Autor Zpráva
frances
Profil *
Dobry den mam tady jeden dokonceny web. Prosim o komplexni zhodnoceni.
Kritika kodu, grafiky, pristupnosti, pouzitelnosti, apod...
Link
Petr Tichý
Profil
frances
Je to celé takové rozházené, nevím jestli je to správně. Ale hlavička je určitě špatně. (1280x1024) "Vyjela" doleva.

Na co toplist? :-/
Klikací bych udělal jen logo, určitě ne ty kontakty.
Možná se tady objeví vysoký kontrast pozadí. Mě to příliš nevadí, ale někomu může.
frances
Profil *
To je zvlastni protoze me to nevyjelo do leva. Rozhazene? Co treba.
Toplist na statistiku pristupu a hlavne na prani zakaznika.
Logo je klikaci, kontakty jsem udelal schalne kvuli WCAG 1.0, aby byly splneni vsechny jeho body. Jestli vubec vys co myslim.
Jinak diky, ale kritika mohla byt komplexnejsi...
Dredie
Profil *
Možná se tady objeví vysoký kontrast pozad
Mne osobne to prijde v poradku vzhledem k tomu, ze stranka je o kvetinach, zaslouzi si pekne kontrastni syte barvy

Jinak samotna stranka na me z grafickeho heldiska pusobi standartne, neni to nic prevratneho ani zajimaveho, nadruhou stranu to neurazi.... ale ja proste nemam rad tenhle standartni typ webu.

D.
Lexter
Profil
Au moje oči. škoda.... Zmírni barvy než se mi takhle po ránu rozkočí hlava.
frances
Profil *
2Dredie Pusobi standarte?To je ucel, ale je tam par nestandartnich udelatek to zas zaprit nemuzes. Rad bych videl co si pod nestandartnimi weby predstavujes. Posli link...
2Lexter Co tim myslims po ranu?:D, jinak barvy jsou celkem jemne, dle meho nazoru...
Jinak lidi mrknete na to prez IE nejak blbnou odrazky entita &ndash se nedekoduje, nevite cim to je?
Flip
Profil
Patternu na pozadí bych zmírnil barvu... bije moc do očí, jinak nesouhlasím s nazorem Dredie, chtěl bych vidět podle čeho stanovuješ hodnocení standardni weby..... web se mi líbí, a nenajdeš na netu až tolik pěkně udělaných květinářství, web je vcelku moderní.....
frances upozorním jen na jednu malou chybičku v Akcich nad 7000Kč bych jel na chatu Santov. Bohužel si neprohlídnu jejich webovky ;) (chybí ti http:// ) jinak pěkná práce ;)
frances
Profil *
2flip diky, na pozadi zapracuju, jinak odkaz neni funkcni o tom vim... ale diky za postreh...
Petr Tichý
Profil
frances

To je zvlastni protoze me to nevyjelo do leva. Rozhazene? Co treba.
- Opera 9.10, rozl. 1280x1024 to vyjede doleva.
- Přidává tomu ta špatná hlavička ale for ex. mě vadí že je obrázek (fotka) je zarovnaný do prava, kdežto tabulka s otevírací dobou doleva.

Toplist na statistiku pristupu a hlavne na prani zakaznika.
- Zákazníkovi se takovéto věci vymlouvají, na webu květinářství je toplist "okénko" zcela zbytečné. Statistiky lépe měřit skrytě.

Logo je klikaci, kontakty jsem udelal schalne kvuli WCAG 1.0, aby byly splneni vsechny jeho body. Jestli vubec vys co myslim.
- Ja neříkal, že logo není klikací.
- Neznám pravidla bod po bodu ale je to zvláštní a nepraktické. Člověk si chce zkopírovat adresu a tak se jí snaží označit, když v tom se mu začne stránka načítat znovu, tj. ztratí označené partie.
- poznámky tipu: "Jestli vubec vys co myslim." si nech pro svojí mámu, btw. to tě nepraští do očí napsat "vys" resp. "výš"?

frances, Dredie

Kontrast není jen mým názorem. Pokud má člověk větší rozlišení, je oranžová plocha větší než plocha stránky a bolí to do očí.

frances

(1) Proč je v tiskové verzi barevný obrázek bez informační hodnoty?

