« 1 2
Autor Zpráva
Notruck
Profil
Timy
Vím, že Flash umí hodně věcí, ale přesto se na tvorbu celých webových stránek zpravidla nehodí. Proto jsem se taky ten Flash naučil a hned ho přestal používat :-).
Ono napsat kód v ActionScriptu dá někdy pořádně zabrat. A hodně lidí s tím švihlo. Sám jsem hodně krát byl v takovéhle situaci. Pokud ho alespoň trochu ovládneš a informativně pochytíš všechny jeho možnosti, máš železné nervy a trpělivost, dokážeš téměř cokoliv. Ale to určitě víš. Díval jsem se na tvé "dynamické rysování", velmi se mi líbí. Když to srovnáš s vertigo4 musíš přece vidět okamžitě rozdíl. Napiš, prosím tě, důvody, proč se Flash nehodí pro tvorbu webových stránek.
Timy
Profil
Notruck
Napiš, prosím tě, důvody, proč se Flash nehodí pro tvorbu webových stránek.
Jednoduše to lze říci takto — buď je ten web jednoduchý a Flashe netřeba (stačí HTML+CSS+JS) nebo je to nějaký alternativní web a nikdo se tam nevyzná. Detailněji:

Co se dá udělat dobře, ale často se dělá blbě:
– nejde vyselektovat text;
– nejde zvětšit/zmenšit text (zoom celé animace nepočítám, v praxi je nepoužitelný);
– web není přístupný, nefunguje pořádně navigace pouze za pomocí klávesnice;
– web nereflektuje zavedené postupy a stává se tak nepřehledným (což nevadí tam, kde to extravagantní být má – ale běžný web extravagantní být nemá).

S čím nehneš:
– nefunguje tlačítko zpět (to mě štve snad ze všeho nejvíc);
– neindexují to pořádně vyhledávače (respektive takový Google to indexuje, ale v životě jsem nezahlédl ve výsledcích vyhledávavání flashovou stránku);
– nemůžeš odkázat konkrétní stránku;
– nebudou fungovat všemožné doplňky pro prohlížeče (typicky Linkification nebo gesta myší);
– Flashová stránka bývá obvykle větší, na modemu byly flashové stránky postrechem;
– nejsem si jistý podporovu v mobilech, nepředpokládám, že by tam byla. A i kdyby ano, zase bude problém s délkou načítání;
– Flash není nainstalovaný úplně všude (třeba zrovna ve škole ho nemáme).

A určitě plno dalších věcí. Stojí tohle všechno za to, že se ta stránka bude živější?
Notruck
Profil
Chtělo by to popořadě.
Možná hodně věcí co píšete se nedá, a nebo dá, ale jiným způsobem, než jste zvyklí.
Narychlo - nejde vyselektovat text- není vždy pravda, existuje zde přece tlačítko, které výběr povoluje nebo zakazuje, nejde u textu statického , ale to by mě moc nebolelo. Následně můžete zkopírovat do schránky.
Nejsem si jistý podporou v mobilech- firma Macromedia se přímo specializuje na tuto problematiku a dává ji velkou budoucnost. Sám jsem byl na školení, kde jsme jen této problematice věnovali dvě hodiny.
Flash není nainstalovaný všude- myslíš přehrávač a nebo vývojové prostředí. Pokud máš prohlížeč, máš i flashový přehrávač.
Nebudou fungovat všemožné doplňky pro prohlížeče - ve flashovém prostředí si je můžeš naprogramovat sám podle svých představ a představ ovládání, naprostá volnost.
Web není přístupný, nefunguje navigace pouze pomocí klávesnice - nevím co jsi tím myslel- snad interaktivní prvky ?
Nejde zvětšit text - pokud si vytvoříte ve Flashi příslušná textová pole, není zde přece problém atd....
Měsíček
Profil
Ještě jednou "Flash" je užitečný a v několika případech i prospěšný, ale není dobré s ním dělat obyčejné stránky, důvody tam jsou si myslím velké, hlavně indexace prohlížeči, odkazování atd .. zkrátka Flash není na vše, stejně tak jako ani (X)HTML/CSS není na vše a někdy se musí použít Flash, ale i přes to všechno nejsem ortodoxním zastáncem ani jedné technologie, všeho z mírou, ale ty se tady snažíš dokázat, že pomocí Flashe se dá spasit svět, ale pochop, že nedá.
Timy
Profil
Notruck
Však některé věci jsem uváděl pod nadpisem „Co se dá udělat dobře, ale často se dělá blbě“. Tedy vím, že to jde, ale často to nebývá správně nastaveno. Zásadnější věci jsou v druhé části.

