Autor Zpráva
Ivorius
Profil
Ohodnoťte prosím tento template pro txp.

Protože je šablona již v oběhu , nebudu na ní nic měnit, ale Vaše kritika bude pro mě ponaučením do příště, děkuji.
ash721
Profil
Ahoj,

Pěkně přehledné, univerzální, jednoduché. Přesto bych tam viděl pár nedodělků:

1) Odsazení textu:
Text v obsahu je nalepený k levému i pravému okraji (bílé plochy). Nalevo by to odsazení mělo lícovat s levou hranou první položky hlavního menu, tj. posunout by se mělo cca o 10px doprava. Napravo bych taky přidal minimálně 10px prostoru.
***Doporučuju si vždy před dokončením vyfotit stránku (tím myslím printscreen) a zkontrolovat si zarovnání prvků podle svislého pravítka.

2) Kontrast a barva hoveru v hlavní navigaci:
Při najetí myši na odkaz v hlavním menu zůstává pozadí zelené, text mění barvu z bílé na červenou. Vzniká tak nekontrastní a řekl bych nepřístupná kombinace barev (červený text na zeleném pozadí).
Já osobně bych spíš nechal bílý text a změnil obrázek na pozadí. například z té zelené do červené.

3) Obrázky na pozadí bez background-color:
Když má např. položka v menu pod sebou zelené tlačítko v backgroundu, měla by být v zápisu i příslušná zelená barva. Než se načte obrázek, budu už mít navigaci vizuelně sestavenou. Taková stránka pak působí dojmem rychlejšího načtení, méně to "poskakuje" a má to svou logiku i bez načtení obrázku. To se týká všeho co má background-image. Nadpisy vpravo, hlavička.. ***Doporučuju si vždy před dokončením zobrazit web s vypnutými obrázky a snažit se aby vypadal podobně i bez nich.

4) Semantika h1 h2 h3 technicky správná, logicky podle mě nesprávná
Momentálně to je poskládané takto:
<h1>Site name</h1>
<h2>Site slogan</h2>
<h3>Nadpis článku jako odkaz do detailu</h3>

Jak to bude na detailní stránce článku? Zřejmě takhle:
<h1>Site name</h1>
<h2>Site slogan</h2>
<h3>Hlavní Nadpis článku (stránky)</h3>

Počínal bych si tak, aby hlavní nadpis každé konkrétní stránky, (ať už je to rubrika, článek nebo stránka) byl v h1. Sám to dělám tak, že na logo už nadpisy nepoužívám, s občasnou výjimkou na homepage.

5) Patička
a) Ten, kdo hledá iformace v patičce je vděčný, když si může patičku odrolovat do výšky očí. Pod patičkou bych dával alespoň trochu volného místa, aby informace nebyly nalepené vespod okna.
b) Odkazy mají špatný kontrast v hover stavu (tmavě oranžová na červené).

6) Pozadí - subjektivně
Subjektivně se mi nelíbí "kobercové" pozadí

Jinak fajne. )
Ivorius
Profil
Díky ash721 za obsáhlou zpětnou vazbu.

ad 1) K zarovnání, neplánoval jsem to mít v jedné rovině zároveň s první položkou menu. Na druhou stranu musím říct, že by to možná vypadalo lépe. Při příštím designu se zkusím polepšit.

ad 2) To máš nejspíš pravdu. Přemýšlel jsem o tom již při vytváření grafiky, ale myslel jsem si, že když člověk na ten odkaz najede, tak již má většinou text přečtený a nepotřebuje tedy mít výrazně kontrastní písmo.

ad 3) Tady se jedná malinko i o technický problém, neboť některé grafické prvky mají průhledné části a pokud by pod ním bylo pozadí v té barvě obrázku, zanikl by daný efekt. Nicméně u některých prvků jsem to skutečně zanedbal a tam to tak mohlo být. Obrázky jsem si před uveřejněním vypínal, nicméně jsem se spokojil s tím, že je text čitelný (kontrastní s pozadím)

ad 4) V tomhle s tebou nesouhlasím. Ono totiž existují různé teorie o tom, jak by to mělo vypadat. Já si osobně myslím, že první by mělo být h1 a ne žádný jiný prvek (tedy ani to logo).

Při detailním zobrazení pak používám:
<h1>Site name</h1>
<h2>Site slogan</h2>
<h2>Hlavní Nadpis článku (stránky)</h2>


ad 5)a - V tomto bodu máš nejspíš pravdu. Nenapadlo mě, že si někdo roluje patičku do výšky.
b- Jinak s kontrastem barvy a pozadí se na to dívám obdobně jako u bodu 2. Důležité je, aby to bylo výrazně kontrastní při neoznačeném stavu a když už to má přečtené a rozhodne se na to kliknout, tak po změně barvy (hoveru) již to znovu nečte. Ale je možné že se pletu.

Jinak díky ti moc za konstruktivní kritiku. Při dalším designu se zkusím svých chyb vyvarovat a pokusit se pohlédnout na věc "jinýma očima"
ash721
Profil
Nejni zač, ještě drobná reakce:

Ad 4) - je mi jasné, že se neshodnu s každým. Nastínil jsem jak to dělám já.. Já samozřejmě naopak nesouhlasím s tebou :)
Nadpis má podle mě plnit funkci nadpisu dokumentu, definovat, o čem je každý jednotlivý dokument tvého webu.. To, že se nad ním vyskytuje ještě nějaké konstantní záhlaví, je běžné i na tištěných dokumentech. (např. firemní záhlaví tištěné stránky je taky nahoře, a teprve pak začíná nadpis dokumentu. Mát to svou logiku, záhlaví je totiž konstantní (předtištěné) na všech stránkách, kdežto obsah je dynamický. A konkrétnost jedné stránky začíná podle mě tam, kde začíná jeho originalita, Pokud tedy vynechám vše, co je konstantní, začíná mi hlavní nadpis v obsahu. Nicméně neusurpuju tenhle postup druhým..

Ad 2) a 5b)
S těmi hovery: Nemyslím si, že to, že už jsem to čitelně viděl před najetím myši je dostatečné.
Když na to najedu a neuvidím nic, může mě to zmást, a možná budu muset zase "odjet" a ujistit se. Myslím, že cokoliv směrem k lepší čitelnosti ti může jen přidat. Čím méně podnětů k tápání, tím lépe. Asi bych to tolik nehrotil, ale zrovna kombinace tmavě červené na tmavě zelené v menu má kromě nízkého kontrastu ještě to úskalí, že barvoslepým zrovna tyhle dvě barvy čato splývají.
rhintin
Profil *
no nelibi se mi ten teckovenej ramecek kolem odkazu kdyz na ne kliknes.
rhintin
Profil *
a taky ten kod CSS tam vloz extra.
Keilew
Profil
Jakoby to z oka vypadlo z knížky o webdesignu od Jakuba Krčmáře;-)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0