Když si tak potrpíš na přístupnost tak:

- v levém sloupci (kontakt) a v pravém (akce) je velmi malé písmo, které nemusí každý přečíst
- zkus si vypnout styly, jak se ti na stránce orientuje?
...
frances
Profil *
Tak za prve v zadnem pripade jsem te nechtel urazit. Ale alespon jsem se dockal komplexnejsi a hlavne presneji mirene kritiky.
V Opere jsem to neozkousel, budu si ji muset nainstalit a vyladit to. Diky
S tim zarovnanim(chapu ze je to na uvodni strance?) se to budu snazit sladit.
Toplist bohuzel nevyhodim.(nemuzu) Zakaznik si chce prohlidnout statistiky v rychlosti a ne se proklikavat prez administraci toplistu apod.
Pozadi zjemním.
Co se fontu tyce? Mam s tim mirne problemy? Relativni jednotky jsou pro me celkem nove a tak nevim jak presne nadefinovat aby to vsude ukazalo stejne...
Stale se ucim, web jsem dal na kritiku protoye jsem si vedom ye je jeste co zlepsovat...Jinak jsem se chtel zeptat proc entitu &ndash IE neprevadi na pomlcku...
Diky
Michalek
Profil
Protože se za entitou dělá středník ; ?

UPDATE: Beru zpět, je tam.
Petr Tichý
Profil
To jsem rád, já zatím také ne .)

Osobně považuji za nutnost testovat v IE6, nová Opera, Mozzila. (lépe ale i IE5, IE 5,5 + nějaká alternativa např.: K-Melenou atd.)
Správně, myslel jsem na úvodní stránce. Nejdřív vyřeš hlavičku, zakládá se to hodně na ní.
Všude stejně? Tak to definuj pro <body> jednou pro vždy :)
S tou pomlčkou netuším ... Založ si topic v sekci pro prohlížeče resp. pro problémy s prohlížeči.

Já se taky učím a dávám weby hodnotit ze stejného důvodu .)

PS: Lepší by byli tzv. "friendly URL" ale přepisovat to zřejmě již nebudeš, to chápu.
ladik
Profil *
IE vadí při zobrazení "&ndash;" uzavření do tagu <object>, klidně ho můžeš odstranit, tento tag je určen na něco úplně jiného, pak budou pomlčky zobrazeny korektně i v IE,.
Mmch, tag <address>, proč? Stejně jeho jedinou odlišnost od <div> (zobrazování textu kurzívou) rušíš v CSS, zbytečný řádek kódu navíc.
MVK
Profil *
Na první pohled:

Při prvním pohledu na obrázek v hlavičce se mi vybavil spíš Louvre než květinářství. Příliš mnoho světel a obrázků, příliš málo květin, celkově tmavé ladění. Doporučil bych zesvětlit a vložit popisnější obrázek, který bude jasně asociovat květiny, květinářství.

Hlavička opět zabírá zbytečně 1/3 stránky. Návštěvníka zajímají informace a ne obrázek, tj. logem a kontaktem by šel obrázek překrýt.

Nejsou informace na titulní stránce lehce zdvojené? 2x kontakt, 2x otevírací doba.

O řvavé oranžové na pozadí už někdo mluvil. Pastelovější odstín by nebyl? Jinak je kombinace zelená-oranžová tradiční a často používaná.

Link na FrancesART vede na "Error 404" (25.2. 15:47 h).

Jsem šťoural: V Akci chybí mezera mezi 7000 a Kč, a rovněž čárka ve slově tydenní. U závorek se nepíše mezera mezi závorkou a textem uvnitř. V souvislém textu se nepoužívá 100,-

Obrázek na každé stránce má hover (černé orámování). Firefox 1.0

Co rozhodně zákazníka nezajímá je statistika. Proč je nacpaná na titulní stránce a není skrytá s přístupem jen pro autora?

Z obchodního hlediska nedoporučuji dávat na titulní stránku historii a obrázek bez informace, ale něco pro zákazníka zajímavého - seznam služeb apod.

V levém menu by měl být označen aktuální odkaz, pokud možno by neměl být aktivním linkem. V PHP není problém.
Dredie
Profil *
frances: treba

http://www.bionic-systems.com
http://www.redemptionmaddie.com
http://swallow.net.au

Muzu pokracovat jestli chces ;) vis on je design a design....