„myslíš přehrávač a nebo vývojové prostředí. Pokud máš prohlížeč, máš i flashový přehrávač.“
Flashový přehrávač není zdaleka všude, ačkoliv je jeho rozšířenost již vysoká. Jak říkám – u nás na fakultě si flashovou stránku neprohlédnu.

„ve flashovém prostředí si je můžeš naprogramovat sám podle svých představ a představ ovládání, naprostá volnost.“
To nic nemění na faktu, že nefungují věci, na které jsem zvyklý. Na kolika flashových stránkách se mohu pohybovat pomocí gest myší jako na běžné stránce?

Ještě něco k té naprosté volnosti a možnost doprogramovat si prakticky cokoliv – pokrok a „věci, o kterých se mi ani nesnělo“ si nepředstavuji tak, že si sednu a budu psát funkci na zvětšování písma, což je vlastnost, kterou prohlížeče u normálních stránek zvládají již asi deset let.
Notruck
Profil
Určitě s Váma souhlasím. Je věcí autora, kterou technologii si vybere. Určitě nic nespasím, ale pokud bude nevybíravými slovy někdo jednu věc vyvyšovat nad druhou a ještě k tomu přidávat provokativní komentáře, budu se bránit a vy také. Každá technologie má nějaké plus a mínus. Já osobně jsem přesvědčen, že dosavadní styl tvorby webových stránek začíná být otřepaný a pokud chce někdo prorazit s nějakou novinkou, Flash má v sobě ukryté schopnosti, které čekají na využití.
Měsíček
Profil
IMHO nejlepší je kombinace obou dvou technologií, protože tak se může těžit z množství všelijakých možností z obou dvou jazyků (je Flash jazyk?) .. jinak by mne zajímal ten věk(když už nechceš tak aspoň řekni jestli nad 18 nebo pod :))
Timy
Profil
Notruck
Názor rozhodně nikomu brát nebudu :-).
J
Profil *
Notruck
Jestli kritiku (o kterou žádáš) považuješ default za ironii a sarkasmus, tak nevím proč teď vlastně píšu. Nicméně můj názor postarší technicky zaměřené osoby:
Kdybych potřebovala najít něco o kamiónové dopravě, zajímají mě informace, informace, informace! A pokračování dalších textových informací po kliknutí na odkaz nebo po zatočení kolečkem na myši - tempem, které si zvolím.

Prezentace - třeba pro školení BOZP ano. Pro lidi, kteří potřebujou na netu rychle najít informace - ne.
Ze školení BOZP prchnout nemůžu, z takovéto stránky ano, a prchnu hned když zjistím, že musím zírat na hýbající se obrázky.

http://pristupnost.nawebu.cz/texty/pravidla-standardy.php - bod 2, bod 7, ...
shaggy
Profil
Notruck
Pánové jste pozadu. Ve flashovém prostředí se dají dělat takové kousky, o kterých se Vám ani nesní.
Áno, flash je ultra-super-cool, len má jednu nevýhodu. Má problémy s prístupnosťou. A tak je stále tá najschodnejšia cesta, doplniť klasickú html stránku flashovými prvkami.
Toto je dobrá ukážka stránky, kde je flash využitý s rozumom a k prospechu všetkých (aj tvorcu aj návštevníkov stránky):
http://www.pointofe.com/
Notruck
Profil
Dáváte odkazy. Tak teda koukněte na flashové weby.
http://www.webove-sablony.com/kat.aspx?k=28

A víte co je zajímavé ? Každá ukázka je spuštěna zároveň s hudbou.
Medvídek
Profil *
Notruck
Dáváte odkazy. Tak teda koukněte na flashové weby.
http://www.webove-sablony.com/kat.aspx?k=28


Když už tak bych spíše uvedl originální stránky ož jest templatemonsters.com
jaco
Profil
Notruck
Váš prístup ma zaráža. Najprv si dáte zhodnotiť stránku a potom, keď vám ju ostatní zkritizujú ich začnete presviedčať, že je vlastne dobrá a že oni sú tí zlí. Načo si ju potom dávate hodnotiť? Ak sa vám teda váš výtvor tak páči, na nás sa s prepáčením vyserte a vypustite ho do sveta, nemusíte nám vnucovať vaše názory.

