Autor Zpráva
Jan Tvrdík
Profil
Už dlouho si stěžuji, že na českém internetu chybí kvalitní seriál o OOP v PHP. Tak jsem si řekl, že zkusím něco napsat sám a rád bych vědět, jestli to má budoucnost, nebo jestli se mám na to vykašlat a neztrácet svůj drahocený čas.

Odkaz na článek: http://merxes.cz/clanky/php-oop

Kritizujte všechno co vás napadne, já už si z toho vyberu to co pro mě bude mít informační hodnotu.
Timy
Profil
Jan Tvrdík
„Hlavní rozdíl mezi funkcionálním a objektově orientovaným programováním“
Nemá tam být procedurální programování?

Dále katastrofální gramatika: „ve vnitř“, „přístupovat“, „věstavěné“, „nezávyslé“, …
Darkweaver
Profil
Jako hodně stručný úvod do OOP by to mohlo stačit, jinak atributy jak popisujes v článku mají ještě 2 deskriptory oboru( Final, Static ) a metody mají navíc ještě Abstract. Chybělo tam docela dost věcí, ale jestli to máš naplánované jako seriál, tak určitě pokračuj.
Jan Tvrdík
Profil
Timy
Opraveno. Díky.

Darkweaver
Vím, akorát s tím rozdílem, že atributy nemohou být final. Jinak jsem si vědom, že tento článek nepokrývá dostatečně ani základy OOP. Je to jen takový experiment jestli s tím mám ztrácet čas :)
Timy
Profil
A asi poslední poznámka – z jakého důvodu nastavuješ v poslední ukázce proměnnou $barva na private?
Str4wberry
Profil
Pravopis a překlepy dost kazí celkový dojem. Například:

— tak i objekový kód je
— nezávyslost
— přístupovat
— věstavěné
— bežných
tak tak se k nim
— by jste
— jmeném
— přávě
by jsme se pokoušeli
— použimeme
— Všiměte
— jinak by jsme se
— ale aby jsme tuto hodnotu
Jan Tvrdík
Profil
Str4wberry
Opraveno. Díky.

Příště to asi budu psát v prohlížeči s kontrolou pravopisu :) Nebo si to budu muset po sobě pořádně přečíst.
Darkweaver
Profil
Jan Tvrdík
oOops. Pardon, omlouvam se :)
Mastodont
Profil
Zásadním problémem je podle mne přístup "hup na to, musíš chápat". Lidé programující procedurálně potřebují nejdříve pochopit "o co jde".

Větu "Stejně jako svět kolem nás se skládá z objektů, tak i objektový kód je tvořen objekty." je třeba rozvést tak na sedm-deset odstavců, předvést a analyzovat ty objekty reálného světa, a ne hned skočit na zapouzdřenost. Neškodí ani uvést nástin celé aplikace, složené z objektů.
suky
Profil
Jan Tvrdík
Uprimne trvrdim, ze kdybych OOP neovladal, mozna bych si po precteni clanku myslel, ze ho ovladam, ale byl bych vedeny spatnou cestou. Zadna teorie pouze poukazani na kousicek praxe. Naprosto souhlasim s Mastodontem, kteremu vdecim za pocatek me vyuky OOP.
imploder
Profil
Větu "Stejně jako svět kolem nás se skládá z objektů, tak i objektový kód je tvořen objekty."
Já jsem myslel, že svět se skládá ze základní matice; objekty a reálný svět jsou jen iluze, co si vymysleli agenti.
Timy
Profil
A něco podobného jsem chtěl říct v [#5]. IMHO každý začátečník si na konci řekne, proč si přidělávat starosti s private proměnnou a psát okolo toho nějaké metody, když může být public. Aneb máš tam řečeno co je zapouzdřenost, ale nemáš u toho příklad. A když už tam máš příklad, tak tam nemáš psáno, že je to vlastně kvůli zapouzdřenosti :-).
joe
Profil
Jan Tvrdík
Článek jsem nečetl, jen jsem si všiml posledního kódu. Proč nepoužíváš gettry a settry? Měl bys nabádat uživatele spíš k tomu, než použít název nastavBarvu a zjistiBarvu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0