Autor Zpráva
loony
Profil *
Jsem nadšenec Harryho Pottera - ráda čtu knížky i ff (fanfiction - povídky fanoušků) - ff také píšu...
loony-web je přímo moje stránka s celou mou tvorbou...
Moony je zase ve čtvrtek spuštěný Remus Lupin fandom - za čas by se z toho měl stát (snad) dobrý menší archiv ff s povídkami pouze o této báječné postavě...
toliko k infu o stránkách... a teď abyste mi řekli, jak se Vám líbí - předpokládám, že mi budete vyčítat ifrejmy a používání Frontpage... hm... ještě něco dalšího???
těším se na Vaše odpovědi =)))
loony
Mistr
Profil
Pro případné zájemce ještě jednou přepisuji odkazy stránek určených k hodnocení:
http://moony.mysteria.cz
http://loony-web.wz.cz
Mistr
Profil
Hodnocení stránky http://moony.mysteria.cz
(1) Na první stránce bych dal slůvko "Vstupte" do středu (horizontálně).
(2) Slovíčko společnočnosti je překlep ze stránky http://moony.mysteria.cz/www/info/credits.html
(3) Použil bych více barev. Možná je to takhle vhodné k obsahu webu. Osobně bych ten web trošku projasnil - té černé je tam skoro až dost.

Rada pro příště. Až budeš tvořit stránky, nenech hlavní text stránky zobrazovat do IFRAME. Pokud se díváš na nějaké spodní partie stránky a vršek nevidíš, po klepnutí na nějaký odkaz na stránku (s málem textu) se vizuálně vlastně nestane nic. Nevšimneš si, že se něco změnilo. Pozadí v hlavní ploše je pořád stejné, žádný text nepřibyl, ani Tě to nehodilo nahoru. Zkušeného uživatele, aniž bych se do této pozice chtěl nějak pasovat, to napadne, ale obávám se, že velkou část návštěvníků webu toto nenapadne. Ťukají pak několikrát na ten odkaz a pořád se nic vizuálně neděje.

Na webu oceňuji zachovávání pravidel českého pravopisu.
Mistr
Profil
Hodnocení stránky http://loony-web.wz.cz
(1) Modré písmo na světlemodrém pozadí není příliš výrazné. Po chvilce čtení to vzdávám, protože to vážně nejde - bolí z toho oči.
(2) V tom IFRAME bych odsadil text od pravé strany. Je příliš nalepen na posuvníku. Udělalo by se to, smím-li Ti radit, zřejmě nastavením CSS vlastnosti padding.
(3) Návštěvní kniha se Ti zobrazuje v novém okně. Nešlo by ji také narvat do toho IFRAME?
(4) Na stránce http://loony-web.wz.cz/strany/odkazy.html používáš podtržení slov, ačkoliv se nejedná o odkazy. Již několikrát se tady na diskuzi řešilo, že by se to tak dělat nemělo, protože podtržení nápadně připomíná odkaz. A vzhledem k tomu, že u Tebe o odkaz nejde, dochází jedině k matení čtenářů.
(5) Na téže stránce (tedy http://loony-web.wz.cz/strany/odkazy.html) Ti chybí některé ikonky.

Opět platí stejná poznámka o používání IFRAME i pochvala o spisovné češtině jako výše.
jozob
Profil
http://moony.mysteria.cz
* Nepáči sa mi celkový design
* Je to moc tmavé
* Je tam dosť málo prvkov
* Čierny text na čiernom pozadí???
* použitie IFRAME
jozob
Profil
http://loony-web.wz.cz
* Stránky by mali byť optimalizované pre všetky rozlíšenia bez toho, aby zasahoval uživateľ
* Neviem, či je to prehliadačom, alebo systémom, ale ja to mám rozhádzané, dokopy žiaden design (FF/Linux)
* Veľmi malý kontrast, ako písal Mistr, oči sa pri malom kontraste veľmi namáhajú

