« 1 2 »
Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Ahoj všem,

tento thread asi bude určen spíše zkušenějším. Dnes jsme spustili nový web našeho studia www.adaptic.cz a rád bych si touto formou ověřil, zda je všechno, jak má být.

Zajímají mě tedy vaše názory na:

1, informační architekturu (rozmístění informací, jejich pojmenování, navigaci...)
2, grafiku (barvy, kotrasty, čitelnost, estetiku, 3D maskota, ilustrační obrázky na jednotlivých stránkách...)
3, kód (XHTML, CSS, JavaScript...)
4, obsah (nepřesné informace, nedostatečné informace, nepravdivé části...)
5, copywriting (nejasné formulace, špatná práce s návštěvníkem...)
6, případné chyby (špatné zobrazení, překlepy...)
7, další tipy ke zlepšení (viditelnosti, přístupnosti, použitelnosti...)

Předem děkuji za všechny konstruktivní reakce.
Shaman
Plaváček
Profil
Anonymní

Myslím, že tohle je celkem dobrý adept na Moderní web. S pár výhradami.

Za prvé - výchozí písmo je mrňavé naprosto zbytečně (je ale fakt, že na svém webu ho o moc větší nemám. Osobně to považuji za chybu a s redesignem to změním, což doporučuji i vám :).

Za druhé - s ohledem na grafiku bych zvážil možnost pružného layoutu, je flexibilnější a nenutil by vás k podobným trikům, jako je možnost zvětšení písma jenom částečně (třeba horní navigace se vzpouzí)

Za třetí - nevím přesně, kdo je cílovou skupinou, ale pokud je to standardní klient, jakého mám na drátě dnes a denně, pak přes celkem slušný copywriting je celý web příliš ukecaný a řekl bych i zbytečně odborný. Nikdo to asi číst nebude. Nadbytek informací je totiž někdy horší než jejich nedostatek. Ale to je pochopitelně otázka cílení a marketingu, do toho nevidím.

Pokud máte zájem o podrobnější zhodnocení včetně přístupnosti, zkuste tento web nominovat.

Na první pohled mě totiž neurazil.

P.S. Maskot je bezvadnej :)
wimstr
Profil
- grafika - Na první pohled pěkná... je to povedený
- kód - na první pohled se zdá být v pořádku, blíže jsem to nezkoumal
- Případné zlepšení - text v obsahu se mi zdá dosti malí, zvětšil bych ho tak o 1-3px

- celkový dojem - Na první pohled mě zaujala grafika, je to přehledné, ale to písmo je opravdu malé
quinux
Profil
No já bych měl výtku k velikosti písma: je moc malé a když si ho v IE zvětším tak mi uteče levý sloupec.
Barva odkazů je zase moc světlá.
Anonymní
Profil *
Plaváček:

AD Pružný layout: přemýšleli jsme nad tím, ale usoudili jsme, že by to nepřineslo moc výhod (řádky by byly na čtení příliš dlouhé, web by při větší šířce opticky vypadal hůře). Písmo lze zvětšovat i teď, horní menu by mělo být jedinou výjimkou.

AD Cílová skupina: primárně majitelé malých a středních firem, případně accounti velkých společností, kteří rozhodují o menších projektech (microsite, email marketing atd.), nevyhýbáme se však samozřejmě nikomu (intranety/extranety apod.).

AD Ukecanost a odbornost: počítáme s tím, že všechny texty nikdo číst nebude, očekáváme však, že si potenciální klient přečte část, která ho nejvíce zajímá a pak nás kontaktuje. Doufáme, že některé ty texty také budou dost zajímavé, aby na ně někdo odkázal (např. slovníček). A nakonec se tím obsahem snažíme i o vybudování značky a odlišení se od konkurence (chceme dát najevo, že o některých těch věcech něco málo víme).

AD Moderní web: díky za tip, přihlásím jej tam, jen bych rád nejdříve odladil počáteční mouchy (inspirace Googlem :-)

quinux

AD IE: v jaké verzi IE to dělá? Na jaké stránce? Nezaznamenal jsem s tím žádné problémy.

AD světlé písmo: vyhovuje to testu na sovavsiti.cz


Díky všem, kteří zatím odpověděli.
Anonymní
Profil *
Zapomněl jsem se podesat, asi bych se měl registrovat.
Shaman
quinux
Profil
Anonymní
http://smajlici.info/adaptic.gif IE 6
http://www.adaptic.cz/e-marketing/stavba-microsite.htm
Nox_lbc
Profil
To implicitní malé písmo degraduje jinak perfektní stránku.
quinux
Profil
Anonymní
AD světlé písmo: vyhovuje to testu na sovavsiti.cz
No nevím, možná je to i nastavením monitoru, že ho mám tak světlé, ale každopádně bych se spoléhal spíše na vlastní pocit než na automatický test ;o)
Anonymní
Profil *
quinux

Děkuji za screenshot, nyní je chyba jasná, jde o Italics Bug, který se objevuje jen u některých referencí. Opravil jsem to.

