Autor Zpráva
Webspy
Profil
Předem se omlovám za to, že jsem tento příspěvek umístil sem. Ale myslím si, že je to asi nejlepší téma. Nechci, aby jste hodnotili můj web, ale celkově ostatní. Takže: Co se vám líbí nebo nelíbí na internetových stránkách. Nesleduji "módní trendy internetu", tak se chci vyhnout věcím, které uživatele otravují apod.

Např. styl vzhledu, barvy na webu apod.

Díky za odpovědi !
Martin Kuželka
Profil
Pro inspiraci bych doporučil navštívit např. CSSVault - pokladnička css webů. Myslím, že weby
tam zařazené, jsou celkem fešné :-)

AFAIK z českých webů je tam pouze Webface a Penzion Róza.
SuE
Profil
chjo :-( všechno to má bleší písmo, jestli tohle je vážně trend, tak potěš koště
a taky je jich spousta centrovaných s fixní šířkou .. to je taky "IN" ?
halogan
Profil
fixni sirka, male pismo, stiny stranky, oznaceny externi odkaz, prave menu s celym pozadim (faux columns)... prave me nic jineho nenapada.
Martin Kuželka
Profil
SuE: to s tou fixní šířkou je celkem pochopitelné při nepodpoře IE max-width/min-width (teď nevím, jestli se to nenechá obejít stejně jako u min-height - pomocí paddingu a záporného marginu?). Jak by se někomu s rozlišením 1600 x 1200 (nebo i menším) četly řádky přes celou šířku obrazovky :-( Já bych se v tom textu ztrácel.
SuE
Profil
martin Kuželka: mám radši gumové weby, zužuju si to když potřebuju tím, že tam plesknu lištu s bookmarks :-)
Na tak velkém rozlišení bych to asi neotevírala do celého okna
Ta max width se dá nejak obejít přes expression, mě spíš připadá, že se do toho málokomu chce, protože se tam víc projeví chyby box modelů a já nevím čeho ještě, a je to složitější - obrázkové hlavičky třeba
Yuhů
Profil
halogane, to cituješ trendy, nebo chyby?

Jinak Webspy, rozlišoval bych módu a trendy. Trendy jsou zvětšování písma, zjednodušování stránek, odvzdušnění stránek (práce s volným místem), dobrá a jednotná navigace, text určený ke čtení dobře kontrastuje s pozadím, podtržené odkazy.

Móda jde jiným směrem. Mrňavé písmo, tisíc zanořených divů s tisícem pozadí, oranžová barva v kombinaci s modrou.

Fixní a gumovou šířku bych do toho asi netahal. Vždycky se vyskytovaly oba druhy a přestože jsem příznivec gumového rozložení, s fixním je méně práce, takže je jednodušší.
Pavel Kout
Profil *
Nedá mi to, abych nereagoval na zmínku o fixní šířce a centrovanému layoutu :-) Zkusím vám nabídnout docela logické zdůvodnění tohoto řešení:

Chcete-li vytvořit pružný layout, stejně musíte omezit délky textových bloků, aby vůbec byly čitelné a neunavovaly oko (viz typografické zásady). K tomu máte prakticky dvě možnosti - použijete procenta anebo čtverčíky. Dejme tomu, že si nadefinujete pravý a levý okraj kolem patnácti procent, abyste pro zapouzdřující blok získali optimálních cca sedmdesát procent. Gratuluji, právě jste uspokojili uživatele s větším rozlišením, kteří plně využijí plochu svého zobrazovacího zařízení. Objeví se však (pro mne nezanedbatelný) problém - uživatelům s malým rozlišením (dneska uvažujeme s SVGA) rovněž po stranách ubíráte zmíněných patnáct procent, což je pro ně docela citelné. Když si k tomu navíc přičtete realitu, že stále nejrozšířenější agent neumí počítat (a nejen to), pak se jeví pevná šířka jako rozumný kompromis, jako nejmenší zlo. A celý webdesign je o kompromisech - mezi vaší kreativitou a možnostmi média i agentů.

A centrování layoutu s tím také souvisí - uživatel s malým rozlišením jej ani nezaregistruje, kdežto uživatel s rozlišením větším si nebude muset ukroutit hlavu. Vím, o čem mluvím - mám na displeji rozlišení 1280*1024 a z prohlížení vlevo zarovnaných stránek mne po delším prohlížení bolí za krkem, není to přirozené. U takových stránek pak musím využít prvky GUI (tj. něčeho mimo viewport a tedy dosah tvůrce) a změnit velikost okna agenta.

Co myslíte - dokážete přijmout tuto obhajobu? (Díky.)
Martin Kuželka
Profil
To Pavel Kout: Až na jednu výjimku bych souhlasil. Problémy s uživateli s malým rozlišením lze IMHO vyřešit pomocí min-width (v případě IE pomocí paddingu a záporného marginu). Nebo se pletu?
Pavel Kout
Profil *
To Martin Kuželka: Otázkou je, co kodér považuje za přijatelné riziko, a co si dovolí nebo ne - vždy je to jeho subjektivní rozhodnutí, vycházející ze subjektivních zkušeností. Osobně mám při konstrukci složitějších layoutů natolik negativních zkušenosti s chováním různých verzí "prohlížeče, jehož jméno nesmíme vyslovovat", že se snažím riskovat co nejméně. Podotýkám, že se to netýká až tolik počítání layoutu, jako spíš spolehlivého formátování vnitřního zapouzdřeného datového obsahu (obtékané bloky, práce s procentuálními rozměry apod.).
SuE
Profil
Pavel Kout: díky, přesvědčivá obhajoba :-)
Takhle jsem o tom nepřemýšlela, protože su amatérský patlal, a když mi něco nejde., tak to udělám jinak, nejsem vázaná představami zadavatele.

Yuhů: oranžová s modrou frčí ? kruciš, já nechcu být in, asi to předělám na něco úchylnějšího :-)
DoubleThink
Profil *
> oranžová s modrou

Takto to dopadá, když někdo chce kontrast za každou cenu (Hue se liší přesně o 90°).
Pak to vypada jako když zamýcháte gulášovou polévku se švestkama...
Radim H.
Profil *
Co se mi nelíbí na webech?

1. Zvuky v pozadí
2. Nevhodné použití Macromedia Flash
3. Mizerná optimalizace pro vyhledávače a lidi
4. Mizerná kvalita obsahu / žádný obsah
5. Špatně udělaná navigace
6. Špatné úvodní stránky sloužící jen k přeskočení reklamy
7. Sáhodlouhé texty
8. Tajuplný web plný překvapení, který mne nutí složitě přemýšlet
9. Špatná kombinace pozadí
10. Nedodržování standardů, tabulky (njn, vím chystáme CSS :), rámce
11. Pomalé načítání stránek, chybějící soubory
12. Nepřátelské URL adresy
13. Přeplácanost a obtěžující reklama (roll over, grafika u myši apod.)
14. Změna kurzoru myši
15. Kompletně ukradený layout stránek

Radim H.
Brouzdej.cz
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0