Autor Zpráva
Dranel
Profil
Zajímá mě váš názor na návrh grafika jménem J@RDA:
http://rxd.ic.cz/design/final3.jpg

Pokud by se nešlo připojit, tak zde je alternativa:
http://lenard.wz.cz/obrazky/final3.jpg

Kritizujte tvrdě, snad to snesu. Zajímá mě váš názor na tu grafiku, ať jste laik či profesionál. Mimochodem header (a tím pádem logo) ještě není konečný (resp. -é). Bude tam pravděpodobně nějaký pavouk, či jeho obrys. A asi pavučina. Prostě něco s webem :)
Mistr
Profil
Dranel
(1) Proč je ve větě Webdesign aneb Tvorba www stránek na míru. v hlavičce najednou velké písmeno?
(2) Poměrně přepychová je skutečnost, že se již prezentuješ doménou - dranel.net - a ta je přitom volná a může si ji tedy kdokoliv zaregistrovat.
(3) Co v modrém menu představují zvýrazněné položky SEO optimalizace a Fiermní prezentace?
(4) Nepíše se náhodou spíš e-mail, než E-mail?
(5) Nadpisky ve stránce se střídají v pořadí oranžový - zelený - oranžový. Máš představu, kterak toto střídání zajistíš na webu v provozu? Možná ano, jen se ptám.
Timy
Profil
No je to strašný :-).

— To vyrolující se menu vůbec nesedí k odkazu, ke kterému patří.
— V tom samém menu jsou nějakým způsobem zvýrazněny tři odkazy (bílá, světle modrá a tmavě modrá). Proč?
— Nechápu smysl kontaktního formuláře v pravém sloupečku. Nevejde se tam pořádně ani věta „můžete mi udělat nezávaznou kalkulaci“. Bude lepší uživatele nasměrovat na kontaktní stránku.
— Text je moc nahňahňaný na sebe. Odstavec by mohl mít text-indent. Dělení slov v grafickém návrhu webu? :-)

Jinak tam asi není nic k hodnocení. V textu chybí ukázka odkazů a zvýrazněného písma. Tři barvy pro dva nadpisy se mi zdá moc. Navíc bych ten hlavní nadpis ještě trochu více odlišil od ostatních. Celkově není tenhle návrh ničím zajímavý a bez textu bych řekl, že je to návrh nějakého klanového webu.
vertigo4
Profil
Dranel
1) Zakulacené rohy a celkově stavba té stránky mi přijde stejná jako u návrhu na airsoftový web...
2) Přijde mi to hodně bez nápadu, takovýchto webů je na internetu plno a vzhledem k tomu, že má prezentovat webdesign a tvorbu www, tak je to špatné...
3) Jak už bylo řečeno: to modré podmenu vůbec nesedí k tomu menu hlavnímu...
4) Najdi si lepšího grafika ;-)
Lexter
Profil
Tak před 10 lety bys zazářil.
Dranel
Profil
Mistr
ad 1) Když je "aneb", tak je potom velké písmenko, nebo ne?
ad 2) Vím. Klidně ať zaregistruje. Zvolím název jiný :)
ad 3) SEO optimaliuzace představuje aktivní položku, Firemní prezentace hoverovou. Chybí tam myš. Mimochodem celé hover menu ještě není dodělané. Přijde přoplácnout k hover záložce a trochu pozměnit.
ad 4) Opravím
ad 5) Tohle bude pravděpodobně jinak. A asi tak, že každá úroveň nadpisu bude mít svou barvu.

Timy
Supr, dík :)

- Vím, opravíme
- Vysvětleno Mistrovi
- Popřemýšlím
- Sakra, to mi vůbec nedošlo, co to ten grafik udělal :D - vyřídím.

Dobře. Díky za hodnocení.

vertigo4
ad 1) Podobnost je, ale je to jiné
ad 2) Dík, ale co vylepšit? Moříme se s tím po hodinkách denně asi už týden...
ad 3) Víme, opravíme.
ad 4) Díky za supr radu :)

Lexter
Ale no tak. Vždyť právě proto to sem dávám. Aby jsi mi z toho udělal budoucnost :)
vertigo4
Profil
Mistr
Ano souhlasím s Dranelem, potvrzuji... po aneb se píše velké písmeno.
Timy
Profil
Dranel
„ad 4) Díky za supr radu :)“
Ale ona to je supr rada :-). Jestli má být tohle výsledek týdenního snažení, tak se obávám, žes natrefil na špatného grafika. S takovou by Dranel webdesign vyráběl jeden web podobného rozsahu tak měsíc až dva :-). Už třeba jen ta absence zvýrazněného písma a odkazu, dělení slov v textu… Dále pokud se nemýlím, tak je v návrhu použité vyhlazené písmo, což se taky nedělá („Pane Dranel, proč se mi to písmo zobrazuje kostrbatě? Ve Vašem grafickém návrhu bylo to písmo hezčí.“).

