Autor Zpráva
Antar
Profil *
Zdravím odborníky i amatéry zde na fóru.
Můžete prosím někdo zkouknout můj web www.trolejbusyvpraze.net ? Kódu si nevšímejte, je to jednoduše dělané v FP, nejsem webový profík, ale dopravní nadšenec, takže hlavní je pro mě obsah. Nedávno jsem to trochu předělával, takže mi hlavně o to, jak je to přehledné a použitelné.
yFang
Profil
Antar
No je to přesně stránka, na kterou zareaguji "rychle pryč odtud".
Je to, řekl bych, hodně nepřehledné. Nech jedno menu stejné na všech stránkách, je otravné neustále klikat na Index.
Miloš
Profil
Protože nejsem fanda do trolejbusů, z takové stránky taky velmi rychle odcházím.
Skalní fandové to snad přežijou, ale nové si takovouhle stránkou nejspíš nezískáš.
Proč? Tak třeba:
1) Mraky barviček (dostal's teď nové pastelky?) – když je na stránce zvýrazněné všechno, není vlastně zvýrazněné nic.
2) Menu je móóóc široké. Nebránil bych se úzkému ani za cenu zalomení některých položek přes řádek.
3) Text v menu je nalepený na kraje buněk tabulky. Když už je to v tabulce, volil bych buňky vyšší.
4) Pozadí pod textem ten text znečitelňuje.
5) Podstránky každý pes jiná ves, hlavně nepodobají se té úvodní, takže jsem se napřed po kliknutí na podstránku polekal, kam jsem se to vlastně dostal. Vůbec se na stránkách neorientuji; a pokud jako návštěvník narazím na stránky, na kterých se nevyznám, odmítám se o to snažit a opouštím je navždy; čas udělat dětem pápá.
6) Technické informace: Rozlišení: minimální 1024 x 768, doporučeno 1280 x 1024 nebo vyšší. Tak za tohle bych střílel. Návštěvníka nezajímá, jaké je vhodné rozlišení, jaký je ten správný prohlížeč atd., ale jakmile jsou stránky nepoužitelné, odejde.
Bubák
Profil
Otevřel jsem si pár stránek, ale na žádné jsem nenašel nadpis, jenom zvětšené obarvené texty v odstavci. Přitom ve FP jdou dělat nadpisy stejně snadno, jako třeba seznamy, akorát na to není ikonka, ale roletka. Ale kdo vy se tam díval, co tam je schované ;-)

Menu nemá žádný hover, přitom nějaký jednoduchý hover pro odkazy jde snatno nastavit, tuším, že ve vlastnostech stránky.

Z nedostatků, které výše zmínili "předskokani" mi nejvíce vadí šílená barevnost a nejednosnost vzhledu stránek.

Myslím, že by stálo za úvahu pro web takového rozsahu a zaměření použít redakční systém, třebas WordPress.
bohyn
Profil
K predrecnikum bych jeste doplnil:
- to co nemas hotove schovej aspon do komentare <!-- --> (myslim tim odkazy v menu).
- leve menu na to jak je siroke je skoro prazdne.
- kdyz uz mas obarvene odstavce proc je jednou nadpis v tom samem bloku a jindy v predchozim?
Str4wberry
Profil
Moc hezké a zajímavé čtení. Mně přijde web i přehledný, dobře se čte. Snad jen (možná i jinde) tady by bylo vhodné zvětšit odsazení od okraje.

Ano, není to grafický skvost, ale informace jsou dle mého názoru podány srozumitelně.

Gratuluji.
Mistr
Profil
Antar
Nepodtrhávej nadpisy stránek ani jakékoliv jiné texty s výjimkou odkazů.

Vhodné je v zájmu sémantiky používat i pro Tebe možná méně obvyklé tagy. Například h1 pro nadpis.
ninja
Profil
Antar: Stranky zajimave, ale design a prehlednost je spatna. Nechces zkusit si vybrat nejakou hotovou sablonu a tu pripadne trochu upravit? Je jich spousta hezkych...
Miloš
Profil
Mistr
To je možná mimo Antarovy kapacity, protože píše: „Kódu si nevšímejte, je to jednoduše dělané v FP…
Antar
Profil *
Nechal jsem to ještě chvíli spát, jestli se neozve někdo další, ale je čas zareagovat.
Díky za rady i za kritiku, i když musím říct, že jsem to do značné míry čekal. Z odpovědí je vidět, že ta laťka je tady prostě nastavená hodně vysoko. Absolutní prioritou je pro mě ovšem obsah, protože moje možnosti jsou přece jen omezené. Proto používám co nejjednodušší prostředky a spíše se zaměřuji na kvalitní texty a věcnou správnost obsahu než na design. Přece jenom, je to volnočasová aktivita a 95 procent práce na tomhle webu zabere tvorba obsahu (fotky, mapy, text, kreslení obrázků). Kdybych měl znát všechny ty javascripty, CSS, validitu, sémantiku, atd., tak by mi asi na ty trolejbusy mnoho času nezbylo... Přece jenom je rozdíl, když je člověk profík-webdesignér, jako dost lidí tady, a když si bastlíte jeden hobby-web...