Ak chceš vidieť screenshot, napíš, hodím ho sem.
Mistr
Profil
Veľmi malý kontrast, ako písal Mistr, oči sa pri malom kontraste veľmi namáhajú
Lze to samozřejmě přečíst, ale triky, jak si to ulehčit, zná z běžných uživatelů velmi zanedbatelná část. Buď to neznají a nebo je to nenapadne použít. Mám teď na mysli označení textu (jako při kopírování); pak to lze přečíst celkem obstojně. Je to ovšem další práce navíc.
jozob
Profil
Mistr
"Mám teď na mysli označení textu ..."
Áno, to používam aj ja, dokonca aj pri normálnom kontraste (čierna na bielej), a označujem si tak len jednotlivé odstavce - ak ma niečo vyruší, nestrácam prehľad, kde sa v texte nachádzam. Ale webmaster by tak nemal ani vo sne uvažovať, je VEĽMI dôležité, aby bol text čitateľný.
Mistr
Profil
jozob
Áno, to používam aj ja, dokonca aj pri normálnom kontraste (čierna na bielej), a označujem si tak len jednotlivé odstavce - ak ma niečo vyruší, nestrácam prehľad, kde sa v texte nachádzam.
Nestává se, myslím, příliš často, že by dva lidé dělali to samé a měli proto i stejné důvody... Každopádně, tady ten vzácný okamžik nastal.
loony
Profil *
tak teď jsem asi půl hodiny sepisovala pořádně dlouhou reakci, abych si ji potom šikovně smazala... já jsem prostě od přírody šikovná ;)

Slovíčko společnočnosti je překlep ze stránky http://moony.mysteria.cz/www/info/credits.html
opraveno =)))

Použil bych více barev. Možná je to takhle vhodné k obsahu webu. Osobně bych ten web trošku projasnil - té černé je tam skoro až dost.
On to byl původní záměr navodit atmosféru temné úplňkové noci, no... heh, nakonec jsem skončila u několika nápisu, ke kterým jsem musela dopisovat háčky a čárky, což mě psychicky dost deptá, protože mám pocit, že to jde strašně poznat) a snímku Měsíce, který pořídilo nějaké americké Apollo =)

Rada pro příště. Až budeš tvořit stránky, nenech hlavní text stránky zobrazovat do IFRAME. Pokud se díváš na nějaké spodní partie stránky a vršek nevidíš, po klepnutí na nějaký odkaz na stránku (s málem textu) se vizuálně vlastně nestane nic. Nevšimneš si, že se něco změnilo. Pozadí v hlavní ploše je pořád stejné, žádný text nepřibyl, ani Tě to nehodilo nahoru. Zkušeného uživatele, aniž bych se do této pozice chtěl nějak pasovat, to napadne, ale obávám se, že velkou část návštěvníků webu toto nenapadne. Ťukají pak několikrát na ten odkaz a pořád se nic vizuálně neděje.
Jde o to, že když bych přes Frontpage nahrávala povídku s kapitolami dlouhými až 27 stran (pravda, takový šílenec přes dlouhé popisy jsem asi jenom já, ale pořád tu jsem) do celé té grafiky (a nemusí být ani moc velká), tak to leze jak šnek... Pravda, nemusela bych to přidávat přes Front, ale dokážeš si představit takovouto povídku tagovat? To je k zešílení... Mně stačí, když kvůli některým archivům musím tagovat kurzívu, méně častěji centrování, tučné písmo pak jen výjimečně - i tak mi z konce pořádně vržou zuby... No, tak bych mohla dát do frejmu to menu a tak, že? No nic, já už radši mlčím, nebo tady dojdu k zajímavým závěrům =)


