Autor Zpráva
klokyn
Profil
Dobrý deň,

rád by som Vám predstavil môj menší projekt o webovej použiteľnosti. Odkaz:

http://klokyn.profitux.cz/pouzitelnost/

Zaujímal by ma hlavne Váš názor na obsah, samozrejme môžete kritizovať aj design. Web ešte bude dopracovaný a veľa vecí som ešte nedotiahol. Vopred ďakujem za vaše ohlasy a kritiku obsahu a designu.

S pozdravom klokyn
Timy
Profil
klokyn
Pěkné :-)

v logu je špatně odkaz - index.html => buď tam hoď href="/" nebo index.htm
Na začiatok doporučujem článok Úvod do použiteľnosti. => odkaz vede na stránku s kontakty
Výborne sú problémy rámov popísané v staršom článku Dušana Janovského. => odkaz vede na tu samou stránku

Co se týče obsahu - přidal bych tam více praktických ukázek, je třeba webdesignerovi dokázat, že to a to je špatné a to a to je dobré.
Dero
Profil
Co se týče obsahu - přidal bych tam více praktických ukázek, je třeba webdesignerovi dokázat, že to a to je špatné a to a to je dobré.


Podepisuju.

A přidávám:

Logo by malo okrem obrazového premietnutia obsahovať názov stránky a stručný slogan. Keď sa užívateľ pozrie na logo, musí hneď vedieť kde sa dostal.

Tady sis trochu naběhl, protože hlavička Tvého webu IMHO příliš použitelná není. Už jen vzdálenost názvu webu od jeho podtitlku je zarážející, grafické prvky mi přijdou dost nesourodé - barevné, kompozičně i tvarově.

V kapitole o "použitelných" odkazech velkou měrou zasahuješ do přístupnosti. Přístupnost se totiž odkazy zabývá právě tak, jak je představuješ Ty z hlediska použitelnosti. V menší míře to platí i pro kapitoly o nových oknech a textu na stránce. Vím, že se použitelnost s přístupností do značné míry překrývají, ale přesto by se k těmto tématům asi daly poskytnout specifičtější informace.

Tak či tak, dobrý počin, děkuji.
klokyn
Profil
Timy
Uf, ďakujem za upozornenia. Spomenuté chyby som už opravil. Ukážky samozrejme budú, plánoval som ich.
Radek Hrabůvka
Profil
Nekontrastní barevná kombinace: #ff6600 #fff9f2 (podle doporučeného odkazu http://www.sovavsiti.cz/kontrast/ )
Farebné rolovacie lišty: neumí Firefox, umí IE, Opera, Konqueror
Typografia - jednopísmenné předložky na konci řádku.
Proč je písmo menší, než doporučení: Preto sa doporučuje nastaviť písmu normálnu veľkosť, teda 1em.
z CSS souboru: body {font-size: 80%; ....
Tetno web si môžu prezerať zástanci aj odporcovia webových štandartov Co to je, že by doporučení W3C?
Opera zobrazuje web o něco menším písmem, než IE a Firefox.
Dávám 7 bodů z 10.
jozob
Profil
Konečne slušná slovenská práca.
"Tetno web si môžu prezerať zástanci aj odporcovia webových štandartov, ... "
Štandardov.

Inak OK, texty som nečítal, stránku som si pridal medzi obľúbené, určite si ich prečítam.

Dávam 7 z 10.
klokyn
Profil
Dero
Tady sis trochu naběhl, protože hlavička Tvého webu IMHO příliš použitelná není. Už jen vzdálenost názvu webu od jeho podtitlku je zarážející, grafické prvky mi přijdou dost nesourodé - barevné, kompozičně i tvarově.
- popravde som sa bál názoru na logo. Pôvodne mal web slúžiť na niečo iné, a jediné čo som pri téme použiteľnosť zmenil, bol obrázok "P" v logu
- myslím, že vzdialenosť titulku a podtitulku nie je až taká dôležitá, pokiaľ na seba priamo nenadväzujú

V kapitole o "použitelných" odkazech velkou měrou zasahuješ do přístupnosti...
Ak už píšem o použiteľnosti odkazov, chcem aby sa do užívateľo vryli aj základné chyby prístupnosti. Napríklad pri obrázkových odkazoch doporučujem, aby sa zobrazili aj s vypnutými obrázkami. Pri takomto type si to podľa mňa priamo vyžaduje spomenutie na prístupnosť.

