Autor Zpráva
mestolipnik
Profil
Prosím o váš názor na tuto stránku: http://www.lipniknadbecvou.eu/videogalerie.htm . Potřebuji hodnocení použitelnosti videoklipů z pohledu uživatele. Jedná se mi o to, jestli klipy v takovéto podobě jsou použitelné (stažení, přehrání) širokému okruhu uživatelů. Slyšel jsem totiž názor od některých uživatelů, že mají problém s přehráním video klipů, tak uvažuji o jiném způsobu vložení videa na stránky.

Mám takovou představu, že by mělo jít video přehrát přímo na stránce. Už jsem udělal nějaký pokus, podívejte se tady: http://www.lipniknadbecvou.eu/videogalerie_data.htm Problém je v tom, že se tady při tomto řešení čeká, až se videa stáhnou do PC a až pak je možné je přehrát. Můžete mi někdo případně poradit, jak to udělat, aby se video nestahovalo nejdřív do PC, ale aby se až pokliknutí na vybraný klip postupně stahovalo a zároveň začalo přehrávat?

Prosím nehodnoťte HTML kod ani CSS, to je dost špatné - nevalidní, na tom již pracuji, teď mě zajímají hlavně ty videa. Předem děkuji za váš názor a případnou radu.
smajli
Profil
Pokud nechceš aby se ti video hned přehrávalo, tak to zakaž-> autostart="0"
Formát videa pro přehrávání ve stránkách je nejobvykleji .wmv pro mediaplayer, ten totiž bezproblémů umí každý prohlížeč. Určitě ne divx nebo xvid. Nenuť uživatele tahat nějaké kodeky, které mu prohlížeč stejně nestahne, zejména když nejsou legální.
mestolipnik
Profil
Dík za odpověď. Ten autostart byl původně nastaven na "false", to není to samé co "0"? Ale stejně mám dojem, že to neřeší můj problém. Potřeboval bych, aby seto video spouštělo jako stream nebo jak se tomu říká. Takto stále musím dlouho čekat, než se všechny videa načtou.

Tak jsem tam zkušebně dal videa ve formátu wmv, mp4, mpg, tak nevím, který formát je nejvhodnější. MPG asi určitě ne - kvůli velkému objemu. MP4 není špatný, ale dokáže to každý přehrát?
smajli
Profil
mestolipnik
Já nejsem žáden fachman, ale používám jiný zápis kodu.
Tu mám video asi jak to chceš ty : VIDEO
a zde na rozdělaných stránkách VIDEO jsem zvolil styl otevírání do nového okna, což mi příde lepší.
mestolipnik
Profil
smajli
No nepodceňuj se. Jestli jsi dělal ty stránky, cos mi poslal ten odkaz, tak seš fakt borec. Dík za tu radu.

Ano, s tím videem je to přesně ono co jsem měl na mysli.

To video otvírané v novém okně - nevím, jestli by to bylo to pravé ořechové, navíc pomocí javascriptu, kdo má vyplý, tak bych byl zase tam kde jsem teď. Jinak mě se to stejně nepovedlo takto rozchodit.

Takže jsem v rychlosti udělal nějaké pokusy, tady je výsledek: http://www.lipniknadbecvou.eu/videogalerie_data.htm

Je to video v té druhé obrazovce - větší. Zdá se, že by to takto mohlo fungovat. Mám ale jeden problém, obrazovky jsou v IE pěkně zarovnané na střed - v prostředním sloupci, ale v Mozille jsou nalepeny samozřejmě vlevo. Neporadí někdo jak to udělat, aby obrazovky byly na střed i v jiných prohlížečích?

Pak ještě jeden problém. Já mám záznamy v širokoúhlém formátu 16:9. Když jsem roztáhnul rozměry obrazovky, tak v IE se mi to přehrává v pořádku. Samozřejmě zase Mozilla si dělá co chce, tak tam se obraz scvrkne na klasický formát 4:3. Neporadí někdo, jak to udělat, aby se obraz přehrával širokoúhle všude?

