Autor Zpráva
Corwin
Profil
Dobrý den, poprosil bych Vás o názory na tento web: djchemo.wz.cz
Jsou to osobní stránky, a budu rád za každou připomínku a radu.
Předem díky
Taps
Profil
Já bych to menu na pravé straně posunul trošku níž.
Manq
Profil
Corwin
já bych pozadí obsahu dal stejné jako je u menu. Takto se mi to nelíbí
Corwin
Profil
Děkuji za názory.
Taps: sidebar jsem zkoušel zarovant s obsahem, ale při nižších rozlišeních (1024x768 a 800x600) tam bylo příliš volného místa. a v 800x600 myslím nebylo vidět celé menu...
Manq: mno nevím :) tmavé pozadí se mi moc nezdá... sám mám raději světlé (#FAFAFA, #F5F5F5 a tak) ;-)
oogi
Profil
Celkem to jde.
Jak se dělá hudba na komlu?
Corwin
Profil
oogi: potřebuješ k tomu pár prográmků: nějaké, které umí základní editaci wav souborů (typu NeroWave - jen příklad, nedoporučuju), potom třeba nějaký program, kde to můžeš jednoduše skládat ze samplů, nebo nějaký lepší, který umí simulovat klávesy (tzn vše si skládáš sám) a pak třeba ještě nějaké live dj studio, aby si člověk mohl zkusit mixovat na živo :)

tajemství mistra šéfkuchaře ale neprozradím ;-)

teda pokud tě to opravdu zajímá, a nenarážel si jen na překlep, který jsem již díky tobě opravil. ==> "komplu"
Chamurappi
Profil
Reaguji na Corwina:
1) Menu patří spíše do <menu> než do <ol>.
2) Ikonky bych rozhodně nedával do definičního seznamu. A že v tom definičním seznamu jsou jen <dd> a žádné <dt>, to se mi také moc nelíbí.
3) Kód se spoléhá na nedostatečnou podporu HTML v prohlížečích. Detail.
4) Ne, že by mi záleželo na validitě, ale vím, že ty na JNW proháníš validátorem každý hodnocený web, tak by sis mohl zamést před vlastním prahem.
Corwin
Profil
děkuji za komentář.

1) pokud narážíš na článek na semantika.name, tak jsem ho četl - ano, správný zápis menu by měl být právě elementem menu - jenže ten není podporovaný v xhml, proto volím pro pro navigaci pouze seznamy.

2) más pravdu, definiční seznam je tu sice špatně použitý (to vím) ale má to své opodstatnění - odsazení ikonek o 40px zleva při zobrazení stránky bez stylů.

3) "zamést před vlastním prahem" -> já používám oficiální validátor http://validator.w3.org/check?uri=http://djchemo.wz.cz český validátor vyhazuje chyby proto, že stránku zasílám s mime type text/html. jenže kdybych do hlavičky přidal header("Content-type: application/xhtml+xml"); tak budu mít sice zelený web i v českém validátoru, ale totálně nefunkční web v IE5. a optimalizace pro browsery je pro mě důležitější než optimalizace pro více validátorů :) i kdyby měl být lay-out rozhozený, je to lepší než okno pro stažení souboru.

"na JNW proháníš validátorem každý hodnocený web" - ano, to nepopřu. ale .org, ne .cz - tím, kde si kontroluji i své výtvory. ale do kódu se vždy podívám. nesoudím jen invalidní kód == špatný kód.

