Autor Zpráva
Miloš
Profil
Tak jsem zase po nějakém čase vyplodil stránku. Dokonce dvě stránky.
Předesílám: nejde a nehodlá jít o ucelený web.
Byv požádán jednou svou známou o přeposlání nějakých svých starých malůvek jsem (abych oprášil znalosti) namísto toho spáchal následující dvoustránku.
http://kesolim.sweb.cz/besdiar/

Ke grafické podobě (stránek jako takových) buďte, prosím, shovívaví, jsem antigrafik a vím to o sobě od malička; tudíž pokud to není vysloveně hrůza hrůz, asi nemá moc cenu mi radit, co a jak do designu domalovat, poněvadž bych to beztak nejspíš nedokázal.

Obrázky samotné nekritizujte, ale pochválit mi je můžete ;-)


A teď co bych rád ke zhodnocení, posouzení, roztrhání a podobně:
Použitelnost, přístupnost, sémantiku (například pokud je na stránce jediný odkaz TAM nebo ZPĚT – zda musí být v odstavci, resp. jaký je jeho správný sémantický význam; menu o jedné li považuji za zhovadilost), , kód, jakož i vaše vlastní řešení (co byste dělali jiným způsobem, víte-li o lebčím).
Taktéž mě zajímá otázka, zda má smysl takovýto počin zpřístupňovat návštěvníkům s 800×600, zda myslet na návštěvníky s IE 5.0 (zatímco v 5.5 víceméně OK, ve starších je to KO).
A napadne-li vás ještě něco, sem s tím.
Rodrigo
Profil
Zajímavá stránka, jen by se mě osobně zdálo lepší to rozdělit na více stránek to znamená, aby to "okýnko" pro náhled obrázku bylo v rovnováze s ostatními miniaturami. Jinak je to skvělý nápad, ano měl by jsi to zpřístupnit i těm, kteří mají rozlišení 800 x 600, ale na prohlížeče jako je IE5 a nižší bych nechal plavat.
Mistr
Profil
Miloš
Jenom k úvaze, zda je na druhé stránce vhodné mít ve spodu odkaz Zpět na 1. stránku - co když uživatel začal s prohlížením na druhé stránce?

A podobný hnidopišský charakter bude mít i poznámka, že se uživatel po klepnutí ve stránce http://kesolim.sweb.cz/besdiar/index.html na popisek Pokračuj na 2. stránku dostane na stránku http://kesolim.sweb.cz/besdiar/index2.html nazvanou Běsdiář – 2. část.

Z otázky přístupnosti nevím, zda je správné mít titulek všech (!) obrázků ve stránce http://kesolim.sweb.cz/besdiar/index.html ve tvaru Běsdiář - 1/2 a ve stránce http://kesolim.sweb.cz/besdiar/index2.html zas ve tvaru Běsdiář - 2/2.
Str4wberry
Profil
1) Při přechodu na druhou/první stranu se mi při prvním najetí myši na nejbližší obrázek nezmění kurzor na ruku (Opera).
2) Proč není celý web uprostřed?
Miloš
Profil
Díky za komentáře; než to vezmu to popořadě, rád bych jen zopakoval, že primární oučel byl ukázat jedné jediné osobě zmíněné malůvky, ale přesto vaše názory považuji za potřebné, protože co kdybych něco podobného páchal někdy naostro.
Nuže dejme se do toho:

Rodrigo
lepší to rozdělit na více stránek to znamená, aby to "okýnko" pro náhled obrázku bylo v rovnováze s ostatními miniaturami
Volil jsem kompromis – mít vše na jedné stránce = mít vše po ruce, možnost vybrat si bez zbytečného klikání. Zároveň však také větší datový objem. Proto jsem stránku rozdělil na 2. Osobně nemám příliš rád galerie, u kterých se musím proklikávat dál a dál, aniž bych věděl, co mě tam čeká.
Okýnko jsem úmyslně nedával nahoru, protože by nemuselo být vidět celé, pokud je při 1024×768 stránka odrolovaná dolů. Kam tedy s ním? Uprostřed se mi nelíbilo, tak jsem ho dal tam, kde je.

měl by jsi to zpřístupnit i těm, kteří mají rozlišení 800 x 600
A teď babo raď – při tomto rozlišení bych musel stránku opravdu rozsekat na víc, poněvadž má-li být okýnko vpravo, doleva se vejdou jen 3 sloupce a 3 řádky, tedy 9 miniatur. Obrázků je 50, tudíž bych je musel zozdělit na 6 stránek, což je po mém soudu příliš.
A i kdybych dal okýnko pod náhledy, do šířky 800px se jich stejně vejde jen 5 (a zmenšovat se mi je opravdu nechce; to už by na nich bylo viodět opravdu pendrek), tak by stránek muselo být 10.

---

Mistr
co když uživatel začal s prohlížením na druhé stránce?
Tak ví, že je na druhé stránce, protože to má jak <title>v titulku</title>, tak i <h1>v nadpise</h1>
V ostrém provozu bych soubory zřejmě pojmenoval besdiar1.html a besdiar2.html, protože by byl tento zrůdovník zastřešen nějakým webem a nějakou navigací.

nevím, zda je správné mít titulek všech (!) obrázků … ve tvaru Běsdiář - 1/2 a … 2/2
S tím souhlasím, původně to tak nebylo, ale title žel využívá GreyBox (položka vlevo). A protože jednotlivé obrázky nemají názvy, přišlo mi hloupé je číslovat, protože buď by to bylo totéž číslo jako uprostřed (navigační pruh GB), neboli imho zbytečné, nebo by to bylo „vzdoročíslování“, které na přehlednosti nepřidá. Byl by nápad, co s tím?

---

Str4wberry
1) S tím se u Opery občas potkávám, ale ani v nejmenším neznám příčinu.
2) O centrování jsem sice zauvažoval, ale nakonec jsem centrovací mánii odolal. Jednak nemusí být všechno vycentrované, druhak i při rozlišení 1600×1200 mi to nepřipadá extrámně děravé.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0