« 1 2 »
Autor Zpráva
sTeeVe
Profil
Tak vás po krátké době zase zdravím,
připravil jsem si nový design

Zde se můžete podívat na nový design.

Prosím všechny o opravdu kompletní zhodnocení včetně maličkostí.

Děkuji,
sTeeVe
mantisa
Profil
sTeeVe

ahoj, grafika pro mě pořád stejná jako v přechozím návrhu, navíc nadpis není čitelný

v kódu je však několik základních nedostatků:

- titulek stránky nemá být před deklarací znakové sady
- statický description? o to horší, že v něm je napsáno optimalizace pro vyhledávače, skutek utek koukám :-)
- <menu> ten už asi v XHTML Strict nemá být
- target="_blank" to samé

Už od raného dětství tíhnu spíše k umění, než k chemii. Srovnání bych nepoužíval, ja zas tíhnu spíš k exaktním vědám.

zapracuj ještě na stylistice a typografii a bude to dobré
Railbot
Profil
- titulek stránky nemá být před deklarací znakové sady
Buď už je opraveno nebo jsi se díval špatně.

sTeeVe, změň si doctype na Trans, Strict je zbytečně omezující, nepřináší to žádné výhody. Už jen kvůli <menu> :)
mantisa
Profil
Railbot

tak už je opraveno, snad ještě nejsem takovej slepejš ;-)

Strict je dobrej, alespoň pro osobní pocit :-) a menu může třeba udělat jako <ul id="menu>
Railbot
Profil
Strict je dobrej, alespoň pro osobní pocit :-)
Prosím? Tobě se v noci usíná lépe, když máš web se striktním doctypem? Pověz mi jedinou výhodum, kterou to přináší, zatím jsi zde sám vyjmenoval dvě nevýhody :)
mantisa
Profil
Railbot

nechci to tady sTeeVovi zaspamovat flamem

výhodu? právě ten lepší spánek, a Strict je přeci tak sexy :-)
a ten kdo píše ve Strictu je machr :-)
sTeeVe
Profil
Mantisa + Railbot: děkuji moc oběma za názory a připomínky.

Titulek jsem opravil, menu jsem tam ponechal a rozhodl se pro transitional, tím pádem už odpadá starost s target, což nevím, jak bych jinak udělal, kdyby to bylo ve strict.

Na stylistice zapracuji, díky.
mantisa
Profil
sTeeVe

otevření nového okna ve Strict pomocí Javascriptu - window.open()
http://www.jakpsatweb.cz/nove-okno.html#javascriptem
Flip
Profil
mantisa
zase chrlíš blbosti xD
když se tě Railbot zeptal jaké jsou výhody Strictu nedokázal jsi říct ani jednu, pouze "je sexy, je to machrovina, pro svůj dobrý pocit"
a pak se oženeš, že _blank jde přeci udělat i přes JS ... přístupnost versus sexy Strict DTD xD...

Jinak stránky pěkný, jen se mi nelíbí ta černá v logu.. oživil bych to ;)
sTeeVe
Profil
Ano, snažím se co nejvíce javascriptu vyvarovat.

Flip: logo je černé schválně, mám i barevnou variantu
mantisa
Profil
Flip

proč na mě útočíš?
ptal se na výhody, zřejmé nejsou, ale osobně mám rád Strict (můj osobní pocit a to jsem taky přiznal)

a nenapsal jsem "přeci"

sTeeVe se ptal jak se to dá udělat, tak jsem mu odpověděl, neříkám, že to je nejlepší, ale pokud to uděláš tak, že to jakžtakž funguje i bez JS, tak omezení přístupnosti je minimální, ba vlastně žádné
Flip
Profil
mantisa
neutočím ;) jen se mi nelíbí ty argumenty proč být Strict...

Určitě mi dá každý za pravdu, že je lepší mít DTD Trans a použít _blank než Strict a JS ...
mantisa
Profil
Flip

ja ale nikomu Strict nevnucuju, jen jsem říkal, že ho mám radši

Určitě mi dá každý za pravdu, že je lepší mít DTD Trans a použít _blank než Strict a JS ...