Ještě by mě zajímalo, kde by se dalo dočíst podrobnosti ohledně těch parametrů, které jsou uvedeny v kódu. Zatím to vše dělám systémem pokus omyl - jako to nastavování, ale rád bych se někde o této problematice dočetl více. Dokážete poradit někdo seriózní web nebo literaturu? Předem dík.
quinux
Profil
mestolipnik
smajli
Formát videa pro přehrávání ve stránkách je nejobvykleji .wmv pro mediaplayer, ten totiž bezproblémů umí každý prohlížeč.
Tím bych si nebyl tak jist. Navíc wmv pokud se nepletu nejede na Linuxu.

le aby se až pokliknutí na vybraný klip postupně stahovalo a zároveň začalo přehrávat
V prvé řadě. Nech uživatele rozhodnout jestli si to video pustí nebo ne. Nespouštěj ho automaticky.

Jinak nevhodnější bude asi flash. Na netu se dají stáhnout free playery, které si navíc můžeš upravit a na převod videa do .flv pak existují programy i zdarma. Pokud si nechceš dělat zbytečnou práci navíc můžeš využít třeba YouToube: nahraješ tam video a to pak umístíš na svůj web. Pokud ti nevadí, že na tom videu bude logo YouTube, tak je to asi nejjednodušší řešení.
mestolipnik
Profil
quinux
No tak to jsi mě potěšil, že wmv nejede všude. No pokud by to ale nejelo jen na linuxu, tak to by nemělo až tolik vadit nebo ne? Linux zas tolik lidí nemá.

Jasně že nechci aby se video přehrávalo samo. Právě hledám takové řešení, aby se video spustilo až po kliknutí na něj, což myslím teď to tak funguje nebo ne?

S tím flashem bych si také nebyl tak jistý. Kolik lidí má nainstalované flash přehrávače a kodeky? A nebo je má zaplé? Asi by to dopadlo možná stejně jak s tím wmv a Linux. Asi fakt těžko vyhovět všem, když je tolik různých formátů a žádná jednotná norma ...

S tím YouToube - to bohužel nevím, jak se s tím nakládá, je někde návod v CZ na webu nebo poradíš jal na to?
quinux
Profil
mestolipnik
No pokud by to ale nejelo jen na linuxu, tak to by nemělo až tolik vadit nebo ne? Linux zas tolik lidí nemá.
Dnes ne, ale za rok, za dva to může být jiné. A i to málo lidí co má Linux dnes, jsou taky uživatelé, na které není dobré zapomínat.

S tím flashem bych si také nebyl tak jistý. Kolik lidí má nainstalované flash přehrávače a kodeky? A nebo je má zaplé?
Pokud bude video ve flashi tak právě není vůbec třeba žádných kodeků, ale pouze ten flash. A flash má IMHO větší % uživatelů než nejrůznější kodeky. (ale to je jen můj osobní ničím nepodložený názor)

S tím YouToube - to bohužel nevím, jak se s tím nakládá, je někde návod v CZ na webu nebo poradíš jal na to?
Návod v cz asi nebude a jak to přesně udělat ti taky moc neřeknu jelikož jsem toho nikdy nevyužil. Ale vzhledem k velké popularitě YouTube to nemůže být těžké ;o) Podle mě se stačí registrovat a pak již jen nahrávat videa ;o)) Co se týče vložení na tvůj web tak možná i toto tam bude popsáno.
mestolipnik
Profil
quinux
Dnes ne, ale za rok, za dva to může být jiné. A i to málo lidí co má Linux dnes, jsou taky uživatelé, na které není dobré zapomínat.
No vždyť já se snažím to udělat tak, aby to video si mohlo přehrát co největší procento lidí. Právě proto jsem dal své stránky k posouzení a chtěl jsem slyšet vyjádření uživatelů. Bohužel zatím mi tady odpověděli jen dva a to je hrozně málo na to, abych mohl dělat nějaký závěr. K tomu Linuxu jsem se možná blbě vyjádřil, ale vidíš to sám, také mi nedokážeš dát přesné statistiky, kolik lidí používá Linux, kolik Flash.

