Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Zdravim, chci pozadat o kritiku webu na adrese: www.volny.cz/colorex/

Je to muj prvni pokus o tzv. moderni web, tedy (X)HTML+CSS, validita, pristupnost ... pokud je to tedy mozny byl bych vdecny nejen za kritiku designu, ale i kritiku podle techto pozadavku.

btw. budte prisni, nerad bych se hned v zacatku vydal spatnou cestou ...

A jeste jeden dotaz, jelikoz je tohle komercni zalezitost a ja zatim nemam moc predstavu o cenove politice, kolik by bylo slusny si za tento web vzit ? Cena by mela byt spis na nizsi cenove hladine.
Martin Kuželka
Profil
Myslím, že je to na první takový pokus hodně (opravdu hodně) dobré... neprohlížel jsem to nějak moc do hloubky, takže je možné, že ostatní diskutující tam nějaké chyby najdou... co mě akorát teď napadá je, že by si takový web zasloužil vlastní doménu (stojí přece pár korun)...
Bubák
Profil *
Přehledné, dobrá sémantika. U kontaktního formuláře chybý rizdělení na poninné a nepovinné položky.
V tiskovém náhledu stránka začíná textem "Přeskočit menu na obsahovou část", asi opomenutí.
Při vypnutých obrázcích zmizne menu a pozadí mnoha mist je oranžové, chtělo by to k background-image vhodnou background-color.
8/10
llook
Profil
Je to dost dobrý. Jenom takovou drobnost jsem tam našel: když vypnu obrázky a nechám zapnuté styly, zmizí menu (v prohlížeči Opera).
Gekon
Profil
Velmi pěkné, nezbývá než souhlasit s příspěvky výše, ale myslím, že odkaz na validnost tam asi být nemusí, protože zákazníky asi zajímat nebude. A přimlouvám se za tu vlastní doménu.
9/10
Mistr
Profil
Anonymní
Opět mi nezbývá než chválit jako mí předhodnotitelé. Já zas tam našel jinou drobnost než oni: stránky mají stále stejný nadpisek (tag TITLE v části HEAD). To není dobré.

Jinak mi nezbývá, než gratulovat k pohlednému výtvoru.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Anonymního:
Vskutku zdařilé dílo. Mám jen pár puntičkářských výhrad ke kódu:
1) <ul id="menu"> je podobně vhodné jako <div id="nadpis">. Od čeho máme element <menu>?
2) <a name="skipmenu" id="skipmenu"></a> -- kotvy jdou spolehlivě vytvářet přes samotné id, netřeba elementu <a>.
3) Stylopisy doporučuji sloučit do jednoho, využít @media něco {} místo media="něco", ušetříš jeden HTTP požadavek, snadněji se to spravuje.
4) Odkaz „Nahoru“ na kotvu „#body“ myslím nebude někde fungovat, jelikož <div id="body"> pokrývá celou plochu a v době kliknutí tedy je viditelný.
5) Na můj vkus místy pře<div>ováno: <div id="footerarea"><div id="footer"><div id="foot"> [...] </div></div></div>
6) Na stránce s kontakty by mohly býti poštovní adresy uvnitř <address>.
7) Syntaxe XHTML při MIME typu „text/html“. Prohlížeče tvoji stránku musí zpracovávat jako HTML a tvým jediným štěstím je, že HTML stoprocentně neumí. Doporučuji zbavit se X.

Čtvrtinu obsahu celého webu (tedy dvě stránky z osmi) tvoří věci, které jsou spíše než pro návštěvníka zajímavé pro samotného tvůrce.
8) Podmínky užití: „Pečlivě se prosím seznamte s tímto ustanovením a podmínkami.“ -- skutečně je to až tak důležité? Hned ta první část o autorských právech jen opakuje to, co definuje zákon.
9) Podmínky užití dále říkají: „Při používání těchto stránek uživatel nesmí zasahovat do jejich bezpečnosti. Nesmí jakýmkoliv jiným způsobem tyto stránky poškozovat či znehodnocovat jejich obsah. Uživatel je rovněž povinen ctít tyto podmínky užití.“ -- stránka takto odkazující sama na sebe může návštěvníka trošku zmást.
10) Tamní povídání o cookies je pěkné. Zvláště poslední věta, že cookies nepoužíváš, dodává celé té části chuť mýdlové bubliny.
11) Prohlášení o přístupnosti je také spíše chlubením se webmastera. Návštěvník by se tam měl dozvědět, že pro přístupnost bylo učiněno maximum. Že to, co vidí (slyší, nahmatává, čichá, ochutnává) je skutečně vše, co na tom webu je. A jestli to není vše, tak nějaké zdůvodnění. Místo toho si tam přečte odkazy na různé metodiky, případně se dostane na web jakéhosi nepotřebného konsorcia (nepotřebného zejména pro něj).
12) Jako třešinku na dortu si může ono prohlášení nechat zvalidovat. Návštěvník zřejmě neví, o čem validita ve vztahu k přístupnosti vypovídá. Já vlastně také ne. Ty ano?
13) Hra se slovy: Struktura je vytvořena pouze značkovacím jazykem. Nikoliv pomocí značkovacího jazyka v kombinaci s CSS. Kaskádové styly jsou jen obal. Prezentační omáčka, kterou část postižených nijak neocení.
jozob
Profil
Anonymní
Myslím, že väčšina chýb už bola "odhalená". Za najväčší "prehrešok" proti prístupnosti považujem asi zmiznutie niektorých častí stránky (hlavička, menu) pri vypnnutých obrázkoch. Riešenie: sofistikovanejší image replacement.