//EDIT.: bod 3) jsem nepochopil - zkus ho prosím trochu rozvést
Dero
Profil
//EDIT.: bod 3) jsem nepochopil - zkus ho prosím trochu rozvést

Chamurappi naráží pravděpodobně mj. na fakt, že hlavička Tvého dokumentu dle pravidel HTML končí definicí kódování.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Corwina:
jenže ten není podporovaný v xhtml
Je podporovaný úplně stejně jako v HTML. Pouze při některých DTD není validní. Ale vadit to nemůže, nejen proto, že se prohlížeče odkázanou DTD neřídí. Navíc můžeš odkázat na DTD, ve které <menu> je.

má to své opodstatnění - odsazení ikonek o 40px zleva při zobrazení stránky bez stylů
Vzhled bez stylů v grafických prohlížečích není podstatný, dokud dává alespoň trochu smysl. To už bychom rovnou mohli používat <font> a stavět layout v tabulkách, abychom to měli všechno bez stylů krásné a přehledné, ne?

já používám oficiální validátor
A ten ti řekne, že tvůj kód je při použití XML procesoru validní. Vtip je v tom, že na něj nikdo kromě onoho validátoru XML procesor nepoužije. K čemu je taková „validita“? Jakou pravomoc má soudce, jehož rozsudek se opírá o cizí zákony? Je snad tohle validní?

český validátor vyhazuje chyby proto, že stránku zasílám s mime type text/html
Ano, český validátor používá HTML parser. Jako všechny prohlížeče, jako všichni boti (vyjma W3C Validátoru).

kdybych do hlavičky přidal header("Content-type: application/xhtml+xml"); tak budu mít sice zelený web i v českém validátoru, ale totálně nefunkční web v IE5
Krom toho vyletíš i z výsledků vyhledávačů. Nutí tě někdo používat jazyk s tak slabou podporou? Nemůžeš použít korektní HTML?

optimalizace pro browsery je pro mě důležitější než optimalizace pro více validátorů :)
Tvůj kód je primárně optimalizovaný pro W3C Validátor a v prohlížečích funguje jen díky toleranci chyb (či spíše díky chybám, záleží na úhlu pohledu).

bod 3) jsem nepochopil - zkus ho prosím trochu rozvést
Lomítka do značek prázdných HTML elementů nepatří. Zápis „<meta />“ je podle specifikace ekvivalentní zápisu „<meta>>“ -- tak by jej měl vnímat vyhovující prohlížeč. Tak jej vnímá český validátor. Existující prohlížeče ale vyhovující nejsou, takže to lomítko mlčky přechází jako syntaktickou chybu. Můžeš si tam klidně dát místo něj paragraf a sežerou to. Třeba „<meta §>“ vypadá docela sexy, ne? :-)

ano, to nepopřu. ale .org, ne .cz - tím, kde si kontroluji i své výtvory
Jeden z validátorů klame. Myslíš, že ten český?

Omlouvám se, že ti trošičku odbíhám od tématu. Snad to ostatní diskutující nepochopí jako zašpuntování tohoto vlákna a vyjádří se i k tvému webu.
Corwin
Profil
Chamurappi
"stavět layout v tabulkách, abychom to měli všechno bez stylů krásné a přehledné"
- zde s tebou nesouhlasím: bez tabulkový lay-out, kde je vše pěkně nalevo, seřazené pod sebou, je podle mého názoru mnohem přehlednější. vždy odsazuji vše, co mám v sidebaru, právě proto, aby bylo na první pohled patrné, co je obsah a co navigace (při zobrzení bez stylů). myslím, že přirovnávat pár špatně použitých definičních seznamů k table lay-outu je trochu přehnané...

"můžeš odkázat na DTD, ve které <menu> je"
- ano, ale proč odkazovat na jiný dtd než říká má deklarace, pouze kvůli elementu, který se dnes už příliš nepoužívá? (popřípadě ji kvůli tomu změnit) rovnou bych si mohl deklarovat čisté xml, a napsat dtd sám ;-)

"K čemu je taková „validita"
- k tomu, že většína lidí kouká právě na ni. i když, jak říkáš, to není "skutečná validita" tak jak přimět všechny ty, kteří mají deklarované xhtml (jako já) aby si
a) znefukčnili web v IE5
b) "Krom toho vyletíš i z výsledků vyhledávačů" - přesně tak, další celkem podstatná nevýhoda
pouze kvůli tomu, aby měli "doopravdy" validní web. každý takový tvůrce stránek si řekne: "i když validator.w3.org nerozenává mime-type, je mi to jedno, protože mám validní stránky". ( a většina lidí ani neví, která bije )

"v prohlížečích funguje jen díky toleranci chyb"
- teď tě opět nechápu - stránky si kontroluji v Mozille, Mozille Firefox, IE5 a 6 (pokud se k němu dostanu, tak i v 7) a Opeře - a zatím jsem vždy narazil na odlišnou interpretaci kódu (tzn rozhození) pouze kvůli CSS, ale ne kvůli samotnému html.

