« 1 2 »
Autor Zpráva
Yuhů
Profil
Chystám se něco napsat o novém idosu ( www.idos.cz )

Ještě než se ukvapím, zajímal by mě názor na změnu vzhledu od vás, milí diskutující. Co se vám líbí a co vám na idosu vadí? Nepište to zbytečně kriticky, nejsem autor ani ve spojení s autory.
kletely
Profil
Yuhů
Dizajn sa mi páči.
Čo by som zmenil/odstránil:
-reklami
-časť pod tím "Najdete na iDNES.cz..."
TSD
Profil
Líbí se mi, že se během psaní nabízí stanice, které připadají v úvahu. Řeší to (konečně) předchozí stupiditu, kdy člověk napsal něco, po odeslání se načetla nová stránka a tam byla nabídka v selectu

Reklama je neuvěřitelně otravná a za to provozovatele tímto proklínám do třetího kolene. Nevím kdo tu službu vlastně provozuje a financuje, ale cpát tam reklamu je nehoráznost a hnus.

Ve funkčnosti a obsahu jiný rozdíl oproti předchozí verzi nevidím. Design je modernější.

Technický detail: "Přidat přestupní místa" vypadá jako možnost přidat libovolný počet přestupů, ve skutečnosti jde o jeden, v tomto se funkčnost nijak nevylepšila. Neříkám že konkrétně mně to nestačí, ale je to taková drobná mystifikace.
kajaman
Profil
Technický detail: "Přidat přestupní místa" vypadá jako možnost přidat libovolný počet přestupů, ve skutečnosti jde o jeden,

není pravda
Yuhů
Profil
nezůstávejte prosím u toho úvodního formuláře. Co si myslíte o výsledcích vyhledávání?
TSD
Profil
ještě poznámka: moje hodnocení se týká jen vlaků.

Ostatní možnosti jsem se v předchozí verzi pokusil použít jen zřídka. Myslím že třeba výpis jízdních řádů linek MHD je novinka. Ale proč se to tváří jako možnost hledání spojení z libovolné stanice do jiné, netuším.
Myslím tím
Linka:
Odkud:
Kam:


.. toto bere v potaz jen Odkud, nabídne linky, které stanicí projíždějí a po vybrání se vypíše jízdní řád daného spoje. Pole Kam je vesele ignorováno.
TSD
Profil
kajaman
Máš pravdu, beru zpět. Špatně jsem to pochopil, nový idos znám deset minut, byl to můj první dojem.
Railbot
Profil
b) vkládejte (pokud možno) odkazy na své vlastní výtvory – uvědomte si, že by se třeba autorovi stránek nemuselo líbit, že za něj dáváte jeho práci k hodnocení

Ale teď vážně. Grafika je pěkná, ale uvítal bych lepší přehlednost klidně na její úkor. Nikdy jsem s výsledky vyhledávání neměl problém, za mě je to ok.
kajaman
Profil
Yuhů
ta úvodní stránka je dost nepřehledná, obvzláště, když se rozklikne
ta "informace o jízdních řádech" (ten největší box na úvodní s.),
tak to rozbalí takový panel, který dole dost ošklivě zasahuje do
těch reklam, které jsou IMHO strašně dominantní.

jo, a to vyhledávání mi připadá dost dobré a přehledné, našeptávač
je super, velká změna oproti přechozímu.
Yuhů
Profil
co přesně na výsledcích vyhledávání, kajamane, shledáváš přehledným?
kajaman
Profil
No, jak píšu, největší změna je "našeptávač". Výstup vyhledávání taky, je to prostě přehledné, navíc to není nepodobné tomu předchozímu stylu, takže stálý uživatel se v tom dobře orientuje. Já to už sice nějakou dobu moc nepoužívám, ale občas jo.
TSD
Profil
Yuhů
Vypadá to, že zobrazení výsledků vyhledávání je to, co tě namíchlo a o čem chceš v tomto tématu diskutovat :)

Oproti předchozí verzi vidím pár kosmetických změn plus možnost přidat konkrétní spoj do jakýchsi bookmarků. To asi nevyužiju, ale na původní styl výpisu jsem si zvykl a stejně jako Railbot s ním nemám problém.
quinux
Profil
Celkově se mi líbí jak grafika tak nové funkce, ale reklamy je až příliš a především díky ní to působí nepřehledně.

