Autor Zpráva
Lukáš Lánský
Profil
Zdravím vás,

byl bych nadšen z jakýchkoliv cenných připomínek k webu Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Snesu nejjízlivější možné poznámky a nejhrubější odsouzení.
Miloš
Profil
Snesu nejjízlivější možné poznámky a nejhrubější odsouzení.
Tak zlí zase nejsme ;-) Vysloveně tvrdí jsme většinou jen ke zcela nesoudným nebo arogantním autorům.

— Zauvažoval bych o max-width 1100px. Při větší šířce to není hezké.
— Žluté odrážky u menu se mi nelíbí, hlavně jak vylézají z pruhu označené aktivní stránky.
— Inline styly jsou cestou do pekel. A protože máš přilinkovaný externí stylopis, jsou navíc i zcela zbytečné.
— Se změnou velikosti písma se rozpadá menu – sloup leze od hlavice, žluté zarážky do sloupu…
— Menu nepatří do <div>u, ale do <menu>. Doporučuju http://www.semantika.name/ k prostudování.
Lukáš Lánský
Profil
Miloš:

- Budu o tom uvažovat, ale mám tam docela velká písmenka - přeskování z řádku na řádek mi ani na mém velkém monitoru problém moc nedělá.
- Ještě někomu? :-)
- Jak tak koukám, některé ano, ale obecně bych si dovolil nesouhlasit. Třeba odstrčení kousků menu od kraje mi přijde nejpřirozenější udělat nastavením levého marginu přímo na každém daném elementu.
- Aha! Nevíte někdo, jak zrelativnit velikost opakujícího se obrázku (=> takže asi nutně pozadí?) podle velikosti písmenek (em)? Dělá mi to problémy i při změnách DPI systému.
- Znám, třeba to tak i někdy udělám. Těším se na první skorohotovou verzi HTML5, aby, když už, ta má sémantika za něco skutečně stála.

Díky. :-)
Kentaur
Profil
Lukáš Lánský

A) Přimlouvám se za odstranění žlutých odrážek za menu či případnému přepracování.

B) Dále zkus zařídit, aby mezi položkami menu nevznikal prostor (padding).

B) Žluté pozadí se mně osobně moc nelíbí (komu ještě napište), zkus třeba světle modrou nebo světle zelenou.
chil_cz
Profil
no ja musim rict ... ze web de pekne do p*dele ...
Miloš
Profil
chil_cz
Tak ten web radši opusť, abys tam neskončil…
azraeL
Profil *
Zvazil bych redesign celeho webu od nejakeho (zkuseneho) designera
KoLi247
Profil *
jestli bys měl zájem, můžu se pokusit ti udělat design.. jestli máš tak napiš na 488340606 :-)
Skratch
Profil
k tomu tvému webu bych měl ještě něco co tady zatím nebylo... jako je to můj názor ale podle mě u normálních odkazů by si to měl mít podtržený i při hoveru a spíš při tom změnit trochu barvu...
Miloš
Profil
Skratch
Vidím to lehce jinak:
V případě jako tento, kdy je odkaz podtržený, bych to viděl takto:
— hover není podtržený, ale pak se musí změnit barva textu, pozadí nebo obého
— hover zůstane podtržený, ale pak se také musí změnit barva textu, pozadí nebo obého
— hover má text-decoration:overline nebo line-through — pak je další efekt (viz výše) možný, ale není vysloveně nutný.

Ještě by bylo možné odkaz „podtrhnout“ pomocí text-decoration: none; a border-bottom: 1px dashed;
V takovém případě je dostatečným hover efektem border-bottom-style: solid;.
Lukáš Lánský
Profil
Kentaur: Díky. :-)

A) Hm...

B) Mezi položkami menu je prostor jen v nejvyšší úrovni - když není, je to hnusně nahňácané a nepřehledné po rozbalení.

C) Na mks.gjkt.cz jsem použil líbivější barevnou kombinaci, jestli vám tahle přijde moc objevná. Jeho zbytek však nehodnoťte, mám tam chyby k napravování, o kterých vím.

chil_cz, azrael., Kil.i247: Kdybyste mi raději poradili co s tím opakujícím se obrázkem, jehož šířka má záviset na velikosti písma! Přehlížím něco zřejmého? Jste jistě velcí webdesignéři, máte příležitost se ukázat.

Skratch, Miloš: Jde podle vás o problém přístupnostní nebo estetický?
Miloš
Profil
To, že ti hover vypadá stejně jako okolní text, mě trochu mate. Takže bych to viděl v přístupnosti.
Není to sice nic, co by extrémně vadilo, ale i taková drobnost může nervózního návštěvníka trochu odradit.
Lukáš Lánský
Profil
Miloš: Aha, chápu! To dává smysl a netuším, proč mě to nenapadlo. Změnil jsem to tak, že při hoveru zůstane odkaz podtržený a pouze se změní barva (na jedinou další, kterou tam mám - barvu okolního textu). To snad dá v kombinaci se změnou ručičky uživateli dostatečnou zpětnou vazbu, aby poznal, že může klikat.

Ostatní: Zrušil jsem tu tmavší odrážkovou žlutou, aby vás neiritovala. Menu teď vypadá zajímavě.
Miloš
Profil
Lukáš Lánský
Nejsem sice žádný grafik, ale řekl bych, že stránka Hymnázijum Džouzefa Kapitána Textila vypadá o poznání líp.
Můžeš z toho použít co chceš, nenárokuji si ani ©opyleft, ani honorář.

Na mém pokusu není validní:
— zanořené menu (buď kašlu na validitu, nebo na sémantiku).
— formulář v <li> (pokud ho považujeme za rovnocennou položku menu; šel by ale napsat kamkoli jinam, zkrátka jsem byl líný).

Schválně si to prohlédni ve vyšším rozlišení – max-width jsem dal na 1200px (na IE6 a starší peču, jim jsem těch 1200px nastavil natvrdo jako width, ale dá se to doladit pomocí expression).
Lukáš Lánský
Profil
Miloš: Jsem nesmírně vděčen! Muselo ti to dát spoustu práce a je to dosti inspirativní, asi z toho některé prvky skutečně přeberu.

K tomu omezování šířky se ale pořád stavím skepticky. Možná jsem si moc zvyknul na Opeří zvětšovátko, kterým se lépe ku větší čitelnosti ladí zcela fluidní vzhledy, což (to zvyknutí si) je chyba, protože většina uživatelů užívá primitivnějších možností IE.
Miloš
Profil
Lukáš Lánský
většina uživatelů užívá primitivnějších možností IE.
No vidíš, a to dnešní IE (7) už umí zoom stejně jako Opera.
Ale jsou tu (hádám v ca. 30% zastoupení) návštěvníci s FF, kde nezazůmuješ, ani kdyby ses rozkrájel (ale text zvětšíš).

Muselo ti to dát spoustu práce
ale dělal jsem to proto, že mě to baví. Ináč ale dík za dík ;-)
Lukáš Lánský
Profil
Miloš: IE právě zůmuje nešikovně — roztahuje stránky pryč z viewportu. To Opera se horizontálnímu posuvníku vyhýbá.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0