D.
MVK
Profil *
Dredie
Ano, hezké varovné ukázky, jak flash zkazí prezentaci. Takhle to rozhodně vypadat nemá!
Dredie
Profil *
MVK: a presto tyto stranky dostavaji designova oceneni ;)
frances
Profil *
nj ale o webovy design tu uz moc nejde, spise o umeni a z tech tvych prikladu se mi nezamlouva ani jeden...
Dredie
Profil *
webovy design tu uz moc nejde, spise o umeni
- to je na dlouhou debatu, ale podle meho nazoru je webovy design z velke casti umeni, stejne jako jakykoli jiny design - z toho duvodu se tam to slovo design pouziva. Webovy design je pak kombinace grafickeho designu (ktery primo vychazi z klasickeho malirstvi) a interaktivniho designu a pridava specificke prvky. Pokud vezmu v uvahu tyto souvislosti (byt povrchne popsane), z tohoto uhlu pohledu se da mluvit o webdesignu jako o umeni (vzhledem k tomu ze neprimo vychazi s klasickeho umeni), pokud se samozrejme jako umeni ztvarni. Prave z techto duvodu odlisuju design a manufacture - uz jenom proto, ze design nutne potrebuje aspon krapet kreativity, kterou ty standartni webove prezentace nemaji a pouze kopiruji to co uz tu je mnoho let. Samozrejme se do techto uvah daji zahrnout jine aspekty, jako je mnozstvi informaci na webu, jeho komplexnost co se tyce jejich struktury, potreba specifickych technologii a vubec cilova skupina kterou ma web zaujmout. Kazdopadne dobry designer dokaze vybalancovat tyto prvky a stvorit neco, co ma atmosferu, co je svuj vlastni svet, co uzivatele vtahne dovnitr. Aspon tohle je muj pohled na webdesign jako celek, ale urcite se najde spousta lidi s jinym nazorem, takze zalezi jen a jen na tobe, kterou variantu zvolis. A predevsim jsi chtel ukazat priklady nestandartnich webu a rekl bych, ze tyto tri ukazky do jiste miry nestandartni jsou, aspon co se ceskeho webu tyce - neco co se moc nevidi. Pokud se chces podivat na jine veci, mrkni na http://www.thebestdesigns.com - je tam toho spousta a nektery se ti urcite budou libit, je tam taky spousta odkazu na jina fora a zdroje informaci o grafickem designu a webdesignu.

tech tvych prikladu se mi nezamlouva ani jeden...
to uz je otazka nazoru, nicmene pro me je smerodatny spise nazor prednich designovych for a nakladatelstvi (tyto stranky se objevuji v designovych publikacich :), abych smele tvrdil, ze jsou to stranky hodny alespon decentniho obdivu.

D.
MVK
Profil *
Dredie

Tohle je web obchodu, ne obrazové galerie. Co SEO a flash? Přístupnost a flash?
Preferuji jiné autority a styl:
http://csszengarden.com/
http://www.plavacek.net/
http://wellstyled.com/

presto tyto stranky dostavaji designova oceneni ;)
To dostává i umělecký film, ale návštěvnost v kinech je na Bondovi a Románu pro ženy. Manufacture?
Asi záleží, k čemu ty stránky mají sloužit, že ano!

PS: Se standardně vypnutým flashem jsem ty odkazy moc neocenil :-)
Dredie
Profil *
návštěvnost kinech je na Bondovi a Románu pro ženy.
To mi pripada jako oficialni obhajoba komerce.... no proti gustu zadny disputat ze ano, ale bond je a bude podle me s****a, at se na to diva lidi sebevic - myslel jsem ze se tu bavime o kvalite (a nezkosuej na me nejake kapitalisticke vyplachy ze to co se prodava je zarucene dobre :D

Preferuji jiné autority a styl
jak je libo, kazdy preferuje neco jineho, diky cemuz tu mame takovou peknou rozmanitost

Co SEO a flash? Přístupnost a flash?
SEO je samozrejme problem, ktery se s flashem tahne a jeste asi dlouho bude. Ale nebavme se o flashi, tuhle debatu nechci rozpoutavat protoze nema smysl... ty stranky jsem zamyslel spis jako graficke reference, nez jako priklad idealniho reseni (ktere neexistuje:) - samozrejme by mohly byt napsany i v xhtml (coz by zase vyloucilo spoustu interaktivnich animaci, ktere treba ja osobne mam hodne rad). Co se tyce pristupnosti - neni problem udelat skript optimalizovany pro obrazove ctecky.

Asi záleží, k čemu ty stránky mají sloužit, že ano
to predevsim (a zminil jsem to tu), nicmene to je spis otazka pouzite technologie a ne finalniho ztvarneni. A design je predevsim o ztvarneni. A ver mi, ze funkcionalismus ve webdesignu nefunguje (zajimava slovni hricka :).

