« 1 2
Autor Zpráva
HeWeR
Profil
Chamurappi
Ve slovníčku webdesignu máš řadu bludů.

Přemýšlím ...

BFU je totálně mimo mísu, nechápe co to znamená, do 10 sekund stránku opouští (stránku, nikoli domenu) s pocitem, že autoři jsou machři, ale nechce se mu to číst -> stránka účel celkem splnila

znalý BFU si přečte odstaveček, aby pokýval hlavou a měl dobrý pocit, že přece jen něčemu rozumí. Slyšel něco o "skvělém XHTML" a je uchvácen ... autoři jsou machři -> stránka účel splnila

webdesignér (není cílová skupina) příjde, pokýve hlavou a odchází

znalý webdesignér (není cílová skupina) příjde, řekne "lol" a odchází neudiven (toto už viděl stokrát)

...a já se ptám: proč ten text tedy upravovat? Plní svůj účel.
Anonymní
Profil *
Chamurappi

Díky moc za komentář. Jsem velmi rád, když mi někdo opraví mé představy o webdesignu (s tímto cílem jsem sem koneckonců web přidával), přesto mi však tato kritika připadá hodně akademická. Přiznávám však, že jsem spíše praktik, než teoretik. Zkusím to vysvětlit podrobněji:

„XHTML je moderní značkovací jazyk sloužící jako nástupce dnes již zastaralého jazyka HTML.“
Kdyby současné prohlížeče nepodporovaly ten „zastaralý“ jazyk, tak si váš web nikdo neprohlédne.


Myslel jsem tím, že původní HTML bylo vzhledem ke svému překotnému vývoji trochu chaotické, kdežto XHTML (Strict) se snaží o větší striktnost (např. malá písmena, uvozovky kolem atributů atd.). Také "vyhazuje" některé formátovací elementy, což lze opět vnímat jak pokrok (z pohledu praktika). Také si tím trochu odporušeš se svým předposledním bodě.

„XHTML je zároveň aplikací jazyka XML, z čehož plynou některé odlišnosti, například nutnost deklarace kódování a typu dokumentu“
Deklaraci kódování lze vynechat mnohem spolehlivěji než v HTML, tedy uvést charset již v hlavičce content-type.
Deklarace typu dokumentu v XML rozhodně není povinná, spíše je v XML světě považována za přežitek přinášející zbytečné problémy a smrtící nekompatibility.


Domníval jsem se, že v XHTML je nutné uvádět kódování v XML deklaraci, je-li odlišné od UTF. V HTML nic takového neexistuje. Není tomu tak?
S tím DTD jsem to špatně formuloval, díky za upozornění.

„přísnější pravidla pro zápis elementů (musí být uzavřené, nesmí se křížit…)“
V HTML se rovněž nesmí křížit. I v HTML mají všechny elementy svůj začátek a konec, pouze je v některých případech možné značky vynechat. V XML je dovolené (vlastně povinné) koncovou značku vynechat vždy, pokud je element zapsán ve speciálním tvaru <element/>.


Opravdu jsem si myslel, že se v HTML smí elementy křížit, díky za upozornění (asi už příliš dlouho dělám weby v XHTML).
To vynechávání a zkrácenou podobu elementu jsem měl přesně na mysli, asi jsem to špatně pojmenoval. Ale předpokládám, že si rozumíme.

„XHTML dnes existuje ve dvou verzích.“
... jejichž dokumenty jsou v drtivé většině případů po převodu do kanonické podoby identické, tudíž logicky ekvivalentní. Reálně dnes existuje XHTML pouze v jedné verzi, kterou okecávají cca tři doporučení.


Což nic nemění na faktu, že existují dvě verze. Nebo ano?

„První je XHTML 1.0, dělící se ještě na tři další varianty“
To nejsou varianty, to jsou jen DTD. Tedy předpisy pro ověření validity (s využitím té zastaralé <!doctype> deklarace). Jediné, co postřehne jejich rozdíl, je validátor.


Co si tedy představíš pod pojmem varianta? Jakým jiným slovem to nahradit, aby text mohl pochopit člověk, který nezná přesný význam pojmu DTD?