Je taky docela zřejmé, že grafik nezná základy typografie, což je dost podstatný problém: text by potřeboval provzdušnit (line-height, letter-spacing), není ukázáno více odstavců pod jedním nadpisem, odstavec by mohl mít text-indent, mezera před vykřičníkem, tři vykřičníky, spojovník místo pomlčky atd. To všechno značí, že ten grafik není dobrý. Zdravím :-). Buď ať se tohle všechno naučí, nebo si hledej jiného grafika. Profesionální návrh to určitě není.
Dranel
Profil
Timy
Ale ona to je supr rada :-) (...)
Vím, že není nejlepší. Nikdo z nás není nejlepší. I vím, že není dobrý. Mnoho z nás nejsme dobří. Ale myslím, že vše se dá naučit. Začneme dělat weby pro kamarády a za rok to bude dobré, nemyslíš?
Timy
Profil
vertigo4
„Ano souhlasím s Dranelem, potvrzuji... po aneb se píše velké písmeno.“
To není pravda. Respektive ne úplně. Po „aneb“ mohu psát jak velké, tak malé písmeno. Záleží na tom, jestli výraz za „aneb“ chápeš jako jinou variantu názvu, nebo jako součást názvu.
Timy
Profil
Dranel
„Začneme dělat weby pro kamarády a za rok to bude dobré, nemyslíš?“
To nevím, co bude za rok. Třeba dopadneš jako já a na kódování se vykašleš a začneš se učit zajímavější věci ;-). Každopádně jsem vám dal na výběr: „Buď ať se tohle všechno naučí, nebo si hledej jiného grafika.“
Dranel
Profil
Timy
To není pravda. Respektive ne úplně. Po „aneb“ mohu psát jak velké, tak malé písmeno. Záleží na tom, jestli výraz za „aneb“ chápeš jako jinou variantu názvu, nebo jako součást názvu.
A jak by to bylo v tomto případě? Sám nevím...

To nevím, co bude za rok. Třeba dopadneš jako já a na kódování se vykašleš a začneš se učit zajímavější věci ;-).
Já se na kódování nevykašlu. Ale PHP jsem k tomu už přidal :)

Každopádně jsem vám dal na výběr: „Buď ať se tohle všechno naučí, nebo si hledej jiného grafika.“
Doufám v to první. Hned, jak se vrátí z cest, pustíme se do oprav.
Timy
Profil
Dranel
„A jak by to bylo v tomto případě? Sám nevím...“
Záleží na tobě, jak to chápeš a cítíš. Relevantní informace hledej na Ústavu pro jazyk český.

„Doufám v to první. Hned, jak se vrátí z cest, pustíme se do oprav.“
Držím palce ;-).
Mistr
Profil
Timy
Záleží na tobě, jak to chápeš a cítíš. Relevantní informace hledej na Ústavu pro jazyk český.
Již jsem podal dotaz. Až odpoví, dám vědět.
vertigo4
Profil
Timy
Tak to beru teda zpět... no já vycházel z informací od naší češtinářky... hh, další důvod, proč nebrat školu vážně ;-)

Mistr
Budu zvědav.
Dranel
Profil
Dobře. Tak než se tohle vyřeší, mám na vás na všechny dotaz:
Jak má být horní menu? Má být active i hover jako záložka (viz Úvodní stránka), nebo oboje jako pruh (viz Reference)? Každé jinak každopádně nebude.
Timy
Profil
Dranel
A musí být to menu vůbec stupňovité? Opravdu pak sepíšete tolik obsahu? :-)
Dranel
Profil
Timy
Myslíš, že ne? No každopádně se u toho procvičí i grafik i já, takže proč to neudělat. Ale asi máš pravdu, že čím míň okecávání, tím líp.
Mistr
Profil
vertigo4 a ostatní
Můj dotaz do Poradny:

Dobrý den,

setkal jsem se s názorem, že se po slově "aneb" vždy píše velké písmeno. Proto by tedy například věta "Webdesign aneb Tvorba www stránek na míru." měla být v pořádku. Je tomu sktečně tak? Osobně bych totiž po "aneb" psal písmeno malé.