"Lomítka do značek prázdných HTML elementů nepatří"
- ano, nepatří - ale tady opět narazíme na to, v čem se neshodneme. mám deklarované xhtml, a tam se mají nepárové tagy ukončovat lomítkem. a právě díky tomu, že je stránka prohána html parserem, tak to prohlížeče zkousnou. pokud bych zasílal mime-type xhtml+xml, tak i špatně zapsaná entita by vedla k nezobrazení stránky. a co třeba neukončený tag? tento problém nastává u aplikací typu návštěvní kniha, kdy si uživatel můž zvýraznit text bb tagem {b} ale také může zapomenout ho uzavřít. takže jeden špatný příspěvek do guestbooku = 1 neufunkční stránka. a tady opět narazíme na to, proč tedy xhtml, a ne html - doufám, že jsi to ale z předchozích odtavců pochopil, co chci říct...

"Snad to ostatní diskutující nepochopí jako zašpuntování tohoto vlákna"
- v to doufám :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Corwina:
vždy odsazuji vše, co mám v sidebaru, právě proto, aby bylo na první pohled patrné, co je obsah a co navigace (při zobrazení bez stylů).
Ono to ve skutečnosti není zobrazení bez stylů, ale s výchozími styly prohlížeče. Ty počítáš s tím, že v těchto výchozích stylech je osamocené <dd> prezentované jedním konkrétním způsobem.

přirovnávat pár špatně použitých definičních seznamů k table lay-outu je trochu přehnané...
Ale stejně jsou špatně použité.

ano, ale proč odkazovat na jiný dtd než říká má deklarace, pouze kvůli elementu, který se dnes už příliš nepoužívá?
Element <menu> se používá i dnes :-)
V XHTML je naprosto normálně přítomný, patří do jmenného prostoru, je v modularizaci a oficiální XHTML 1.0 Transitional DTD jej obsahuje.

rovnou bych si mohl deklarovat čisté xml, a napsat dtd sám ;-)
Deklarovat čisté XML? Co si pod tím představuješ?
Formát DTD má před sebou mnohem ponurejší budoucnost než element <menu>. Proč vůbec používáš <!DOCTYPE> deklaraci? Taková stařešina. Na přepínání režimů quirk/standard stačí „<!doctype html>“ (bez identifikátorů).

- k tomu, že většina lidí kouká právě na ni
Časy se mění. Možná pomalu, ale jistě. Docela dost lidí hledá validátor fulltextem Seznamu.

tak jak přimět všechny ty, kteří mají deklarované xhtml (jako já) aby si ...
c) Opravili kód. Vyházeli lomítka a vyměnili DTD.

i když validator.w3.org nerozenává mime-type, je mi to jedno, protože mám validní stránky
Stačí pochopit, že to, co vyhodnocuje validator.w3.org, není ona slavná validita, ale pouze bezvýznamný rozsudek na podkladě cizích zákonů.

teď tě opět nechápu - stránky si kontroluji v Mozille, Mozille Firefox, IE5 a 6 (pokud se k němu dostanu, tak i v 7) a Opeře
Všechny vyjmenované mají nevyhovující HTML parser. Tvůj web by v nich neměl správně fungovat. Nemá snad validní kód naopak funkčnost při vyhovujícím parseru stoprocentně zaručovat?