„Transitional (varianta mající usnadnit přechod na XHTML)“
Usnadňující přechod z čeho? HTML i XHTML obsahují tři DTD, které jsou co do sortimentu elementů identické.[i]

Přechod z chaotického kódu na striktní XHTML. Předpokládám, že člověk s kvalitním kodem v HTML by necítil žádnou potřebu změny.

[i]„v praxi se nejlépe osvědčuje používat k tvorbě WWW stránek právě striktní XHTML.“
V praxi se oproti HTML vůbec nic nemění, dokud nezměníš MIME typ. Jak se mohl osvědčit jazyk, který vesměs nikdo nepoužívá? Navíc je „striktní XHTML“ pouze DTD, nikoliv verze jazyka.


Právě že mění, XHTML (Strict) umožní díky větší přísnosti lepší kontrolu práce kodéra. Lze samozřejmě dosáhnout stejně kvalitního kódu i v HTML a nemá smysl kvůli tomu web předělávat, ale právě z tohoto praktického důvodu se mi XHTML lépe osvědčuje. Líbí se mi Pixyho "...v HTML můžu, XHTML mě k tomu přímo nutí..." (volně upraveno).

„XHTML 1.1 se nehodí pro svou nepřístupnost pro staré prohlížeče“
Obecně je XHTML nepřístupné, je-li užíváno správně. Verze 1.1 není v ničem výjimečná.
Těmi „starými prohlížeči“ myslíš i většinu současných prohlížečů a současné mobilní telefony, že?


Ano, měl jsem tím na mysli prohlížeče, které nepodporují dostatečně standardy (no flame).

Také bys v zájmu objektivity měl zmínit, že značná část fulltextových vyhledávačů (třeba Google) XHTML nepodporuje.

Zdá se, že náš web Google v pohodě indexuje, přestože je psán v XHTML 1.0 Strict. Stačí jen dodržovat obvyklá pravidla pro zpětnou kompatibilu. Ale chápu, co tím myslíš.

Ještě si dovolím poznámku k těm bludům ve slovníčku. Přestože tato odpověď může vypadat, že nejsem rád, opravdu mě ta reakce potěšila, učím se nové věci a rozšiřuji své znalosti (a to jde dialogem vždycky snáze). Narazíš-li na další bludy, určitě dej vědět, rád se nad nimi zamyslím (a případně opravím).

Díky.
Shaman
Anonymní
Profil *
HeWeR

Ano, je to jistě tak, jak říkáš, přesto však je ostudou, pokud některá ze skupin (i necílová), kroutí hlavou. Nejde tedy jen o to, aby web plnil svůj účel, jde i tu faktografickou správnost. A pochopitlně při psaní textu v rozsahu > 300 stránek nějaké ty chybičky vzniknou. Budiž nám útěchou, že ohledně XHTML/HTML se přou i profesionálové nejpovolanější.
Timy
Profil
Anonymní
"Také "vyhazuje" některé formátovací elementy, což lze opět vnímat jak pokrok (z pohledu praktika). "
Ono XHTML samotné žádné elementy nevyhazuje, XHTML strict obsahuje stejné verze jako HTML strict. Není příliš hezké srovnávat HTML 4 transitional a XHTML 1.0 strict :-).
Anonymní
Profil *
"Zdá se, že náš web Google v pohodě indexuje, přestože je psán v XHTML 1.0 Strict."

Pre designéra možno z pohľadu programátora, je tvoj web obyčajné HTML pretože je posielaný s text/html content typom.

