Autor Zpráva
heli
Profil *
Prosím, ohodnoťte můj web. Jestli působí seriózně (obrázek moře), barva pozadí, přidat více grafiky?
Děkuji. Heli. mám trochu trému :-)

http://www.tvujweb.eu
Railbot
Profil
Co má společného webdesign a moře se slunečnicí?

Jinak prezentace je čistě průměrná. Lehce se to ztratí v záplavě českých webdizajnérů, kterým je každý druhý.
heli
Profil *
Proto se ptám - takže mám radši vyměnit obrázek za něco víc technického?
Mě se prostě to moře líbilo . . .
Chtěla jsem, aby to bylo přehledné a působilo příjemně.
Weby, kde se jako hlavní obrázek objevují tlačítka tiskárny, obrázky monitorů, obrovský zavináč
nebo lidé v kanceláři mě už přijdou dost okoukané. Heli
Miloš
Profil
Moře mi nikterak nevadí, ale ta slunečnice mi přijde nehezky ukousnutá; vím že by to bylo o něco složitější nakódovat, ale nechal bych ji dokreslit volně do prostoru, tedy aby vyčnívala přes pravý okraj. (Možná i přes horní; nevím, muselo by se to vidět).

Odkazy v textu (nemluvím o menu) doporučuju podtrhat; také změnit barvu hoveru na čitelnější. Takhle se odkazy pletou s nadpisy; je to sice jinou barvou, ale jak odkazy, tak nadpisy se výrazně odlišují od hlavního textu. Každá vteřina, kterou stráví návštěvník zbytečným přemýšlením, je velkým minusem.

Písmo se sice hezky čte, ale i tak je velkým prohřeškem definovat ho v px, protože pak nejde v Exploreru zvětšovat. Buď ho neurčuj vůbec, nebo v procentech, nebo klíčovým slovem (jednotce em se ale radši vyhni)

Neklikací logo.

Do <title> bych text zapisoval asi takto: TvujWeb.eu — úvodní stránka, TvujWeb.eu — naše služby a podobně (buduj si značku). Okolo pomlčky pak zcela určitě nech z obou stran mezeru; web-úvodní stránka (například) vypadá dost nehezky.
Z menu vyhoď home a nahraď českým ekvivalentem; jednak je ohavné na českém webu používat zbytečné „kůůůl“ anglicismy, druhak je zmatek už jen v tom, že má tato stránka 4 nadpisy: v menu je to home, title="" tohoto menu hlásá Domovská stránka, na stránce je nadpis Webové stránky a v <title> je úvodní stránka.

Jaký je rozdíl mezi Proces a Ověřte si doménu? (Oba odkazy vedou na tutéž stránku)
Odkaz Ceny a pododkaz Cenové programy, ale na druhý pododkaz (kalkulace ceny) se bez myši nedostanu.
Jako náhradu těm, kdo „nemyšují“, by bylo žádoucí přidat na každou stránku, která vede z hlavního odkazy (tedy z odkazu, který má v menu pododkazy) na začátek do běžného textu ostatní pododkazy.

Bez obrázků nevím, kde jsem se ocitl. S vypnutými styly jak by smet.

Trváš na té animaci (vlevo – reference)?

Ke kódu mám tu připomínku, že by nezaškodilo trochu více sémantického myšlení; například odstavce patří <p>do odstavce</p> (namísto zhůvěřilostí typu <br><br>) a podobně.

Odkaz Zpět na začátek stránky (#zpet) nikam nevede.
Miloš
Profil
Ještě k té animaci – myslel jsem si, že je to odkaz na reference. To, že odkaz vede pokaždé někam jinam (podle toho, co je tam za obrázek) a na reference vede jen ten textový odkaz pod tím, je další zmatek, který vnášíš do návštěvníkovy mysli. K vlastní škodě.
habendorf
Profil
nebo lidé v kanceláři mě už přijdou dost okoukané

Jj, weby s frikulínama doslova nesnáším. Jak stojej vždycky tři kolem notebooka (genderová bilance bývá 2M / 1Ž, na notebooku je rostoucí graf v excelu) a jsou strašně happy, nebo nějaká "takymanagerka" drží propisku nad otevřeným plánovacím blokem ... to už radši to blbý ovoce. Nebo slunečnice :o)
Miloš
Profil
habendorf
Jojo, není nad ovoce.
heli
Profil *
Miloši,
díky, že jsi si dal tu práci s výčtem připomínek - nechám si poradit.
Nápad s roztažením slunečnice do prostoru mi přijde skvělý!

"Neklikací logo" už jsem to několikrát četla, co to ale znamená???

"Jaký je rozdíl mezi Proces a Ověřte si doménu? (Oba odkazy vedou na tutéž stránku)

"Trváš na té animaci (vlevo – reference)? "
Já vím, že s javaskripty se to nemá moc přehánět, že je to kýčovité, ale "normální" lidi (myslím neprogramátoři) si v tom libují (a někteří přímo milují animované gify :-)).

A co barva pozadí?
Díky. Heli.
Miloš
Profil
Neklikací logo znamená, že když na něj kliknu, nic se nestane ;-)
V současnosti je obvyklé, že je logo (resp. celý horní banner) zároveň odkazem na úvodní stránku – viz třeba stránky tohoto fóra.
habendorf
Profil
"Neklikací logo" už jsem to několikrát četla, co to ale znamená???

