« 1 2
Autor Zpráva
Dero
Profil
Což je asi tak přibližně úplně stejný argument jako ono oblíbené nucení k čistotě uváděné jako výhoda XHTML, proti kterému se tu tak často čílí. Prakticky to znamená asi to, že prvá možnost je za osmnáct a druhá bez dvou za dvacet.

Ne, ani ne. Pleteš dohromady dvě odlišné věci. Já mluvím o možnosti volby. I v HTML máš možnost psát kód tak krásně, jak jen budeš chtít. Dává Ti i víc možností. Kdežto XHTML, jak se o něm běžně mluví, je jen HTML zprasené podle dodatku C. Drtivá většina XHTML stránek nikdy XML parser neviděla ani z jedoucího vlaku, v tom případě je tam to "X" tak trochu k smíchu a zbytečně. A jak prohlížeče říkají, XHTML (MIME application/xhtml+xml) tu ještě dobrých pár (deset, dvacet?) let nebude.

Reformulace HTML dle XML měla sloužit zařízením, která takový dokument dokáží zpracovat. Dokud nejrozšířenější prohlížeč na světe tohle umět nebude, nemá cenu se bavit o výhodách XHTML, protože jsou limitovány pro konkrétní, nikoliv obecné [WWW], užití. Jediné výhody můžeme spatřovat v dokumentu, formálně nazývaném XHTML 1.0, který však je rozebírán parserem HTML využívaje tak jeho benevolence. Jenže pro prohlížeč je tento dokument HTML stránkou jako každou jinou, XHTML je tedy jen pojem, za kterým v současné době nestojí nová technologie, ale volnost a svoboda technologie staré. A na tuto volnost já celou dobu poukazuji. HTML tu bude ještě hodně dlouho - a kdyby na WWW neexistovalo XHTML, nikdo by to bez pohledu do zdrojáku nepoznal.

To, že syntaxe XHTML usnadňuje parsování stránky, je jistě pravda - ale bavme se prosím spíše o domovských stránkách internetových fandů, než o specializovaných aplikacích.
thingwath
Profil
Prohlížeč není všechno na světě. <menu> taky nemá pro prohlížeče (a uživatele) nejmenší praktický význam, ten má jak píšeš pouze pro tvůrce - a význam jaký může mít XML a XHTML pro tvůrce je též značný. Nebál bych se říct výrazně značnější.
Timy
Profil
Asi by to chtělo do světa vypustit fámu, že některé čtečky poznávají element <menu> a určují podle něj menu. Pak by se rázem začal používat všude ;-). O chlup větší pohodlnost při použití elementu <menu> patrně u většiny kodérů nevyváží ztrátu striktně validního (X)HTML kódu.
Dero
Profil
thingwath: Budeme-li zohledňovat užitečnost světu, tak <menu> vs. XHTML má jasného vítěze. Je jím XHTML. Jak by asi dopadl duel HTML vs. XHTML? Myslím, že HTML má pro uživatele i tvůrce značný význam. Řekl bych dokonce výrazně značnější než XHTML.

Využívám jen Tvé logiky, je zvrácená. Úsměv. Každá technologie i jednotlivé její prvky mají své místo na zemi. Já říkám, že pro jazyky, které obsahují <menu>, má tato značka význam - stejně tak pro tvůrce, kteří těchto jazyků využívají. Neexistuje jasnéjší způsob, jak o kusu kódu světu říct: Hele, tohleto je menu!

XHTML může mít význam v uzavřených aplikacích, podnikových sítích atp. Tedy všude, kde je možnost regulovat nástroje, jakými bude ke kódu přistupováno. Na World Wide Webu však bohužel hrají prim ony nešťastné prohlížeče, pravé XHTML většině uživatelů vyhodí na obrazovku hezky barevný strom dokumentu - tohle chování není žádoucí ani užitečné. Syntaxe XHTML pak může být tvůrci užitečná jakožto zpětná vazba, nepopírám, že začátečníkovi může syntaxe XHTML dokonce pomoci, ale přesto - taková stránka je XHTML dokumentem pouze formálně, protože je stejně bude louskat HTML parser.
Dero
Profil
O chlup větší pohodlnost při použití elementu <menu> patrně u většiny kodérů nevyváží ztrátu striktně validního (X)HTML kódu.

A tohle právě, Timy, nechápu. Proč někomu vůbec záleží tolik na tom, že jeho kód je validní podle striktní specifikace? Je to opravdu tak, že si takoví tvůrci myslí, že Trans je pod jejich úroveň, nebo že by jej vůbec neměli používat?