.ai - application/postscript
.aif - audio/x-aiff
.aifc - audio/x-aiff
.aiff - audio/x-aiff
.asc - text/plain
.au - audio/basic
.avi - video/x-msvideo
.bcpio - application/x-bcpio
.bin - application/octet-stream
.c - text/plain
.cc - text/plain
.ccad - application/clariscad
.cdf - application/x-netcdf
.class - application/octet-stream
.cpio - application/x-cpio
.cpt - application/mac-compactpro
.csh - application/x-csh
.css - text/css
.dcr - application/x-director
.dir - application/x-director
.dms - application/octet-stream
.doc - application/msword
.drw - application/drafting
.dvi - application/x-dvi
.dwg - application/acad
.dxf - application/dxf
.dxr - application/x-director
.eps - application/postscript
.etx - text/x-setext
.exe - application/octet-stream
.ez - application/andrew-inset
.f - text/plain
.f90 - text/plain
.fli - video/x-fli
.gif - image/gif
.gtar - application/x-gtar
.gz - application/x-gzip
.h - text/plain
.hdf - application/x-hdf
.hh - text/plain
.hqx - application/mac-binhex40
.htm - text/html
.html - text/html
.ice - x-conference/x-cooltalk
.ief - image/ief
.iges - model/iges
.igs - model/iges
.ips - application/x-ipscript
.ipx - application/x-ipix
.jpe - image/jpeg
.jpeg - image/jpeg
.jpg - image/jpeg
.js - application/x-javascript
.kar - audio/midi
.latex - application/x-latex
.lha - application/octet-stream
.lsp - application/x-lisp
.lzh - application/octet-stream
.m - text/plain
.man - application/x-troff-man
.me - application/x-troff-me
.mesh - model/mesh
.mid - audio/midi
.midi - audio/midi
.mif - application/vnd.mif
.mime - www/mime
.mov - video/quicktime
.movie - video/x-sgi-movie
.mp2 - audio/mpeg
.mp3 - audio/mpeg
.mpe - video/mpeg
.mpeg - video/mpeg
.mpg - video/mpeg
.mpga - audio/mpeg
.ms - application/x-troff-ms
.msh - model/mesh
.nc - application/x-netcdf
.oda - application/oda
.pbm - image/x-portable-bitmap
.pdb - chemical/x-pdb
.pdf - application/pdf
.pgm - image/x-portable-graymap
.pgn - application/x-chess-pgn
.png - image/png
.pnm - image/x-portable-anymap
.pot - application/mspowerpoint
.ppm - image/x-portable-pixmap
.pps - application/mspowerpoint
.ppt - application/mspowerpoint
.ppz - application/mspowerpoint
.pre - application/x-freelance
.prt - application/pro_eng
.ps - application/postscript
.qt - video/quicktime
.ra - audio/x-realaudio
.ram - audio/x-pn-realaudio
.ras - image/cmu-raster
.rgb - image/x-rgb
.rm - audio/x-pn-realaudio
.roff - application/x-troff
.rpm - audio/x-pn-realaudio-plugin
.rtf - text/rtf
.rtx - text/richtext
.scm - application/x-lotusscreencam
.set - application/set
.sgm - text/sgml
.sgml - text/sgml
.sh - application/x-sh
.shar - application/x-shar
.silo - model/mesh
.sit - application/x-stuffit
.skd - application/x-koan
.skm - application/x-koan
.skp - application/x-koan
.skt - application/x-koan
.smi - application/smil
.smil - application/smil
.snd - audio/basic
.sol - application/solids
.spl - application/x-futuresplash
.src - application/x-wais-source
.step - application/STEP
.stl - application/SLA
.stp - application/STEP
.sv4cpio - application/x-sv4cpio
.sv4crc - application/x-sv4crc
.swf - application/x-shockwave-flash
.t - application/x-troff
.tar - application/x-tar
.tcl - application/x-tcl
.tex - application/x-tex
.texi - application/x-texinfo
.texinfo - application/x-texinfo
.tif - image/tiff
.tiff - image/tiff
.tr - application/x-troff
.tsi - audio/TSP-audio
.tsp - application/dsptype
.tsv - text/tab-separated-values
.txt - text/plain
.unv - application/i-deas
.ustar - application/x-ustar
.vcd - application/x-cdlink
.vda - application/vda
.viv - video/vnd.vivo
.vivo - video/vnd.vivo
.vrml - model/vrml
.wav - audio/x-wav
.wrl - model/vrml
.xbm - image/x-xbitmap
.xlc - application/vnd.ms-excel
.xll - application/vnd.ms-excel
.xlm - application/vnd.ms-excel
.xls - application/vnd.ms-excel
.xlw - application/vnd.ms-excel
.xml - text/xml
.xpm - image/x-xpixmap
.xwd - image/x-xwindowdump
.xyz - chemical/x-pdb
.zip - application/zip
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0