mám deklarované xhtml, a tam se mají nepárové tagy ukončovat lomítkem.
Uvnitř DTD není definováno, jak se mají psát prázdné elementy. Máš deklarované HTML:
Content-Type: text/html
-- takže bys měl dodržovat syntaxi HTML, nehledě na <!doctype>. Když tam to lomítko nenapíšeš, fungovat to musí. Když ho tam napíšeš, fungovat to nemusí (dle specifikace).

takže jeden špatný příspěvek do guestbooku = 1 neufunkční stránka
Neošetření vstupů je chyba autora stránky. Kdybych užíval XHTML, dal bych si na to pozor.

a tady opět narazíme na to, proč tedy xhtml, a ne html - doufám, že jsi to ale z předchozích odtavců pochopil, co chci říct
Pochopil jsem, že používáš XHTML syntaxi v HTML dokumentu jen proto, že ti to W3C Validátor sežere, přestože to validní není. Nebo máš snad kromě oficiálního validátoru jiný důvod k mršení kódu?
Corwin
Profil
Chamurappi
"Ono to ve skutečnosti není zobrazení bez stylů, ale s výchozími styly prohlížeče"
- ano, s tím musím souhlasit. většinou to pouze simuluji na localu přepínáním stylů pomocí javascriptu a načítání prázdého CSS. na webu na to pak koukám pouze v opeře s vypnutým stylem. osamocené <dd> by mělo být odsazené, případný problém ale mohu vyřešit přidánám skrytého <dt> se skrytým textem, a zapsat tím definiční seznam správně. pokud narážíš na tohle, opravím to. v druhém případě by měl můj zápis fungovat alespon jako řádkový zlom. což je také můj úmysl.

"Ale stejně jsou špatně použité"
- ano, říkal jsem, že vím. pokud by alespon částečně pomohlo řešení popsané v přechodzím odstavci, opravím.

"oficiální XHTML 1.0 Transitional DTD jej obsahuje"
- koukám, že obsahuje, máš pravdu. ale pouze transitional verze. ta mimojiné ale obsahuje atributy typu align, které by podle mého názoru neměl v kodu co dělat (spíš ale proto, že ho většina lidí nevhodně používá), a také třeba atr. target, používaný převážně k otravnému otevírání stránek v novém okně. já ho využívám pouze při práci s rámy, a tam pak používám xhtml frameset + transitional

"Časy se mění. Možná pomalu, ale jistě. Docela dost lidí hledá validátor fulltextem Seznamu"
- ano, ale jak si výstižně podotkl, opravdu pomalu. a příchodům na český validátor z vyhledávačů se nemůžem divit, seo optimalizace musí být výborná. ;-)

"Opravili kód. Vyházeli lomítka a vyměnili DTD"
- možné řešení. ale podle mého názoru je to pouze boj proti větrným mlýnům... těžko proveditelné.

"Všechny vyjmenované mají nevyhovující HTML parser"
- byl bych tedy rád, kdyby si mi doporučil prohlížeč, který má správný html parser. pod windows XP SP2 jsou mé možnosti ale omezené....

"Máš deklarované HTML: Content-Type: text/html"
- zde bych byl také rád, kdyby si mi poradil řešení: najel jsem si na český validátor, zadal přímý vstup, a pomocí ctrl+c a ctrl+v do něj vložil výstupní kód svého indexu. meta tag jsem změnil: <meta http-equiv='content-type' content='application/xhtml+xml; charset=ISO-8859-2' /> ale výsledek stejný. byl bych i rád za radu, jak zaslat prohlížeči mime type bez použití php a funkce header - mluvím o statických stránkách.

