ale pokaždé tu napíšeš k hodnocení toho kilometr, což je copypaste z nějakého online nástroje. Občas řešíš nesmysly.

To, že je stránka datově velká, uživatel asi ví. Že mu řekneš, kolik MB zabírá, je k ničemu, místo toho je lépe říci, co s tím. Kde zapracovat na kompresi, atd.

napríklad text "Doručujeme do viacerých krajín" má Contrast ratio 3.85, minimálne je 4.5
No a? Třeba není tak důležitý, pokud 99% zákazníků je na Slovensku. Jasně, ten odkaz je špatně viditelný, ale mj. i proto, že je malý. Jen kontrastem to není. On celkově text na webu je dost malý na více místech, třeba v menu. Stejnou barvou jako tenhle odkaz je i navígace vlevo, jen písmo je větší a s kontrastem problém nemám.

nemáte unikátne ID napríklad u ul#menu-top.nav.navbar-nav alebo h2#produkty-h3.page-header
Jasně, ID má být unikátní. Tady to vadí přesně čemu, prosím? V CSS ničemu, v JS s těmi elementy zřejmě také nepracuje.

Ich veľkosť je iná než v akej je zobrazujete, taktiež chyba.
Nechce se mi hledat, jak velký obrázek se servíruje, ale při responsivní verzi nejde mít samozřejmě všechny obrázky vždy ve 100% velikosti (pokud má obrázek 100% rodiče s fluidní šířkou, tak při zmenšování okna nemůžu mít pro každý pixel jinou velikost). Je potřeba mít rozumně velký obrázek, to ano.

lopik:
Na to, že jsi nad UX strávil měsíce, to moc vidět není. Víš, co je UX, nebo to je jen nějaké obecné zaklínadlo pro udělání dojmu?

Časté malé velikosti písma, nevýrazné prvky (např. menu), Kategorie v levém menu s mizerným řádkováním i zarovnáním (mluvím o dvouřádkových), mizerně řešené "nadpisy" v těch Kategoriích - jsou jen trochu větší, ale bez odsazení, zvýraznění, ...

Při výběru velikosti boty nehezky poskakují ostatní velikosti (protože se přidává stín).

A takhle bych mohl pokračovat. Nejen, že to nevypadá na měsíce UX, mě to nepřijde ani na den UX.
Kcko
Profil
Tomášeek:
UX != UI oskarcoric.cz/rozdil-mezi-ui-a-ux ; ano občas se to trošku překrývá, tady je to spíše UI a průměrná typografie.
No UX špatné vlastně také :-), ale teď se bavíš o UI.
Mlocik97
Profil
Tomášeek:
"Sorry, ale pokaždé tu napíšeš k hodnocení toho kilometr, což je copypaste z nějakého online nástroje. Občas řešíš nesmysly."

že ja o tom neviem že používam online nástroj, až na ten PageSpeed Insight (ktorý není dôvod nepoužiť a skutočne len môže pomôcť). A i kdyby, čo je špatné na takýchto nástrojoch?

ten kontrast, počítaj aj s tým že môže prísť farboslepý človek, a ver mi, to pak už vôbec nevidieť, nie každý má zdravé zmysli
Kcko
Profil
Mlocik97:
To, že když napíšeš / pastneš něco ve smyslu

Desktop Fast 3G: 1.6MB transferred, 2.8MB resources, DCL 4.60s, Load 8.56s
Mobile Fast 3G: 455KB transferred, 1.2MB resources, DCL 3.74s, Load 5.39s

nemá žádnou vypovídající hodnotu. Jsou ty hodnoty nízké nebo vysoké? Případně o kolik?
Nedá se z toho nic kloudného vyčíst a není to s čím srovnat.

Obecně mi tvoje subjektivní hodnocení taky vadí (hodnocení typu: grafika 3/10, optimalizace 5/10 apod), je to opět jen subjektivní dojem, který uživateli neřekne co má všechno udělat aby se to dostalo na 10/10.

Připomínáš mi uživatele Péta, akorát jsi ze Slovenské hroudy.
Mlocik97
Profil
Kcko:
napsal som tam toho viac, vrátane presných rád jak ušetriť práve mnoho prenesených KB.
To hodnotenie je založené na objektívnom "meraní". A napsal som presne i čo je problém, napsal som čo treba zmeniť aby to bolo "10/10", len tys to nečítal.

Vyťahuješ citát z kontextu, ale veľmi presne som popísal čo treba zmeniť.
lopik
Profil
Kcko:
No UX špatné vlastně také :-)
v celku by ma zaujímalo v čom je to UX také zlé. Zákazník vie priamo na stránke aké veľkosti sú dostupné, rozdelené do rôznych kategórii, v ktorých vie produkty filtrovať. Okrem toho vie zákazník priamo o dobe dodania tovaru. Má podľa mňa k dispozícii prehľadné vyhľadávanie a intuitívny košík. Na stránke má hneď informáciu o tom, že koľko stojí najlacnejšia doprava ako aj krajiny doručovania. Čo podľa Vás môžem ešte na UX zlepšiť?

V UI viem, že sú medzery, no mám záujem na tom ďalej pracovať.
RastyAmateur
Profil
lopik:
Jen tak můj postřeh asi tak z 2 minut, které jsem na webu strávil:
- Vložím neplatný kód kuponu v košíku a vypíše se mi zelená zpráva někde nahoře s malým textíčkem, že kupon je nevalidní.
- Kategorie mi přijdou nepřehledné. Je to nějaká směť odkazů, přičemž občas přeteče na nový řádek čedé číslo v závorce. Až po jaké době jsem si všiml, že je to ještě rozdělené na dětskou, dámskou a pánskou část
- Abych si někde v seznamu zaklikl velikost a pak vybral množství? Jako může tam být nějaké pop-up tlačítko na rychlý výběr/nákup, ale tohle se mi osobně nelíbí
- Vyberu si 10 párů bot, vyskočí na mě okno, které je z poloviny obsazený reklamou, proto reflexivně zavírám. Podruhé si všímám, že je tam tedy červený nápis, že něco bylo přidáno do košíka. Opravdu nezkoumám, co. Na třetí pokus si všímám, že úplně nahoře je relativně nevýrazné upozornění, že jsem si jich vlastně nevybral 10, ale jen 1.
- Mám v košíku jedny boty, chci si je objednat ještě jednou. Hláška že byl přidán jeden pár bot do košíku, ale v košíku nic nepřibylo, stále jsou tam jen ty jedny. Jako OK, chápu, ale když už tam to omezení je, bylo by fajn říct uživateli, že už je tam má a víc jich koupit nemůže.
- Nelíbí se mi, jak jsou jednotlivé produkty v seznamu s jinou výškou. Na druhou stranu také jsem se s tímto problémem jednou setkal a raději jsem se na to vysral a nechal to tak, protože se s tím člověk s*át vážně nechce...
lionel messi
Profil
lopik:
Takže ďalej som upravil:
dizajn stránkovania

Fajn, ešte pretrváva horizontálny posuvník na mobile na hlavnej stránke (na iných námatkovo otvorených stránkach som si tento problém nevšimol.

lopik
Profil
lionel messi:
ten posuvník bude len v emulácii, lebo pre mobilné zariadenia vôbec nezobrazujem daný slider, ktorý daný problém spôsobuje (nezobrazujem ho, nie že by som nevedel vyriešiť problém s posuvníkom, ale zbytočne predlžoval načítanie stránky na mobiloch).
Mlocik97
Profil
lopik:
ale zobrazuje, na Y6 2019 v FireFoxu aj DuckDuckGo

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0