Autor Zpráva
skejtis
Profil
Dobrý den,
Min.tyden sme spustili novou verzi našeho systému.Chtěl bych znát vaše postřehy pokud jde o design,nápady na vylepšení a samozřejně kritiku.

Adresa:www.KLIK.cz


Všem předem děkuju za Vaše názory.
Joker
Profil
Jen tak sběžně jsem prolétl a nějaké připomínky bych našel:
- Na úvodní stránce jsou tři různé styly odkazů a v pravém sloupci se odkazy moc neliší od normálního textu. Efekt změny barvy u odkazu při najetí myší z tmavě modré na černou není zrovna moc výrazný :)
- target="_blank" u některých odkazů, fuj (nota bene když stránka o sobě říká, že je XHTML 1.1, které atribut target nezná)
- zarazilo mě, že úvodní stránka má celkem 230kB, přitom je na pohled celkem jednoduchá, co dělá takovou velikost?
Railbot
Profil
Vzhlově pěkné, jen bych měl pár připomínek - postrádám hover efekt v menu vlevo a na odkazech v samotném obsahu.

- XHTML 1.1 posílané jako text/html
- <meta name='googlebot' content='index,follow,snippet,archive' /> zbytečné
- pokulhávající sémantika, kdy po h1 následuje h3
- labely neprovázané s inputy
- prázdné tagy jako <span> a <strong></strong>
- seznamy vkládané do odstavců
- adresa by mohla být v <address></address>
- při zvětšení písma se pravé boxíky nehezky rozsypou
- na stránce katalogů serverů jsou dva selecty, mají stejná ID
- na té samé stránce jsou všude v tabulce ukončena </b>, avšak nikde nazačínají
- na stránce Reference mají obrázky border="0", což by stačilo definovat ve stylech, je zbytečné to u všech uvádět.

CSS
- zbytečné definice písem typu "Arial CE" stačí Arial
- zbytečně delší zápisy jako margin:12px auto auto auto (auto stačí poté 1x), color:#333333 stačí #333
- úplně zbytečná definice strong {font-weight:bold}
- .neviditelne {display:none; visibility:hidden;} - význam visibility? display: none vezme každý prohlížeč. Ale není jednodušší tomu nastavit absolutní pozici a odporoučet to třeba 1000px vlevo? Jelikož některé hlasové čtečky nepřečtou prvek, který má nastaveno display: none
- u většiny prvků zbytečné nulování paddingu a marginu, stačí dát na začátek * {margin: 0; padding: 0} a nastaví se všem prvkům jako výchozí hodnota
- hodně zápisů by šlo zkrátit (například background-image a background-repeat do background: url(cesta) repeat-x apod.)
- u cleaneru je předpokládám _display:none kvůli IE, které dělalo mezeru, řešením je nastavení font-size a line-height na 0

Většina vypsaného jsou jen malicherné detaily, ale jako šťoural a kodér jsem je vypsal musel ;)
Pilda
Profil
<citace>- úplně zbytečná definice strong {font-weight:bold}</citace>

Pozor, tag strong neznamená, že se obsah tagu zobrazí tučným písmem. Každý prohlížeč to může zobrazovat jinak (třeba křiklavou barvou). Je sice pravda, že jsem se s takovým prohlížečem ještě nesetkal, ale to na tom nic nemění.

Tag strong má sémantický význam a pouze jím prohlížeči řikáme, že to má silně zvýraznit a jak to zvýrazní je už jeho věc, pokud to nedefinujeme přímo v CSS. Viz třeba http://www.semantika.name/zvyrazneni-textu.html

K tučnému písmu kdysi sloužil tag <b>, který ale v XHTML už nesmí být.

To samé platí třeba i u barvy těla stránky. Nikde neni psané, že je prohlížeč povinný nastavit barvu dokumentu jako bílou. takže pokud barva neni deklarovaná a BFU omylem změní výchozí barvu třeba na černou, neuvidí skoro nic...
Džoser
Profil *
Ocenil bych, kdybyste nerozesílali spam!
habendorf
Profil
K tučnému písmu kdysi sloužil tag <b>, který ale v XHTML už nesmí být.

Ajaj. Vzhledem k tomu, že se ve zdejším threadu objevuje řetězec XHTML, nepochybně se tu dříve či později zjeví Chamurappi. A jistě ti zevrubně vysvětlí to, co já ti řeknu jedním slovem: BLBOST.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Pildu:
K tučnému písmu kdysi sloužil tag <b>, který ale v XHTML už nesmí být.
Blbost.
Kráťa
Profil
Nevýrazné hover (barevně), možná ubrat tu oranžovou a nechat ji jen v logu a v hover.
Railbot
Profil
To samé platí třeba i u barvy těla stránky. Nikde neni psané, že je prohlížeč povinný nastavit barvu dokumentu jako bílou.
Uveď příklad byť jen jednoho prohlížeče, který má jako výchozí hodnotu jinou barvu.
tiso
Profil
Railbot, Pilda - farba pozadia stránky je pokiaľ viem vec operačného systému, (samozrejme že sa dá zmeniť tiež pomocou user styles), to ale nič nemení na tom že na to treba pamätať a zabezpečiť aby bola stránka čitateľná...
Railbot
Profil
tiso
A kolik znáš lidí, potažmo BFU, kteří si běžně mění pomocí už. stylů pozadí na stránkách? :) Teoreticky jde všechno, prakticky ošetřovat něco takového je zbytečný bajt v kódu navíc.
habendorf
Profil
Railbot: Pozadí deklaruju vždy a za zbytečné to nepovažuju. Ale font-weight:bold pro strong považuju taky za extrém, to teda nedělám.
Millos
Profil
horne logo - kym sa mi nezobrazi KLIK tak tam pise nelepsi reklamni - a zbytok nevidno
tiso
Profil
Railbot asi ani jedného, resp. nepýtam sa každého koho poznám na to ako má nastavený OS prehliadač a podobne.... Ale o to nejde, background pre body je väčšinou súčasťou designu, stačí pri tej príležitosti ošetriť color... Hoci táto informácia pomôže tvorcom, je to dosť OT, takže pokračovanie inokedy a inde...
Lexter
Profil
Celkm se mi to líbí. Jen hover je opravdu skoro neznatelný a patičku by to sneslo hezčí. vektorové obrazce v pravém sloupku jsou špatně komprimované, vidím to.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0