To si nemyslím.
Plaváček
Profil
sTeeVe

Není důvod se Javascriptu vyhýbat, pokud jeho vypnutí nezpůsobí nefunkčnost stránek. Hezký článek jak na nová okna je zde: http://interval.cz/clanky/ohleduplne-otevirani-novych-oken-s-javascrip tem/ a pořád je platný.

Ale klidně použij Transitional a target: _blank, pokud to na tvém webu má místo a je to k něčemu dobré.

Tvůj návrh nového webu už asi na webu není, protože mi to hází 404, takže se nemohu vyjádřit. Škoda.
Railbot
Profil
Plaváček, už to má nasazené přímo na webu http://steeve.cz/
Plaváček
Profil
Railbot

Aha, jsem blbej, to mě nenapadlo, dík :)
sTeeVe
Profil
Plaváček: moc se omlouvám, zapomněl jsem přehodit link :-)
sTeeVe
Profil
Tak abych se vyjádřil k tématu. :-)

Nerad bych, aby to vypadalo, že beru webové standardy na lehkou váhu, ale myslím, že snad když se nad tím zamyslím, koncovému uživateli je to téměř jedno, zda tam mám strict nebo transitional. Zase bych to hnidopišsky nepřeháněl. Ono, když běžnému uživateli nevyskočí error nebo se mu stránka "nezboří", tak si přeci dtd nevšimne.

Zvolil jsem transitional a řeknu zcela na rovinu, že proto, abych si nepřidělával zbytečné starosti s javascriptem, který neovládám. A nechci, aby mé portfolio bylo částečně závislé na věci, kterou neovládám, a bylo by to tudíž zavádějící.

Můžu se jen snažit, aby tomu v budoucnu bylo s mými znalostmi jinak :-)
Plaváček
Profil
sTeeVe

koncovému uživateli je to téměř jedno, zda tam mám strict nebo transitional.

To je fakt, ono je to v podstatě fuk každému včetně prohlížeče :)

Ale mám zkušenost, že nová okna zbytečně obtěžují a dost matou uživatele. Třeba i mou ženu. Osobně zastávám názor, že nové okno, pokud ho chce, má si otevřít uživatel sám. A fakt to lidi umí, divil by ses. Vnucuješ totiž lidem svou představu o tom, jak mají procházet tvým webem, což není moc chytré ani praktické.

Ale když už fakt musíš to nové okno otevřít (na tvém webu je to levé menu Reference, které pohříchu vypadá stejně jako to nad ním a to se do nového okna neotvírá), tak je slušnost na to návštěvníka upozornit předem. Ostatně pokud vím, pravidla přístupnosti něco takového dokonce přikazují. Stačí odstaveček nebo TITLE u odkazu (když mě klient k něčemu takovému donutí, řeším to stejným způsobem).

Pokud se týká tvého nového webu, je technicky velmi slušně zvládnutý, přehledný, elegantní, ale obrovsky nudný. Volba barev je na portfolio webdesignera hodně nešťastná. Působí smutně, nepříliš vkusně a přespříliš neosobně. Nezaujme.

Jestli si dobře pamatuji tvůj předchozí web, pak myslím, že jsi udělal krok k horšímu, což je věčná škoda.

Pokud trváš na minimalistickém designu, tady je pár hezkých příkladů pohromadě: http://cssjuice.com/25-cool-portfolios-with-minimalism-design/ (ale ty černé se mi nelíbí :)
sTeeVe
Profil
Plaváček:

ad otevírání oken: Ano, máš úplnou pravdu, musím ještě v tomhle směru na přístupnosti zapracovat.

ad zbytek: Moc děkuji za názor, nicméně jestli s něčím asi budu hýbat, tak možná s barvami, ale tato kombinace byla od začátku účelem, je nicméně pravda, že v otázce svého portfolia jsem už delší dobu "zaseklý" a nemám odvahu příliš riskovat s extravagancí.