A taky se mi nelíbí, že tyto veřejná data jsou spravovány exluzivně jedinou firmou a není k nim umožněn v podstatě žádný jiný přístup :(
Ale vím, to sem nepatří ;)
Jan Tvrdík
Profil
1. V Opeře se ten našeptávač chová trochu méně šikovně než ve FF – enter na zvolené hodnotě dá vyhledat a né zvolit.
2. Jsem ochoten tolerovat reklamu, ale nemám rád násilnou reklamu, která je tady.
3. Líbí se mi možnost "Přidat do mých spojení"
Flip
Profil
souhlasím s Railbotem... Grafika je pěkná, ale uvítal bych lepší přehlednost klidně na její úkor.

některé prvky (hlavně ikony) jsou až moc velké... úplně mi nesedlo prvotní vybrání čím chci jet... ale to je snad jen síla zvyku...
drasha
Profil
Když něco dělá www.peckadesign.cz, tak můj názor nemůže být negativní :) Je to velice podařená práce..
Jenom, když hledám spojení a vyjede mi výpis různých autobusů, tak mi přijde, že ta reklama co je pod prvním spojem ukončuje celý výpis..Pak ještě to idnes v patičce, obrázek mohl být v nadpisu..
J
Profil *
Reklamy - kdyby byly aspoň jen jako statické obrázky, ne hejbací...
Člověk hledá spojení, zvažuje různé varianty... a tohle příšerně ruší.
Lexter
Profil
Já nevím jak ostatní, ale přes reklamy nevidím obsah. Všechno se hejbe a hodně mě to ruší. Jinak tam nic není, jen utopenej formulář a tím to hasne.

Ne nelíbí a musím bohužel konstatovat, že tady nic hledat nebudu.

Edit: Mám rád práce z pecky, ale tohle je humus. Pokud se vám zdá, že jsem rozezlen, pak ano. Na idosu jsem si hledal vlaky, jdu jinam.

Trochu konstruktivně: Ve formuláři se trochu ztrácím, nedorovnané velikosti, nepřehledný (pro mě). Výpis se zdá ok.
Nox
Profil
Kazdy prvek zvlast to neni spatne, ale dohromady mi to prijde nekonzistentni a rozhasene, navic
silene preplacane reklamami (srry za diakrit., nejsem v cr)
Bubák
Profil
Yuhů
Můžu napsat i něco k funkcím? Něco nefunguje a něco zas funguje až moc dobře.
pEeLL
Profil
taky přidám pár postřehů.
velmi pěkné a přehledné a srozumitelné. - myšleno bez reklam!

1, našeptavač je výborný nápad ale vůbec se mi nelíbí, že když píší ostrava tak mi nenabídne i ostrava svinov, které se objeví až po napsání "ostrava s". stejný problén i u dalších stanic.
2, ty reklamy jsou hrůza, ale ta VĚC pod nadpisem "Najdete na iDNES.cz" je něco vážně odporného.
3, ve výsledcích mám pomalu problém najít ten spoj. pokud na uvodní stránce byla hromada reklamy tak tady je jí dvakrát tolik.

ve výsledku mi to přijde jako hromada reklamy mezi kterou má uživatel hledat informace. přehlednost aj. je tím pádem uplně pryč. kdybych si mohl vybrat mezi tímto a jednoduchou strankou jen se zakladními funkcemi, ale bez reklam tak bych neváhal a tohle blikající reklamní monstrum již nenavštívil.
YoSarin
Profil
Mě osobně ten úvodní formulář přijde takovej nějakej... no... neohrabanej (?humpoláckej?) je to zbytečně velký a jak je to velký tak to strašně splývá dohromady. Výsledky jsou pro mě v pohodě, jen budu muset trošičku poladit adblock a bude po reklamách :)

