Autor Zpráva
trantier
Profil *
prosim o kritiku webu: http://www.corange.wz.cz/adviser/index.html

nejde mi ani tak o obsah, ale ucim se css a tak bych rad vedel kde by se to dalo delat lepe... lepsim zapisem apod. dekuji
Dero
Profil
trantier: Pokud se CSS učíš, tak se jedná o velmi poctivou práci, gratuluji.

Chybky jsem po velmi zběžném prohlédnutí objevil jen dvě:

margin: 0 0 0 200px; se běžně zapisuje jako margin-left: 200px;

font-size: 12; - tady chybí jednotky, bezrozměrné číslo není tuším vůbec platnou hodnotou
Railbot
Profil
Dero
margin: 0 0 0 200px; se běžně zapisuje jako margin-left: 200px;

Je zbytecny to vypichovat, kdyz nejde o zadnou chybu ani nedostatek.
roberta
Profil
a ešte by som odporučil bodkočiarku (středník sa to asi volá po česky) dávať na konci vlastnosti
display: none - napr. tu chýba
trantier
Profil *
kostru jsem hloupe opsal s interval.cz protoze jsem nebyl schopen vytvorit vlastni layout kdyz v tom jeste nejsem tak zbehlej, tech px jsem si nevsiml - dekuji a margin 0 0 0 0; jsem aspon pochopil co ty 4 cisla znamenaji ;-)

ted jeste dodatek: vim ze existuji takove zapisi jako [b1 p {vlastnosti}] apod. reklneme ze jsem si precetl o cem to je, ale tezce se mi to uci a tak se vas ptam jestli mi tam podobne zapisy nechybi - rozumnej: nebyly by vyhodnejsi...

timto moje stylovaci schopnosti temer skoncily ... jak dal? nejake stinovani apod.
Railbot
Profil
trantier
jenom malicke doporuceni. Neni nutne u temer vsech objektu psat margin: 0 a padding: 0, vyhodnejsi je do kodu pripsat
* {margin: 0; padding: 0]
A tyto hodnoty plati pro vsechny objekty pokud jim primo nenastavis jinak.
Dero
Profil
Railbot:
Je zbytecny to vypichovat, kdyz nejde o zadnou chybu ani nedostatek.

tak bych rad vedel kde by se to dalo delat lepe... lepsim zapisem apod. dekuji

Jen jsem vypíchl lepší zápis, přesně jak tazatel chtěl.
Railbot
Profil
Dero
Jen jsem vypíchl lepší zápis, přesně jak tazatel chtěl.

A v cem je lepsi? To by me zajimalo :)
Dero
Profil
A v cem je lepsi? To by me zajimalo :)

1) sémanticky - název vlastnosti říká přesně, co nastavuje

2) psychologicky - člověk hned vidí, kterou hodnotu ovlivňuje, u sdruženého zápisu začátečníci často nevědí, kde je napravo, nahoře apod. I těm lepším se to tu a tam plete.

3) datově - úspora jednoho bajtu

4) kaskádově - sdružený zápis ostatní marginy vynuluje, mnou uvedený zápis pouze nastaví příslušnou hodnotu a ostatní nechá, jak jsou
habendorf
Profil
k tomu margin: 0 0 0 200px:

Někdy je to potřeba. Třeba

p {margin:10px 10px 10px 300px;}
p.special {margin:0 0 0 200px;}

Neříkám že je to tento případ, do kódu jsem nekoukal.
tiso
Profil
Dero
4. len či presne chce to čo ty myslíš... :-) To len taký detail...
AlešD
Profil
Ke kritizovanému webu:
Název id levypanel zkusil bych vhodnější (třeba menu), levý panel je to nyní, v případě redesignu se může dostat v pravo a pak je to trošku zavádějící.

Přijde mi zbytečné:
<div id="hlavicka">

<h1>wg škola a univerzita - seznamy, poznámky...</h1>
</div>


Totéž by šlo, podle mě, pouze s H1 (diplay: block; ....)