Raději bych dospěl do stavu, kdybych měl velice jednoduché osobní portfolio a své reference naplněné poutavější grafikou :)
Plaváček
Profil
sTeeVe

Raději bych dospěl do stavu, kdybych měl velice jednoduché osobní portfolio a své reference naplněné poutavější grafikou :)

I to je mým cílem. Pracuji už asi rok a půl na redesignu svého prezentačního webu. Zatím to stálo nervy sedm grafiků a jednu manželku, takže nevěš hlavu. Ale jedno mi věř. Černá a červená nejsou dobré barvy.

Život je barevnější a tvůj web by to měl brát v úvahu.
sTeeVe
Profil
Třeba to dopadne tak, že z toho budu dělat jakési kolekce :-)
Podívejme, je začátek prosince, začneme se zimní kolekcí designových prvků pro moje stránky. Tak co třeba oranžovou, ta právě letí!

Ne, nechci tady psát ot, jen chci ještě říct, že si připomínky všech beru k srdci a vzhledem k tomu, že jsem jakožto webdesigner ještě stále ve fázi mírně pokročilého začátečníka, tak zatím zkouším a zkouším, třeba z toho jednou vyjde něco barevnějšího (to Plaváček ;-) )
mantisa
Profil
Plaváček

To já svůj nový design mám zas úplně před očima, ale nějak ne se k tomu dostat, asi proto, že stávající design je relativně nový, tak proč ho hned předělávat.

Mimochodem, pokud je tu řeč o přístupnosti, tak otevření nového okna bez upozornění za nějaký prohřešek proti přistupnosti nepovažuji. Proč taky? Otevřu a kdyžtak zase zavřu. Pokud ale otevřu obrázek ve stejném okně, poté ho chcii zavřít a šup, celá stránka zmizela. lidé spíše zavírají, než používaji tlačítko zpět. V pondělí jsem to třeba viděl na vlastní oči. ;-)

Nechci nijak napadat Tvůj web, jen to ne, ale trochu bych zauvažoval nad velikostí písma. Podle mě je malé a špatně čitelné písmo tím nejhorším přestupkem vůbec.
Plaváček
Profil
mantisa

Nechci nijak napadat Tvůj web, jen to ne, ale trochu bych zauvažoval nad velikostí písma. Podle mě je malé a špatně čitelné písmo tím nejhorším přestupkem vůbec.

Ano. To je pravda. Ale nesouvisí to s tématem. Myslím.
mantisa
Profil
Plaváček

Jen mně to vytanulo na mysli, že jsi začal o přístupnosti a o svém novém designu, omlouvám se ta OT a další již nebudu páchat (doufám). :-)
Knopi
Profil
mantisa: otevření nového okna bez upozornění za nějaký prohřešek proti přistupnosti nepovažuji...

To je omyl a to v přístupnosti dosti závažný. Jak zmiňoval Plaváček, některé lidi to poleká. Ale hlavně uživatelé s hlasovým výstupem budou naprosto ztraceni. Kliknou na odkaz a pokud z okolního textu nebude patrné, že se obsah odkazu otevře v novém okně, pak si budou myslet, že jsou stále na stejném webu a pak tam budou sténat "do prdelky na fijalky, to se mi to změnilo". Nejlepší na tom je, že nemají možnost se ani vrátit, protože nevědí, že jsou v novém okně. Proto je důležité v případě, kdy to není z obsahu zřejmé uvést do titlu odkazu např. ODKAZ VEDE PRYČ Z TOHOTO WEBU. No a pro běžné uživatele je třešničkou na dortu pro tyto odkazy vytvořit nějaké grafické znázornění šipky apod.
Flip
Profil
Knopi
tak tak, nejlepší řešení je grafická šipka, která značí, že uživatel vyskočí ze stávajícího dokumentu do nového okna ;)
Railbot
Profil
Flip
Máš někde specifikaci, která určuje jaká šipka co značí? IMO uživateli je nějaká ikonka úplně ukradená a nové okno nebude čekat dokud si to nepřečte.
Flip
Profil
Railbot
no nevím jestli zrovna specifikaci, ale když vidím na pravé straně od odkazu malou šipku s čtverčkem, tak čekám, že mě to vyhodí ven ...
Railbot
Profil
Flip
Tak to jsi první člověk, který něco čeká při pohledu na miniaturní ikonku. Já si pod tím představuji pouze přechod na jinou stránku, ne nové okno.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0