YouToube - nevíš náhodou, v jakém formátu jsou ty videa? Případně je někdo z přítomných znalý problematiky ochoten poradit, jakým způsobem lze zde videa vkládat, a hlavně, potřebuji je na svých stránkách?

Pak mám dotaz, jak to dělají na serveru idnes - http://webtv.idnes.cz/?relation=070112180437380 pokud jsem se dobře díval, tak ty videa tam nabízejí ve formátu wmv, tak by mě docela zajímalo, jak to mají ošetřeno oni, aby video mohli stáhnout i uživatelé Linuxu? Víte to někdo?
Railbot
Profil
mestolipnik

Prosím nehodnoťte HTML kod ani CSS, to je dost špatné - nevalidní

Obecně - nevalidní kód nemusí být špatný stejně jako validní kód nemusí být vůbec dobrý.
smajli
Profil
mestolipnik
Koukám, že ti to první už jede jak má.

quinux
Na linuxu to oficiálně nejede, ale otázka - v jakém formátu aby to pobraly všechny systémy?
YoSarin
Profil
<OT>
smajli
v jakém formátu aby to pobraly všechny systémy?
Jako komix v gifu nebo jpegu... ;)
</OT>
Railbot
Profil
smajli
Ve více formátech. Jeden univerzální se nenajde.
25k
Profil *
>> Obecně - nevalidní kód nemusí být špatný stejně jako validní kód nemusí být vůbec dobrý.

Pekny nazor, plne souhlasim
mestolipnik
Profil
Railbot

Obecně - nevalidní kód nemusí být špatný stejně jako validní kód nemusí být vůbec dobrý.
Tak to je pro mě docela dobrá zpráva, pak je ale otázkou, na co jsou ty validátory. Řeknu příklad - stránku jsem měl udělanou tak, že byla dle HTML i CSS validátoru validní, stačilo přidat počítadlo Toplist a už byl kód HTML nevalidní, ale pouze ten generovaný kód počítadla. Nebo jsem do stránky vložil obrazovku na promítání videa, a také to zobrazuje, že stránka není validní, tak teď jsem z toho jelen.

Ve více formátech. Jeden univerzální se nenajde.
No tak tudy asi cesta nepovede. Nedovedu si představit, že bych několik desítek videí připravoval ve všech formátech, které existují. Ostatně s takovým řešením jsem se nesetkal ani u daleko větších profesionálů. Zatím jsem se nejvíce setkal s tím, že se používá formát wmv a k tomu se také přikláním.

Takže teď jsem se dopracoval k nějakému výsledku - http://www.lipniknadbecvou.eu/videostudio_demo.htm

Moje představa je taková, že video se má přehrávat v tom okně obrazovky po levé straně. Teď když kliknete na přehrávání, tak se začne přehrávat jedno video. Potřebuji to ale udělat tak, aby se po kliknutí na odkaz s videoklipem, které jsou po pravé straně, vybrané video začalo přehrávat v přehrávači. Dokážete mi někdo poradit, jak to docílit?
mestolipnik
Profil
Takže jsem se dopracoval ke konečnému výsledku výsledek je zde: http://www.lipniknadbecvou.eu/videostudio.htm

Většinu pokusných odkazů jsem pomazal, takže aktuální je pouze tento odkaz, který jsem uvedl. Prosím ohodnocení stránek.
Railbot
Profil
mestolipnik
pak je ale otázkou, na co jsou ty validátory
Validátor slouží ke kontrole syntaxe kódu. Dokáže odhalit chyby typu mám započatých 19 DIVů a ukončených jich mám 20. Normálně se toho v rozsáhlém kódu těžko dohledáš, validátor ti to usnadní. Nebo chyby jako je vkládání blokových prvků do řádkových apod. Rozhodně ti neříká "máš validní kód, je dobrý" nebo "máš nevalidní kód, je špatný". Je mnoho postupů a zápisů, které validátor nezná a považuje je za chybné, ve skutečnosti jsou zcela v pořádku. Stejně tak prasácky sepsaný kód, který je nepoužitelný může validátoru připadat úplně v pořádku.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0