Nad těmi odkazy se zamyslím, asi jde opravdu o nastavení monitoru, nám připadaly docela dobré. Spíše jsme přemýšleli, zda nezvětšit barevný rozdíl mezi navštívenými a nenavštívenými odkazy.
quinux
Profil
Anonymní
Ono by možná stačilo zvětšit to písmo a pak jsou ty odkazy mnohem čitelnější. Co se týče té barvy navštívených odkazů, tak možná by ten rozdíl zvětšit chtěly, ale neviděl bych to jako zásadní problém. ;o)
moskyt
Profil
Shaman

Velmi pekny web, tento styl se mi hodne libi...

Za sebe bych mel par vyhrad...

- prilis male pismo
- v IE 5.0 vam zmizi cely levy sloupec... chapu, ze na tak stare zelezo neoptimalizujete, ale mozna by bylo dobre to poladit. Tady by myslim pomohlo nechat sloupec "plavat" bez pevne sirky
- take mam pocit, ze jsou texty az prilis obsahle

Nesouhlasim s pristupnosti webu:
- v zahlavi, paticce a drobeckove navigaci jsou nedostatecne kontrasty
- hlavicka se sloganem Chystate se do bitvy nema textovou alternativu

Kod xhtml
- myslim, ze by bylo u takoveho webu dobre lepe zformatovat aby kod pusobil cisteji

Kod css
- nelibi se mi pouziti podtrzitkoveho hacku a navic v takove mire, ale proti gustu
- text-align: auto; ... to bude asi preklep?
- pro cursor: hand; bych pouzil podm. koment. a vyhodil ven
- nelibi se mi jak slozite je definovane menu, pro kazdy jeden prvek definujete pevnou sirku
- stylopis mi prijde celkove dost slozite reseny, obsahly a tezkopadny
DoubleThink
Profil *
myslim, ze by bylo u takoveho webu dobre lepe zformatovat aby kod pusobil cisteji
Kvůli čemu? Naopak je na místě kód komprimovat (zbavit mezer a konců řádků)

Po stránce HTML asi není co vytknout
V CSS bych nepsal do hodnoty url() uvozovky - zbytečně snižujete kompatibilitu
Design je čistý a přehledný - hlavička se mi ale nelíbí - je dost neuspořádaná a chaotická (moc volného prostoru nahoře, rohy boxů skoro nikde nelícují)
Logo je vkusné.
habendorf
Profil
Nehodnotím grafiku, velikost písma ani kód. Hodnotím chování v prohlížeči:

- Při zvětšení písma se tluče patička.
- Dále asi někdo zapomněl na overflow:hidden u "ouška" cz - text cz z pod něj vyjíždí.
- Použil bych více hr pro větší přehlednost bez stylu.
- Opravdu je nutné tisknout přihlašovací formulář, obrázek "colibri" a všechna menu?
- V tiskovém stylu nastavit odkazům (lépe řečeno všemu) černou barvu (každý má rád své barevné cartridge/tonery).
- "Neorientujete se?Potřebujete poradit?" - v tisk. stylu chybí mezera mezi větami (osobně bych toto vypustil z tisku úplně).
- Osobně dělám skryté texty vždy ve stylu, v jakém jsou na obrázku -> proč text úplně nahoře (Int. a mob. řešení...) není zelený a proč je naopak kurzívou? Stejně text "adaptic" - proč malý, černý a vystrčený doleva (stačí padding)?
- Pokud trváte na tom, že při focusu na email-inputu se má value="@", zajistěte aby ve FF byl kurzor před zavináčem, ne za ním.

Koukal jsem jen na HP.

Přes uvedené drobnosti výborná práce.
9,5 z 10.
Mistr
Profil
Anonymní
6, případné chyby (špatné zobrazení, překlepy...)
(1) Ve stránce Řekli o nás si zkus najet ukazovátkem myšky na náhledy jednotlivých webů. Uvidíš, co se Ti v malinkatém žlutém rámečku zobrazí...
(2) Oprav si překlep ve stránce Doporučte nás - Jméno a příjmení
Anonymní
Profil *
Ahoj,

díky všem nově komentujícím. Vezmi to popořadě:

quinux

Písmo o pixel zvětšíme, mělo by to stačit. Snad to vyřeší i problém s těmi příliš světlými odkazy.

moskyt

Zmiňované chyby co nejdříve opravím.