K tomu, co tady zaznělo: Podtržené nadpisy jsem tak nějak průběžně odstranil, aby to nemátlo. Do sémantických nadpisů s h1 se mi ovšem nechce, přece jenom ten web má přes 70 stránek...

O změně menu jsem uvažoval, ale úzké menu jsem už kdysi raději zavrhl - z praktických důvodů. Tohle není web, kam by se napsalo jen "o nás - kontakt - reference - služby - produkty". Takže jsem udělal jedno hlavní menu v indexu a udělal taková menší "skupinová" menu v té druhé úrovni.

S tou "přehledností" nevím, z vašich odpovědí usuzuji, že je to spíše subjektivní. Str4wberrymu se to četlo dobře, zatímco Miloš raději odešel s tím, "že si nové návštěvníky nezískám", protože je odradí barevnost, široké menu atd. Může to být pravda, ale mám i jiné zkušenosti. Poslední dobou mám návštěvnost tak 30-40 lidí denně (většinou asi šotoušů - dopravních nadšenců), z toho tak 25 procent se na stránkách zdrží déle než 5 minut a jsou i takoví, kteří se zakousnou i přes hodinu. Dokonce se mi stává, že mi píšou lidé - pamětníci, nadšenci, nebo prostě jen lidé, kteří se o tohle téma zajímají, a diskutujeme pak po mailu o různých podrobnostech (např. podoba jednotlivých historických tratí, kudy se jezdilo atd.), takže jim orientace na webu zjevně nečinila potíže. Kdyby odešli, jak píše Miloš, nepsali by. Dokonce mi děkují za to, že takové stránky vůbec existují. Založení Společnosti pro pražskou trolejbusovou dopravu (první položka v indexu) je také přímým důsledkem tohoto webu - tehdy nebyl publikovaný ani tři měsíce a už mě kontaktoval jeden městský zastupitel...

O šablonách jsem kdysi uvažoval, ale zase mě odradila nutnost znalosti CSS, a s těmi redakčními systémy to asi bude podobné, navíc tam potřebuji vkládat mapy a fotky a ty automatické miniatury se přece jenom ve FrontPage dělají velice snadno, zvlášť, když je jich hodně najednou.
Takže do budoucna uvidím, zda to někdy předělám do nějaké jiné podoby. Takže asi tak...
Antar
Profil *
Vážení weboví šotouši, přiznejte se:

http://zitna.cz/

Kdo z vás si vypůjčil můj web, aby ho předělal do šablony CSS stylů? ;-) ;-)
Teda ne že by mi to nějak zvlášť vadilo, ale je to nepochybně zajímavé zjištění. :-)
grimword
Profil
Tomáš Hůzl
Antar
Profil *
Trochu oživím starší téma. Web www.trolejbusyvpraze.net prošel dalšími změnami, upravil jsem index a dále hlavičky stránek, na které jsem přidal klikací název webu. Můžete posoudit sami, zda je to teď hezčí a zda se použitelnost a přehlednost webu zlepšila nebo ne. (U některých stránek 3. úrovně - navržené stavby a tratě trolejbusů - ty hlavičky ještě nejsou hotové, je jich přece jen mnoho, tak to dělám postupně).
Miloš
Profil
Na můj vkus moc barev v menu.

Odkaz na úvodní stránku je nazván „index“ – BFU možná ví, že slovo index je anglicky seznam, že byly zakázané knihy – takzvaně na indexu, na VŠ mají studenti také index, případně budou znát subscript a superscript jako dolní a horní index, ale pochybuju, že se úvodní stránka webu těší všeobecnému pojmenování index (i když je to index.htm). Přejmenovat odkaz! (úvod, začátek, hlavní stránka…)

Stran odkazu na úvodní stránku taktéž postrádám klikací hlavičku.