Ďalej som si všimol, že zbytočne zaplňuješ štýlopis. Napríklad: #bar #reference a je to isté ako #reference a. Máš tam viac takýchto zbytočne obsiahlých selektorov. Ak je to pre Tvoju orientáciu, či poriadok, budiš.

Ale na prvý pokus hodnotím ako veľmi dobré. Celkové hodnotenie: 6 z 10.

Chamurappi
"Návštěvník zřejmě neví, o čem validita ve vztahu k přístupnosti vypovídá. Já vlastně také ne. Ty ano?"
Ani ja. Ale Vyššia Moc vie. Musíme Ich nasledovať. :o))
Stáňa
Profil
Anonymní
Pozor na správnou češtinu, máš tam dost pravopisných chyb. Hlavně v referencích. Není to dobrá vizitka. Jinak moc pěkné.
Anonymní
Profil *
U obrázků dej větší margin-bottom...
Mistr
Profil
Stáňa
Jaké jsi našla v Referencích chyby? Já tak možná dvě, resp. jednu a jednu nesprávnou formulaci.
Olin
Profil
"malování a natírání počítačový firmy Abacus elektric s.r.o."
Ale jinak je to v pohodě, profesionální práce řekl bych.
Stáňa
Profil
Mistr
řekla bych, že tam chybí dost čárek ve větách + to, co napsalOlin
jan.schupke
Profil *
No ja osobne bych takovy web z hlediska barev neprivital. Nucmene rozvrzeni a design vypada pekne. XHTML zas tak dobre neovladam, tak maximalne jako "novou verzi HTML", takze to neohodnotim. Jinak to menu by mozna chtelo trochu vypiplat. Na muj vkus jsou ty polozky moc velke (vysoke). Ale to je muj nazor... ostatni navstevnici si musou myslet neco jineho. Jinak se mi to libi. Podle orientace obsahu webu se neda predpokladat graficky skvele zpracovany gigant. Proto 7/10
ax123
Profil
Stránka je pěkná, ale když tam nejsou ani orientační ceny, alespoň nejsou na první pohled vidět, tak je ta stránka neúplná a je to škoda
Petr
Profil
Na těchto stránek se mi nelíbí,že když kliknu na odkazy tak se objeví klikací rámeček odkazu až na levý okraj. Jde to udělat jen oblasti textu. Jinak žádné výhrady ohledně těchto stránek nemám.
moskyt
Profil
Diky vsem, ze jste si nasli cas na kritiku ... vsechny uvedene "nedostatky" jsem odstranil ...

a stihnul jsem se i zaregistrovat :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na moskyta:
Všechny ne.
moskyt
Profil
Chamurappi
Opravuji ... vetsinu nedostatku ...

Tvoji kritiky si velmi cenim, ale ne vsechno z ni jsem pochopil ... nejsou mi jasne body 3,4,7 ...
jozob
Profil
moskyt
Skúsim vysvetliť za Chamurappiho.
Bod 3:
"Stylopisy doporučuji sloučit do jednoho, využít @media něco {} místo media="něco", ušetříš jeden HTTP požadavek, snadněji se to spravuje."
Chamurappi má na mysli, že je lepšie LINKovať len jeden štýlopis namiesto viacerých. A media ošetríš priamo v tomto štýlopise a nie v HTML. Príklad, tento kód:
<link [...] href="screen-projection.css" media="screen,projection">

<link [...] href="print-handheld.css" media="print,handheld">

...nahradíš v kódom:
<link [...] href="style.css">

...a nakoniec, v súbore style.css spojíš všetky štýlopisy (screen-projection.css a print-handheld.css):
@media screen,projection {

/* povodny obsah suboru screen-projection.css */
}
@media print,handheld {
/* povodny obsah suboru print-handheld.css */
}

Ušetríš tak jeden HTTP požiadavok (HTTP request), ktorý môže pri načítaní zabrať viac času ako prenos samotného štýlopisu. Ide aj o empatiu voči majiteľom pomalých pripojení, akým je GPRS.

Bod 4:
Kotva na #body nemusí fungovať všade. Popravde povedané, sám som zatiaľ nenatrafil na prípad, kedy by sa podobná situácia udiala. Nie je to až tak dôležité, ale za vytvorenie novej kotvy nič nedáš.

Bod 7:
Chamurappi Ti chcel povedať, že síce píšeš dokument podľa špecifikácie XHTML, ale prakticky v žiadnom prehliadači Tvoj dokument neprelezie XHTML parserom, pretože prehliadače sa (väčšinou) riadia MIME typom, čo je hlavička v HTTP odpovedi. Táto hlavička určuje, o aký dokument sa jedná. Na základe toho zariadenie na strane klienta rozhodne, čo s dokumentom. Pre daný typ dokumentu existuje konkrétny MIME typ. Pre HTML je to text/html, pre XHTML application/xhtml+xml (+ niekoľko alternatívnych). Ak prehliadač dostane v hlavičke MIME typ text/html, použije HTML parser = spracuje dokument ako HTML.
V HTML však XML syntax, ktorá je charakteristická pre XHTML dokumenty, znamená úplne niečo iné -- NET značkovanie (vymoženosť z rodiny SGML SHORTTAG). Ak by súčasné prehliadače toto značkovanie podporovali, Tvoj dokument by bol v prehliadači zobrazený "srandovne" -- bol by plný znakov ">". Viac o problematike: http://prievan.sk/2006/06/17/xml-syntax-v-html-dokumente/

Chamurappiho rada znela zbaviť sa X. A radí Ti dobre. HTML Ti nič neuberie (až na zbytočné starosti, ktoré prináša XHTML).
jozob
Profil
moskyt
Ešte jedna vec. Ak Ťa zaujíma problematika okolo značkovacích jazykov, nezabudni na pohľad z druhej strany.
moskyt
Profil
jozob
diky ...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0