A ještě si přisadím, protože tohle nevím, proč bylo vlastně <menu> vyřazeno?
thingwath
Profil
Já tě stále upozorňuji, že prohlížeč je jenom jedna polovina (maximálně) celého řetězce. Že prohlížeče často XML nepoznají je jejich problém, pokud se to po nich bude chtít, budou to muset udělat.
Dero
Profil
thingwath: Tak to se budeme upozorňovat do nekonečna, protože já zase celou tu dobu mluvím o webových stránkách (webových!), tedy takových, které jsou právě prohlížeči prohlíženy. Už jsem zmiňoval, že X(HT)ML má své užití v uzavřených systémech.
Timy
Profil
Dero
"A ještě si přisadím, protože tohle nevím, proč bylo vlastně <menu> vyřazeno?"

"Co se týče mého tušení, souvisí s historickým vývojem pohledu na (X)HTML a jeho specifikaci v kontrapozici k dobové praxi. Stručně řečeno v době, kdy se normy zakazující element <menu> objevily, ještě nebyla rozšířena praxe výstavby menu přes seznamy (naopak se doporučoval řádek textu oddělující položky pomocí svislítek), takže normotvůrci ho zřejmě vypustili jako v praxi nevyužitý."
Vilém Málek, Interval

(je to v podstatě jediný názor na toto téma, na který jsem narazil)
thingwath
Profil
Dero
Web už nejsou jenom prohlížeče a do budoucna jich bude pouze míň... Nebo mi chceš namluvit, že když si do RSS čtečky stahuješ něčí kanál, že to není z webu?

A třeba webové služby, které jsou často zcela veřejné...
Dero
Profil
Timy: Díky, je to zajímavá myšlenka.
Wjenceslaw
Profil
Člověk tu pár hodin není a co se tady neprobere:-)

->Ke všem, hlavně k Derovi :-)
Dík. Neměl jsem v některých věcech, které se týkají právě (X)HTML Transitional a Strict pořádný rozhled, který jsem zde získal.
Nemyslete si prosím, že používám XHTML Strict z nějaké "frajeřiny"....pokud se to v určitém slova smyslu takto vůbec dá pojmout. Zkrátka jsem neměl takový přehled, který mi již nechybí.
+ malá otázka: Proč ty používáš XHTML 1.0 Strict??

Ještě jednou bych se zeptal ( kdyby náhodou )...:
Neznáte někdo náhodou nějaký redakční systém, který bez problémů funguje pod PHP5 a nepotřebuje životně soubor .htaccess?
Dero
Profil
+ malá otázka: Proč ty používáš XHTML 1.0 Strict??

Pozůstatek mladického nerozumu. Moje homepage je již staršího data a najde se na ní dost kazů na to, aby to nakrmilo většinu kritiků. :o) Ale kdo mě zná, ví.

Neznáte někdo náhodou nějaký redakční systém, který bez problémů funguje pod PHP5 a nepotřebuje životně soubor .htaccess?

Tuším že WordPress, ale .htaccess usnadňuje hodně věcí.
Wjenceslaw
Profil
->Dero
Myslím, že bych mohl říct, že z úplně stejného důvodu používám XHTML 1.0 Strict i já. Nemyslete si, že ten web který jsem sem dal na kritiku jsem napsal minuly tyden. Uz asi ctvrt roku na internetu "visí" :-)
Mimochodem, netuším k čemu je onen soubor .htaccess dobrý, ale vím jediné. Když jsem na přelomu února a března získal svou doménu tak se mi Ronnie pokousel pomoct sehnat nějaký dobrý redakční systém a zjistil, že jsem získal nějakou "novou verzi" takže nemohu používat systém, který opravdu potřebuje soubor .htaccess. Bohužel:-(
V čem je soubor .htaccess tak dobry? Nebo lépe řečeno co usnadňuje?
jozob
Profil
Wjenceslaw
"V čem je soubor .htaccess tak dobry? Nebo lépe řečeno co usnadňuje?"
Je to dodatočná konfigurácia serveru. Môžeš tu nakonfigurovať všetko, čo Ti webhostér dovolí. Využitie? Napríklad mod_rewrite -- vďaka nemu existujú adresy priateľné pre vyhľadávacie mašiny -- aj sám to používam, napríklad: http://www.prievan.sk/2006/05/24/neista-buducnost-xhtml/ je určite krajšia adresa ako http://www.prievan.sk/?post=65

PS: keď už sme pri tom článku, rozšír si obzory, ako to skutočne je :o)
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0