"Neošetření vstupů je chyba autora stránky. Kdybych užíval XHTML, dal bych si na to pozor"
- ano, ale další práce navíc :) (+ošetření entit a bůh ví, čeho ještě)

"Pochopil jsem, že používáš XHTML syntaxi v HTML dokumentu"
- pouze zasílám mime-type html. další důvod je o bod výš (což je tedy spíš má lenost) a hlavně komptatibilita se staršími verzemi IE, o kterých jsem již mluvil

PS.: opravdu se nám tu schyluje k trochu OT diskuzi, ale i tak se stále mnoho bodů přímo týká mého webu, takže doufám, že mi nezamčou téma za OT... :)
Timy
Profil
Corwin
"ta mimojiné ale obsahuje atributy typu align, které by podle mého názoru neměl v kodu co dělat (spíš ale proto, že ho většina lidí nevhodně používá), a také třeba atr. target, používaný převážně k otravnému otevírání stránek v novém okně. já ho využívám pouze při práci s rámy, a tam pak používám xhtml frameset + transitional"
Tuhle logiku jsem nikdy nepochopil. Máš hotovou stránku s CSS layoutem. Teď se rozhodneš, že místo <ul> použiješ <menu>. Změníš doctype na trans, změníš <ul> na <menu>. A....? Změníš snad ještě něco? Změníš všechny výskyty text-align:center za align="center"? Že to můžeš používat neznamená, že to musíš používat.

"ano, ale další práce navíc :) (+ošetření entit a bůh ví, čeho ještě)"
V HTML by ti zase neukončený <b> ztučnilo celý zbytek stránky... Takže ošetřit se to musí tak jako tak. BTW: Texy je sexy.

Jinak application/xhtml+xml nefunguje v IE5, ale ani v IE6 a ani v IE7.
Corwin
Profil
Timmy:
díky za příspěvek.

- ano, máš pravdu - říkal jsem jen, že se nesprávně požívají právě proto, že jsou povolené. a právě kvůli tomu používám raději strict, nebo 1.1 (mou logiku se pochopit nesnaž) ale transitional používám méně :)

"V HTML by ti zase neukončený <b> ztučnilo celý zbytek stránky"
právě jsem to vyzkoušel, a ztučnilo to pouze text do konce nejbližšího ukončeného tagu. (jak jsem očekával) chtěl jsem jen říct, že i kdyby to mělo ztučnit text do konce stránky, je to menší zlo, než nezobrazená stránka.

"Jinak application/xhtml+xml nefunguje v IE5, ale ani v IE6 a ani v IE7"
IE7 nemám, takže nevím. ale vím, že v IE 6 mi to fungovalo.
Timy
Profil
Corwin
Jasně, předpokládal jsem, že další </b> na stránce není.

"IE7 nemám, takže nevím. ale vím, že v IE 6 mi to fungovalo."
application/xhtml+xml? Ne-e, to nemohlo fungovat. Nemáš někde po ruce tu stránku?
Corwin
Profil
Timy:
už ani nevím jak, ale myslím, že mi to fungovatlo... ted jsem to vyzkoušel znovu, a samozřejmně nefunguje. asi jsem se zmýlil. ale pokud máš IE7, byl bych rád, kdyby ses i trochu vyjádřil k tématu :-) tzn. jestli lay-out není někde rozhozený, a vypadá to +/- stejně jako v jinde (opera, ff, ie6). já to ještě v ie7 neviděl. děkuji :)

tady je soubor: http://djchemo.wz.cz/xhtml.php (tohle je zelené i v českém validátoru)

//edit: zkomolený nick opraven :)
Timy
Profil
Corwin
Mám IE7 na notebooku a teď tam nejsem :-).

A prozradím ti kouzlo - když klikneš na můj nick vlevo od tohoto příspěvku, vloží se do textarea už naformátovaný nick. Jednak je to rychlejší a jednak ho nebudeš komolit :-).

Jediný způsob který znám, jak zprovoznit XHTML v IE je tenhle.
Corwin
Profil
Timy:
omlouvám se :) pokud se mi nezmění kurzor, mate to. děkuji za link. jj, takový podobný kód jsem již viděl - není to náhodou psané stejně jak ten článek, s jehož zaindexováním měl Chamurappi problém?
radim93
Profil
Ach ty výrazy, žádnej, kompl atd... , sice nemám rád pravopisný buzerování, ale ten web je tvou vizitkou.
Corwin
Profil
radim93:
díky za vhodnou připomínku - právě to, co si napsal mi již bylo vytknuto - snažil jsem se tedy právě tyto výrazy eliminovat, akorát ten kompl tam zůstal :) přehodnotím tedy některé textry na stránce :)
Timy
Profil
Corwin
V pohodě :-)