Čo sa týka môjho názoru, flashové stránky sa dajú robiť mnohými spôsobami. Ak sa porozhliadnete po internete, drvivá väčšina je tvorená konvenčným spôsobom: "užitočnú" časť tvorí menu a obsah, a tie sú dotvorené nejakými tými grafickými prvkami, prechodmi, efektami atď. Ak sa pozriete aj na šablóny, ktoré ste nám poskytli, idú takýmto štýlom (možno nie úplne všetky, preklikal som asi 3-4).
V tomto tkvie problém vašej stránky, jej ovládanie je dosť odlišné od bežného. Vám, ako autorovi tejto stránky, sa zdá prehľadná a je vám jasné ako funguje. Je to samozrejmé, pretože ste jej systém vymysleli. No nám, nezainteresovaným návštevníkom, sa zda chaotická a trvá ohromne dlho, kým sa zorientujeme (myslím podľa predchádzajúcich príspevkov, že môžem takto hovoriť za všetkých).

Čo sa týka toho, že stránka je tvorená vo Flashi, všetci jeho výhody resp. nevýhody poznáme, boli tu aj veľmi dobre zhrnuté. A je na každom webdesignerovi, aby si vybral, akou technológiu svoju stránku vytvorí. Ak sa rozhodne pre Flash, prosím, je to jeho vec. No potom na tejto diskusii (právom) zožne kritiku pre slabú použiteľnosť a prístupnosť. Ale, ako som povedal, je to jeho voľba, naša kritika ho nemusí trápiť.

Ešte by som sa rád vyjadril k hudbe na pozadí stránky: stratíte tým veľa návštevníkov. Nepoznám jediného človeka, ktorý by mal hudbu na pozadí stránky rád.
Pri tych šablónach je spúšťaná hudba na pozadí podľa mňa preto, aby sa docielil WOW efekt. Keď už si niekto takú šablónu kúpi, myslím, že hudbu hneď vyhodí.

Toľko moje dva centy k tejto téme.
Miloš
Profil
Notruck
Jste mladí, sice zatím nezkušení, ale život máte před sebou.
Chlapečku, jestli se toho dožiju, bude mi letos 40. Argumentace věkem není argumentace, nýbrž snaha „protistranu“ dehonestovat.
Když jsi sem dal svůj výtvor k hodnocení a kritice, nepředpokládám, že někomu stojí kritizovat něčí výtvory jen proto, aby bylo vidět jeho ego.
Většina z nás ti tu ve svém volném čase a zcela zadarmo poskytuje svoje postřehy, zatímco bychom mohli klait v hodpodě, milovat se s manželkama, zabývat se svými koníčky…

Snažíme se ti tu vysvětlit, že … ale asi škoda slov.
Kdybys napsal – tohle od vás beru … tohle neberu, protože si myslím …, v tomhle nemám tak úplně jasno …
pak má hodnocení tvé práce nějaký smysl (pro tebe – protože jsi tu práci předložil k hodnocení).
Jestliže nás ale budeš napadat. urážet a tak podobně, pak své aktivity zaměř jiným směrem.
Notruck
Profil
jaco
Problém je opačný. Oni si myslí, že jsou dobří a já jsem ten zlý. V mé prezentaci je to zcela jednoduché. Buď se koukám na animaci a vydržím těch osm minut a pak to vypnu, a nebo jsem od přírody zvědavý a hledám další možnosti, co mi ta stránka ještě může nabídnout. A k tomu jsou naprogramované pouze čtyři tlačítka, nápověda, chat, odkaz na přihlášku a posuvník. To je vše. V čem je ta chaotičnost ??
Miloš
Profil
Buď se koukám na animaci a vydržím těch osm minut
a nebo jsem zvědavý na stránku. Pokud mě stránka do minuty neosloví, pokud se na ní do minuty neumím orientovat, odejdu; a už se na ni nikdy nevrátím.
Opakuji již řečené – toto je možná online verze powerpointové presentace, ale jako web je to nepoužielné.
Notruck
Profil
Dobře. Vzdávám to. Já jsem si myslel, že pokud najedu na stránku, která mě zajímá, vydržím u ni třeba i hodinu. Ta stránka určitě do minuty osloví. Do té doby najede text i animace která vyjadřuje, že se jedná o problematiku nákladní přepravy. Je tak ?? Nevím, proč nás přeložili do speciální sekce. Vy to víte ?
jaco
Profil
Ta stránka určitě do minuty osloví.
Do minúty je strašne veľa. Odhadujem, že 95% ľudí bude už vtedy preč. Je to dosť dobre popísané v tomto článku o webových textoch.