Cele bych to shrnul asi tak, ze kazdy z nas ma jiny pohledna web jako na medium a prostredek sdileni informaci a na jeho umeleckou soucast. Tudiz bych to uzavrel s tim, ze respektuju tvuj nazor, byt ho nesdilim :)

D.
frances
Profil *
2MVK dekuji za skvelou konstruktivni kritiku, snazil jsem se podle ni co nejvice zaridit.
2Dredie Hele tvuj nazor jsem pred casem take zdilel, ale trosku jsem webove dospel a vyvynul se a ted uz vim o cem web je. Tvorba webovych aplikaci muze byt umeni, ale je to predevsim upneni optimalizace a porozumeni. Web je od toho aby si jej nekdo precetl a pokud cloveku tu moznost nedame, zadne graficke udelatka pro nej nemaji smysl. Flash je pekna vec, ale jeji vyuziti je omezeno jeho nekomplexnosti. S temi cteckami a Flashem to je pro me zajimava novina, prece jen uznej ze tak prehledne a intuitivni to jako u HTML nebude.
Uznavam webove grafiky jako umelce, ale obvykle jejich stranky nejsou prilis USER friedly a tak je neuznavam jako optimalizatory...:D(vim ze je to divne slovo, ale snad jste me pochopily)
DIK
MVK
Profil *
frances
Ano, přesně tak jsem to myslel.

Dredie
Abych ukončil flame, která se od původního tématu dost vzdálila:
Asi se neshodneme
- já na webu preferuji informační hodnotu, vy grafickou stránku
- já preferuji návštěvnost, vy umění

Co se filmového přirovnání týče - umělecké filmy filmy bývají často placeny z peněz daňových poplatníků, třeba tvůrců komerčních kousků.
Weby dělané pro zábavu nebo placené z peněz sponzora si každý může dělat, jak je mu libo, ale komerční weby musí vydělávat a to bez návštěvnosti nejde. Tím nemyslím vydělávat na reklamě, ale přitahovat zákazníky např. do květinářství.
Pokud jsou zároveň krásné, je to skvělé, ale hloupoučké reklamy na prací prášky takové nejsou a fungují skvěle.
Flash už z principu má problém se SEO. Zle ho optimalizovat, ale IMHO to není nikdy na stejnou úroveň jako by měl web v (X)HTML. A optimalizace je problém, ne že není.

Další případnou debatu přesuňte prosím na jiné vlákno, ale myslím, že není co dodat.
frances
Profil *
MVK naprosty souhlas
K strance
Kod jsem uhladil vycistil a optimalizoval. Co na to rikate ted?
link
Kamil V
Profil
V hlavičce se mě nelíbí ta oranžová linka oddělující fotku od zeleného obdelníku s těma 3 odkazama. Je taková nečistá, jakoby měla přehnaný aliasing, nemá ostré hranice. Taky je vidět že není z jednoho kusu oranžové, je tam vidět předěl dvou odstínů.
frances
Profil *
jj je to totis zkonvertovane, holt na ukor grafiky je lepsi zase velikost souboru a ja se musim vlezt do 15s modemoveho nacitani...
MVK
Profil *
frances
Většina problémů i detailů byla opravena, fajn.

Kolega Kamil V má pravdu - oranžová v hlavičce má jiný odstín než oranžový obrázek na pozadí.

Nevím, jak komu, ale mně se v Galerii otevírají fotky přímo, žádný Lightbox. Tím pádem je použení o klávesové navigaci poněkud nadbytečné. (FF 1.0, zapnutý JavaScript, paranoidní firewall).

"Otevírací hodiny" se mi zalamují do dvou řádků a mají odsazení prvního - zdá se mi to nešťastné (to odsazení prvního slova).

Kód je opravdu pročištěný, zmizely ty nesmyslnné elementy object.

Co jste nezměnil nebudu znovu vypočítávat, patrně na to máte jiný názor.
Tomass
Profil *
- "Otevírací hodiny" je v opeře zalomeno, napsal bych prostě Otevřeno
- nadpisy v postranních divech jsou větší než v hlavním
- oblouček pod zeleným titulním obrázkem se mně nelíbí, ale to je věc názoru. Nicméně pod ním je plně oranžový proužek, který vůbec nekoresponduje s kropenatě oranžovým okolím.
- titulek Kontakt v index.php?id=kontakt je ve fontu, který nevidím nikde jinde
- kombinace šedozelené s oranžovou mi moc nesedí
- otvírací hodiny jsou moc malé
- obrázek nahoře je chaotický.
- obdržíte jako bonus, týdenní pobyt - čárka tam nemá co dělat
- oranžové <li> nechápu. Nevím proč by něco mělo být tučně a jinou barvou jen z toho důvodu, že to je seznam s odrážkami.


opera 9.20
Dasty
Profil *
Ehm... zda se, ze stranku "Rozvazkovy servis" mas ulozeny ve spatnem kodu.. Samy cinsky znak :-)
Michalek
Profil
Ehm, zdá se že máš půlroční zpoždění.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0