Autor Zpráva
Petr Tichý
Profil
Dobrý večer,

chtěl bych slyšet Váš názor na novou šablonu s kterou mám plány do budoucna.

Pozn.:
(1) Web je dělán s velikým důrazem na použitelnost.
(2) Často byl zanedbán design ve prospěch použitelnosti.
(3) Obsahová část byla řešena na rychlo, ale lepší než lorem ispum.
(4) V hlavičce ty tři nadpisy budou slogan. Ještě ale není vymyšleno :(
(5) Přes to všechno jsem se snažil o pěkný, moderní design, který upoutá a vytváří pozitivní dojem na návštěvníka.
UPDATE (dnes - 20:56):
(6) Ať se propadnu ale na poslední chvíly jsem zapoměl na validátor. Již je hotovo.
(7) Na stránce je použité velké množství DIVů. Vězte ale, že jsou potřeba.
UPADE (dnes - 21:02)
(8) Jsem češtinářský anitalent, prosím omluvte :(

Zhodnoťte sami.
Hodně mě zajímá i první dojem.

Pokud jste líní napsat co se Vám nelíbí (nebo nemáte čas :), napište, prosím, alespoň známku 1-10.

Prozatimní adresa je: http://petrtichy.com/nove/

Děkuji, cením si Vašich názorů.
zimmi
Profil
Petr Tichý: Jako potenciálnímu zákazníkovi by se mi na takovém webu určitě líbilo. Jako webdesigner oceňuju, že například "vizitku" v logu jsi udělal textově, nikoliv obrázkem, jak by to udělali mnozí.

Možná bych zvolil jinou velikost nebo řez písma, tenhle na mě působí moc strohým dojmem, nebo jak to říct. Chtěl bych něco trochu přítulnějšího. Ale jinak velmi povedená práce, žádné web 2.0, ale oku lahodící.

PS: Teď jsem se letmo mrknul na kód, také velmi kvalitní a dobře strukturovaný (aspoň zběžným zkoumáním).
Petr Tichý
Profil
zimmi
Děkuji za pochvalu :)

Jako webdesigner oceňuju, že například "vizitku" v logu jsi udělal textově, nikoliv obrázkem, jak by to udělali mnozí.
Jak jsem říkal, použitelnost + částěčně přístupnost na prvním místě.

Možná bych zvolil jinou velikost nebo řez písma, tenhle na mě působí moc strohým dojmem, nebo jak to říct. Chtěl bych něco trochu přítulnějšího.
Přiznám se, že trošku mám ten pocit také. Zkusím si celkově pohrát s rodinou písma. Resp. nabízí se již jen jedna.
habendorf
Profil
Web je dělán s velikým důrazem na použitelnost.

Ano, je to vidět a toto snažení bylo úspěšné. Web se chová dobře bez stylů, bez obrázků i při -- / ++ písma.

Horší už je kód, ale tragický není.
Ve FF nefunguje label pro "Kontakt pro odpověď". Příčinou je buď neuzavřený tag <form>, nebo chybějící mezery před / u některých tagů.

Viz

<form>

<fieldset>
<legend>Kontaktní formulář</legend>
<label for="name">Vaše jméno:</label><br />
<input id="name"/><br />
<label for="contact">Kontakt pro odpověď:</label><br />
<input id="contact"/><br />
<label for="message">Zpráva/dotaz:</label><br />
<textarea id="message" rows="5" cols="30" /></textarea><br />
<input type="submit" value="Odeslat" />
</fieldset>
</div>
zimmi
Profil
Petr Tichý: K pravopisu:
1) Pokud se rozhodnete svěřit tento úkol mě - správně je mně (3. pád)
2) Webová stránka není pomeranč aby na ní mohla být cenovka - chybí čárka před aby
3) Nic Vám ale nebrání mě nezávazně kontaktovat a zjistit kolik by stál právě Váš web. - možná čárka před "a", důsledkový poměr.
4) Zkuste sekci webdesign, kde je jemně vysvětleno v čem je ono tajemství webdesignu. - chybí čárka před "v čem"
habendorf
Profil
Jo a mail by mohl být mailto:
Zahon
Profil
NA prezentaci webdesignérského studia mi to přijde nevýrazné. Na druhou stranu se mi líbí jemnost návrhu i jeho zpracování. I když v kódu je na mě možná prvků div až přespříliš. (Na druhou stranu jsou pravděpodobně potřebné.) Možná bych si zkusil trošku ještě pohrát s menu. A také bych popřemýšlel, zda by nebylo lepší mít popisky u formuláře na stejném řádku jako input pole. Přijde mi nějaký moc veliký.