Použití matrjošky pro sjednocení box modelů:
Ano, v XHTML 1.0 Strict to bez použití CSS hacků to snad ani jinak nejde. Ale nešlo by na to jít od lesa? Třeba takové HTML 4.01 Transitional bez URI? To jen tak úplně na okraj, aby řeč nestála :-))

Místo následující konstrukce:

  <div id="seznam">

<li>zařadit informace o projektu do oficiálního heplu</li>
<li>domlouvací fórum a alianční archiv pro aliance aby se lépe učilo, organizovalo...</li>
<li>přísnější registrace a povinnosti učitele - dohled nad prací učitele a zamezení možného zneužití výhod</li>
<li>pro zájemce-žáky do univerzity vypracovat přihlašovací formulář -> vnikne seznam uchazečů kterým si učitelé mohou filtorvat dle kritérií. Podobně jako dnes seznamem nováčky. Obdobně by to bylo i s případnými zájemci</li>
<li>vytvoření vazeb mezi aliancemi a vytvořit funkční obdobu paktu, který je ve hře</li>
</div>


by bylo lepší (sémantičnější a validnější):
  <ul id="seznam">

<li>zařadit informace o projektu do oficiálního heplu</li>
<li>domlouvací fórum a alianční archiv pro aliance aby se lépe učilo, organizovalo...</li>
<li>přísnější registrace a povinnosti učitele - dohled nad prací učitele a zamezení možného zneužití výhod</li>
<li>pro zájemce-žáky do univerzity vypracovat přihlašovací formulář -> vnikne seznam uchazečů kterým si učitelé mohou filtorvat dle kritérií. Podobně jako dnes seznamem nováčky. Obdobně by to bylo i s případnými zájemci</li>
<li>vytvoření vazeb mezi aliancemi a vytvořit funkční obdobu paktu, který je ve hře</li>
</ul>


Pokud se ovšem týká práce začátečníka, hodnotím celek dobře, jenom mi trochu nesedí barevné ladění webu, ale to je dost subjektivní názor.
Dero
Profil
Neříkám že je to tento případ, do kódu jsem nekoukal.
4. len či presne chce to čo ty myslíš... :-) To len taký detail...

habendorf, tiso: Já jsem koukal a podle toho jsem napsal, co jsem napsal. Nebylo třeba nulovat.
Radek 
Profil *
font-family: verdana, arial;
Měl bys přidat generické písmo: font-family: verdana, arial, sans-serif;

<hr> - v XHTML <hr />
Railbot
Profil
Dero
Dobra. Sam jiste ale uznas, ze to jsou "vyhody" ponekud nicotne a bezvyznamne, ale jsou tam, budiz. Diky za info ;)
Dero
Profil
Sam jiste ale uznas, ze to jsou "vyhody" ponekud nicotne a bezvyznamne

No, tak to právěže neuznám. Můžeš provést malou anketku, komu nastíněné výhody přijdou bezvýznamné, ať se nehádáme.
WanTo
Profil
Railbot
Anketu jsi sice ještě nezadal :-) Každopádně musím souhlasit s Derem. Zápis s margin-left mi připadá mnohem přirozenější a přehlednější.
Timy
Profil
A já nesouhlasím s Derem :-). Respektive jak se to veme:

Za předpokladu, že existuje reálná šance, že ty tři předchozí hodnoty budu někdy chtít změnit, přijde mi výhodnější napsat tam rovnou všechny (margin: 0 0 0 200px;) a pak přepsat jen jedno čísílko než případně někdy dopisovat margin-top.
WanTo
Profil
Když už jsme u těch zápisů marginu a podobných vlastností (teďka mě napadá jen padding), který z těchto dvou zápisů je správný, nebo vám připadá lepší?