Zajímá mě ta přístupnost. Opravdu si myslíte, že záleží na kontrastu písma patičky či drobečkovky? Domníval jsem se, že jde vždy jen o ty hlavní texty, nikoliv o pomocnou navigaci.

Podobně to chápu i se slogany v hlavičce, jsou pouhým rozšířením obrázků, bez obrázku samy o sobě nemají pro návštěvníka žádnou hodnotu a nevidím tedy důvod, proč je do XHTML dávat. Co myslíte vy ostatní?

S tím CSS púro MSIE máte pravdu, převedu ho do externího stylsheetu připojeného přes podmíněné komentáře.
Co konkrétně je špatného na definici šířky u menu?
Anonymní
Profil *
A pokračuji... :-)

DoubleThink
Překvapily mě ty uvozovky, nevěděl jsem o tom. Můžete mi prosím o tom říci něco víc nebo odkázat nějaký článek? Díky.

habendorf

AD Tisknutí HP: nejde o menu, je ot obsahem té stránky, předpokládal jsem, že pokud si někdo dá vitisknout úvodní stránku, na níž jsou jen dva odstavce textu, bude mít zřejmě o zájem o zbytek těch prvků, resp. mi to přijde lepší, než všechno skrýt.

AD černá barva odkazů v tisk. verzi: opět jen osobní předpoklad, ale domníval jsem se, že pokud člověk chce šetřit barevné inkousty, tak má vždy možnost si zvolit ČB variantu tisku. Naopak barevné odkazy mi připadají pro stránku vhodné, neboť pak lépe odpovídá tomu, co člověk viděl na monitoru.

AD focus na email-inputu: můžete mi prosím poradit, jak toto udělat? Souhlasím s Vámi, ale nenapadá mě konkrétní způsob.

Ostatní chyby opravím, děkuji za upozornění.

Mistr
Ano, děkuji, opravím.
Anonymní
Profil *
Děkuji za všechny Vaše komentáře, ať současné, nebo budoucí.
Shaman

P.S. Budu raději, když mi budete tykat :-)
Mistr
Profil
Anonymní
Budu raději, když mi budete tykat
To jsem rád, že jsem nezpůsobil nějaké faux pax tím svým tykáním.
Anonymní
Profil *
Tady ještě jednou Shaman,

rád bych poprosil, zda se můžete podruhé podívat na www.adaptic.cz.

Zvětšili jsme písmo - je to takto lepší? Čitelnost se nepochybně značně zlepšila. Vyhovuje vám nynější výška řádků, volný prostor, celkový pocit (zdá se mi to takové plnější, asi jak jsem zvyklý na tu "malou" verzi)? Vyřešil se ten problém s odkazy? Nedělá vám problémy, že na některých místech zůstalo písmo původní (tj. o pixel menší než současné), např. v menu, tabulkách, citacích či drobečkové nevigaci? Udělali byste něco jinak?

Také jsme opravili většinu chyb, pár drobností však ještě zbývá (oddělit styly pro MSIE, zvalidovat zbytek CSS, oprava zobrazení v MSIE 5 a obarvení skrytých textů). Vidíte ještě nějaké jiné chyby?

Předem díky za všechny reakce.
Sh.
RaDeoon
Profil *
Chvilku jsem hledal kde je menu. Mě se nejvíc líbí ty obrázky toho krokodýla nebo co to je :).
Plaváček
Profil
Anonymní

Já myslím, Shamane, že celý web je velmi slušná práce.
habendorf
Profil
Anonymní:

Je to rozhodně lepší. Osobně bych ve formech používal fieldset místo divu, jednak je pro to určen, jednak ti hezky vymezí formulář při zobrazení bez stylů. Labely bych dal dovnitř formů, ne před ně.

Dále druhá úroveň drop-down menu má pevnou šířku, takže při ++písma přetéká. Připadá mi to jako zbytečná, velmi snadno odstranitelná chyba (no chyba je asi příliš silné slovo, nevím jak to říct).

Co se týče <hr /> a tiskového stylu, můj názor trvá. Tisknout přihlašovací form je IMHO kravina, ale budiž, tvoje věc.