Klikni si nahoře na logo této stránky a uvidíš. Vede na homepage a tak je to zvykem.
habendorf
Profil
sakra ... :o)
Miloš
Profil
habendorf
Pozdě, kiš kiš
habendorf
Profil
Miloš: OT: Fascinuje mě, jak jsme se v tak krátkém sdělení shodli na třech věcech současně - že je to obvyklé/zvykem, že vede na homepage a na příkladu této stránky.
Miloš
Profil
heli
A co barva pozadí?
Proč ne? Nemám k ní připomínku.
Pokud jde o barevné kombinace, Pixyho generátor nebo kontrast na Sově znáš?

Měl bych ale ještě jeden návrh – vytvoř si i tiskový styl. Tomu, co máš, pak přidej media="screen":
<link href="webik.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="screen">
<link href="webik_tisk.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="print">
V tiskovém stylu je dobré určilt velikost stránky (A4), velikost písma klidně v pt, černý text a bílé pozadí (bez obrázků), neviditelné menu (display: none), patkové písmo…
heli
Profil *
Ke kódu mám tu připomínku, že by nezaškodilo trochu více sémantického myšlení

už jsem se do toho začetla . .
Mohu někde zjistit, jak se hodnota webu zvýší, když ho poctivě překopu podle sémantických pravidel?
Zřejmě nějaký page rang? Heli
Miloš
Profil
heli
Mohu někde zjistit, jak se hodnota webu zvýší, když ho poctivě překopu podle sémantických pravidel?
Řekl bych, že minimálně <h1> a spol či <strong> na SEO nějaký vliv mají.
Také odečítací programy (pro nevidomé; screenreadery) čtou i takové údaje, jako že jde třeba o h1 a podobně.
Používání <p>odstavců</p> (oproti brbrbrbrbr) mohu nadto jen doporučit – třeba budeš chtít u všech odstavců udělat iniciálku nebo text-indent.

Jak L. H. píše (vybírám):
Sémantický web se s vypnutými styly zobrazí korektně a uživatel by jej měl bez jakýchkoliv větších problémů umět použít. Tím se web samozřejmě stává mnohem přístupnějším. Sémantika je jedním z klíčových kamenů přístupnosti,
Psát sémantický web je jednodušší, protože nemusíte používat tolik zbytečných identifikátorů a tříd, snadněji se stylují jednotlivé části kódu, protože máte všechny hezky vyznačené. Až si zvyknete psát sémantický kód, zjistíte, že je to pohodlnější,
Sémantika je důležitá, ale není nezbytná
heli
Profil *
Miloši
Jak L. H. píše (vybírám):

už to mám pročtené ... Zítra předělávám.

Railbot:
Jinak prezentace je čistě průměrná. Lehce se to ztratí v záplavě českých webdizajnérů, kterým je každý druhý.

Někdy mám pocit, že kritéria "líbivosti" jsou u webdesignerů (a všech, co čtou novinky o web trendech) a normálních lidí dost rozdílná. Přiznám se, že jsem chtěla u potencionálních zákazníků zabodovat
romantickou (a dost možná kýčovitou) atmosférou. :-))

Ale vážně, děláte web pro zákazníka vždy podle jeho představ nebo se ho za každou cenu snažíte
vmanipulovat do nejnovějších trendů? Heli
roberta
Profil
Ale vážně, děláte web pro zákazníka vždy podle jeho představ nebo se ho za každou cenu snažíte vmanipulovat do nejnovějších trendů?

niečo medzi, ale záleží na zákazníkovi. komu niet rady, tomu niet pomoci :)
Miloš
Profil
heli
už to mám pročtené
Jestliže rychle čteš (a rychle vstřebáváš), vřele doporučuju ještě následující dva odkazy:
Pravidla tvorby přístupného webu (a ostatní texty na onom webu)
Derovy stránky o typografii (případně tam uvedené odkazy na další typografické weby).

A pro inspiraci či poučení ještě:
Dílna dobrého stylu (Pixy)
Knihovna CSS (Interval)
souki
Profil
TVUJweb.eu - Zákazníkům se vyká ;)
Railbot
Profil
souki
Třeba je cílem oslovení mladých lidí, kde by se tykání dalo překousnout. Je to navíc kůl a in...vykání je pro staré papriky :)
Tomass
Profil *
miniaturní poznámka: v internet-zeleny.gif je vidět pozadí světlejší pozadí než má okolí.
Miloš
Profil
Tomass
miniaturní poznámka: v internet-zeleny.gif je vidět pozadí světlejší pozadí než má okolí.

heli
Stačilo tu bílou smazat – nastavit jako průhlednou. Uložil jsem to jako gif i jako png (ten je dokonce o celých 96 bajtů (!) menší), rač si posloužit:

mates
Profil
design asi neni prednosti tohohle studia.....
Miloš
Profil
mates
design asi neni prednosti tohohle studia.....
To jako objektivně, nebo subjektivně? I i kdyby, tak co s tím má heli dělat?
mates
Profil
to byl naproto volný spontánní komentář....rad bych řekl ze tu bylo uz dost
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0