Nevím, proč nás přeložili do speciální sekce. Vy to víte ?
Lebo pre bežných návštevníkov fóra nemá táto diskusia žiadnu informačnú hodnotu, je to len také hádanie sa okolo vašej stránky. My si to tu môžeme doriešiť, no keď niekto na tomto fóre hľadá informácie o tvorbe webu, moc mu tento rozhovor nepomôže; prečo mu ho potom podstrkovať na úvodnej stránke.
Notruck
Profil
No konečně jste se prozradil. Když nemá hodnotu, tak proč píšou ? Příspěvků je 63 a to se Vám asi nelíbí. Je to možné, že dnes něco takového ještě existuje ?
jaco
Profil
pre bežných návštevníkov fóra nemá táto diskusia žiadnu informačnú hodnotu
Pre nás hodnotu má, predsa len, diskutujeme s vami o vašej stránke. No konštruktívna diskusia stratila na úrovni a premenila sa na hanobenie vás aj Vertiga a to väčšinu návštevníkov fóra nezaujíma.

Celkovo, ak s mojím vysvetlením nesúhlasíte, neberte ho, ja to vidím takto. Ale na tejto diskusii som relatívne nový, niektorý z tunajších skúsených členov vám to ráno možno vysvetlí lepšie.
Notruck
Profil
Ale jaké hanobení ? Pokud by Vám o to šlo, tak jste to zarazili dávno před tím. Teď, když konečně jsme se dostali z toho marasmu, tak to zarazíte? Jakým právem? Dejte to prosím zpátky na titulní stranu. Je to téma velice závažné.

Pokud Vám jde o Vertiga, omluvím se mu a to veřejně na tomto fóru.
Railbot
Profil
Notruck
Tak já se taky vyjádřím, jako další lama, co má hnusný web a vlastně by neměl nic říkat, ale přece.

S jemností mně vlastní říkám, že web je hnus a absolutně jsem nepochopil "vo co gou". Tímto se podepisuji pod konkrétní kritiku z první stránky tématu. Pak už bych snad jen upozornil na fakt, že Flash nevyvijí společnost Macromedia (bývávalo, zdravím Adobe!), za další označovat Flash jako budoucnost webové tvorby je tak trochu mimo mísu. Už je tu příliš dlouho na to, aby z toho vzešel nějaký zázrak a mohl se začít používat víc. Jeho růžovou budoucnost kalí do černé barvy projekty jako Silverlight od MS a další.


tak to zarazíte? Jakým právem?
Asi takovým, že ty jsi zde pouze a jen na návštěvě a toto fórum má takříkajíc "pod palcem" někdo jiný, třeba jeho majitel nebo jím pověření moderátoři. To jsou věci, že ano? Demokracie se nám hroutí :o)

Dejte to prosím zpátky na titulní stranu. Je to téma velice závažné.
Je to téma legrační. Závažné není. Vlastně ani není zajímavé, protože takových "nesnesu-kritiku-a-stejně-sem-ten-web-dam" uživatelů tu už před tebou bylo několik. Scénář vždy stejný. Kritika, fňukání, opětování palby na weby zde kritizujících a pak povídačky totálně mimo mísu. A krom toho je plné OT a to většinu návštěvníéků diskuze vážně nezajímá.
Lexter
Profil
Je to graficky ošklivé a to o mě někteří říkají že jsem grafik a rozumím tomu. Co víc dodat? Vlastně něco ano. Je to přímo hnusné.
j
Profil *
Notruck
Dvě stránky o publikování na netu, které se hodí přečíst (u první se nenech zmást nadpisem "Herní web"):
http://zacinej.cz/herni-web-navstevnici
http://www.sovavsiti.cz/2003/psani-pro-web.html
Notruck
Profil
Je mi z toho fakt divně. Něco mi to hodně připomíná. Buď budeš sekat dobrotu a budeš tancovat, jak my budeme pískat a nebo ti dáme přes prsty. Naučili jste se určitému stylu a teď máte velké obavy, že by ste museli hejbnout zadkem. Díky za takové hostování.
Měsíček
Profil
Mohl by jsi už prosímtě konečně přestat urážet a zamyslet se nad tím proč ti to tady říkáme? Myslím, že ti co ti tady něco řekli tak už jsou ve svém oboru zaběhnutí a ví o čem mluví (zdravím Railbota a Timyho).
Notruck
Profil
No od tebe to sedí. Ano pánové, stalčili se mi obě půlky a jdu něci dělat užitečnějšího. tento styl je pro mě absoplutně cizí. Přeji odborníkům hodně úspěchů.