U odkazů postrádám hover, nejcitelněji v menu (kde bych udělal klikací vždy celý řádek).
yFang
Profil
Antar
Já mám hlavně pořád problém s přehledností. Máš tam spoustu zajímavých informací, ale je to podáno trochu nepřehledně. Je to asi tak, že kliknu na odkaz a rázem se ocitám někde úplně jinde. Chtělo by to mít jedno menu na všech stránkách, případně ho rozbalovat po částech podle toho, kde zrovna jsem.
Antar
Profil *
Miloš: Ale vždyť klikací hlavička tam je! Ten červený nápis "Trolejbusy v Praze" v záhlaví stránek 2. a 3. úrovně funguje jako "klikací logo" s odkazem na index. ;-)
Miloš
Profil
Aha já to zkoušel jen na úvodní stránce.
Jistě je možná diskutabilní, proč by měla být klikací hlavička na úvodní stránce, kde je zbytečná – jenže když ji nevidím na úvodní stránce, usuzuji (třebaže mylně, ale nikdy nesmíš předpokládat, že návštěvník uvažuje stejně jako ty), že nebude ani na ostatních a už ji na nich nehledám.
I zde na DJPW vede klikací logo z úvodní stránky na pvodní stránku.
Antar
Profil *
Takže: klikací hlavičky jsou již doplněny všude (i na indexu), a je doplněn hover (konečně jsem přišel na to, jak ho udělat ;-))

Pro zpřehlednění jsem přidal mapu webu, odtud se dá dostat na všechny stránky webu.

Jenom se ještě rozmýšlím, zda by nebylo vhodné dát odkaz na mapu webu na všechny stránky (případně místo toho odkazu na index, když už je tam ta klikací hlavička - původní odkaz na index jsem tam nechal spíše pro neznalé a nově příchozí). Co vy na to?

Pokud jde o jednotné menu na všech stránkách, udělal jsem si dokonce jakousi pokusnou stránku, jak by to mohlo vypadat, ale nějak se mi to pořád nezdá. Menu zabírá moc místa a zmenšovat písmo se mi nechce, i když by to asi bylo taky řešení. Rozbalovací menu zatím udělat neumím. Takže jsem to nechal být a mj. i proto vznikla ta mapa webu.
drowmirg
Profil *
jak je toto tema popularni? kolik mas navtevniku, kolik pravidelnych?
Antar
Profil *
Populární - je to spíš téma pro užší okruh lidí - nadšenci, ale chtěl bych, aby se ty moje návrhy dostaly přece jen trochu dál. Popíchnout tím úřady a tak... Návštěvnost mám tak 30-50 přístupů denně, měsíčně je to tak 900 přístupů, z toho tak 600 až 650 unikátních IP adres.

Pravidelných - no, jak se to vezme. Kolem 150 lidí se na stránkách za poslední měsíc zdrželo víc jak 15 minut. Odhaduji, že tak asi 40-50 IP adres mi na web chodí často a opakovaně (soudě podle počtu shlédnutých stránek).
drowmirg
Profil *
tvým návštěvníkům je jedno jak to vypadá, jediným problém mám s tím, že každá stránka má jinou strukturu, takže vlastně nikdy nevím, ve které části/kategorii/podkategorii webu jsem
Radim24
Profil *
Nejdříve jsem ti chtěl poradit dát menu jako jednobarevné a zmenšit velikost písma, ale poté co jsem klikl na další stránky jsem se zděsil, takže nemá to smysl... obstál by si v kategorii nejhorší web posledního desetiletí... ale alespoň v něčem jsi výjmečný...
Miloš
Profil
Radim24
obstál by si v kategorii nejhorší web posledního desetiletí...
Nepřeháněj.
Antar
Profil *
Tak mi to přece jenom nedalo a jak jsem tak experimentoval, tak jsem ten web zase celý předělal. Teď už by tam měla být "zapracovaná" aspoň podstatná část vašich připomínek, takže to snad už nebude nejhorší web desetiletí :-). Je tam jednotná navigace (už jsem přišel na to, jak ji udělat stejnou - sdílenou - pro všechny stránky) a víceméně jednotný vzhled všech stránek (hlavička atd.)
Takže - posuďte sami, jak teď vypadá www.trolejbusyvpraze.net
Miloš
Profil
Antar
Hodně to prokouklo. Přesto:
— Vyhodil bych „technické informace“ – viz výše [#3] pod bodem 6
— nelíbí se mi slovo index – viz [#14]

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0