Děkuji za objasnění problému.

S pozdravem a přáním pěkného dne
Jan Polák



A odpověď poradny? Zde ji máte:

Vážený pane Poláku,

obojí způsob je možný. Podrobněji viz naši internetovou příručku (adresa níže), kapitolu Velká písmena – dokumenty, umělecká, odborná díla.

S pozdravem

Ludmila Uhlířová
Ústav pro jazyk český AV ČR
oddělení jazykové kultury – jazyková poradna



Odkazují tedy na text, který jsem našel již včera. Jen jsem doufal, že odpověď bude fundovanější. Pí Uhlířová odkazuje na stránku, v níž píší:

Některé názvy obsahují spojku aneb. V nich se objevuje u prvního následujícího po této spojce jak velké, tak malé písmeno. Ne vždy je snadné zjistit, který způsob psaní autor zvolil. Navíc názvy knih, filmů atp. bývají často psány verzálkami, proto je třeba přijmout obojí způsob. Jak dokládá praxe, velká písmena však převažují: Už mám vidivíno aneb Život s kočkou; Jonáš II aneb Jak důležité míti Melicharovou; Viktor aneb Dítka u moci.

O tomto pravidle jsem nevěděl. Pokud je tedy Dranelův text myšlen tak, že tam velké písmeno patří, pak se mu omlouvám.
Dranel
Profil
Mistr
No já nad tím nepřemýšlel. Prostě jsem to tak grafikovi nadiktoval. Co bys v tomto případě napsal ty? Velké nebo malé? Já totiž sám nevím, jak jsem to myslel, či jak bych to myslet měl :)
Timy
Profil
Dranel
Možná bych se spíš zamýšlel nad tím, jestli má smysl nad tím tak dlouho přemýšlet; nota bene, když jsou obě možnosti správně. Na tom webu jsou důležitější věci, které potřebují vylepšit ;-).
Timy
Profil
Dranel
„Myslíš, že ne? No každopádně se u toho procvičí i grafik i já, takže proč to neudělat. Ale asi máš pravdu, že čím míň okecávání, tím líp.“
http://pixy.cz/pixynergia/2008/kolik-slov-na-webu-muzete-skrtnout/
Dranel
Profil
Timy
Vím četl jsem. A četl jsem i Steavea Crugera, nebo jak se ten supr pán píše. Asi tu knížku zase vylovím :)
stope
Profil *
tohle se tu ještě asi nevyskytlo - možná je to můj subjektivní názor, ale to logo v headeru má podle mě přehnaný outter glow (vnější záři)...nepůsobí to dobře na oči, zvláště pokud to logo vidíte periferně při čtení textu. Zostřit a doladit by to chtělo...
stope
Profil *
ještě poznámka: správné jméno onoho autora je Steve Krug (a skloňováním tedy dosáhneme maximálně tvaru Steva Krugea a ne patvaru typu Crugera)

...všechny jeho knihy a články doporučuji, začátečník se naučí spoustu potřebných věcí a zkušený webař se aspoň zasměje a zavzpomíná
Dranel
Profil
stope
Díky za poznámku k logu, ale jak jsem již psal: Mimochodem header (a tím pádem logo) ještě není konečný (resp. -é). Bude tam pravděpodobně nějaký pavouk, či jeho obrys. A asi pavučina. Prostě něco s webem :). Jo a díky za opravu jména autora.
lordfrikk
Profil
Já bych zvolil decentnější paletu barev, pro inspiraci a velmi dobře sladěné sady barev můžu jen doporučit níže uvedený web (sekce Palettes nahoře), palety lze hodnotit, vyexportovat si je do spousty formátu atp.

http://www.colourlovers.com
Jarda (grafik)
Profil *
re: vertigo4
4) Najdi si lepšího grafika ;-)
Narovinu je mi 16let a nějak začít musím, ne? ;-)
vertigo4
Profil
Jarda (grafik)
začít si můžeš sám doma zkoušet...
Dranelovi však radím, pokud se chce prosadit, najít si lepšího grafika ;-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0