"jj, takový podobný kód jsem již viděl - není to náhodou psané stejně jak ten článek, s jehož zaindexováním měl Chamurappi problém?"
To je přesně on.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Corwina:
osamocené <dd> by mělo být odsazené, případný problém ale mohu vyřešit přidánám skrytého <dt> se skrytým textem, a zapsat tím definiční seznam správně
Definiční seznam je seznam dvojic klíč-hodnota. Není-li účelem tvého seznamu vyjadřovat takové dvojice, použij obyčejný seznam.
Mimochodem, co značí „<strong><em>Pod hlavním menu</em></strong>“? Velmi důležitý důležitý kousek věty?

ale pouze transitional verze. ta mimojiné ale obsahuje atributy typu align, které by podle mého názoru neměl v kodu co dělat
Nejsou povinné. Deklaruješ Strict DTD (nebo XHTML 1.1) proto, že ti nedovoluje používat věci, které používat nechceš?

také třeba atr. target, používaný převážně k otravnému otevírání stránek v novém okně
Na otravné otevírání oken v moderních jazycích máme XLink, že ano :-)

možné řešení. ale podle mého názoru je to pouze boj proti větrným mlýnům...
I při boji s větrnými mlýny je možné dostat soka na lopatky.
Proč proháníš každý hodnocený web na JNW validátorem, když považuješ boj za validní kód za marný?

byl bych tedy rád, kdyby si mi doporučil prohlížeč, který má správný html parser
Můžu ti doporučit jen robota — český validátor.

meta tag jsem změnil
Toho si validátor všiml. Ve formuláři pro přímý vstup je <select> pro výběr MIME typu.

byl bych i rád za radu, jak zaslat prohlížeči mime type bez použití php a funkce header - mluvím o statických stránkách
Bez asistence serveru MIME typ nezměníš. Některé servery jsou nastavené tak, že posílají typ „application/xhtml+xml“ u souborů s příponou „.xhtml“.

pouze zasílám mime-type html
Ten je rozhodující, takže používáš XML syntaxi v HTML dokumentu. Proč ukončuješ značky prázdných elementů lomítkem? Je to zbytečná syntaktická chyba srovnatelná s přebytečnou ukončovací značkou. Hodnotíš-li někomu web, upozorníš jej na přebytečnou značku?

chtěl jsem jen říct, že i kdyby to mělo ztučnit text do konce stránky, je to menší zlo, než nezobrazená stránka
Menší zlo je ale v přímém rozporu s filozofií XHTML.
Corwin
Profil
Chamurappi:
"Definiční seznam je seznam dvojic klíč-hodnota. Není-li účelem tvého seznamu vyjadřovat takové dvojice, použij obyčejný seznam."
říkal jsem, že vím, že definiční seznam je zde použitý špatně. důvod jsem se už také snažil vysvětlit: zobrazení stránky bez stylů (přesněji tedy s defaultními styly prohlížeče) a simulace elementu, který kt. slouží jako seznam, je odsazený, a není defalutně otečkovaný ani očíslovaný.

"Mimochodem, co značí „<strong><em>Pod hlavním menu</em></strong>“? Velmi důležitý důležitý kousek věty?"
moje chyba, opravdu to neznačí důležitý text na stránce :)

"Proč proháníš každý hodnocený web na JNW validátorem, když považuješ boj za validní kód za marný?"
jak jsem již psal, řídím se tím, co mi řekne validátor w3.org. ať už mime type rozeznává, nebo ne. navíc si myslím, že narážet zde na mé příspěvky na serveru jaknaweb je opravdu OT. měřím každému stejným metrem, a jedna z mnoha odrážek, které vždy zmíním, je výsledek validace na w3.org. ve svých komentářích se snažím hlavně poradit (pokud si autor poradit nechá)

"Ve formuláři pro přímý vstup je <select> pro výběr MIME typu"
díky, nevšiml jsem si.