Na webu oceňuji zachovávání pravidel českého pravopisu.
Děkuji. Pravopis je věc, na které si zakládám. Už kvůli povídkám. Náročnější čtenáře (kteří jsou schopni povídky konstruktivně kritizovat a kterým si velice vážím) špatný pravopis odradí. A vlastně ti čtenáři nemusí být až tolik nároční... Znám jen velice málo lidí, kterým nevadí číst dílko, které je plné chyb... Já sama jsem na to doslova alergická. Jsem odporný hnidopich, který kdyby měl dost času a trpělivosti se s tím vypisovat, tak autora upozorní na každou špatnou čárku. Jsem prostě strašná... O to víc pak bolí poznání, jaké hrubice jsem schopna občas vyplodit... --> Rada pro všechny, kteří by někdy rádi psali povídky (a tím nemyslím ta dvoustránková dílka, ty si ještě zvládnete opravit sami, mám na mysli něco rozsáhlejšího): Naprostá většina autorů, ať už pravopis zvládají sebelíp, není schopna ve své vlastní povídce, již dlouho pilovali a znají ji téměř nazpaměť, vidět překlepy, hrubky... Proto se Vám naskýtají tři možnosti: 1) nechat dílko pár dní u ledu a později se k němu vrátit (vážně to pomáhá); 2) najít si beta-readera, který nejen odstraní chybky, ale také vás upozorní na stylisticky slabší místečka a poradí, jak je nahradit...; 3) vložit povídku tak, jak je, a posléze se divit, jak máte několikrát za sebou "dveře se otevřeli" nebo "slzy padali" (v druhém případě máte jistou výhodu, protože ve slovenčině je to tak prý správně a místní fanfiction je úžasná tím, kolik slovenských autorů zde uveřejňuje a kolik čtenářů se tady vyskytuje - už jsme se o tom bavili na "specializovanějších" místech a došli k názory, že zde máme evropský unikát...) - no, to jsem asi odbočila trošičku víc... takže zpět... =)))

Modré písmo na světlemodrém pozadí není příliš výrazné. Po chvilce čtení to vzdávám, protože to vážně nejde - bolí z toho oči.
hm... no jo, asi máš pravdu... teď se přemlouvám k takové větší aktulce na loony-webu - musím přidat odkazy, které jsem slíbila, že přidám, vložit úplně novou povídku... tak si na seznam připíšu i barvičky...

V tom IFRAME bych odsadil text od pravé strany. Je příliš nalepen na posuvníku. Udělalo by se to, smím-li Ti radit, zřejmě nastavením CSS vlastnosti padding.
a další položka na seznamu...

Návštěvní kniha se Ti zobrazuje v novém okně. Nešlo by ji také narvat do toho IFRAME?
Myslím, že jsem kdysi měla ty snahy, ale vyskytle se tam chybka... jestli šířka... nebo něco jiného?
už nevím, ale dozajista mi tam něco "neštimovalo"

Na stránce http://loony-web.wz.cz/strany/odkazy.html používáš podtržení slov, ačkoliv se nejedná o odkazy. Již několikrát se tady na diskuzi řešilo, že by se to tak dělat nemělo, protože podtržení nápadně připomíná odkaz. A vzhledem k tomu, že u Tebe o odkaz nejde, dochází jedině k matení čtenářů.
Vidíš, mě nikdy nenapadlo, že by to mohla dělat neplechu... Tak nějak jsem předpokládala, že když to není tučné, že to půjde poznat... Ale myslím, že podtržené to vždycky nebylo, jen to samotné dost splývalo... Na druhou stranu, když už budu měnit barvičky, třeba to pomůže i tomuto...

Na téže stránce (tedy http://loony-web.wz.cz/strany/odkazy.html) Ti chybí některé ikonky.
Myslíš, že se tam nezobrazí, nebo že tam nejsou vůbec? V prvním případě jde o lenost z obou stran zjistit si (zpravit mě) o změně ikonky, resp. cesty k ní... V druhém případě ta stránka nemá ikonku vůbec...