Trochu mi vadí taky to, že se při výběru jízdního řádu načítá (defacto neměnná) tabulka cca dvě vteřiny ajaxem, přičemž by tam klidně mohla být natvrdo staticky...

pEeLL
ad 1. stačí napsat třeba "o. svi" a už to tam máš - je to jen o zvyku, ale na tohle tečkoidní zkracování jsem si zvykl už v PDAčkovym IDOSu, kde jsem to shledal geniálním (než vypisovat šílený "sídliště zahradní město" na tý pidiklávesničce nebo rozpoznávačem mi prostě stačí nadatlovat "s.z.m." a je to...)
Mistr
Profil
Yuhů
(1) IDOS mi nabízí vyhledání mezi vlaky a autobusy. Chci se podívat na MHD v Praze. Klepnu na horní políčko Jízdní řád. Objeví se nové okno, v němž si vyberu MHD Praha (už to najítí v obsáhlém výběru zdržuje). Klepnu na Praha a pak poměrně dlouze čekám, než se datábáze Prahy natáhne. Jsem u počítače s wi-fi připojením o rychlosti 54 Mb/s, jehož síla je prý "velmi špatná".
(2) Oceňuji vyhledávání data (ten posun po dnech) a času. Jen se občas stává, že u času musím na položku klepnout vícekrát, aby se časomíra posunula o hodinu dál.
(3) U výpisu spojů není na prní pohled patrné, proč je před vypsaným spojením vždy to zatrhávací políčko.
(4) V příjezdu u první položky a v odjezdu u položky poslední bych nedával symbol ">". Pravděpodobně bych toto pole ponechal prázdné.
(5) Je mi sympatické, že při ukázání na linku například autobusu dostanu v TITLE výpis, odkud kam tato linka jede. A to i v případě, že některé spoje jedou ze zsatávky A do zastávky B a jiné spoje stejné linky jedou ze zastávky A, projíždějí zastávku B a končí až v zastávce C. Tohle všechno IDOS zohledňuje. Možná to už ale uměl i ten starý; teď si úplně nejsem jistý.
(6) Ve výpisu spojení nevidím klikací logo. Přesněji, je jich tam moc. Je klikací logo toto?

Nebo snad?

Či dokonce toto?

(7) Reklam je ve stránce skutečně mnoho, ale budiž. Smířím se s tím.
(8) Chci-li si spojení vytisknout, klepnu na tlačítko Vytisknout. Je potěšitelné, že se objeví okno, co mi vlastně na tiskárně vyjede. Nelíbí se mi ale, že mi spolu se spojem vyjede i spousta reklam (na konci výpisu). To je trošku presečinka. Tento nešvar starý IDOS neměl.
(9) Jak je to s použitelností a přístupností IDOSu například na mobilních telefonech?
(10) již zde byly zmíněny potíže s přidávání přestupních míst. Podle mého je to poměrně nešťastně řešeno. Zvolený způsob nutí uživatele přemýšlet. Proč nemohu další a další přestupní místa zadávat (též) pomocí dalšího a dalšího klepání na položku Přidat přestupní místa?
YoSarin
Profil
Mistr
(9) Jak je to s použitelností a přístupností IDOSu například na mobilních telefonech?
No, na mém PDAčku (už letitém) je to díky tomu Ajaxu nepoužitelné... (nezkoumal jsem to zevrubně, ale když se mi nepodařilo ani rozkliknout výběr spoje tak jsem to vzdal) Nicméně pro Windows mobile existuje plnohodnotná offline aplikace, která (když jsem ji ještě vlastnil) fungovala naprosto výtečně...
stope
Profil
Yuhů

Jo byl jsem na to zvědavý už když jsem to viděl v portfoliu projektů PeckaDesign (konkurence) =o)...nejvíc ze všeho mi tam vadí nevychytaný roletkový seznam nabízející názvy měst podle napsaných znaků....
A taky se zúžil výběr z vlaky/autobusy/mhd/atd jen na vlaky/autobusy...no nevim...