"Hodnotíš-li někomu web, upozorníš jej na přebytečnou značku?"
nevím, proč opět narážíš na mé aktivity na jnw.com. pomalu každý druhý web, který je tam ke kritice je xhml zasílané s mime type text/html. weby ve 4.01 jsou většinou invalidní i v obou validátorech. kdybych měl brát v potaz i toto, tak by se tam snad nenašel web, který by uspokojil, a tamější kritici by mi řekli to samé, co jsem již řekl sám: "používej oficiální validátor". nemyslím to ve zlém proti tomu českému, ale tyto příspěvky jsou na jnw časté, a také troufnu si říct, že všichni z těch, kteří deklarují xhtml ve svém kódu, zasílají mime-type html.

"[i]Bez asistence serveru MIME typ nezměníš.[i]"
díky, odpověď na tuto otázku jsem nebyl schopný najít.

nevím, proč sis našel zrovna mě - i zde je ke kritice spousta webů, jako ten můj, xhtml zasílané jako html... tvrdou kritiku přijmout umím, ale některé tvé příspěvky bych už mohl brát osobně. a místo komenáře k mému webu, což byl mimochodem důvod, proč jsem toto téma zakládal, se zde rozvinula tato nikam nevedoucí debata... nechci říkat zbytečná, to ne - protože rozhovor s tebou mi odpověděl na spoustu otázek, a bylo mi i objasněno pár věcí, o kt. jsem netušil.
Railbot
Profil
Corwin
Tak téma uzamkni a budeš mít svatej pokoj. Nebo doufej, že Chamurappi na chvíli nechá svého fanatismu a půjde zpět do svého oblíbeného tématu rozjímat o nesmyslech :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Corwina:
nevím, proč sis našel zrovna mě
Dostal jsem vnuknutí, že budeš příští Anička Mauerová.

jedna z mnoha odrážek, které vždy zmíním, je výsledek validace na w3.org
Validuje-li špatně, nezmiňuj ho. Jak pomůže autorovi, když ho upozorníš na „chybějící“ lomítko v <br>?

kdybych měl brát v potaz i toto, tak by se tam snad nenašel web, který by uspokojil
Nevaliduj vůbec. Bude-li chtít autor hodnoceného webu znát názor validátoru, najde si ho sám. Ideálně Seznamem.

tamnější kritici by mi řekli to samé, co jsem již řekl sám: "používej oficiální validátor"
Tys to řekl zatím nejvíckrát, proto mě potěšilo, žes mi vlezl do rány.

nemyslím to ve zlém proti tomu českému
Ale stavíš se na stranu větrného mlýnu, na jehož místě plánuji vybudovat malý radioaktivní kráter.

místo komenáře k mému webu, což byl mimochodem důvod, proč jsem toto téma zakládal, se zde rozvinula tato nikam nevedoucí debata
To je mi opravdu líto. Zdejší diskutéři jsou poněkud plaší a když morduji něčí iluze, tak raději mlčí nebo trousí divné poznámky, než aby se alespoň pokusili vrátit k původnímu tématu. Zkusím to tedy sám.