http://moony.mysteria.cz
* Nepáči sa mi celkový design

Co přesně se ti nelíbí? Definuj to... ať vím, čeho se mám pro případné příště vyvarovat...
* Je to moc tmavé
Jde jenom o tu tmavost nebo je to jen fragment? Jde o to, že tohle je stránka o vlkodlakovi (pro vlkodlaka =))) ). A co člověka napadne jako první, když se řekne vlkodlak? Noc... Temná noc, jejíž posvátnou ticho právě prořízlo uširvoucí zavytí. Ty stojíš na mýtině, všude kolem vysoké stromy. Nevíš, kde jsi. Nohy strachem jako z rosolu. Z úskostí v srdci sleduješ plné kolo měsíce, kterak vychází stále výše nad obzor. V křoví napravo od tebe cosi zašustí. Pomalu, obezřetně se otočíš daným směrem, dušičku malinkou. Mhouříš oči do tmy. Nic. Najednou zahlédneš obrysy zvířete. Přibližuje se, ale ty se nemůžeš ani hnout. Brzo jej vidíš naprosto zřetelně. Ostré tesáky, na čumáku ještě čerstvou srnčí krev a v očích bestiální touhu. Zabít! Zakloníš hlavu a jediné, co spatříš, je měsíc, jenž už se tě ani nesnaží strašit, už se ti pouze vysmívá za tvou pošetilost...
No nic, teď jsem se nechala unést opravdu hodně...

* Čierny text na čiernom pozadí???
Tak za tohle vážně nemůžu. Já, člověk žijící v rodině počítačových analfabetů, mám doma jen IE. Už jsem slyšela, že v nějakém prohlížeči je tam potom černý text... jenže ani nikdo jiný v mém okolí nemá jiný prohlížeč než IE a já nemám možnost se podívat, jaké chyby to hlásí... V IE je to všechno vyvedeno v šedé (a docela světlé, podle mě), jen u novinek je tmavší šedá - to jsou ale jen informace, které nejsou tolik potřebné...


* Stránky by mali byť optimalizované pre všetky rozlíšenia bez toho, aby zasahoval uživateľ
To jde? Poraď... *velký-prosík* *žadoník* *jako-smutný-pejsek-koukajík* *prstíčkem-škrábajík*

* Neviem, či je to prehliadačom, alebo systémom, ale ja to mám rozhádzané, dokopy žiaden design (FF/Linux)
Stejný problém jako před chvilkou... IE... už mi pár lidí říkalo, že mají nevím-jaký prohlížeč a mají to úplně rozházené (viděla jsem to, posílali mi to, vím, jak je to děsné...), ale pak se na to podívají v IE a jsou docela překvapeni (teď ještě vědět, jestli kladně nebo záporně, že? =))) )... Ráda bych s tím něco udělala, ale nevím co... - no, když už nic, tak se teď chystám aspoň pohrát si s těmi obrázky - ještě trošku jim zmenším velikost (to jsem se docela divila, že mi to nikdo nepředhodil, jak jdou velké...)


ufff... že bych to celé fakt napsala znovu? ale teď mi to trvalo hodinu...
loony
Profil *
tak jsem si právě četla kousek toho, co jsem tu vyplodila a dívám se, že za ten pravopis jste mě chválit neměli... *hlavou-kroutík*
loony
Profil *
možná se zdá, že chci zaplnit diskusi... nechci, ale posledně jsem, snad abych potvrdila správnost toho výroku, zase zapomněla čárku... *za-hlavu-chytajík*
Mistr
Profil
loony
Předně díky za sáhodlouhou reakci k reakcím na Tvůj web. Nezávidím Ti, žes je musela psát dvakrát.

* Stránky by mali byť optimalizované pre všetky rozlíšenia bez toho, aby zasahoval uživateľ
To jde? Poraď... *velký-prosík* *žadoník* *jako-smutný-pejsek-koukajík* *prstíčkem-škrábajík*

Ano. lze to. Můžeš například použít k udávání rozměrů hodnoty v procentech. A nebo rozlišení vyhodnocovat nějakým skriptem, což přináší další úskalí.
Mistr
Profil
loony
Trnu v obavách, kolik češtinářských chybiček najdeš v mých příspěvcích. O, jak já závidím kolegovi jozobovi tu slovenštinu...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0