Celkově se mi práce líbí ačkoli je na mě místy až moc konzervativní.

PS: Použitelnost a design se vzájemně absolutně nevylučují. Zanedbávat tedy místy design kvůli použitelnosti je dle mého názoru holý nesmysl.
quinux
Profil
Petr Tichý
Z hlediska přítupnoti mi tam chybí skrytý odkaz "přeskočit navigaci".

JInak je to hezký. Co se týče použitelnosti, těžko hodnotit z jedné stránky. ;o)
Petr Tichý
Profil
Pokusil jsem se opravit chyby, které zmiňovali habendorf a quinux.

Čeština zatím není důležitá. Před "vypuštěním" projde web korekturou od zkušenějšího.
gwh
Profil
Ad použitelnost:

1) Celý web je laděn v podstatě do jedné barvy (s malými odchylkami), takže se na něm hůře orientuje.
2) Na úvodní stránce nevím, kde začít (souvisí s bodem 1), chtělo by to nějaký záchytný bod.
3) Web by snesl víc tzv. whitespace - větši rozestupy jednotlivých boxů, nadpisů a odstavců. Teď se mi to zdá příliš "přehuštěné".
4) Menu by chtělo zvýraznit, popř. podtrhnout odkazy v něm.
mates
Profil
trosku semantiky by neskodilo! a pak v novinkach nedavej cti vice nebo detaily.....viz kapitola SEO - anchor text
Petr Tichý
Profil
mates
Trocha sémantiky neuškodí nikdy. Ale co přesně myslíš?
Zřejmě myslíš divy, prohlídni si stránku pořádně. Myslím, že i tím nejpracnějším způsobem by si ušetřil maximálně 2-3 na úkor jiných vlastností.

Pro návštěvníka je text odkazu "čti více" a "detaily" IMHO nejsrozumitelnější a hned jej pochopí. Nedokáži si představit, že by byl odkazem třeba nadpis novinky/tipu nebo by bylo něco z něj dole zopakováno.

Zahon
Design a použitelnost? Jistě, že se kříží .) Nejjednodušší příklad je písmo, hezčí malé, čitelnější velké.
Joska
Profil
nefunkční :( patrně neukončený xhtml tag, nahoď to zase ;-)
Petr Tichý
Profil
Velice se omlouvám. Přesouval jsem to znova na server s drobnými změnami a nedotáhlo se to celé, asi na chviličku vypadl hosting.
Joska
Profil
Je to hezké, ačkoliv na mě to spíše působí jako blog než jako designerské portfolium. Jako to na mě působí víc stránky původní.
Zahon
Profil
Petr Tichý
Opravdu se nechci dohadovat, samozřejmě máte částečně pravdu. Já ovšem vidím význam něčeho, co si říká použitelnost, hlavně v návrhu rozvrstvení navigace, snadného pohybu po stránce, snadného nalezení např. menu, vyhledávání atd. na stránce a podobné věci. Jestli je malé písmo hezčí je věc názoru, já osobně proti velkému písmu nic nemám, často se mi i líbí více. Nehledě na to že to, jak se písmo čte, bych řadil do přístupnosti - stejně jako se tam řadí kontrast písmo/pozadí a podobné věci. Ono ostatně mezi použitelností a přístupností je velmi tenká a často nezřetelná čára. A ještě drobnost, použitelnost není soubor pravidel. V životě jsem neviděl ani jedno jasné pravidlo v rámci použitelnosti. Konečné rozhodnutí zda použít to či ono záleží vždy na konkrétní situaci (a ověřuje se, v rámci dražších a důležitějších prezentací, uživatelským testováním). Proto nerad vidím, když se někdo odvolává na použitelnost jako na něco, proč nemohl udělat lepší design...
Petr Tichý
Profil
Zahon
Také se nechci dohadovat, ale něco se pokusit vysvětlit :)

Ty opravdu nejhezčí stránky jsou portfolia světových designérů, jaké můžeme nalézt na cssmania.com a jinde na "opravdových galeriích". Často jsou černá nebo tmavá, s malými odstavci textu s malým kontrastem. Navigace funguje pomocí obrázků, které jsou často malé a vytvořený hodně umělecky. Celý web pak vypadá jako perfektní grafické dílo, kde se ale má potíže kdokoli vyznat.

Do takových děl pak nezapadá třeba ani normálně vykreslovaný text.

Nějaká pravidla použitelnosti jistě existují, nejsou ale nijak striktní. (logo vlevo nahoře, navigace buď vlevo ve sloupci nebo vodorovně pod hlavičkou, samotná hlavička i patička by se dalo říci, drobečková navigace, mapa webu ...)