První:
margin: 10px;
margin-left: 20px;

Druhý:
margin: 10px 10px 10px 20px;


Na první mě vždycky upozorňoval CSS validátor (ten od W3C), tak bych rád věděl, jestli je opravdu špatný.
Timy
Profil
Ještě se kouknu na kód:

<!-- ?xml version="1.0" encoding="windows-1250"? --> => tohle tam je proč?
<ul> <li>(...)</li><hr><li></li></ul> => jednak neuzavřené hr a pak v seznamu může být pouze odrážka, čára by tam být neměla
<div id="seznam"><li>(...) => zajímavé :-). <li> zase pro změnu může být jen v seznamu, proč tam nemáš normálně <ul id="seznam">? (jinak když dáš menu do <menu> a seznam do <ul>, nebudou třeba žádné speciální třídy a idenitifikátory)
Radek Hrabůvka
Profil
1) sémanticky - název vlastnosti říká přesně, co nastavuje
souhlas

2) psychologicky - člověk hned vidí, kterou hodnotu ovlivňuje, u sdruženého zápisu začátečníci často nevědí, kde je napravo, nahoře apod. I těm lepším se to tu a tam plete.
Vidím hodnoty pěkně vedle sebe, navíc se mi lépe odlaďuje vzhled.

3) datově - úspora jednoho bajtu
Zanedbatelné, o bottom nemluvě, to už můžu šetřit na koncových střednících ;-) Co tak použít LF konce řádků, to je taky úspora.

4) kaskádově - sdružený zápis ostatní marginy vynuluje, mnou uvedený zápis pouze nastaví příslušnou hodnotu a ostatní nechá, jak jsou
Nechápu, margin, padding se nedědí.
habendorf
Profil
Radek Hrabůvka: ad 4) myslím že Dero tím myslel přesně to, na co jsem upozorňoval já výše.
Dero
Profil
habendorf: Potvrzuji.
Radek Hrabůvka
Profil
habendorf, Dero
Rozumím, v případě kontextového selektoru jsem pro zápis margin-strana, je to podlé mého výhodnější. Šlo by to sice napsat:
p.special {margin:10px 10px 10px 200px;
ale proč to mít (zbytečně) na dvou místech, když nemusím.
Plaváček
Profil
Pokud mohu vstoupit do diskuse kolem margin-left, musím, ač nerad s Derem nesouhlasit.
U jednoduchého CSS stylu se to dá použít bez problémů. U stylu třeba pro eshop,
který má kolem 1300 řádků se mi vyplatí věci týkající se okrajů nebo výplní (margin a padding) uvádět právě tak, jak uvádí Habendorf.

Tedy lépe deklarovat margin: 0 0 0 200px, než margin-left: 200px.
Z datového hlediska je rozdíl bezvýznamný, z hlediska toho, že si občas potřebuji
být jist, že všechny marginy mám nulové (což ale někde v houštině předešlých
deklarací být pravda nemusí - prostě se mi může stát,
že někde mám deklarováno něco jiného a protože každý web se vyvíjí a
s tím i jeho styl, nutně občas ztratíte přehled), je to mnohem lepší a pohodlnější řešení.
Což je jenom můj skromný názor podložený ale praxí.
Railbot
Profil
Tak jsem rad, ze zkraceny zapis, jehoz jsem zastancem, byl dostatecne podporen i z rad profesionalu :)
Chamurappi
Profil
Já mám také raději zkrácené zápisy, pokud jimi nepřebíjím méně specifické neposilněné definované žádoucí nenulové hodnoty.

Reaguji na Timyho:
<!-- ?xml version="1.0" encoding="windows-1250"? --> => tohle tam je proč?
Protože jedna paní povídala.
Stáňa
Profil
Chamurappi
Chci se zeptat, bylo by možné přepsat vyrobené stránky v Publisheru ručně a kolik by to stálo. Je ta 7 stran. Díky
Chamurappi
Profil
Reaguji na Stáňu:
To už se dostáváme úplně mimo téma. Nicméně jsem poctěn, že míříš přímo takhle na mě :-)
Ano, bylo by to možné. Peníze chtít nebudu. Ozvu se.
Railbot
Profil
Chamurappi
Vis co se rika? Kazdy dobry skutek musi byt po zasluze potrestan. Co by se tak mohlo stat? Vsichni zacnou pouzivat XHTML 1.1 :))) Stejne pujdes do pekla za rouhani se proti vsemocnemu W3C :p
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0