Díval jsem se opět na vaše stránky, i od Lextera co by odborníka, jste fakt pozadu. Dejte si říct. Tvrdit, že jsem dobrý grafik a zavrhovat technologie, které by mě umožňovaly daleko kvalitnější a působivější efekty jenom proto, že jsem přívržencem CSS, HTML, Photoshop je cesta do pekel.
- Hned na počátku diskuse jsem přece zdělil, že jsem si vědom, že mnou navržená stránka k diskusi není po grafické stránce propracována a nevyužívá možnosti Flashe a z počátku jsem slušně prosil o solidní slušnou, konstruktivní kritiku spíše se zaměřením na obsahovou stránku webu. Nepodařilo se mi to, i přes mé návrhy, že pokud se bude někdo cítit dotčen mou reakcí na takovéto vyložené urážlivé útoky, klidně se mu veřejně omluvím. Nebylo vyslyšeno, ba naopak došlo k dalšímu útoku.
- Tato diskuse pro mě opravdu ztrácí smysl. Nebudu se dohadovat, co je legračnější, jestli se snažit udělat něco pro životní prostředí, bezpečnost provozu a nebo se snažit zastaralými technologiemi popisovat stínování růžiček a nebo koleček. Poslouchat, že o takovouto diskusi nikdo nemá zájem, a při tom během dvou, tří dnů počet příspěvků v diskusi vyskočil na 70 a že o takovou webovou stránku také nemá nikdo zájem a počet vstupů skočil na 150, to je legrační a dobře se při tom bavím.
- Rovněž poslání příspěvků k ledu právě v době, kdy byly vypsány odkazy na flashové weby, které tvrdohlavě odsuzujete, byla určitě náhoda.
- Pro mě je směrodatné, že do budoucna, pokud bych chtěl na toto téma opět rozvinout diskusi, bude určitě zájem. Můj čas však bude věnován na zdokonalení webové stránky, samozřemě hlavně po stránce grafické a samozřejmě ve Flashi. Zatím se s váma loučím a všem děkuji za všechny příspěvky a kritiku s doporučením prostudování základů asertivního chování.
Dranel
Profil
Už se mi to nechce dále číst... nej jsem narazil na jednu stránku, tak to sem postuju:
http://petr.vaclavek.com/article/293/jakob-nielsen-10-nejvetsich-chyb- webdesignu-2005
Chamurappi
Profil
Reaguji na Notrucka:
Chybí ti rozhled v oboru a neumíš za svůj názor korektně bojovat. Neodůvodněně napadáš diskutéry, kteří ti s dobrým úmyslem přišli poradit, což je demotivující, proto jsi byl zastrčen k ledu. Zoufale hledáš nějaké záminky, proč není ostrá kritika oprávněná (věk, zkušenosti, znalost Flashe, zpátečnictví, lenost, diktátorské sklony), ale moc ti to nejde. Zkus si připustit, že ta masivní většina rýpalů má tentokrát pravdu.
Notruck
Profil
Chamurappi
Jo, mají pravdu. A dejte si už konečně pohov.

— Moderátor (S): Dáme. Lehce pročištěné navracím a zamykám. —

Poselství od Dranela:
Zdravím,
přihoď do toho vlákna prosím ještě tento odkaz na pěknou flashouvou práci... ať se Notruck učí: http://www.kofola.cz/
Jinak k tomu můžeš ještě napsat, že ty flashový pohyby maj bejt nenápadný, aby to nerozptylovalo... Předem dík
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0