Ďakujem za vecné pripomienky
klokyn
Profil
Radek Hrabůvka
Čakal som, kedy mi niekto začne poukazovať na to, čo je v rozpore s tým čo som napísal. Aj tak ďakujem za skvelé pripomienky ;)
Nekontrastní barevná kombinace: #ff6600 #fff9f2
- áno, ale ako spomínam v článku Použiteľnosť a farby - Kratšie texty môžu byť do určitej mieri menej kontrastné.
Farebné rolovacie lišty: neumí Firefox, umí IE, Opera, Konqueror
- Konqueror som zabudol spomenúť, ale o tom, že sa pre operu dajú nastaviť farebné lišty neviem.
Typografia - jednopísmenné předložky na konci řádku
- s tým sa ešte potrápim, zatiaľ neviem ako to vyriešim
Proč je písmo menší, než doporučení
- snáď si môžem dovoliť prehrešok :) Ale nie. Kvôli šírke priestoru - keby som písmu nastavil doporučených 100%, riadky by boli krátke a čitateľ by často musel skákať očami.
Opera zobrazuje web o něco menším písmem, než IE a Firefox
- viem a pravdepodobne to budem riešiť
Tetno web si môžu prezerať zástanci aj odporcovia webových štandartov Co to je, že by doporučení W3C?
- nie je jedno ako to nazvem, ten kto vie o čo sa jedná to pochopí a ten čo zatiaľ o w3c veľmi nepočul sa neurazí ;)

Jozob
Ďakujem. Dúfam, že potom z čítania nebudeš sklamaný. Štandardy opravímP.S.: Snažím sa slovenskému internetu pomôcť, podobných stránok je na ňom ako húb po dvojmesačnom suchu :)
Dero
Profil
Typografia - jednopísmenné předložky na konci řádku
- s tým sa ešte potrápim, zatiaľ neviem ako to vyriešim


Pevné mezery.
viz http://typografie.dero.name/typografie-entity.phtml (Tvrdý mizera)
klokyn
Profil
Dero
Ďakujem pekne
zimmi
Profil
Líbí se mi to, jen jedna technická: Na stránce Kontakt máš "O autotovi".
frog
Profil *
footer " o web se stará..." by jsem zarovnal doleva. Jinak moc pěkný a účelný.
jozob
Profil
klokyn
"Snažím sa slovenskému internetu pomôcť, podobných stránok je na ňom ako húb po dvojmesačnom suchu :)"
Súhlasím, no Slovensku je to z internetom bieda. Na zákazkach zarábajú štúdia, ktoré si hovoria profesionálne, berú desiatky tisíc korún za jednoduché zákazky a jediné čo je profesionálne je grafika. Ale o tom som nechcel začať. Jednoducho slovenský internet, resp. webdesign a odvetvia webdesignu sú na pokraji biedy.

Veľmi oceňujem Tvoje snahy. A týmto sa zavezujem, že budem pomáhať slovenskému internetu. (pripadá mi to ako keď sa Ľudovít Štúr zavezoval, že bude slúžiť vlasti a svojmu národu .-))... Keď tak ma kontaktuj mailom alebo na ICQ, chcelo by to nejaké projekty, ak by si mal záujem, mohli by sme niečo rozbehnúť.
klokyn
Profil
zimmi
Ďakujem, opravené


frog
Pätička ešte zažije zmeny, možno že budem riešiť aj zarovanie. Ďakujem.


jozob
Pozri si e-mail :)
klokyn
Profil
Len pre detail: web je odteraz na doméne pouzitelnost.kincel.sk
Noelcom
Profil *
Jen jednu drobnost. Pokud jsem to pochopil dobre, tak pro nazev webu jsi pouzil odraz nadpisu na vodni hladine (nebo tak nejak se tomu co jsi nakreslil rika), ale pro P v krouzku jiz ne? nemelo by to byt stejne? Me by se spise libilo kdyby jsi jen odstranil ten odraz toho loga. Nevypada to dobre a rozhodne ne profesionalne.
klokyn
Profil
Noelcom
V každom prípade si tvoj názor beriem. Design môjho webu spočíva v tom, že je všetko písané ako na skle, preto ten odraz a tie ostatné prvky sú už za sklom - preto rozmazané. Logo budem skôr či neskôr meniť, kvôli tomu že málinko odporuje tomu čo píšem (spomenul už Dero) a jednak kvôli názvu domény. Ďakujem za tvoju pripomienku.
ronan
Profil
Moc se mi to líbí (grafika, texty si přečtu později), ale připojil bych se k dřívějším námitce Dera: ten podtitulek je opravdu nějak moc daleko, na neobvyklém místě a je takový zastrčený. Ta zeměkoule s nápisem web mi nápadně připomíná wordovské cliparty a zdá se mi že se moc nehodí k propracovanému logu (stejně jako barva písma ..ako na použitelné stránky)

Jen můj názor ^ :)
klokyn
Profil
ronan
Ako vidno, veľmi som s tým logom nevyhral. V budúcnosti ho určite prerobím, ale tak skoro to nebude ;-)
klokyn
Profil
Síce sa sem už nikto nepozrie, ale aspoň Vás poinformujem, že som logo pozmenil...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0