Proto nerad vidím, když se někdo odvolává na použitelnost jako na něco, proč nemohl udělat lepší design...
Já se na použitelnost neodvolávám. Jen design šel občas trochu do pozadí.
Zahon
Profil
Petr Tichý
Ještě si dovolím malou reakci... Zase říkám, v podstatě máte pravdu a nikdo nic nezkazí, když se bude řídit tím co jste napsal. Věřím však, že pravda leží o pár centimetrů vedle.

Ty opravdu nejhezčí stránky jsou portfolia světových designérů, jaké můžeme nalézt na cssmania.com a jinde na "opravdových galeriích". ... Celý web pak vypadá jako perfektní grafické dílo, kde se ale má potíže kdokoli vyznat.
Ano, tyto stránky jsou opravdu tvořeny jako umělecké dílo, v mnoha případech jsem ovšem neměl nejmenší problém se v nich vyznat. Samozřejmě je také mnoho těch ve kterých to problém je.

Nějaká pravidla použitelnosti jistě existují, nejsou ale nijak striktní. (logo vlevo nahoře, navigace buď vlevo ve sloupci nebo vodorovně pod hlavičkou, samotná hlavička i patička by se dalo říci, drobečková navigace, mapa webu ...)
Zase.. slovo pravidla. Jsou to zvyklosti. Logo může být vpravo ačkoli ho tam uživatel nečeká (mluvím o internetu na kterém se čte zleva do prava), navigace vpravo se opravdu mnoho nepoužívá, ryze z praktických důvodů, že by u malých rozlišení nemusela být vidět. Hlavička se občas vynechává, osobně mám weby bez hlavičky rád. Patička povětšinou samozřejmě existuje, drobečková navigace má smysl pouze na větších webech (malé jí tudíž nepoužívají), mapa webu to samé.
Petr Tichý
Profil
Zahon
Ok. Uzavřeme to.
Slovíčka: normy/standardy/pravidla/doporučení/zvyklosti/normálie :))
Pro případné příště si můžeme tykat.

Pro ostatní:

Byl bych rád, kdyby se ještě někdo další vyjádřil. Znovu opakuji, alespoň známkou 1-10 :) děkuji
Kamil V
Profil
Barvy mě přindou málo odlišné, na mém monitoru to vypadá, jakoby měla stránka jednolitý podklad.

Nadpisům bych určitě přisoudil větší margin-top.

Nápad s vizitkou se mně líbí. Nápad s "lístečkama" u novinek už míň.
art4web
Profil
Ahoj, nečítal som všetky predchádzajúce komentáre ale poviem ti moj názor. Viacej sledujem tú designovú stránku veci. Stránka na mňa pôsobí prijemne, obzvľášť sa mi páči ako je vyriešená hlavička. čo by som ale zmenil (ber to iba ako návrh) je pozadie - vyskúšal by som biele alebo s nejakou jemnou grafikou. Vpravo tipy a novinky - keď to má pôsobiť ako lístočky viacej by som sa tomu venoval - pripadá mi to ako nedorobené. Priadal by som tomu na reálnosti aj keď to tak reálne zrejme nemá vyzerať :)
Osobne ja by som naštýloval formulár a patka by sa mi pácila v inej farbe a písmo v strede alebo troška viac odsadené zprava.
Celkový dojem - moc príjemný.
Známka - 7/10
Dúfam že si pochopil moju "zmysluplnú" kritiku (trocha zamotanú) :)
Petr Tichý
Profil
art4web
Pochopil :) Ba co víc, rozhodl se něco změnit, protože sytost pozadí mě vytýkali již známí po icq.
Jsem rád, že stránka působí příjemně, byl to jeden z mých hlavník cílů.
Nad "lístečky" se zamyslím.
Patičku zřejmě nechám. Nevýrazná šedivá bych řekl ideální. Třeba ještě někdo namítne.
is
Profil *
8 ale nejsem línej :D protože nemám čas :D
Petr Tichý
Profil
is
Nebo tak :) Díky za 8. To je hodně dobrá známka.

2 All:

Nechcete ještě nekdo něco napsat? :) Chybí mi tady příspěvky od zdejších borců.
Petr Tichý
Profil
Takže děkuji za kritiku, zvlášť za mnohdy příjemné pochvaly. Téma uzamykám, protože již stojí ladem.

Kdyby se však přeci našel někdo, kdo by mi mohl k šabloně ještě něco říct, "feel free to contact me".
(kontakt v profilu) :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0