1) Mohl bys buď zvětšit písmo, nebo zvýšit kontrast. Nerad čtu šedé malé blechy na bílém pozadí. Obzvláště, pokud občas ještě něco zmenšíš.
2) Na úvodní stránce máš několik chyb, dvě koktavé: „něco málo o o mně“, „a pokud se Vám vám web líbí“; a jednu zvratnou: „Můžete se ale také navštívit můj Blog“.
3) Bývá zvykem v soupisu novinek uvádět datum spíš než pořadí. Na to se hodí <dl>.
4) V „Něco o mně“ máš v podmenu skutečně bílé pozadí (#FFF), díky čemuž je vidět, že pozadí celé stránky není bílé, ale světle šedé (#FCFCFC).
5) „Fotogalerie je určena spíš pro přátele, takže ta Vám asi nic neřekne“ — tahle věta je v úvodu i v „Něco o mně“. A priori předpokládáš, že tvůj návštěvník není tvým přítelem?
6) V „Extra“ vedou dvě položky podmenu bez varování přímo na PDF soubor. Nemám rád.
7) Celkově mi připadá, že tam máš moc vaty. Na úvodu nejprve brouzdala uvítáš, hned řekneš účel webu, o pár odstavců později opět popíšeš účel webu. OK, tak účelem webu je prezentace tvé osoby a tvé hudby — to jsou dvě položky v menu. Ostatní už tak zajímavé není, zejména povídání „O této stránce“ mi připadá nadbytečné. Když si pak chci stáhnout tvoji tvorbu, musím kvůli tomu na jiný web.
8) V patičce: CSS 2.1? Proč ne rovnou 3.0? Nemusím snad připomínat, že 3 je víc než 2.1 :-)
habendorf
Profil
dvě koktavé: „něco málo o o mně“

plus jedna nekoktavá
Corwin
Profil
Chamurappi:

"Dostal jsem vnuknutí, že budeš příští Anička Mauerová."
na to říkám akorát :-D :-D :-D

"Tys to řekl zatím nejvíckrát, proto mě potěšilo, žes mi vlezl do rány"
no s tím máš asi pravdu, ale i tak nejsem jediný...

"Nevaliduj vůbec. Bude-li chtít autor hodnoceného webu znát názor..."
jak jsem psal je to pouze jedna z odrážek, když komentuji kód. návíc se podvědomně řídím tím, že pokud si autor ani neumí zpravit hrubky (myslím neuzavřené tagy, atributy a tagy označené za "zastaralé", chybějcící alty u obrázků aj...) tak těžko bude řešit nějakou sémantiku či strukturu kódu, tudíž se k němu nemá smysl dále vyjadřovat.

<OT> k č. validátoru:
jaktože zblajzne tohle? djchemo.wz.cz/error.php (je to jen chybovka, hlubší význam má pouze s parametrem) :-)
</OT>
______________________________________________________________

ad 1) no myslím, že velikost je dostatečná - 0.7em Georgia, což by mělo být cca 11px. s kontrastem ti ale musím dát za pravdu, ztmavím tedy alespoň písmo.
ad 2) děkuji, "validitu češtiny" již jsem opravil. :)
ad 3) no... to je pravda. díky, budu ho tam přidávat. (bohužel si datum u novinek do db neukládám, takže ty starší už zpětně nedomyslím) ale u "novějších novinek" už budu uvádět i datum.
ad 4) děkuji za vhodnou poznámku, toho jsem si opravdu nevšiml (je to i v ostatních Lokální Navigacích)
ad 5) trochu sporná věta, pravda. ale jako přátele mám na mysli pouze ty osobní, se kterými se přímo znám. a ti tohle nečtou, a jdou přímo do fotogalerie :) i když bych to tam nemusel psát 2x, pravda.
ad 6) je tam varování: v lokální navigaci: title="odkaz vede na pdf soubor" odkazy pod odstavcem končí příponou. :)
ad 7) s tou vatou asi souhlasím, je tam toho trochu víc... ta sekce "o stránce" byla dřív ještě delší :) ano, odkazy na mé skladby ke stažení jsou na subdoméně webu, a výzamy to má 2: je tam starší verze designu, kterou jsem nechtěl zahazovat. url se změní proto, protože z mé zkušenosti mají vyhledávače domény nižších řádu raději, než složky. (aspoň u mně) a právě tuto subdoménu mi poměrně dobře indexují, takže zakomponovat vše do webu by mě stálo některé pro mě těžce dobyté pozice :)
ad 8) no uznávám, že to je divné...

každopádně děkuji za konstruktivní kritiku. pomohl jsi mi.
tajny spion
Profil
Jaky mas prosimte pismo na svym webu? Nechces vymenit odkaz (www.lenard.wz.cz) ?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0