AD focus na email-inputu: můžete mi prosím poradit, jak toto udělat? Souhlasím s Vámi, ale nenapadá mě konkrétní způsob.
Popravdě řečeno mě taky ne, snažil jsem se i něco najít, ale marně. Považuj tuto moji dřívější poznámku prosím za dále bezpředmětnou.
habendorf
Profil
Sakra, teď koukám že drop-down blbne v IE6. Při přechodu na jinou položku 1. úrovně se původně rozbalená nesbalí. Hodím ti sem screenshot.
habendorf
Profil
Mistr
Profil
Anonymní (alias Shaman)
(1) Klepnu-li ve stránce http://www.adaptic.cz/kontakty/kontaktni-formular.htm na odkaz Adaptic newsletter objeví se hláška s upozorněním, že mohu přijít o údaje vepsané do formuláře. Jenže když jsem si skutečně Adaptic newsletter v Internet Exploreru 6 SP 2 otevřel do nového okna, o žádné údaje z původní stránky jsem nepřišel. Ani mě, upřímně, nenapadá důvod proč, když si stránku otevírám do nového okna.

(2) Ve stránce http://www.adaptic.cz/server/newsletter.htm je psáno Newsletter zasíláme zdarma přibližně jednou za dvakrát měsíčně. To by také ještě stálo za přeformulování, nemyslíš?
Railbot
Profil
Nemyslím si, že roletkové menu by muselo být nutně udělané v JS. Vyřešit by se to dalo stejně dobře pomocí CSS. Ale v tomto případě je to jen detail, když další nabídka je i bez JS přístupná na další stránce. Ale minimálně by se tím ušetřil jeden požadavek.
Anonymní
Profil *
habendorf
Díky moc, menu jsme docela zásadně přepsali, tak snad je ten problém vyřešen.

Mistr
AD 1. Nenapadá mě, jak to vyřešit lépe. Jde zkrátka o to, upozornit člověka, který už možná vyplnil ten formulář, že mu hrozí ztráta těch vyplněných dat.

AD 2. Díky, opravili jsme.

Railbot
Možná bude překvapením, že původně to bylo v CSS, ale nakonec jsme se rozhodli to předělat do JS :-)

Shaman
Anonymní
Profil *
Nemuzu si pomoct, mne to filosofii (a zviretem), pripomina Symbio ... A Symbio je holt jen jedno.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Shamana:
Ve slovníčku webdesignu máš řadu bludů. Zejména v popisu XHTML.

XHTML je moderní značkovací jazyk sloužící jako nástupce dnes již zastaralého jazyka HTML.
Kdyby současné prohlížeče nepodporovaly ten „zastaralý“ jazyk, tak si váš web nikdo neprohlédne.

XHTML je zároveň aplikací jazyka XML, z čehož plynou některé odlišnosti, například nutnost deklarace kódování a typu dokumentu
Deklaraci kódování lze vynechat mnohem spolehlivěji než v HTML, tedy uvést charset již v hlavičce content-type.
Deklarace typu dokumentu v XML rozhodně není povinná, spíše je v XML světě považována za přežitek přinášející zbytečné problémy a smrtící nekompatibility.

přísnější pravidla pro zápis elementů (musí být uzavřené, nesmí se křížit…)
V HTML se rovněž nesmí křížit. I v HTML mají všechny elementy svůj začátek a konec, pouze je v některých případech možné značky vynechat. V XML je dovolené (vlastně povinné) koncovou značku vynechat vždy, pokud je element zapsán ve speciálním tvaru <element/>.

XHTML dnes existuje ve dvou verzích.
... jejichž dokumenty jsou v drtivé většině případů po převodu do kanonické podoby identické, tudíž logicky ekvivalentní. Reálně dnes existuje XHTML pouze v jedné verzi, kterou okecávají cca tři doporučení.

První je XHTML 1.0, dělící se ještě na tři další varianty
To nejsou varianty, to jsou jen DTD. Tedy předpisy pro ověření validity (s využitím té zastaralé <!doctype> deklarace). Jediné, co postřehne jejich rozdíl, je validátor.

Transitional (varianta mající usnadnit přechod na XHTML)
Usnadňující přechod z čeho? HTML i XHTML obsahují tři DTD, které jsou co do sortimentu elementů identické.

v praxi se nejlépe osvědčuje používat k tvorbě WWW stránek právě striktní XHTML.
V praxi se oproti HTML vůbec nic nemění, dokud nezměníš MIME typ. Jak se mohl osvědčit jazyk, který vesměs nikdo nepoužívá? Navíc je „striktní XHTML“ pouze DTD, nikoliv verze jazyka.

XHTML 1.1 se nehodí pro svou nepřístupnost pro staré prohlížeče
Obecně je XHTML nepřístupné, je-li užíváno správně. Verze 1.1 není v ničem výjimečná.
Těmi „starými prohlížeči“ myslíš i většinu současných prohlížečů a současné mobilní telefony, že?

Také bys v zájmu objektivity měl zmínit, že značná část fulltextových vyhledávačů (třeba Google) XHTML nepodporuje.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0