Ale designově (graficky) určitě dobré oživení staré aplikace...
Joker
Profil
Yuhů
Co se vám líbí a co vám na idosu vadí?

Co se mi líbí:
+ Zadávání údajů je teď díky AJAXu pohodlnější a příjemnější.
+ Není potřeba tolik klikat jako v předchozí verzi.

Co se mi nelíbí:
- Z nějakého důvodu zrovna u vlaku který mě zajímá zmizel údaj o poloze (nápověda říká, že mám kliknout na ikonku s hodinami, ale ta tam prostě není). Ve starším IDOSu (třeba na www.vlak.cz ) stále normálně je. Třeba se to ale spraví.
- Některé stránky nejsou převedené do nového vzhledu (zkuste si vyhledat spojení a potom kliknout na nějakou stanici)

- Podle mého názoru dost zásadní věc: Je to závislé na podpoře JavaScriptu. S podporou JS je sice ten AJAX fajn, jenže bez podpory JS třeba vůbec nefunguje přepínátko vyhledávání autobusů/vlaků.
Proč je to zásadní věc, protože to dost omezuje použití na mobilních telefonech. A zrovna jízdní řády jsou jedna z hlavních věcí, na které připojení k Internetu v mobilu používám.
jakubroz
Profil
já jsem si zrovna chtěl najít spoj, vlezu na idos a zděsil jsem se.
Toto vyhledávaní mi nevyhovuje:
1)před změnou jsem si nejdřív vybral jestli chci vlak, autobus, letadlo, nebo konbinovaně, což jsem dost využíval. Dnes tam nikde nic takového nevidím, nebo jsem to možná nenašel.
2) Je to hodně nepřehledné
3) Reklama je příšerná
4) je to pomalejší
5) tim že je tam ten ajax tak to nemžu prohlížet na mobilních přístrojích, což jsem dost využíval

Můžu říct že u jízdních řádů je design až to poslední, dříve mi to vyhovovalo více.
Joker
Profil
jakubroz
1)před změnou jsem si nejdřív vybral jestli chci vlak, autobus, letadlo, nebo konbinovaně, což jsem dost využíval. Dnes tam nikde nic takového nevidím, nebo jsem to možná nenašel.
Je tam veliká roletka nahoře, kde jsou všechny ty původní možnosti. Ale jenom pokud máte JS, viz můj předchozí příspěvek.
LasPallmas
Profil
ale jo, celkem pekny...:-)
joe
Profil
Grafika 5/10
Průměrná, není to špatná, ale ty ikony jsou děsné. Není to moc upravené do detailů, zdá se mi to docela odfláknuté. Tlačítko s textem "HLEDAT" má moc velké písmo.

Funkčnost 2/10
Přijde mi, jakoby to nikdo před vypuštěním netestoval. Funkčnost je taky hrozná:
a) Výběr jízdního řádu. Dobře, fajn, AJAX, mám ho taky rád, ale proč pak něco vyberu, stránka se znovu načítá? To by snad taky šlo řešit AJAXem ne?
b) Našeptávač, konečně něco pozitivního. Prohození odkud - kam dokonce funguje :)
c) Pokud napíšu přestupní místa a poté zaškrtnu "Pouze přímá spojení", všechny mnou zvolená přestupní místa zmizí, když si to pak rozmyslím a odškrtnu, nezbyde mi nic, než je napsat znovu, docela otrava.
d) Datum a čas. S těmi funkcemi na změnu si zase moc nevyhráli. Když změním v inputu číslo měsíce a kliknu šipkou nahoru a dolu, opět se změní na aktuální a změní se jen den. to samé s časem, napíšu si minuty a dám zvýšit a jsem zase na nule.
e) Odkazy "Jednoduché zadání" a "Výchozí" vedou na JavaScript. Zřejmě chyba, stránka se obnoví, pokud tam má být opět AJAX.

No a výsledek hledání, no ten zas tak špatný není, jen nevím proč cpou mezi výsledky reklamu. Reklama okolo nevadí.

Ale ať je to jakékoliv, lidé si stejně zvyknou.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0